Vize İstemeyen Ülkeler 2024 - Kimlikle Gidilebilen Ülkeler - Ucuza Uçak

Vize İstemeyen Ülkeler 2024 – Kimlikle Gidilebilen Ülkeler

Vize istemeyen ülkeler yazısıyla sizlere bu konuda bir kaynak oluşturmak istedim. Hem vize istemeyen ülkeler hem sadece pasaportla gidilebilen ülkeler hem de çipli kimlikle gidilebilen ülkeler hakkında bilgiler vereceğim. Vizesiz ülkeler yazısına başlamadan önce eğer Schengen Vizesi hakkında detaylı bilgi istiyorsanız bu yazımı da okuyabilirsiniz.

Yurt dışını görüp yeni ufuklar edinmek isteyip de evrak hazırlamak istemeyenler ya da vizeye başvurmuş ama vize reddi almış kişiler için bu yazı güzel bir kaynak olacak. Vizesi olmayanlar yurt dışına çıkamayacak diye bir kural yok tabi ki. Gidilecek bir sürü ülke var hem de her zevke göre. 

 • Yurt dışı seyahatlerde ucuz internet sahibi olmak için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Uçak yolculuğundaki haklarınızı öğrenmek için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Paramız Yok – Hem Vizesiz Hem de Pasaportsuz Gezelim

Türkiye’den vizesiz ve pasaportsuz yani kimlikle gidilebilen ülkeler şunlar;  yavru vatan KKTC, Ukrayna, Gürcistan, Moldova ve son olarak Azerbaycan. Yalnız bir şart var yeni kimlik kartı ile giriş yapmak gerekiyor. (KKTC’ye eski kimlikle girebilmek de mümkün). Burası çokomelli; uçak biletini aldınız yanınızda kimliğiniz de var elinizi kolunu sallayarak bu ülkelere girebileceğiz diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sonuçta o ülkeden alınmış vizeniz olsa bile sınır polisi sizi ülkeye almayabilir. Sonuçta patron o 🙂 Ukrayna’da Lviv’e gidiyorsanız en ağır şartlar burada. Çünkü son zamanlarda Lviv’e gidip de oradan Avrupa’ya geçen çok hemşehrimiz olmuş 🙁 Bu yüzden artık sıkı davranıyorlar. Lviv’e gideceklerin bu yazımı okuması çok ama çok önemli. Lviv yerine Kiev, Kharkiv, Zaporijya ya da Odessa tercih ediyorsanız buralara rahat girebilirsiniz.

 • KKTC
 • Gürcistan
 • Ukrayna
 • Moldova
 • Azerbaycan

Not: Bu yazıyı güncellediğim 15 Ocak 2024 tarihi itibariyle henüz Bosna Hersek’e ve Sırbistan’a kimlikle seyahat başlamamıştır.

Ülkeden çıkalım ama yabancı dilim yok biraz deniz keyfi yaparız diyenlerin tercihi KKTC; kara yoluyla geçer Karadeniz turuna bağlarız diyenlerin tercihi Gürcistan; gece hayatı isteyen ve biraz da kuzey havası alalım diyenlerin tercihi de Ukrayna oluyor. Üçünün bir ortak özelliği daha var o da içkinin hepsinde ucuz olması 🙂

Vize Almam Ben, Fazla Uzağa da Gitmem, Bir de Fazla Para Harcamam

Vize istemeyen ülkeler yazısına böyle devam edelim. Pasaportunuz var ama vizeniz yok. Vizesiz ülkeler arasında balkan ülkeleri hem vize istememesiyle hem de yakın olması ile sıklıkla tercih ediliyor. Yalnız bir sorun var kapıdan ilk çıkıştaki ülkeler(Yunanistan-Bulgaristan) vize istediği için hava yoluyla gitmek gerekiyor. İster hepsini bir çırpıda gezin ister ayrı ayrı gezin ama mutlaka gidin. Fiyat olarak da Avrupa’ya göre daha ucuz olduğu için ne taraftan bakarsanız bakın cebimiz dostu olmasıyla gönüllerimizde taht kuruyor. Diğer Avrupa şehirlerine göre evet ucuzlar. Bence tek bir ülke gezmektense Balkanlar Turu yapmak daha güzel olur.  kiralayabiliyorsunuz.

Kapıda da Vizeyi Alsak Olur Evrak İşi Olmasın O da Vizesiz Sayılır

Bu ülkelerin bazılarına gitmek için sınır ötesinden biraz daha uzaklaşmak gerekiyor.  Vize maliyeti olmaması sebebiyle çokça tercih ediliyorlar. Uçak bileti masrafını da Ucuza Uçak’ı takip ederek çözebilirsiniz :).

Balayına Gideceğiz Zaten Masraf Çok Ama Romantizm Olmadan Olmaz

Vizesiz ülkelere hem uygun fiyatlı hem de en ideal balayı rotalarından devam edelim. En iyi balayı tatili Hint Okyanusu kıyılarında konumlanıyor. Geçtiğimiz 4-5 yıl içerisinde evlenip de Tayland veya Bali’ye balayına gitmeyen çiftlerin nikahı geçersiz sayılıyormuş 🙂 O derece herkes gidiyor.

 • Endonezya
 • Tayland
 • Seyşeller
 • Mauritius

Vizesiz Olsun Ama Karnımız Doysun

Vize istemeyen ve mutfağı ile ünlü insanın önce gözünü sonra midesini lezzetle doyuran ülkeler var ve onlar iyi ki var. Damak tadına göre farklılık göstermekle birlikte bu ülkelerin yemeklerinin dünyaya yayılmış bir ünü var. Et deyince aklına Arjantin gelmeyen var mı?

Her ne kadar acıkınca ilk akla gelen et olsa da tangonun merkezidir; dansa, eğlenceye, yemeye, içmeye ve gezmeye doyamayacağınız bir ülkedir Arjantin.

Beni Uzaklık Yormaz Yeter ki Vizesiz Olsun

Öyle bir yer olmalı ki hem vize istememeli hem de bu kadar uzağa gittiğinize değecek güzellikleri barındırmalı. Böyle ülkeler var deseler uçarak, koşarak ama bir şekilde giderim diyenlerdenseniz bu ülkeler tam size göre.

 • Uruguay
 • Bahamalar
 • Şili
 • Peru
 • Güney Kore 
 • Japonya 

Vizesiz Ülkeler Listesi

Arjantin, Arnavutluk, Azerbaycan,  Belarus ( Beyaz Rusya) , Bosna Hersek, Bolivya, Brezilya, Ekvator, Endonezya, Ermenistan(Kapıda Vize),  Fas,  Filipinler, Filistin, Güney Afrika (Kapıda Vize), Güney Kore (Corona nedeniyle vizeli), Gürcistan, Hong Kong, Irak (Kapıda Vize), İran, KKTC, Karadağ, Katar, Kazakistan,  Kırgızistan, Kolombiya, Kosova, Kosta Rika, Lübnan, Kuzey Makedonya, Maldivler (Kapıda Vize), Malezya, Mauritius, Meksika(Online), Moğolistan, Moldova , Özbekistan, Panama, Paraguay, Peru, Şeyseller, Sırbistan, Singapur, Şili, Tayland , Tunus, Ukrayna, Uruguay, Ürdün, Venezuela, 

Söylemesi bizden, gezmesi sizden…

Dipnot: İsrail vizesi Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu olanlara ücretsizdir ama vize alınması gerekmektedir.

Bu konu hakkında sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz.

Paylaş :
Subscribe
Bildir
17 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
yusuf
4 yıl önce

Çok güzel sade ve yalın anlatımlı olmuş yazara teşekkürler.

Sevda
3 yıl önce

Çok güzel olmuş yazı. Teşekkürler

Nuray
3 yıl önce

Ah ilk vizesiz Seyahatim Bosna Hersek.. Balkanlarin yeri cok ayri, herkese tavsiye ederim.

Enes
3 yıl önce

Ukraynaya gidilir teşekkürler

Mesut
3 yıl önce

Emeğinize sağlık, güzel olmuş👏

Yasin
3 yıl önce

Emeklerinize sağlık detaylı bilgileriniz için teşekkür ederim… 🙏🏼😊👍🏼

Gül
3 yıl önce

Çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Hem okurken çok şaşırdım beklediğimden daha çok ülkeye giriş yapabiliyormuşuz hem de çok heyecanlandım, yeni hayaller kurdum sayenizfe 🙂

Mirsat
3 yıl önce

Keyifle takip ettiğim sayılı hesaplardan birtanesi teşekkürlr

Bülent Kılınç
1 yıl önce

Yılardır takip ediyorum sizi sizin sayesinde öğrendim ama daha yurtdışına çıkmadım bu yıl çıkmayı düşünüyorum teşekkür ederim iyiki varsınız

Onur
1 yıl önce

Teşekkür ederim, sürekli güncellenmesi dileğiyle…

Emre
1 yıl önce

Tüm internet siteleri arasında en faydalı olan site olabilir, müthişsiniz 💯
2 sorum var
1. Eş durumundan alınmış 3 yıllık multi Yunanistan vizesi ile Yunanistan üzerinden Bulgaristan’a veya Hırvatistan’a gidince sorun oluyor mu?
2. Aynı vizeyle 2022 Mart’ta Kapıkule’den Bulgaristan’a gitmiştik. Bulgaristan vizesi almadık. Sorun olmamıştı. Tesadüf mü sizce yoksa sorun olmuyor mu?
Şimdiden teşekkürler 🙏🏻
Bu arada Kopenhag ve Colmar biletlerimizi sayenizde ucuza aldık 🙃

Ayşegül Akkul Ay
5 ay önce

Merhaba işitme engelliyim yardımcı olursanız çok sevinirim hiç ülke gitmedim yeni aldım pasaportum ilk ülke güney kore gideceğim pasaport sorun olur ilk farklı ülkede git sonra güney kore gidersin diyorlar bilemedim