Apple’dan Vergi İadesi Nasıl Alınır ? – 2024

Apple'dan Vergi İadesi Nasıl Alınır

Yine, yeniden, her seyahat severin mutlaka bilmesi gerektiğini düşündüğümüz, faydalı bir bilgi ile karşınızdayız. Bu sefer konumuz yurt dışı Apple mağazalarından yapacağımız alışverişlerde ödediğimiz vergiyi geri almak. Biz buna Tax Free diyoruz ancak Apple için bu yöntem standart Tax Free yönteminden biraz farklı oldu. Bizzat Eylül 2022’de deneyimlediğim bu yöntemi sizlere adım adım anlatacağım, 2024 yılında da geçerli. Hadi başlayalım;

Ucuza Uçak bileti bulup yurt dışına çıktığımızda çoğumuzun aklına, gitmişken bir de Apple mağazasına uğrayıp uygun fiyata telefon, tablet, macbook vb. ürünlerden satın almak geliyordur. Bunu yaptığımız zaman ise biz o ülkenin vatandaşı olmadığımız halde, o ülkenin elektronik ürünlerden aldığı KDV yani vergisini de ödemek durumunda kalıyoruz. Bu verginin geri alınması konusunda daha önceden paylaşmış olduğumuz hali hazırda bir TAX Free Nasıl Yapılır ? yazısı sitemizde mevcut. Bunu muhakkak okumanızı tavsiye ediyorum.

  • Yurt dışı seyahatlerde ucuz internet sahibi olmak için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.
  • Uçak yolculuğundaki haklarınızı öğrenmek için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Apple Tax Free Nasıl Alınır ? En Yüksek Vergi İadesi Şeklinde

ÇOK ÖNEMLİ: Bizim tecrübemiz Hollanda Apple Store üzerinden alışveriş yapıp tam vergi iadesi almak üzerinedir. Çekya, Finlandiya, Macaristan, İtalya, Polonya, Avusturya, Norveç ve İngiltere Apple Store’lardan alınan ürünler için tam vergi iadesi uygulaması bulunmamaktadır. Buralardan yapılan alışverişlerde aracı kurum olan Global Blue gibi tax refund firmalarını kullanmanız gerekmektedir. Aracı kurum kullanınca tam vergi iadesi alamazsınız.

Sayfanın altında Tax Free ile ilgili onlarca soru soruldu ve yanıt verdik. Bu yazımızı okuduktan sonra hala sorunuz varsa önce sayfa altındaki yorumları kontrol ediniz.

Bu yöntem sadece APPLE Online alışverişlerinde geçerlidir. Pre-Order (Ön Sipariş) oluşturarak planlanmış seyahatinizden önce, almayı düşündüğünüz ürünlerinizin ödemesini kredi kartınızla yapabilirsiniz. Bu şekilde Online Sipariş verdiğinizde hangi gün hangi tarihte Apple’ın hangi mağazasından ürününüzü teslim alacağınızı belirleyebiliyorsunuz.

Bu siparişi oluşturabilmek için o ülkenin Apple mağazasına girerek sipariş vermeniz gerekiyor.
Örn: Apple Netherlands (🇳🇱 HOLLANDA) için 👉 https://www.apple.com/nl/

Bu siparişi verirken Apple sayfası o ülke dilinde görüntüleneceği için, Google Chrome tarayıcısını kullanmanızı ve sayfayı otomatik dil çevirisi ile görüntülemenizi tavsiye ediyorum.
Almak istediğiniz ürünü kişiselleştirip (renk, hafıza vb.) , kendinizin mi teslim alacağını ya da konaklayacağınız otelinize veya bildiğiniz/tanıdığınız bir adrese mi teslim edileceğini seçiyorsunuz.
Ödeme adımına ilerleyip ödemenizi kredi kartı/apple pay/paypal seçenekleri ile gerçekleştiriyorsunuz.

Burası önemli: Fatura adresi kesinlikle Türkiye olmalı. Fatura adresi ülke kısmında Türkiye seçilemiyor ancak optional adres alanına muhakkak Türkiye adresinizi ve ülke Türkiye yazılı şekilde girmelisiniz.

Ödemesi tamamlanan ürününüzü seçtiğiniz tarih aralığında mağazadan size gönderilen QR Kodu ve pasaportunuzu ibraz ederek teslim alıyorsunuz.

Teslim aldığınızda ise mailinize online fatura gönderiliyor.
Burası önemli, size gönderilen faturayı çıktı alıp, Türkiye’ye dönmeden o ülkenin tax officer (gümrük memuruna) damgalatmanız gerekiyor (aman bu işlemi atlamayın).

Bu işlem genelde havalimanında hemen havalimanı girişindeki tax office bölümünde ürününüzü ve pasaportunuzu göstererek gerçekleşiyor.

Türkiye’ye döndüğünüzde ise [email protected] adresine ;

▪️Pasaportunuzun ön yüzü

▪️Pasaportunuzdaki o ülkeye ait giriş çıkış damgaları

▪️Tax officer tarafından damgalanan faturanızı

▪️TR ikametgah (e-devletten) ve TR de oturduğunuz gösterir adınıza kesilmiş bir faturayı (doğalgaz,internet,elektrik vb.)

Gönderiyorsunuz veeee… Voila 🥳 48 saat içerisinde ödemeyi gerçekleştirdiğiniz kredi kartı/paypal hesabınıza ödediğiniz vergi tutarı eksiksiz APPLE tarafından geri iade ediliyor. (Bknz ilgili fotoğraflar)

Böylelikle Global Blue vb. tax refund firmaları ile hiç uğraşmamış ve onlara hiç komisyon ödememiş oluyoruz. Vergi iademizi de 48 saat gibi kısa bir sürede almış oluyoruz.

Apple Online Fatura damga ve fiyat örneği
Vergi iadesi bildirimi
Euro kurunu sanırım biraz daha yüksek hesaplamış bankam

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.) :

Anlatmış olduğum yöntem sadece online siparişler için mi? fiziksel olarak mağazadan aldığımda da bu yöntemi uygulayamıyor muyum ?

Cevap : Evet sadece online siparişlerde geçerli. Fiziksel olarak mağazadan satın alım yaptığınızda Apple’in o ülke için anlaşmalı olduğu vergi iadesi firmasının çıktısını talep etmeniz gerekiyor. Genelde bu firma Global Blue oluyor. Detaylı bilgiyi TAX Free Nasıl Yapılır ? konulu yazımızda bulabilirsiniz.

Vergi iadesi miktarı %21 mi ?

Cevap : Her ülke için değişken olup, Hollanda için %21 dir, online alışverişleriniz esnasında her ürünün kesintisiz iade alacağınız miktarını görüntüleyebiliyorsunuz.

Her üründe geçerli mi yoksa sadece telefon alırken mi ?

Cevap : Apple mağazasından tek seferde 50€ ve üzeri yapacağınız tüm ürünlerde vergi iadesi alabilirsiniz. (Iphone,Ipad,Macbook,Apple Watch, Airpods, Airtag vb. tüm aksesuarlar)

Peki sadece 1 adet mi telefon alabiliyorum ? Birden fazla satın alabilir miyim ?

Cevap : Her yetişkin yolcu için 1 adet hak bulunmaktadır. Fazlasını satın almak gümrüğe bildirme gereksinimine tabi olup, ticaret sayılmaktadır. Risklidir. Tavsiye etmiyoruz. Daha fazla bilgi için ticaret.gov.tr adresinden yolcu muafiyetleri bölümüne bakabilirsiniz.

A ülkesinden satın alıp B ülkesinde mühürletsem olur mu ?

Fransa ve İspanya hariç bu işlemi yapabilirsiniz. Örneğin; Almaanya’dan alıp Hollanda’da mühürleyip yine Hollanda’dan Türkiye’ye dönebilirsiniz. Ancak Fransa ve İspanya’dan satın alım yaptıysanız aşağıdaki istisnaya dikkat ediniz.

Fransa ve İspanya’dan alınan ürünlerde sadece fatura ve fatura mührü tek başına yeterli olmuyor. Bu nedenle Fransa ve İspanya’dan ürün alıp başka ülkeden dönseniz bile Fransa (Pablo belgesi) İspanya (Diva) olmadan olmuyor.

Örneğin; Paris’ten ürün alıp Brüksel’den dönerken faturayı Brüksel’de gümrük memuruna mühürletseniz bile sizden Pablo formu talep ediliyor.

Bu konu hakkında sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz.

Paylaş :
Subscribe
Bildir
631 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet
1 yıl önce

Merhaba, Ödemeyi başka birinin paypal hesabıyla veya kredi kartıyla yapmak sıkıntı oluyor mu? Kendi adımıza ait bir kart olması zorunlu mu?

Ege
Reply to  Ahmet
1 yıl önce

Merhaba,normalde İngiltere tax refund yapmıyor aracı kurumları vs yok.Acaba bu vatrefunds apple olayıyla İngiltere için kullanabilir miyiz?

Emir
Reply to  Ege
1 yıl önce

Bende bunu merak ediyorum. Cevabını bulduysanız yazabilir misiniz?

Gökhan Yalçınkaya
Reply to  Ahmet
1 yıl önce

İsviçre den bu yöntemle vergi iadesi alabilir miyim?

Kdr
Reply to  Ahmet
1 yıl önce

Merhaba bu yöntemi fransa da deneyen oldu mu ?vergi iadesini bu şekilde alabilir miyiz fransa için

Semih
Reply to  Kdr
1 yıl önce

İspanyadan aldığımız telefon da sadece mühür yeterli oluyormu ispanya giriş çıkışlı olduğu zaman

Gizem Demir
Reply to  Kdr
1 yıl önce

Merhaba biz denedik gumruk memuru damgalamadi 😞

Boudiciaa
Reply to  Gizem Demir
1 yıl önce

Acaba sebebini biliyor musunuz bende yapacağım haziran ayında umarım sorun çıkmaz

BuP
Reply to  Boudiciaa
1 yıl önce

Merhabalar,
umarım yapabilmişsinizdir. ben de deneyeceğim. dikkat etmemizi gerektirecek ekstra bir durum var mıdır?

BuP
Reply to  Gizem Demir
1 yıl önce

Merhabalar,
neden damgalanmadığına dair bir sebep belirttiler mi?

çağla
Reply to  Ahmet
1 yıl önce

merhaba bir italya roma apple dan online telefon aldık. telefonları oradan teslim aldık suan milanodayız. fakat online alınan telefonlar için aide olmuyormus havaalanında nasıl tax free yapabiliriz lütfen yardımcı olun

Çağrı
Reply to  çağla
1 yıl önce

Sorunu çözebildiniz mi?

Ömer
Reply to  çağla
1 yıl önce

Selamlar, sorununuzu çözebildiniz mi?

Hsy
Reply to  Gokhan Gokdeniz
1 yıl önce

Merhaba ,Hollanda dan online baska bir firmadan satin almis oldugumuz apple urun icin gecerli oluyor mu? Birde urunu pesin burdaki bankam ile satin aldim

Yönetici
Reply to  Hsy
1 yıl önce

Sadece Apple Store’dan alınan ürünlerde geçerli. Başka mağazadan alınca maalesef olmuyor.

Onur Oymak
Reply to  Ucuza Uçak
1 yıl önce

Merhaba HOLLANDA da yaptığınız
İşlemi ALMANYA da yapabilirmiyim. Storedan alma yok şu an. Online satın alıp akrabama teslim seçsem. Gidip ondan alsam. Gelirken de faturamı damgalatsam. Sadece fatura yeter mi. Ayrıca bir taxfree formu gerekir mi?

Funda
Reply to  Onur Oymak
1 yıl önce

Evet ben de Almanya icin aynisini soracaktim. Almanya icin gecerli midir ? Gerci hala magazadan teslim al secenegi yok ama yine de ogrenmek isterim.

esma
Reply to  Funda
6 ay önce

merhaba, almanya dan aldınız mı? süreç nasıl işledi

Tolga önder
Reply to  Gokhan Gokdeniz
1 yıl önce

Meehaba Belçika’dan online kargo ile Apple Watch ve i phone aldım faturayı online gönderdiler sanıyorum yapabilirim bu işlemi Belçika için de

kemal
Reply to  Gokhan Gokdeniz
1 yıl önce

Peki ingiltereden hangi yöntemle vergi iadesi alabiliriz?

Ebru
1 yıl önce

Giriş ve çıkış ülkeleri farklı olduğunda da bu işlemi yapabiliyor muyuz? Prag-Viyana-Budapeşte turumuz var. Prag gidiş Budapeşte dönüş, Viyana’dan ya da bu ülkelerden birinden online Apple telefon alsak yine vergi iadesi alabilir miyiz?

Duygu
Reply to  Gokhan Gokdeniz
1 yıl önce

Merhaba bu faydalı paylaşım için teşekkürler. Türkiye’den taxfree alışveriş hakkı olan AB ülkelerinde geçici oturum kartı olanlar da Türkiye Apple alışverişlerinde aynı yöntemden yararlanabiliyor mu? Bu durumda ikameti edevletten AB ülkesi olarak gösteren çıktıyı değil ilgili ülkenin belgesini mi sunmak lazım lokal dilde? Teşekkürler

Yönetici
Reply to  Duygu
1 yıl önce

AB’de oturumu olanlar da Türkiye’den vergi iadesi alabilir ancak sadece KDV iadesi alabilir. Türkiye’deki İphone fiyatında KDV hariç başka vergi ve yasal ücretler de var. Bunu ödeme aşamasında görebilirsiniz.

*Recent utility bills (such as electricity, gas, water, internet, TV provider, landline phone bills, excluding mobile phone bills)
* An unexpired lease contract – This document can not be older then 1 year.
* A recent certificate from an employer or University or College, for students (must include name, address, start date and end date).
* A certificate of residence from local authorities such Police or Embassy (not older than 3 months and must include name, address, start date and issue date).

Yukarıda yazdıklarım ikamet belgesi olarak kabul ediliyor. Aşağıda yazdıklarım ikamet belgesi olarak kabul edilmiyor.
Passports, visas, IDs
-Work or residence permits
-Mobile/cellular phone bills
-Bank statements

deniz
Reply to  Ucuza Uçak
1 yıl önce

merhabalar bunlardan biri yeterli midir ?

Deniz
Reply to  Ucuza Uçak
1 yıl önce

Sadece bunlardan biri yeterli olur degil mi ? Siz hem ikametgah hem fature eklemişsiniz

Nazlı
Reply to  Duygu
1 yıl önce

Amerikadan alımlarda oluyor mu vergi iadesi

Yönetici
Reply to  Nazlı
1 yıl önce

olmaz

Gulseren
Reply to  Nazlı
1 yıl önce

Merhaba,
Öncelikle paylaşımınız ve verdiğimiz bilgiler için teşekkür ederim.
Şu an Newyork’tayim. App Store’dan telefon aldım. Tax free alabilmem için nasıl bir yol izlemem gerekir. Kendi adıma aliyorum ve kredi kartım ile ödeme yaptım. Tax Office den mühürlenecek evrak var mı? Burada süreç biraz karışık tam anlayamadım. Dönmeden yapmam gereken bir şey varsa yardımcı olabilir misiniz. Eksik evrak sorunu olmamasi için.
Çok teşekkür ederim şimdiden🙏

Kerem
Reply to  Gulseren
9 ay önce

newyorkda vergi yok ki??? 😀

Engin
Reply to  Gokhan Gokdeniz
1 yıl önce

Hollanda dan aldığım ürünü Belçikadaki tax office de damgalatabilir miyim yani ?

Mery
Reply to  Gokhan Gokdeniz
1 yıl önce

Merhaba peki Almanya giriş çıkışı yapıp ürünü hollandadan alsak tax free yapılır mı?

Adnan
Reply to  Gokhan Gokdeniz
1 yıl önce

Avusturya ve Macaristandan alınıyor ama kesintiyle alınıyor değil mi yanlış anlamadım Gökhan bey ?

oğuzhan yıldırım
Reply to  Gokhan Gokdeniz
1 yıl önce

letonyadan iphone 14 pro cihazı satın aldım.Letonya da erasmus yapmaktayım fakat yarın uçuşum var. Ürünü online dan sipariş ettim fakat ödemeyi mağazada banka kartı ile yaptım. Tax free istiyorum dediğimde ürünün kdv değeri %23 iken global blue üzerinden%12 lik bir ücret iadesi alabileceğimi söylediler. Ben formlarımı gümrükte imzalatıp vergi iademi global blue dan değil de sizin dediğiniz yöntemle apple a mail atarak yapsam tam iademi alabilir miyim yoksa global blue üzerinden tax free formu oluşturulduğu için havalimanında iken global blue dan %12 şeklinde almak zorunda mı kalacağım ?

Yönetici
Reply to  oğuzhan yıldırım
1 yıl önce

Mağazadan alınan ürünlerde tam vergi iadesi yok. Bunu yukarıda yazmıştık

Batuhan
Reply to  Ebru
1 yıl önce

Konu icin tesekkurler ancak baya fazla belirsizlik var ilk olarak damgayi kim vuruyor? Global blue tax free gisesinden mi bahsediyorsunuz yok gumrukteki pasaport bakan amcalardan mi? Ozellikle fransada artik tax free giseleri kapali sadece barkod okutuluyor

Yönetici
Reply to  Batuhan
1 yıl önce

Bu uygulama ile Global Blue’yu aradan çıkıyoruz. Eğer Global Blue üzerinden tax refund alırsanız tam vergi iadesi alamazsınız. Yaklaşık %8 civarı komisyonu Global Blue’ya bırakırsınız. Havalimanı gümrük memuruna kaşelettiriyorsunuz

Funda
Reply to  Ucuza Uçak
1 yıl önce

Bu uygulama Apple Watch veya diğer ürünler için de geçerli midir ?
Bu sefer kaçırdık bari gelecek seferler için bu yöntemi uygulayalım 🙂

Yunus
Reply to  Ucuza Uçak
1 yıl önce

%8 derken toplam iade alınan tutarin %8 i mi? Yoksa %21 degil de %13 mu iade?

Erdi
Reply to  Ucuza Uçak
1 yıl önce

Merhaba, Global Blue’yu aradan çıkardığımız bu yöntem için hangi ülkelerin uygun olmadığını nereden görebiliriz? Örneğin bir Avusturya seyahatimde uygulamak istedim ama Avusturya dahil demişsiniz. Geçerli olmadığı ülkeleri görebileceğimiz bir linl paylaşmanız mümkün mü? Ona göre planlamamızı yapabiliriz. Teşekkürler.

Orhan
Reply to  Ucuza Uçak
1 yıl önce

Tax ofisi demissiniz aciamada. Gumruksuz sahaya gecerken pasaporta cikis damgasi vuran gumruk polisi/memuru mu faturaya damga vuruyor

İsmail
Reply to  Ucuza Uçak
1 yıl önce

Merhaba Dubai için durum nedir bilginiz var mı ? Buradan da yapabilir miyiz ? Dubai de alacağımız vergi iadesi tutarı nedir ? Bilgisi olanlar paylaşırsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Yönetici
Reply to  İsmail
1 yıl önce

Bu sistem orada geçerli değil

idris izgi
Reply to  İsmail
9 ay önce

bende aynı işlemi dubaiden yapmayı düşünüyordum. bilgiler için teşekkrüler hocam..

ahmet uslu
Reply to  Batuhan
1 yıl önce

ben barcelonadan alıp, fransa orly havaalanından çıkış yapacağım. tax free gişeleri neden kapalı, ben bu durumda nasıl kaşeletebilirim faturamı ?

Okan
Reply to  Ebru
1 yıl önce

Hollanda dan alınan ürünle Fransa’dan çıkış yaptığımızda gümrük işlemlerinde sorun çıkıyor mu ?

Furkan
Reply to  Okan
1 yıl önce

Kardeşim valla bu soruyu arıyordum benden bu sene bende öyle yapacağım. Bilgi alabildinmi bu konu hakkında?

İbrahim YILMAZ
Reply to  Ebru
1 yıl önce

Merhaba, ben de Budapeşte den aldım ve trenle Viyana ya geldim. Buradan da Prag a geçeceğim. Siz denediniz mi, sonuç nedir bilgi verirseniz sevinirim

Hande
1 yıl önce

Merhaba almanya apple arkadaşıma online iphone satın alırsanız tax free alamazsınız demiş.. almanya için özel bir durum var mı gerçekten appleda çalışanların bilgisizliği mi bu durum.. teşekkürler şimdiden

Selin
Reply to  Gokhan Gokdeniz
1 yıl önce

Merhaba, dün güney Kore’den döndüm ve şu sorunları yaşadım. Havaalanında hiçbir gümrük görevlisi faturama damga basmadı, kendi dillerinde iletişim kuracak arkadaş bulmama rağmen işlemin imkansız olduğunu söylediler. Apple Seul’den bahsettiğiniz gibi online satın alarak mağazadan teslim seçeneğini kullandım. Telefonu mağazadan aldım ve faturamı mail adresime gönderdiler ancak apple store da çalışan yetkili online aldığınız için tax free mümkün değil dedi. Ben de apple a email göndereceğimi söyledim. Şu anda damgasız bir faturam var ve tax free hiç alamadım. Eğer atacağım maile damgasız bu faturayı ekleyip Red alırsam hiç tax free alamamış olacağım…..

Yener
Reply to  Selin
1 yıl önce

Merhaba, son durumda nasıl sonuçlandı. İade alabildiniz mi? Aynı durumla İtalya da ben de karşılaştım.

YENER
Reply to  Yener
1 yıl önce

Aldığım cevabı paylaşmak istiyorum : Thank you for contacting Apple.
Due to local legal restrictions, Apple is not authorised to refund VAT on online purchase made in Czech Republic, Finland, Hungary, Italy, Poland, Austria, Norway and the UK.
Thank you for choosing Apple.

Giden paralar
Reply to  Yener
1 yıl önce

İtalya’dan az önce teslim aldım, Apple store da bana da aynısını söylediler online da tax free olmaz diye , onlar bilmiyordur diye düşünmüştüm yine de mail atacaktım ama öyle değilmiş demek ki , arkadaşın paylasiminda Apple in cevabına göre konu kilit:) gitti paracıklar 🙂

Emir
Reply to  Yener
1 yıl önce

Yani ingilterede vergi iadesi bu şekilde alınabiliyor mu?

Yavuz
Reply to  Gokhan Gokdeniz
1 yıl önce

Merhaba 15 yaşındayım iPhone 14 alacağım 15 yaşında olduğum için tax freede sorun çıkar mı

Gence
Reply to  Gokhan Gokdeniz
1 yıl önce

Gökhan Bey merhaba , aynı bilgilendirmeyi bugün kardeşime de yapmışlar. Vergiyi alamazsınız diye söylemiş orada çalışanlar. Ayrıca fatura da gelmedi henüz. Faturayı hızlandırmanın bir yolu var mı ?

TOLGAHAN KARTAL
Reply to  Hande
1 yıl önce

Merhaba ben hollandada iphone almayı düşünüyorum ama dönüşüm Fransa’dan hollandadan alıp fransada mühürletebilir miyizim veya hollandadayken mühürletme şansımız oluyor mu havalimanına gidip mühürletip geri çıkma gibi bir şans var mı

Esra
1 yıl önce

Merhaba, ben sadece bir hafta kalacak olduğum münihte bu işlemi gerçekleştirmek istiyorum ancak girişim italya çıkışım prag olacak sizce bunlar bir problem yaratır mı? Damgalatma işlemini Münihte yapmama izin verirler mi yoksa Prag’dan çıkacağım için Prag’dan mı yapmalıyım?

Aleyna
Reply to  Gokhan Gokdeniz
1 yıl önce

İsveç’te bu işlemi gerçekleştirebilir miyim?

Kaan
1 yıl önce

Merhaba,
Pasaporttaki giriş çıkış damgası şart mı? Telefonu başkası bize getirirse ve biz başka ülkeye girişimiz ile telefonu kaydettireceksek bu yöntemi uygulayamıyoruz o halde.

Uygar
Reply to  Gokhan Gokdeniz
1 yıl önce

Ürünü başkası aldığı zaman onun pasaportuna kayıt yapılıyor sonra biz kendi pasaportumuza telefonu kayıt ettirebilirmiyiz peki.

Yönetici
Reply to  Uygar
1 yıl önce

Hat sahibi kim ise telefonu onun adına kayıt yaptırmanız lazım. Ürünü başkası getirebilir önemli değil.

Aleyna
Reply to  Gokhan Gokdeniz
1 yıl önce

Gökhan Bey merhaba, Berlin seyahatim sırasında kaldığım yerden teslim alacak şekilde bir telefon siparişi verdim, ve apple ile iletişime geçtim vergi iadesi almamda herhangi bir sorun olur mu diye.
Bana bu formu çıkarttırabileceğimi söylediler,
-The form can be printed via https://www.zoll.de/SharedDocs/Downloads/DE/FormulareMerkblaetter/Privatpersonen/ausfuhr_abnehmerbescheinigung.pdf?__blob=publicationFile&v=4 
böyle bir formun varlığından haberdar mısınız ? Doldurdunuz mu ? Ya da nasıl doldurulur biliyor musunuz? Apple’a gidip doldurulmasını istesem herhangi bir sorun yaşar mıyım?
Şimdiden teşekkürler.

Kenzi
Reply to  Aleyna
1 yıl önce

Merhaba, cevap alabildiniz mi sorunuza? Bu form gerekli miymis?

Ufuk
Reply to  Kenzi
1 yıl önce

Online alışveriş yapıldıysa bu form gerekli miymiş? Yoksa pasaport ve faturayı havalimanında gümrük memuruna kaşe bastırıp apple’a mail atmak yeterli mi?

Ezgi Çetin
Reply to  Kaan
1 yıl önce

Merhaba Kaan Bey ben de aynı durumda bir alışveriş yapacağım acaba vergi iadesi alabildiniz mi? Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim

aybuke
1 yıl önce

Merhaba,
Şu an apple store teslimi görünmüyor, DHL packstation gibi yerlere teslim gösteriyor ve bir tarih aralığı veriyor. Ben bu hafta satın alıp teslim edileceği zaman Almanya’da olsam, fatura tarihi ve benim orada bulunduğum tarihin eşleşmemesi sorun yaratır mı acaba bir bilginiz var mı?

Murat uğur
Reply to  Gokhan Gokdeniz
1 yıl önce

Haftaya Paris e gideceğim şimdi sipariş vermek istiyorum ama mağazadan teslim tarihini benim orda olmadığım tarihe veriyor QR kod ile erken almak istesem alabilir miyim sizce

Yönetici
Reply to  Murat uğur
1 yıl önce

Siparişiniz 7 gün orada bekliyor. 7 gün içinde almazsanız ücret iade oluyor.

Murat uğur
Reply to  Ucuza Uçak
1 yıl önce

Sıkıntı şu ben 1 hafta Paris te kalacağım 18 kasımda dönüyorum mağaza teslim tarihi 29 Kasım gözüküyor sizce erken gittiğimde alabilir miyim

Tolga önder
Reply to  Ucuza Uçak
1 yıl önce

Belçikadayım ve i phone ve Apple Watch aldım online kaldığım yere gönderttim. Online faturaları da aldım fakat bunları gümrük memurlarının imzalamama durumu olabilir mi ? Olursa bu durumda ne yapabilirim

Deniz Sevim
Reply to  Murat uğur
1 yıl önce

Murat bey bende Paristen iphone almak istiyorum. İsleminizi gercekleştirebildiniz mi

Aynur
Reply to  Deniz Sevim
1 yıl önce

Thank you for contacting Apple.

The proof of residence is not valid.
To process your VAT refund request, we require a valid proof of residence. Please reply to this email with the following supporting documentation:

– Proof of residence outside EU not older then 3 months before the export date.

We require that the proof of residence document covers the order date.

We can accept one of the following documents as proof of residence:

– utility bill under your name (e.g. landline bill, internet bill, electricity or gas bill). Mobile phone bills will not suffice

-A certificate of residence from local authorities such Police or Embassy (not older than 3 months and must include name, address, start date and issue date).

-A recent certificate from an employer or University or College, for students (must include name, address, start date and end date).

If documents cannot be provided in English, please attach a brief translation including: name, address, date and type of document.

Passports, Visas, work permits, residence permit, IDs and bank statements are not valid as proof of residence.

Only the 3 categories listed above are eligible.

Thank you for choosing Apple.

Sincerely,

Apple Store

Böyle bir cevap geldi. Oysaki elektrik faturası ve e-devletten ikamet koymuştum.

Ayhan ZORLU
Reply to  Aynur
6 ay önce

Aynur Hanım merhabalar..Nasıl çözdünüz bu konuyu?Aynı yanıt dün bana da geldi..Saygılarımla..

TugbaA
1 yıl önce

Merhaba, telefonu apple ın sitesinde isviçrede yaşayanan arkadaşım satın aldı kendi hesap oluşturup. Bu şansı kaybetmiş mi oldum?😔

Selin
1 yıl önce

Merhaba, bazı ülkelerden çıkışta pasaporta damga basılmadan oluyor, turnikeli geçiş sistemi var ve pasaport okutuluyor. O halde çıkış damgası olmayacak , sorun olur mu?