Sık Sorulan Sorular

 

1-) Jetcost, Opodo, Momondo, Mytrip, Gotogate vb. sitelerden bilet almak güvenilir mi?

                Son üç yıldır yukarıdaki sitelerden uçak bileti aldım. Tek bir uçuşumda bile sorun yaşamadım.

 

2-) Bilet almaya çalıştığımda hata alıyorum, neden oluyor?

                Alacağımız bilet belirli bir banka kartına özgü ise bu kartları belirli süreler içerisinde kullanabiliriz. Visa, Mastercard gibi kartlarla bu sitelerden üç ayda bir bilet alabiliriz. American Express kartımız ile bilet alacaksak 15 günde bir bilet alabiliriz.

 

3-) Daha önce hiç kullanmadığım kartımla ödeme yaparken hata alıyorum, neden oluyor?

                Bu siteler belirli kart istiyor indirimli bilet için. Sizin kartınız her ne kadar bu sitelerin istediği özellikte kart olsa da sitelerin sisteminde farklı görünebiliyor. Belirli bir sistematiği yok. Aynı özellikte iki kartın biriyle sorunsuz bilet alabilirken diğerine hata verebilir. İkinci kez bilet alırken yolcu isim soy isim haricinde her şeyi sıfırdan yazmalısınız. Farklı mail adresi, farklı adres, farklı kart bilgileri vs.

 

4-) Gidiş biletimi aldım ama ne yaparsam yapayım dönüş biletimi alamıyorum. Ne yapmam gerekiyor?

                Hepimizin en korktuğu durum bu. 50 tane kart 50 tane e-mail adresi deneseniz de olmuyorsa olmuyordur. Hemen üzülmeyin tabi ki çözümü var. Böyle bir durum olduğunda öncelikli olarak bilet aldığımız sitenin uzantısını değiştirerek diğer ülke uzantılarında o bileti arayıp ucuza bulursak oralardan alabiliriz. Örneğin; jetcost.cl adresinden gidiş biletini aldık ama dönüş biletini alamıyoruz. Bu durumda öncelikli olarak jetcost.ie, jetcost.co.za, jetcost.de, jetcost.at gibi diğer uzantılarda dönüş biletini aradık. Ucuza bulursak alıyoruz. Oldu ki yine alamadık. Bu sefer momondo.cl, momondo.de, momondo.at, momondo.ch vb. sitelerde arıyoruz. Muhakkak o bileti ucuza buluruz. Belki almaya çalıştığımız biletten az daha pahalıya olur ama yine diğer yerlere göre ucuza almış oluruz.

 

5-)  Tatil planım var ama bileti şimdiden almalı mıyım?

                Tatil planınıza 2 aydan fazla var ise tatil günleriniz ve güzergahı için skyscanner.com gibi adreslerden alarm oluşturun. Bilet fiyatlarındaki hareketlilik gün be gün mail olarak geliyor. Gelen maildeki fiyatın %20 indirimli halini jetcost gibi sitelerden alabileceğinizi bildiğiniz için uygun fiyatı gördüğünüzde hemen alın daha fazla beklemeyin. Alarm sistemi can kurtarır, kesinlikle öneririm.

 

6-) Paylaştığınız biletlerden aldım ancak mailde gelen Pnr No ile havayolunda uçuşu sorgulattığımda böyle bir uçuş yok uyarısı alıyorum. Sorun mu var ?

                Biz yukarıdaki acentelerden bilet aldığımızda acente referans no ve pnr no verir bize. Bu numaralar havayolunun sistemiyle bağlantısızdır. Biz bu numaraları kullanarak havayolundan bilet sorgulattığımızda böyle uçuş görünmemesinin sebebi budur. Bileti aldığımız sitenin rezervasyonlarım kısmından size gelen referans no ve bileti alırken verdiğimiz mail aracılığı ile havayolu pnr noyu öğrenebiliriz. Bununla uğraşmak istemiyor ya da yapamıyorsanız ilgili havayolunu arayıp ben acenteden şu tarihli uçağa bilet aldım, biletimde bir sorun var mı diye sorup sorun olmadığını öğrenebilirsiniz.

 

7-) İsmimde Türkçe karakter vardı ben dikkat etmeden yolcu isim ve soy ismini böyle yazdım. Sorun olur mu?

                Öncelikle bilet alırken Türkçe karakter kullanmamaya özen gösterin. İnsanlık halidir bazen böyle şeyler olur. Ama üzülmeyin. Mesela Ömer ismi biniş kartında Eumer olarak çıkacak ancak bu durum sorun teşkil etmeyecektir.