Uçak Yolcu Hakları - Örneklerle Anlatım

Uçak Yolcu Hakları – Örneklerle Anlatım

ucak yolcu haklari

Uçağa binen her yolcunun mutlaka bilmesi gereken uçak yolcu hakları var. Ancak birçoğumuz maalesef haklarımızı bilmediğimiz için uçuş saati değişince ne olur, rötar olunca haklarım nedir, uçuşum iptal oldu haklarım neler, uçakta valizim kayboldu ne yapacağım, overbook nedir, overbook tazminatı ne kadardır ve belki de en önemlisi uçak tazminat hakkım var mı gibi akılda birçok soruya sahibiz. Ben de oturdum tüm bilgi ve tecrübemi size aktarmak için tüm durumları tek tek örneklerle anlatarak uçak yolcu hakları yazısını oluşturmaya karar verdim. Eğer yaşadığınız uçuş problemine cevabı bu yazıda bulamadıysanız lütfen yorum olarak sorunuzu sorunuz. Ben de uçak yolcu haklarına göre cevaplandırayım.

 • Yurt dışı seyahatlerde ucuz internet sahibi olmak için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Uçuş Saati Değişirse Ne Olur?

 • Uçuş saati en az 16 dakika değişirse; uçak yolcu hakları dahilinde uçak biletinizi cezasız ve ücretsiz olarak farklı bir tarih ile değiştirebilirsiniz. İsterseniz hiçbir ceza ücreti ödemeden uçuşunuzu iptal edip tam ücret iadesi de alabilirsiniz.

Örneğin; 23 Nisan 23:23 kalkışlı Ankara – Belgrad ve 19 Mayıs 19:19 kalkışlı Belgrad – Ankara uçak bileti satın aldınız. Daha sonra havayolu şirketinden size e-mail ya da sms yoluyla dönüş uçak biletinizin (veya gidiş uçak biletinizin) kalkış saatinin 19:19’dan 19:00’a ya da 19:35’e alındığı bilgisi geldi. Bu durumda siz bu uçak biletini 01-05 Ağustos tarihli Ankara – Belgrad uçuşuyla hiçbir ek ücret ödemeden değiştirebilirsiniz. Bu işlem için bileti satın aldığınız havayolu şirketinin çağrı merkezi ile görüşmeniz gerekmektedir. 

Haklarınız

Uçak Rötar Yaptı Ne Yapmalıyım?

Uçak rötar yaparsa tazminat alabilirsiniz ancak uçak kaç saat rötar yaparsa tazminat alınır burayı dikkatli okuyun. Eğer uçak en az 3 saat rötar yaparsa tazminat alabilirsiniz ama bunun için yurt içi uçmuyor olmanız gerekiyor. Çünkü Türkiye’deki uçak yolcu hakları dahilinde rötarda tazminat hakkı yok. Ancak uçuşunuz Avrupa ya da başka yere ise evet tazminat alma hakkınız var. Uçak rötar yaparsa tazminat alma konusunu tazminat başlığında tekrar anlatacağım.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yönetmeliklerine göre ise bir gecikmenin rötar sayılabilmesi için bazı şartlar var. Örneğin 30dk lık bir gecikme rötar sayılmıyor. SHGM diyor ki; eğer yurt içi uçak biletiniz varsa en az 2 saatlik gecikmeyi ben rötar olarak kabul ederim, yok eğer yurt dışı uçak biletiniz varsa gittiğiniz kilometreye göre gecikme zamanını hesaplarım. Buna göre yurt dışı uçuş noktanız 1500km’den az mesafede ise en az 2 saatlik gecikme, 1500-3500km arası mesafe ise en az 3 saatlik gecikme ve eğer 3500km’den uzak mesafe ise en az 4 saatlik gecikme rötar sayılıyor. Bu durum Türkiye kalkışlı uçuşlar için geçerlidir. Çünkü Türkiye kalkışlı uçuşlarda SHGM hükümleri uygulanır. Başka ülke kalkışlı uçuşlarda bu kural değişkenlik gösterebilir. 

Uçak Rötar Haklarımız Nelerdir?

 • 2-3 saat arası gecikmelerde, makul ölçüde sıcak ve soğuk içecekler,
 • 3-5 saat arası gecikmelerde, sıcak ve soğuk içecekler ile günün zamanına göre kahvaltı veya yemek,
 • 5 saat ve üzeri gecikmelerde, sıcak ve soğuk içecekler ile günün zamanına göre kahvaltı veya yemek, ilave sıcak ve soğuk içecekler ile ilave hafif ara yemeği.

8 saat ve üzeri gecikmelerde konaklama hizmeti verilir. Konaklama yeri ile havalimanı arasındaki ulaşım hizmeti ücretsiz sağlanır.

Haklarımız

** SHGM yönetmeliğine göre rötarda tazminat hakkı yok ancak AB yönetmeliğine göre uçak 3 saatten fazla rötar yaparsa tazminat hakkınız bulunmaktadır. Bu konuyu tazminat başlığında detaylı anlatacağım.

** Eğer aktarmalı uçuş yapıyorsanız ve aktarma noktasında en az 5 saatlik bir gecikme olması durumunda isterseniz havayolu hem sizi ilk seyahat noktanıza götürür hem de tam ücret iadesi yapar.

Uçağa Alınmama Durumunda Haklarımız?

Her uçak bileti satın alan yolcu uçağa gelmeyebiliyor. Bu nedenle havayolu şirketleri uçak kapasitesinden daha fazla sayıda uçak bileti satıyor ve buna da havacılıkta overbook deniyor. Oldu ki bilet satışı yapılan herkes ya da uçak kapasitesinden fazla yolcu uçağa binmek üzere geldi ama herkesin oturabileceği koltuk yok. Bu durumda ne olacak? Havayolu şirketi fazla yolcuyu azaltmak için yolculara teklif sunuyor.

Bu teklifi gönüllü olarak kabul ederseniz;

 • Bilet ücretini iade alır ve seyahatin başlangıç noktasına götürülürsünüz ya da
 • Varış noktasına başka uçuş seferi ile götürülürsünüz ya da
 • Başka tarihte başka güzergaha benzer uçuş sınıfında yolculuk edersiniz

Eğer havayolu şirketinin gönüllülük teklifini kabul ederseniz yukarıdaki haklardan birini seçip bu süreç içerisinde size ikram ve iletişim masrafı ödemesi yapar.

Bu teklifi gönüllü olarak kabul etmezseniz ve havayolu şirketi sizi uçağa almazsa;

 • Bilet ücretini iade alır, seyahat başlangıç noktasına götürülürsünüz ve tazminat hakkı kazanırsınız (Tazminat miktarını aşağıda tazminat başlığında anlatacağım)

Uçak İptal Olunca Tazminat Alınır mı?

 • Uçak iptal olursa; uçak yolcu hakları dahilinde uçak biletinizi cezasız ve ücretsiz olarak farklı bir tarih ile değiştirebilirsiniz. İsterseniz hiçbir ceza ücreti ödemeden uçuşunuzu iptal edip tam ücret iadesi de alabilirsiniz. Eğer uçuşa kısa süre kalmışken iptal edilirse tazminat da alabilirsiniz.

Uçuşa 14 günden az ama 7 günden de fazla zaman olması durumunda size haber verilirse haklarımız şunlar;

 • Uçak biletinizi cezasız ve ücretsiz olarak farklı bir tarih ile değiştirebilirsiniz.
 • Uçak biletinin tam ücret iadesini alabilirsiniz.
 • Tazminat Hakkı (uçak kalkış saatinden önceki 2 saat ve uçak varışından sonraki 4 saat sonraya kadar varış noktamıza ulaşım teklifi verilmezse tazminat hakkımız doğar. Örneğin; saat 10:00 kalkışlı 14:00 varışlı biletimiz mücbir sebepler hariç olmak üzere uçuşa 14-7 gün kalmışken iptal edilirse havayolu şirketi bize maksimum 08:00 kalkışlı ve yine maksimum 18:00 varışlı olacak bir bilet ayarlamazsa tazminat hakkımız doğar.

Uçuşa 7 günden az süre varken size haber verilirse haklarımız şunlar;

 • Uçak biletinizi cezasız ve ücretsiz olarak farklı bir tarih ile değiştirebilirsiniz ya da
 • Uçak biletinin tam ücret iadesini alabilirsiniz.
 • Tazminat Hakkı (uçak kalkış saatinden önceki 1 saat ve uçak varışından sonraki 2 saat sonraya kadar varış noktamıza ulaşım teklifi verilmezse tazminat hakkımız doğar. Örneğin; saat 10:00 kalkışlı 14:00 varışlı biletimiz mücbir sebepler hariç olmak üzere uçuşa 7 günden az kalmışken iptal edilirse havayolu şirketi bize maksimum 09:00 kalkışlı ve yine maksimum 16:00 varışlı olacak bir bilet ayarlamazsa tazminat hakkımız doğar.

Örneğin; Ucuza Uçak’ın X Havayolları ile İzmir – Londra uçuşu bulunmaktadır. Uçuş tarihi 19 Mayıs 2023 saat 12:00’ dir. Uçuşa daha 10 gün varken havayolu şirketi Ucuza Uçak’a mail atarak uçuş saatinin 12:00 ‘den 19:00’a alındığını haber verdi. Bu durumda, Ucuza Uçak 400€ tazminat hakkı kazanır.

Uçuş Tazminatı Hangi Durumda Alınır?

Yukarıdaki durumları anlatırken tazminat hakkınız olduğunu belirtmiştim ama tutarları ve nasıl tazminat alacağınızı bu kısımda anlatacağım ancak bazı özel durumlarda tazminat hakkınız maalesef olmuyor. (Uçak yolcu hakları dahilinde olağanüstü haller durumunda meteorolojik şartlar, doğal afetler, güvenlik riskleri, beklenmedik uçuş emniyeti noksanlıkları, grev gibi durumlar ve siyasi istikrarsızlık sebepleri) yaşanan uçuş aksaklıklarında tazminat değerlendirmesi yapılmaz.) 

Hatırlatmak gerekirse kısaca aşağıdaki durumlarda tazminat hakkınız bulunmaktadır;

 • Aktarmalı uçuşta mücbir sebepler hariç olmak üzere havayolu şirketinden dolayı aktarma uçağını kaçırdığınız durumda,
 • Uçakta koltuk kalmaması sebebiyle uçağa alınmadığınız durumda kısaca overbook durumunda, 
 • Avrupa kalkışlı uçuşlarda en az 3 saat rötar olduğunda
 • Planlanan hareket zamanından iki hafta ila yedi gün öncesinde iptalden haberdar edilmediği, kendisine planlanan hareket saatinden en fazla iki saat önce kalkışına ve son varış̧ yerine planlanan varış̧ saatinden en fazla dört saat sonra ulaşımına olanak veren güzergâh değişikliği teklif edilmediği sürece, 
 • Planlanan hareket saatinden yedi günden kısa zaman öncesinde iptalden haberdar edilmediği ve planlanan hareket saatinden en fazla bir saat önce ayrılmasına ve son varış yerine planlanan varış saatinden en fazla iki saat sonra ulaşmasına olanak veren güzergah değişikliği teklif edilmediği sürece. 

** Yolculara, rezervasyonu yapılan uçuşun planlanan varış zamanını; 1500 kilometre (1500 km dahil) veya daha kısa uçuşlar için iki saat, 1500 ile 3500 (3500 km dahil) kilometre arası uçuşlar için üç saat, 3500 kilometreden daha uzun uçuşlar için dört saati aşmayan alternatif bir uçuş ile son varış yerlerine güzergah değişikliği teklif edilmesi halinde, sunulan teklifler değişiklik gösterir.

Tazminat Hakkı Tutarları

** Örneğin; İzmir’den İstanbul aktarmalı Van uçuşum var. Havayolu şirketinin ilk uçuşunun geç kalkması gibi nedenlerden dolayı aktarma uçuşunu kaçırınca havayolu şirketi bizi bir sonraki uçuşa dahil edip Van’a gönderdi. Normalde Van’da 14:00’de olmamız gerekirken 16:00’da olduysak yani iki saate kadar gecikmeli vardıysak 50€, eğer 2 saatten daha uzun süre sonra Van’a varırsak 100€ tazminat hakkımız bulunmaktadır.

Tazminat Hakkım Var mı?

Birçoğunuz yaşadığınız problem neticesinde tazminat hakkınız olup olmadığını öğrenmek istiyor. Bu konuda buradaki siteye uçuş bilgilerinizi giriyorsunuz hemen anında size tazminat hakkınız olup olmadığını söylüyor.

Dosyanızı bu şirkete teslim ederseniz onlar sizin yerinize süreci yürütüyor ve tazminatınızı söke söke hava yolu şirketinden alıyor. Başvuru yaparken hiçbir ücret talep etmiyorlar, sadece tazminat ödemesini alınca bir miktar kesinti yapıp size öyle gönderiyorlar. Bunun için size %7 indirim kodunu da aşağıda verdim.

İndirim Kodu: AHUCUZA7

Uçuş Tazminatı Nasıl Alınır?

Bu Şirket sizin adınıza tüm evrak işlerinizi halledip havayolu şirketleri ile yazışarak sizin adınıza tazminat sürecini yönetiyor ve tazminat ödemesinin size yapılmasını sağlıyor. Bu konuda çok inatçılar ve asla pes etmiyorlar. Tabiri caizse havayolu şirketinden söke söke hakkınızı alıyorlar. Özellikle yurt dışında yaşadığınız bir problem olursa ya da Türkiye’de yaşadığınız bir problemi çözemezseniz BURAYA başvurabilirsiniz. Başvuru yaparken hiçbir ücret talep etmiyorlar, sadece tazminat ödemesini alınca bir miktar kesinti yapıp size öyle gönderiyorlar. Bunun için size %7 indirim kodunu da aşağıda verdim.

İndirim Kodu: AHUCUZA7

Ben kendim bu süreçle uğraşırım diyorsanız tazminat başvurusunu ilk olarak havayolu şirketine yapmanız gerekmektedir.

Bileti acenteden de alsanız havayolu sitesinden de alsanız nereden aldığınız hiç önemli değil. Önemli olan sizi taşıyacak olan havayolu şirketinin kim olduğudur. Türkiye merkezli bir havayolu şirketi tazminat başvurunuza bahaneler uydurursa derhal https://yh.shgm.gov.tr buradan SHGM’ye başvuru yapıyorsunuz.  Eğer Türkiye merkezli bir havayolu şirketi değilse ve havayolu ile çözüme ulaşamadıysanız mecburen Buraya başvurmanız gerekiyor.

** SHGM yönetmeliği ile AB yönetmeliği arasındaki en büyük fark rötar durumundaki tazminat hakkında bulunmaktadır. SHGM yönetmeliğinde eğer uçuşunuzda rötar varsa tazminat hakkınız yokken AB yönetmeliğinde en az 3 saatlik rötarda tazminat hakkınız bulunmaktadır. Peki hangi durumda hangi yönetmeliğe tabiisiniz?

 • Almanya Frankfurt kalkışlı İstanbul Lufthansa uçuşu için 261/2004 AB Yönetmeliği uygulanır. 
 • Hollanda Amsterdam kalkışlı İstanbul Pegasus Havayolları için 261/2004 AB Yönetmeliği uygulanır.
 • Türkiye İstanbul kalkışlı Paris Airfrance uçuşu için 261/2004 AB Yönetmeliği uygulanır. 
 • Yurt içi uçuş için SHGM yönetmeliği uygulanır.

Eğer uçuşunuz AB yönetmeliği dahilinde ise;

 • En az 3 saatlik rötar yaşadığınız takdirde tazminat hakkınız ortaya çıkıyor. Elbette, hava koşulları gibi istisnai durumlar bunun dışındadır. Bağlantılı uçuşu kaçırma durumu bu düzenlemeler kapsamına giriyor. 

Örneğin; Frankfurt -Ankara uçuşunuz 3 saat gecikiyor ve aktarmanız yok veya Frankfurt- Ankara uçuşunuzda bir saat gecikme meydana geliyor, bunun sonucunda Ankara’dan yapacağınız Erzurum aktarmasına yetişemiyorsunuz. Her iki durumda da uçak yolcu haklarına göre tazminat hakkınız bulunmaktadır. 

Avrupa Birliği içindeki uçuşlarda;

 • 1500 km’ye kadar bir uçuş için 250€ tazminat
 • 1500’den fazla km’lik bir uçuş için 400e tazminat

 Avrupa Birliği dışındaki bir hedefe uçan uçuşlarda;

 • 1500 km’ye kadar bir uçuş için 250€ tazminat
 • 3500 km’ye 1500 km’lik bir uçuş için 400€ tazminat
 • 3500 km’den fazla bir uçuş için 600€ tazminat
  *3 ila 4 saatlik bir gecikme yaşadığınızda mesafe 3500 km’den fazlaysa tazminat hakkınız 300€

Kayıp Bagaj Tazminat

Valizim kayboldu ne yapmalıyım, kayıp bagaj tazminatı ne kadar gibi sorularınızın cevabını ise bu paragrafta bulabileceksiniz. Bagajımızı teslim ettiğimizde uçak bileti ve bu uçak biletine bagaj etiketi yapıştırılarak teslim alırız. Uçuşumuz sona erip bagajımızı teslim alana kadar lütfen bu bileti ve bagaj etiketini çöpe atmayın. Bu bagaj etiketi sizin bagajınızın havayolu şirketi tarafından teslim alındığını ve artık tüm sorumluluğun havayolu şirketinde olduğunu belgelemektedir.

Uçağa bindiniz mükemmel bir yolculuk geçirdiniz ve yolculuk sonrası bagajınızı beklemeye başladınız. Tüm bagajlar dağıtıldı ve bitti ama sizin bagajın gelmedi. Bu durumda hemen o bölgede bulunan kayıp eşya (Lost and Found) bürosuna gidip biletinizi ve bagaj etiketinizi göstererek tutanak tutturuyorsunuz. Örnek vermek gerekirse, kayıp raporu esnasında bagajınızda tıraş takımınızın ve diş bakımı setinizin olduğunu belirttiniz. Ve bagaj size ulaşana kadar bu konuda mağduriyet yaşıyorsunuz. Havayolu şirketi size bu tür kişisel bakımlarınızı yapabilmeniz için özel olarak hazırlanmış bir çanta vermek zorundadır. Bu konuda mutlaka ısrarcı olun.

Bagajınızın bulunana kadar geçen sürede makul alışverişlerinizin faturalarını alın. Daha sonra tazminat için bu belgeleri de sunun.

Tutanak oluşturduğunuz tarihten itibaren 5 gün içerisinde size bagajınızı teslim edemezse kayıp eşya bürosu, artık siz havayolu şirketine başvuruda bulunabilirsiniz demektir.** Uluslarası Hava Taşımacılığı Birliği kuralları gereği eğer bagajınız bulunamamış ve size teslim edilememişse kilogram başına 30$ tazminat hakkınız bulunmaktadır. Örneğin; bagaj teslimi sırasında ölçülen bagajınız 15kg ise bu kayıt altında olduğu için havayolu şirketi size 450$ tazminat ödemek zorundadır.

Bagaj Hasar Alırsa – Kırılırsa Haklarım Nelerdir?

Uçak altı bagajına bir valizini verdiniz ve kontuar görevlisi size bagaj etiketi ve uçak biletinizi teslim etti. Bu iki belgeyi de bagajımızı teslim alana kadar saklamamız gerekiyor. Uçak indi ve bagajlar dağıtıldı. Bir baktık ki bagajımızda hasar meydana gelmiş. Bu durumda hemen o bölgede bulunan kayıp eşya (Lost and Found) bürosuna gidip biletinizi ve bagaj etiketinizi göstererek tutanak tutturuyorsunuz. Uçak yolcu hakları dahilinde eğer valiziniz kullanılamaz durumunda ise kayıp eşya bürosunda ilgili havayolu şirketine ait valiz var ise size temin edilir.

Havalimanında bize yeni valiz verilmediyse hasarlı valizimizle hayatımıza devam edeceksek bazı havayolları için sitesinden geri bildirim oluşturmamız gerekmektedir. Örneğin THY için geri bildirim oluşturmanız gerekmekte. Geri bildirim oluşturunca havayolu şirketi size diyor ki; eğer tamir edilebilir bir valiz ise valizi tamir ettirip faturasını bize gönderin size ücretini gönderelim. Eğer tamir edilebilir olmadığına karar verirse havayolu şirketi size emsal valizin değeri kadar ödeme yapacaktır.Bazı havayollarında ise kayıp eşya bürosunda kayıt oluşturduktan sonra bir şey yapmanıza gerek size biz mail atacağız diyorlar. Bu durumda da o maili bekleyip ona göre işlem yapıyorsunuz.

Ek Önemli Bilgiler

 • Havayolu şirketinden parasını ödeyerek veya mil/puan ödeyerek koltuk satın aldınız ancak uçağa binerken size koltuğunuz değiştiğini söylediklerinde yani kısaca ödeme yaptığınız koltukta oturamadığınızda uçuş sonrası havayolu şirketine geri bildirim oluşturmalısınız. Ödediğiniz ücreti geri ödeyebilirler, size ekstra mil/puan verebilirler.Bu durum uçak yolcu hakları içine girmeyip müşteri memnuniyeti içindir.
 • Uçuş esnasında yaşadığınız herhangi bir aksilik ( kulaklık bozuk, ekran çalışmıyor, yemek eksik vb…) durumunda kabin görevlisi arkaları çağırıp tutanak tutturduğunuzda o tutanağa istinaden yine geri bildirim oluşturup tarafınıza mil/puan gibi müşteri memnuniyeti esaslı telafi edici promosyonlar yapılabilir.

Yukarıdaki bilgiler ışığında probleminize cevap bulamadıysanız lütfen aşağıdan yorum yaparak sorunuzu bana iletin. Muhakkak cevap veririm.

Paylaş :
Subscribe
Bildir
369 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Rana
1 yıl önce

Merhaba, geçen sene mytrip.com üzerinden ukrayna bileti almıştım ancak uçuşlar iptal edilince uçuşumu iade çekine dönüştürmüştüm. Fakat şöyle bi sorun var ki acente ödemeyi kendi kartından yapmış.Yani iade durumunda tutar acentenin kartına yapılacak. Thy satış ofisiyle iletişime geçtiğimde acentenizle muhatap olmalısınız denildi. Ancak acenteye ulaşmam da mümkün olmadı. Durum için thy´de dosya oluşturdum ve çözüm olarak bir şey sunulmadı, tekrardan satış ofisine danışınız denildi. Yaklaşık 4-5 kere gittim görüştüm her biri komplike bir durum olmuş dedi ancak yine de çözüme ulaşılmadı. Sadece görüştüğüm görevlilerden biri 2 yıl içinde yurt içi uçuşlarınızda burada kalan hakkınızı kullanabilirsiniz demişti. Geçen günlerde bu sözün üzerine satış ofisine gittiğimde ise böyle bir şeyin mümkün olmadığını söyledi ve tekrardan dosya oluşturmam istendi 🙂 Anlayacağınız çoğu yolu denedim ancak 1.5 yıldır süreç bu şekilde ilerleyip mağduriyetim giderilmedi. Yapmamı önerebileceğiniz bir şey var mıdır? Teşekkürler

Şule Çakmak
Reply to  Rana
1 yıl önce

Merhaba anadolujet uçuş saatimi değiştirdi ama o bölgede deprem oldu ve gideceğim kişi Ankaraya geldi. Ben başka bir bölgeye gitmek istiyorum yani biletim doğu anadolu iken ege bölgesine ama bunu kabul etmiyorlar. Bu konuda ne yapabilirim?

Kadir
Reply to  Rana
11 ay önce

Bende aynı şekilde biletler almıştım satın aldığınız tarihten itibaren 1 yıl içinde bileti kullanmanız gerekiyordu 2 yıl içinde de para iadesini alabilirsiniz sağolsun thy çalışan arkadaşlar birbirileri ile tutarlı olmuyorlar ne kadar ararsan o kadar farklı cevaplar alırsınız size tavsiyem sürekli arayın konuya hakim yapabilecek biri karşınıza çıkana kadar

Nefes
Reply to  Rana
3 ay önce

Merhaba

3 aralık 2023 günü 16.40 da basel-sabiha gökçen uçuşum saat 13.00 e çekilmişti bu durum için tazminat hakkım var mı
Saat değişikliğini 1 aralıkta mail olarak attılar
Teşekkür ederim iyi çalışmalar

Zeynep
Reply to  Rana
25 gün önce

Merhaba, Ajet uygulamasından 2 ay sonrası için aldığım uygun fiyatlı bilet aldım.Akşamında ‘sistemlerimizde yaşanan teknik aksaklıktan ötürü bazı hatlarımızın ücretlerinde olağandışı fiyatlamalar olmuştur. İlgili biletlemeler iptal edilerek yapmış olduğunuz ödemeler sizlere otomatik olarak iade edilecektir.’ şeklinde mesaj gelerek uçuşum iptal edildi.Bu durumda herhangi bir hakkım var mıdır?Ben iptal mesajından önce otel rezervasyonuda yaptırmış oldum.Herhangi bir hakkım varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Rana
Reply to  Ucuza Uçak
1 yıl önce

4 farklı kişiyle görüştüm ancak ödeme yaptığım kart numarası yerine acentenin kart numarası sistemde gözüktüğü için her biri bu biletin iadesi mümkün değil dedi . Taksim satış ofisine gitmiştim. Farklı bir satış ofisini mi denememi önerirsiniz?

Ayşenur Erdoğu
1 yıl önce

Merhaba, ben geçen sene Temmuz ayında İstanbul’dan Muğla’ya Thy üzerinden bilet aldım tam hatırlamıyorum ama uçak neredeyse 1 saat geç kalktı ve sonra teknik bir arıza yüzünden havada saatlerce kalıp ardından Antalya havalimanına iniş yaptı. Saat 14:00 da Muğla da olmam gerekirken saat 16:00 sularında hala Antalyadaydım ve o saatten sonra uçuş gerçekleşmedi. Tüm yolcular isyan ettik ama yetkili Hanım şikayet edin şu an yapabilecek bir şey yok tarzında çok çirkin bir üslupla bize karşılık verdi saat 18:00 da otobüs geleceğini bildirip işin içinden çıktılar. Otobüste yine denildiği gibi 18:00 da gelmedi. Saatlerce o Temmuz sıcağında bekledik. Sanıyorum 18:30 – 19:00 sularında otobüs geldi ve o kadar beklemenin üzerine bir de otobüs yolculuğu çektik. Saat 14’te Muğla da olmam gerekirken gece yarısı 12 de otele giriş yaptım. İnanılmaz korkunç bir yolculuktu ve asla mağduriyetimiz giderilmedi. Şikayet talepleri açtım ama olumlu bir dönüşte alamadım. Hatırladıkça hala sinirleniyorum. 7 günlük tatilimin 1 günü THY yüzünden ziyan olmuştu. Şimdi bile bir çözümü varsa mutlaka başvururum. Yapabileceğim bir işlem varsa yönlendirebilir misiniz?
Teşekkürler, 🙏

Atalay
1 yıl önce

07.03.2023 tarihinde eşimle beraber Prag – İstanbul uçuşu için Prag havalimanına ulaştık. Seyahatim sırasında Ps5 satın aldım. Tax refund alabilmek için aynı havalimanında custom officera kapalı kutusuyla gösterdim. Normalde yanıma alacağım PS5’i uçakta yer olmadığından dolayı yer görevlisi(checkin yapılan alanda) tüm valizlerimizi ücretsiz şekilde uçak bagajına teslim etmem gerektiğini söyledi, kendisine içinde Ps5 olduğunu söyledim ancak bir problem olmayacağını belirtti. Eve dönüp valizimi açtığımda kutusu açılmamış olan ürünüm yırtılmış yanındaki 1 adet Ps5 kolu ve God Of War oyunumun çalınmış olduğunu gördüm. Durumu hemen Pegasus’u arayıp bildirdim 2 haftalık bir beklemenin ardından tarafıma özür bile dilenmeden şu şekilde mail atıldı. “Talebinize istinaden eksik olduğunu belirttiğiniz eşyalarınız ile ilgili gerekli kontrollerin yapıldığını ancak herhangi bir buluntu tespiti olmadığını belirtmek isteriz.” Kendilerinin tespit edemediğini ve polise başvurabileceğimi ilettiler. Instagram sayfanızı ve blogu severek takip ediyorum tecrübeleriniz aktarabilirseniz çok sevinirim.

emre k
1 yıl önce

Merhaba örneğin sabah 9:00 uçuşu ile istanbuldan izmire gideceğim. uçuş 9.30 a alındı. Bu durumda ben istediğim tarihte başka şehirde dahil olmak üzere ekstra ücret ödemeden değiştirebiliyor muyum?

Mehmet
1 yıl önce

Selamlar, sadece dönüş uçağındaki 30 dakikalık bir gecikme sebebiyle güzergah değiştirmiştim. Bu değişiklikte, kalkış ve dönüş yerini Sofya yerine İstanbul ve varış yerini de Bogota Yerine Sao Paulo olarak gerçekleştirdim.

Gizem
Reply to  Ucuza Uçak
1 yıl önce

Merhaba uçuş saatimde 16 dakikadan fazla değişiklik oldu uçuşumu daha erken bir tarihe çekebilir miyim ? Biletim pegasusdan.

Derya
1 yıl önce

Merhaba iyi çalışmalar, biz momondo e Dreams üzerinden Tunus a bilet almıştık 15 nisan için, havayolu şirketi nouvelair mail göndermiş uçuşunuz iptal edildi musteri hizmetlerini arayın diye,ama numaralar yurt dışı ve mail e dönüş yapmıyorlar nasıl bir yol izlemeliyiz

Mehmet Veysel Uzak
Reply to  Derya
1 yıl önce

Hocam 1 Kasım 2022 de İstanbul havalimanından Air Moldova ile Moldovaya uçtum savaş sebebiyle beni ve uçaktaki diğer Türkleri ülkeye almadan inaf işlemi yapıp 1 gece havalimanında bekletip geldiğim uçakla geri gönderildim ama valizim 5 gün sonra İstanbul’a geldi teslim alırken kırık olduğunu gördük rapor tuttuk. Air Moldovaya mail attım değeri 3 bin lira olan polo marka büyük valizim için yaptıkları teklif 30 Euro oldu. Daha fazla ödeme yapamayız diyip kabul etmemi söylediler. Kabul etmeyip ne yapmak gerek Türkiye’deki hiçbir havacılık kurumu ilgilenmedi Air Moldova ödeme yapmayız demedikleri için sorun olmuyormuş

Enis
1 yıl önce

Merhaba
Pegasus’un 280dk lık rotariyle ilgili olarak, yazdığım mailim ve onların cevabı aşağıdaki gibi;

Merhaba sayın ilgili

Rezervasyon PNR no 2VJ2MK olan
21.12.2022 tarih PC5006 numaralı Stuttgart – Antalya – kalkış 10:00 olan uçuşum mobil uygulamanızda 185dk gecikme olarak yansımış sonrasında da uçak biniş kapısındaki ekranda kalkış saati 14:00 sonrasında mobil uygulamada 14:40 yani 280dk olarak gecikme yaşamış bulunmaktayım. Uçuşumu online check in olarak yaptığım ve sürekli mobil uygulama ile birlikte havaalanı bilgilendirme ekranlarıyla ilerletmeme rağmen bir muhattap bulmakta zorlanıyorum. Uçağa biniş son aşamasında bilet kontrolünü mobil uygulama üzerinde yapmaya çalıştığımda işlem gerçeleşmeyip, görevli tarafından basılı halde bilet verilmiş ve koltuk numaramda değişmiştir. Uçak anonslarınızda çevreci ve doğa sever olduğunuzu vurgulamanıza rağmen elektronik olarak ilerlettiğim uçuşumu “kağıt bilet” vererek ilerletmeye çalışıyorsunuz.

Pegasus gelen cevap ;
Öncelikle yaşamış olduğunuz aksaklıklardan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz.
21.12.2022 tarihli PC 5006 sefer sayılı Stuttgart – Antalya uçuşumuz, olağan seyrin dışında gelişen aksaklıklara bağlı olarak gecikmeli gerçekleşmiştir.

Misafirlerimizden gelen uçuş aksaklıkları şikâyetleri SHGM SHY-Yolcu Yönetmeliğine ve HUD-2015/3 sayılı Genelgeye dayanarak değerlendirmeye alınmaktadır.

HUD 2015/3 sayılı Genelgenin 6. ve 9. maddelerinin, Genelgenin yayım tarihi olan 03.09.2015 tarihinden itibaren Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun kararına istinaden yürütülmesi durdurulmuş olduğundan bu konu ile ilgili tazminat talebinize ne yazık ki olumlu yanıt veremediğimizi belirtiriz.

1 yıl önce

Merhabalar.Benim 09/02/2023 tarihinde Belgrad Nikola Tesla Havalimanından İstanbul Sabiha Gökçen’e uçak biletim vardı ve sonrasında depremden dolayı iptal ettiler bir sonraki günü de iptal etmişler.Perşembe günü iptal etmişlerdi ve beni pazar gününe bilet almamı söylediler oradaki çalışanlar fakat bana ne iade hakkı verdi pegasus sitesi ne de değiştirme hakkı bu yüzden ben kendi imkamlarımla orada kaldım ve biletimi thy’den ankara inişli almak zorunda kaldım.Yurtdışı hattım kapalı olduğu için biz arayamadık ama aileme arattım pegasus’u fakat kimse dönüş yapmadı telefonlara bakmadı.Bize sadece türkiye’ye döndükten sonra bilet iadesi yaptılar ama ben cebimden ekstra 5.000 lira fazla para harcadım.Benim haklarım nelerdir?Neler yapabilirim bu konu hakkında?

Esra
1 yıl önce

Merhaba ,yaklaşık 3 ay önce haziran ayı için Sicilya’ya bilet almıştık netflights acentasından Thy uçuşlu. Acente 2 gün önce mail attı güvenlik gerekçesiyle uçuşunuz iptal edilmiştir şeklinde .Neden iptal edıldığıni sorduğumuzda açıklama yapamayız , para iadeniz sağlanacaktır şeklinde cevap verildi .Ne yapabiliriz bu durumda ?

Musa
1 yıl önce

Merhaba, kayak.co dan uyguna yurtdışı (Saraybosna) bileti almıştım. Biletimde 20dk saat değişikliği oldu, ben de biletimi iptal etmek istiyorum, öncelikle böyle bir hakkım var mı?

Varsa nasıl iptal edebilirim? Çünkü THY’nı aradığımda acentenizle görüşün diyor. Bilginiz var mı?

Murat
1 yıl önce

2 mart thy istanbul phuket uçuşum 5saat 25dk rötarla kalktı airhelp sivil havacılık thy hepsine belirtmeme rağmen tazminat buuçuştan hakkınız yoktur diyor

Zişan
1 yıl önce

Merhaba, bu yılın şubat ayında Paris’ten kalkan Vueling airlines şirketine ait uçağım Paris’teki grevler yüzünden uçuşa son 1 saat kala iptal edildi. Bir sonraki sefer 3 gün sonraydı ve eğer bu sefer ile değişim yaparsam hali hazırda bulunan rezervasyonlarımı ve Paris’te bulunduğum uçuşa kadar olan süre içindeki konaklama ve masraflarımın havayolu şirketi tarafından karşılanacağını; bunun için de mail atmam gerektiğini söylemişlerdi. Bununla alakalı gerekli fatura, belge her şeyi hazırladım söyledikleri gibi mail attım ama 1 aydır hiçbir dönüş alamıyorum. Havayolu şirketinin telefon numarası üzerinden otomatik yönlendirme çıkıyor ve hiçbir insana bağlanamıyorum. Ne yapmam gerekir acaba bilginiz var mı?

Kaan Kandemir
1 yıl önce

Transavia Havayolları ile Barcelona – Amsterdam uçuşu gerçekleştirdim. Valizim hasarlı geldi ve havaalanında anında tutanak tutturdum. Bana hasarımın “minor” olduğu, seyahat sağlık sigortam varsa durumu onlara iletmem söylendi. Durumu sigortama ilettiğimde, hasarlı bagajı karşılamadıklarını belirttiler. Bu durum üzerine havayolları ile iletişime geçtim ve valizimin kullanılamaz halde olduğunu, tutma kollarının parçalandığını, tekrardan valizin içerisine koyamadığımı belirttim. Kendileri de tekrardan hasarın minör olduğunu belirttiler ve konuyu kapattılar.

Bir sonraki aşama olarak hangi yollara başvurabilirim? Teşekkürler.

salih
1 yıl önce

peki ileri tarihli bir uçuş için 2 farklı zamanda 15’er dklık değişiklik yapıldığında da aynı hakkımız oluyor mu? daha bugün böyle bir mesaj gelince uçuşu ilk aldığım saate baktım ve toplamd 30 dk ileri atıldığını gördüm uçuşun.

Sirin
1 yıl önce

Merhaba ben de paylaştığınız maldivler biletini almıştım mytrip üzerinden, gidiş 2 dönüş 2 uçuş olmak üzere toplam 4 uçuşum var wizzair ile, dönüşün 2. uçuşunun 2 saat erkene alındığına dair mail aldım, bu değişiklik veya iptal hakkı aktarmalı uçuşların tümünü kapsar mı diye merak ediyorum 😊 ayrıca wizzair i biraz araştırdım ve çok sıkıntılı bir havayolu olabildiğini gördüm uçuşlarımla ilgili illa ki bir sıkıntı yaşayacağımı düşünmeye başladım, wizzair ile ilgili bir yazınız varsa veya iyi/kötü herhangi bir tecrübeniz olduysa öğrenmek isterim teşekkürler 😊

İlknur Dercan
Reply to  Ucuza Uçak
1 yıl önce

Merhaba 25 aralık pazar günü Isparta dan İstanbula THY ile geldik. Sizin bu yazınızdan sonra mesajlarımı silerken gördüm. 15.30 uçuşumuz 40 dk tehirli olacak ve tahmini kalkış. 16:10 olacaktır diye sms atılmış. Bu şekilde biniş saatinin değişmesine bir şey yapabilir miyim. Teşekkürler

Muhammed
1 yıl önce

Pegasus havayollarıyla kölnden sabıhaya uçtuk. Ben eşim ve kızım. 3 bagaj verdik ve 1 tanesini etiketlemeyi unutmuşlar. Istanbula vardığımızta tabiki 1 bagajımız gelmedi. Pegasus kayıp bagaj ofisine gittik ve bagajımızın gelediğini söyledik. Çalışanın bize ilk dediği 2 bagaj verdiğiz. Ama resım cekmiştik ve hanim efendi sisteme bakınca romaya bir bagajın gittini ve etiketsiz olduğunu yazmişlar. Bagaji tarif ettiğimizde bizim bagaj olduğu çiktı ortaya. 1 gün sonra gelir dediler ama bize tam dönüş günü bagajın kölne ulaştığını telefonla haber ettiler. Yani 10 günlük kıyafet, iç çamaşir vb şeyleri aldık. Pegasus şimdi fatura istiyor bizden, sadece ilk günki alişveriş faturası var elimizde. Haklarımız nedir? Pegasus sayfasında bir açıklama bulamadık. Sadece alınan kıyafetlerımı ödemesi lazım veya gecikme tazminatı falan alabılırmıyız?

Enes
1 yıl önce

THY İstanbul-Frankfurt uçuşumda 20dk uçak saati değişikliği maili geldi. Hemen yazınızı okuyup hakkımı öğrendim. Frankfurt gidiş dönüş biletimi Lizbon gidiş dönüş olarak değiştirdim çağrı merkezinden. Çok teşekkür ediyorum bu bilgiler için

Buse
1 yıl önce

Merhaba, uçuş saat değişikliği sebebiyle haklarımızı kullanmanın belirli bir süre sınırı var mı? Haziran ayındaki amerika uçuşuna ilişkin, 15 aralıkta değişiklik maili (5saat üzeri değişiklik) gelmiş ancak spame düşmüş, hala iade talep etme hakkımız var mıdır?

Zeyneo
1 yıl önce

Merhaba İstanbul Hamburg uçuşumuz bir gün ertelendi, sebebi Hamburg havaalanındaki grevmiş. Seyehat sigortasından veya pegasustan uçuş tazminatı alma hakkınız var mı?

Kadir
1 yıl önce

Biletimi yurtdışı için Pegasustan aldım gidiş günü kalkış saati 30 dk öne çekilmiş fakat gelen mesajı günler sonra çok geç gördüm, acaba bu bilet değişiklik talebini iletmenin bir süresi var mı? Dönüş biletim de başka bir şehirden, o da buna bağlı değiştirilebiliyor mu acaba? Teşekkür ederim.

Selin Yıldırım
1 yıl önce

Merhaba yazınızı, yorumları ve yonetmeligi okudum ama tam olarak cevabını göremedığim için 2 sorum olacak:
1. Bahsettiğiniz bu haklar tüm havayolu işletmeleri için gecerli mi, havayolu firmaları arasında farklılık gösterir mi¿
2. Bunu olay üzerinden sorayım. Paylastiginiz linkler araciligiyla mytrip üzerinden Corendon havayolu ile Izmir-Amsterdam bileti aldım Haziran 2023 icin. 2 gün once (yani ucuştan yaklaşık 2bucuk ay önce) mytrip’den mail geldi kalkış saatimin 07.30’dan 06.50’ye geri çekildigi ile ilgili. Sorum şu, yaklaşık 40 dk lık öne alma islemi ile haklarım var oldugunu anlıyorum ancak çok önceden bildirildiği icin kafam karıştı 🙁 Önceden bildirim tarihi ile ilgili bir süre var mı¿ Hala ücretsiz degisiklik hakkım var mıdır¿ Yönetmelikte de buna iliskin bir hüküm bulamadım malesef 🙁

selin yıldırım
Reply to  Ucuza Uçak
11 ay önce

Tekrar merhaba. Corendonu aradım ve uçuş tarihinden 14 gün bana bildirildiği herhangi bir hakkım bulunmadığını söylediler 🙁 Bunun üzerine Sivil Havacılığın çağrı merkezini aradım net bilgi alabilmek için onlar da aynı şekilde 14 gün öncesi bildirimlerde bilet iade ve değişiklik vs. hakkımın olmadığını söyledi. Konu ile ilgili ne yapabilirim, bir öneriniz var mıdır?

selin yıldırım
Reply to  Ucuza Uçak
11 ay önce

Peki “Uçuşa 14 günden fazla zaman varken uçuşun iptali veya sefer saatinin 15 dakika ve üzerinde değişmesi halinde havayolu şirketi yolcularına ücretsiz iptal, bilet ücretinin iadesi ya da değişiklik hakları verir.” ifadesini kapsayan hüküm tam olarak Yönetmeliğin hangi maddesinde geçiyor? Ben göremediğim için soruyorum. Cimer ve diğer başvurularıma direk yazmak istiyorum. Genelgelere de baktım ama göremedim.

Zehra
1 yıl önce

Merhaba. Pandemi zamanı Qatar havayollarından Phukete kampanyalı bilet almıştım ancak 2-3 kez ertelemek durumunda kaldık. 15 Ağustos 2022’de bu defa hamileliğimden dolayı ertelemek için aradık açığa almayı teklif ettiler kabul ettik. Geçen ay artık seyahat edelim bu ay dedik. Arayınca biletleme hakkımızın 1 Nisan 2022’de (geçen sene) sona erdiğini bilet ücretimizin iade edileceğini söylediler. Daha önce uyarı almadık buna dair hiç. Ve 15 Ağustosta meğer aylar önce biletleme hakkımız bitmiş ama bize açığa almayı teklif eden de onlar oldu. Bu durumda bir hakkım var mı? Dün iade gerçekleşti diye mesaj geldi ama biz kullanmak istiyorduk bileti.

Tuğçe Taşdemir
1 yıl önce

Merhabalar.. Barselona İstanbul dönüş uçuşumun saati değişti.. Barselona İzmir olarak değişiklik yapabilir miyim? Biletimi sizin sayenizde Pegasus kampanyasından almıştım çok teşekkür ederim:)

Nilay
1 yıl önce

Merhaba yurtdışı için uçuş iptalinde yada 16 dk üzeri saat değişimde farklı bir güzergahtan değişim sağlanıyor mu acaba?

İlkay keleş
1 yıl önce

Merhaba,
Tallinn Antalya uçuşum 1 saat rötar yaptı ve bunun sonucunda antalya istanbul uçuşumu kaçırdım. Üstte yazdığınız maddelere göre tazminat hakkım var. Bu sebeple sunexpress müşteri hizmetlerine case açtım fakat bana olumsuz dönüş yaptılar. Nereye başvurabilirim bu konu hakkında?

İlkay Keleş
Reply to  Ucuza Uçak
7 ay önce

Merhaba,
Sizin ilettiğiniz şekilde süreci başlattım ve tüm detayları ilettim.
Bana 3 saat aşağısında olduğu için hakkınız yok şeklinde cevap verdiler.
“The delay at your final destination was under 3 hours
Under regulation EC 261/2004, passengers are owed compensation for flight delays if they arrive at their final destination over 3 hours late, no matter how late the flight took off. After investigating, it appears your delay was less than that, which means no compensation is owed.”

Bu da detaylı cevapları.

Elif
1 yıl önce

Merhabalar benimde gecen sene London Milan aktarma TR ucusumuz oldu ailecek 2 kizim ve esim ile fakat biz havada iken bize mail gondermisler Milan TR arasi iptal yada rotar diye fakat o kadar stres yasadikki o an internetim olmadigi icin bakamadim simdi bile hala bilmiyorum oyle bir mail gondermislermi diye sorun su ki biz Milan havayolunda saatlerce mahsur kaldik ve cok Sonora yaklasik 8 10 saat Sonora bizi bir otele yerlestirdiler yaklasik 2 gun orda mahsur kaldik ve bu durumda tabiki Istanbul aktarma Izmir ucusumuz kacirmis olduk ve yeniden billet almak zorunda kaldik bu arada Dr randevularimida kacirmis oldum TR ayirdigi sure sinirli bir sure oldugu icin Hersey allakbullak oldu.Iki ergen kizim korkudan aglamalarida cabas Yani demem o ki cok magdur olduk
Sonuc lutfen bu durumda ne yapabilirim bize bu yasatilanlar hakkinda bize yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekkurler.

İlknur
11 ay önce

Merhaba istanbul priştine uçuşumuzda her iki yöne olmak üzere bir çok kez saat değişikliği yapıldı. İst-prn uçusu 14 saat geriye , prn-ist uçuşum ise 18 saat ileri alındı. Bu durumda tazminat hakkım oluyor mu? Yanıtlarsanız sevinirim. Teşekkürler

İlknur
Reply to  Ucuza Uçak
11 ay önce

3 haziran ist-priştine uçuşum 23.00 dan 07.55 e 7 haziran priştine-ist uçuşum da 2.55 den 19.10 a alındı

Eray
11 ay önce

Yurtdışı havayolarını kapsayan bir durum var mı bu konuda ?

Aydın
11 ay önce

İstanbul-Budapeşte uçuşumda 20dakika değişiklik olduğu mesajı geldi. Havayolunu aradım Budapeşte yerine Viyana yapmak istedim olmaz dediler. Güzergah değişikliği yapamıyor muyuz?

Selim
11 ay önce

Merhaba Ordu’dan İstanbul aktarmalı Gaziantep uçuşum vardı ve İstanbul’da hava şartlarından dolayı İstanbul’dan uçak gecikmeli kalktı ve Ordu’ya gecikmeli geldi haliyle Ordu’dan İstanbul uçuşumda geç kalktı ve Gaziantep uçuşumu kaçırdım bu durumda 100 Euro’luk tazminatı alma hakkım var mı

Burcu
11 ay önce

Merhaba
İstanbul viyana
Budapeşte istanbul şeklinde bir seyahatimiz var
Gidiş uçağımızın saati 30 dk değiştiği için onu daha erken bir tarihe aldım ancak dönüş biletini de ücretsiz değiştirme hakkım var mı bunu öğrenebilir miyim?

Burçin
11 ay önce

Merhaba, THY’den aldığım İstanbul kalkışlı Bangkok uçuşum 7 saat rötar yaptı ve uçuştan 4 saat önce haber verildi. Herhangi bir mücbir sebep de söz konusu değil sadece operasyonel sebepler ile ertelendiği belirtildi. Uzakdoğu uçuşlarında bu tarz sorunlar yaşanabiliyormuş. Bu durumda AB uçuşu olmamasına rağmen tazminat alma hakkım oluşur mu ne yapmam gerekmektedir?

Nida
11 ay önce

Merhaba,

Opododan Sunexpress biletleri almak istiyorum. 16 dk dan fazla bir değişiklik havalimanındayken olduğu durumda o kadar kısa sürede tarih değişikliğini yapabilmek ne kadar mümkün acaba? Birde Opodo gibi acentalardan bilet alındığında bu konuda onlar mı yardımcı oluyor Sunexpress mi? Teşekkür ederim

Nida
Reply to  Ucuza Uçak
11 ay önce

Yani net olarak önceden yapılan SMS / Maille gelen uçuş saati değişikliği olduğunda böyle bir hakkımı zvar sadece.
Peki Opodo gibi sayfalardan alip bunu deneyimledinizmi? Yardımcı olması gereken Acenta mı Havayolu mu?

Deniz
11 ay önce

1 Mayıs Abu dhabi Esenboğa wizz Air tarafından nedensiz iptal oldu acenta aracılığıyla biletimi aldım. Acil dönmem gerektiği için başka bir dönüş ayarladım. Bu seracte haklarımı nasıl ve nereden yapabilirim. İptal için 30 nisan 21:00 sularında acenta tarafından sadece uyarildim. İlginize teşekkürler 🙏

Alp ç.
11 ay önce

Merhaba

Çoklu uçuş olarak tek PNRda alınan 4 ayağı olan bir yolculukta örneğin 2. ayağının saatinin 16 dk üzeri değişmesi durumunda 4 biletin de mi ücretsiz değişiklik hakkı oluyor bilginiz var mıdır?

Helsinki
11 ay önce

Aralık ayında helsinki’den sabiha gökçen’e olan uçuşumuz 14 saat rötar yaptı, uçak arızası teknik sebepler vb ile. Shgm’ye başvurduk, bize orada o süre içinde yiyecek konaklama vb sağlandığı için tazminat alamayacağımız belirtildi. Vizemiz tek giriş çıkış olduğu için konaklamadan da faydalanamadık. Bu konu ile ilgili ne yapabiliriz?

Helsinki
Reply to  Ucuza Uçak
11 ay önce

Bilmediğimden soruyorum, Neden peki? SHGM’nin kapsamı ne? Mücbir sebep bile olmayan bir konuda 14 saat gate önünde bekledik. Tazminat hakkımızın olmadığını söylediler.

Çınar
11 ay önce

Iyi akşamlar. 9 mayısta sizin tavsiye ettiğiniz yatirimlik bilet budapeste İstanbul kuala lumpur uçuşuna bilet aldım. 1 gün sonra dediğiniz gibi uçuşta değişiklik oldu. Kuala lumpur istanbul bacağı Kalkış saati 09:50 den 09:55 e varış saati ise 16:20den 16:00 ya kaydı. Varış saatinde 16dk dan fazla değişim olduğu için thy yi arayıp haklarımı sordum. 4 uçuşuda ücretsiz değiştirebilirsiniz fakat mevcut tarihlerden en fazla bir hafta öncesine yada 30 gün sonrasına değişiklik yapabilirsiniz. Ayrıca kalkış bölgesi ve varış bölgesi içinde de değişiklik yapabilirsiniz. Mesela budapeşte yerine paristen kalkıp İstanbul a gelir, İstanbul da kalkıp kuala lumpur yerine bali ye gidebilirsiniz dedi. Ben direk İstanbuldan kalkıp baliye gitsem olur mu dedim. Hayır o olmaz, biletiniz Avrupadan başladığı icin mecbur avrupadan Bi kalkış noktası seçmeniz gerekir dedi.
Siz bunu İstanbul kalkışı yapabilirsiniz demiştiniz. Thy ye arayıp biraz daha ısrar edeyim mi? Bide tarih aralığı dediği gibi -7, +30 gün mü?

Çınar
Reply to  Ucuza Uçak
11 ay önce

Cevap için teşekkür ederim. Gelişmelerden haberdar edeceğim 👍

Çınar
Reply to  Ucuza Uçak
11 ay önce

Iyi aksamlar, thy nin tur acentesine attigi mail. Bu kurallara gore islem yapin demis.
Tarife değişikliği ve Sefer İptalinden kaynaklı biletlere yansıtılmış olan indikatöre istinaden biletler için yapılabilecek olan işlemler aşağıdaki gibidir.

wksc Tarife değişikliğine istinaden biletlere “S” indikatörü eklenmiş olduktan sonraki işlem süreci:

• Yolcu, uçuşundaki tarife değişikliğinden haberdar edildiğinde verilen alternatif uçuşu kabul edebileceği gibi orijinal biletindeki seyahat tarihinden -7/+30 gün içerisinde tercih edeceği bir tarihte bilet üzerinde yazan son varış yeri değişmeksizin, satın almış olduğu biletin kabin sınıfında yer olması koşulu ile benzer taşıma şartları altında ilave ücret tahsil edilmeksizin bir kereye mahsus bilet değişikliği yapılır. Bu değişiklikler “involuntary” kapsamında ücretsiz yapılır.

• Yolcunun orijinal biletindeki seyahat tarihinden -7/+30 gün aralığının dışındaki bir tarih değişikliğini talep etmesi durumunda bilet ücret kuralları çerçevesinde işlem yapılır.

• Aynı bilette bulunan diğer bağlantılı uçuşlarını etkilemediği sürece, uçuş saatinden -/+ 15 dakika arası yapılan tarife değişikliklerinde ücretsiz değişiklik yapılmaz, bilet ücret kuralları uygulanır.
(15.dakika saat değişikliğinde involuntary işlem yapılamamaktadır, 16.dakika ve üzeri değişikliklerde yapılabilmektedir)

• Yapılan değişiklik yolcunun seyahat planını etkiliyorsa aynı biletteki diğer uçuşları için de aynı kapsamda ücretsiz işlem yapılır.

• Yolcunun alternatif uçuşu kabul etmemesi durumunda involuntary bilet iade işlemi yapılır
**noshow durumunda bilet kuralına göre işlem yapılır

Uçuş Aksaklığı (Sefer İptali) istinaden biletlere “I” indikatörü eklenmiş olduktan sonraki işlem süreci:

-İptal olan biletlerin kullanım süresi dahilinde 1 kereye mahsus invol işlem görülmektedir.
Ücretin notunda aksine bir ifade yok ise, hiç kullanılmamış biletler ilk düzenleme tarihi itibariyle kısmen kullanılmış biletler ilk uçuş tarihinden itibaren, 1 yıl geçerlidir. Seyahat başladıktan sonra ücretin geçerliliğine göre (maksimum kalış) kullanılabilir. Yine ücret notunda aksi bir ifade yok ise, hiç kullanılmamış bir bilete karşılık, geçerliliği dahilinde, yeni bilet düzenlenmesi durumunda, yeni düzenlenen biletin geçerliliği, yeni bilet üzerindeki ilk uçuş tarihinden, tamamen açık düzenleniyorsa, yeni düzenleme tarihinden itibaren 1 yıl olacaktır. Bu yeni düzenlenen bilete karşılık, hiç kullanılmadan, yeni bir bilet daha düzenlenmesi durumunda, yeni biletin geçerliliği de aynı şeklide, yeni biletin üzerindeki ilk uçuş tarihinden tamamen açık düzenleniyorsa, yeni düzenlenme tarihinden itibaren 1 yıl olacaktır.
-Yolcunun alternatif uçuşu kabul etmemesi durumunda, involuntary kapsamında bilet iade işlemi başlatılabilir.

**Aynı bölge/ aynı kabin içerisinde invol işlem görülebilir,
***noshow durumu gözetilmez invol iade/değişiklik yapılabilir

sayfa devamı mevcutttur
WK**Sistem Tarafından Alternatif Sunulmayan Tarife Değişiklikleri Tarife değişikliği ile ilgili yolcunun biletine WK yansımış ancak SC alternatifi olmadığı durumlarda biletlere yansıyan “S” indikatörüne istinaden biletlerin sefer iptali kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir.

Çınar
Reply to  Ucuza Uçak
11 ay önce

Merhaba shgm den cevap geldi ve 5 saat üzeri değişiklik olmazsa bir hakkınız yok dediler

Çınar
Reply to  Ucuza Uçak
11 ay önce

Bende arkadaşa aynı şeyi söyledim, thy ye kabul ediyor sizde nasıl olmuyor dedim, shgm yönetmeliğini okursanız görürsünüz 5saat diyor. Bu şekilde diretti!

Çınar
11 ay önce

Bende hem tur acentesine (erka gruptan biletleri almıştım. Vakifbankin world puanları x4 olarak alınabiliyor) hemde thy ye bu -7 +30 gün kısıtını neye göre belirliyorsunuz diye mail attım, altına da shgm yolcu haklari yönetmeliğini ekledim. Yönetmelikte bir kısıtlama belirtilmemiş çünkü

Mehmet
10 ay önce

Merhabalar. 5 Temmuz Tivat-Istanbul Air montenegro ucusumu kiwi.com uzerinden satin aldim. Ucusum 40 dk one alindi. Refund talebi icin mail attim hem kiwi.com`a hem de air montonegroya fakat degisiklik 2 saat altinda oldugu icin policy`leri geregi refund yapamayacaklarini soylediler. Kiwi.com`a dava acarsam kazanma sansim nedir? Ya da alternatif yol var midir ucusumu iptal edip odememin tamamini geri almak icin?

Simdiden tesekkurler,

İlhan Şenol
10 ay önce

Merhaba
9 haziran sabah 8.30 edremit sabiha gökçen THY uçuşum 10 haziran 18.30 alındı.
Tel açtığımda 7 gün öncesi ve 1 ay sonrası sadece aynı güzergahta değişiklik yapabileceğimi söylediler. Ya da pata iadesi alıp yeni bilet satın alabileceğim söylendi..fakat ben 6 ay önce 419 tl ye aldığım bu biletin fiyatına şu an bilet bulmam mümkün değil..Tekrar şikayet oluşturdum ama uçuş tarihi de yaklaşıyor..bu arada Ayvalık tan İstanbul a gitme amacım saw dan basel e uçmak içindi..tarih ve saat değişince basel uçuşuma yetişemiyorum..mecburen pegasus tan tekrar bilet aldım ama THY den satın aldığım biletin kısıtlı değişiklik şartları önerisi karşısında haklarım nelerdir?
Teşekkür ederim

İlhan Şenol
Reply to  Ucuza Uçak
9 ay önce

Tekrar merhaba..
Cevap için teşrkkür ederim..hayır uçuştan çok önce 9 haz uçuş değişikliği için sanırım 2 kadar önce bildirildi..ama değişiklik hakkım 7 öncesi ve 30 gün sonrası ile sınırlandırılmış.bu süre içinde kalan tarihlerde benim işime yarayan bir uçuş mevcut değildi..yurt içinde başka bir şehre uçmamı bırakın yön değişikliği yapmama bile izin verilmedi..oysa ki ben bu bileti aylar öncesinden sabiha gökçen den yapacağım yurt dışı uçuşum için satın almıştım..işime yaramayınca çok da uğraşamadım açıkçası ve pegasus tan başka bir bilet bulup onu satın aldım..aynı olay pegasus da olunca uçuş tarihinden itibaren 1 yil içinde değişiklik hakkımız oluyordu..THY/Anadolu jet niye bu konuda bu kadar ısrarcı ve olumsuz yaklaşıyor anlamadım..Bu konuda yapabileceğim başka bir şey var mı? Haklarım nelerdir? Nereye baş vurmalıyım?
Teşekkür ederim

İAK
10 ay önce

Merhaba, kiwi üzerinden wizzair havayolundan aldığımız 6-10 mart 2024 istanbul/londra biletlerimizi dönüş biletindeki 3 saat erkene alınmış saat değişikliğinden dolayı iptal etmek istiyoruz. Kiwi 240 tl iade yapabileceğini söylüyor. Biletlerimiz wizzairın kendi sitesinde görünmüyor. Kiwi ye mail attığımızda hakkımız olmadığını söylüyor. Yardımcı olabilir misiniz. Teşekkürler. İyi günler

Mete
10 ay önce

Merhaba,

2020 Mart ayında tam covid süreçlerinin başladığı, ülkelerin sınır kapılarının kapattığı 13 Mart’ta arkadaşımla Belgrad’dan İstanbul’a dönecektik. Normalde 12.30 gibi planlanan uçuşumuz tam uçağa bineceğimiz an iptal oldu ve tam 6 saatlik bir rötarla istanbul’a dönebilmiştik. Bize bu süreçte de asla uçuşun sebebiyle ilgili bilgi de verilmemişti. Buradan tazminat hakkımız doğar mı?

Sena Öztürk Söylemez
10 ay önce

Merhabalar, air serbia ile istanbuldan belgrad aktarmalı milano bileti aldık ailecek gidiş dönüş (5 kişi). Giderken istanbulda 15dk rötar yedik ve sonrasında pilotun kendi anonsunda da söylediği nedenini bilmedikleri bir şey yüzünden 1 saat uçağın içinde bekledik istanbulda. Bir saat sonraki aktarma uçuşumuzu kaçırdık böylece. Akşam uçuşuydu. Otel ve ulaşım sağlandı ve sabah başka bir uçuş ile milanoya geldik. Şimdi dönüş yolundayız ve uçak 1 saat rötar yaptı. Yine aktarmamız arasında 1 saat vardı ve bu durumda o kaçacak gözüküyor. Şu an sabah saatleri olduğu için otel muhtemelen karşılamazlar. Bir an önce istanbula varmak istiyoruz. Bu durumda ne yapabiliriz?

Abd
10 ay önce

Merhaba,

03 Ekim – 17 Ekim new york gidiş dönüş biletim var. Gidiş uçağının varış saati 22:30 dan 22:50 olarak değiştirildi. Bu yazıyı görmeden önce websitesinden bu değişimi onayladım.

Merak ettiğimin konu bu değişiklikten dolayı uçuş tarihini 03 Ağustos – 17 Ağustos olarak değiştirebilir miydim?

Teşekkürler

Ecem
Reply to  Ucuza Uçak
9 ay önce

Merhaba size şunu sormak istiyorum, martta pegasusla ankara – viyana uçuşu gerçekleştirdik. Dönüş uçağımız 01.30dan 12.40a alındı, bilgisi de bize 1 ay önceden sms olarak iletildi herhangi bi hakla alakalı bilgi verilmedi uçuş sabaha kaldığı için bir gece fazladan konaklama ödedik bu uçuşta geçmişe yönelik herhangi bir tazminat şansı var mıdır yoksa uçuş gerçekleştiği için herhangi bi hak yok mudur?

Hasan
9 ay önce

Merhaba öncelikle tek tek cevap yazdiginiz için teşekkür ederim, bugun icin sunexpress ile Frankfurt izmir aktarmali gaziantep uçuşum vardi, online checkin yaptim ve havalimanina 2 buçuk saat önceden geldim, valizimi verdim, polis pasaport kontrolünden geçtim ama güvenlik kontrolünden gecerken önümdeki yolcunun cantasşna süpheli esya gorduler diye beklettiler bizi 1 saat boyunce ve ucusa yetisemedim bu durumda ne yapabilirim?

Hayrettin erdem
9 ay önce

Merhabalar.Sunexpres Ankara-viyana uçuşum havayolunun belirtmesine göre 3:20 sizin verdiğiniz site ise 4 :05 gecikme belirtmekte ama tazminat hakkı bulunmamaktadır uyarısı gelmekte.3 saat üzeri tazminat hakkı doğuyor bilmekteyim.Belirttiginiz şirket neden tazminat hakkı yok uyarısı vermekte.kacirdigim bişey mi var acaba.Tesekkur ediyorum l

Hilal
9 ay önce

Merhabalar İstanbul Van uçuşu sırasında ablamın valizi kayboldu. Ama şöyle bir durum var valiz 15 kg üstü olduğu için ücret ödemesi vezneye yönlendirilmiş. Ablam valizi tartıda bırakıp ödeme yapmaya gitmiş.