Amazon Tam Vergi İadesi Nasıl Alınır – 2024

Amazon Tam Vergi İadesi

Amazon tam vergi iadesi yazımızla yine, yeniden, her seyahat severin mutlaka bilmesi gerektiğini düşündüğümüz, faydalı bir bilgi ile karşınızdayız. Apple’dan Vergi İadesi Nasıl Alınır ? konusunu paylaştıktan sonra yüzlerce takipçimiz yurtdışı seyahatlerinde Türkiye fiyatlarının yarısına denk gelen ücretlerle Apple ürünlerine sahip oldular. Bu sefer konumuz ise diğer ev/kişisel/hobi ihtiyaçlarımızı Amazon online sitelerinden yapacağımız alışverişler sayesinde ödediğimiz verginin tamamını geri almak üzerine. Bizzat Aralık 2022’deki Almanya-Fransa-Lüksemburg karma seyahatimde deneyimlediğim bu yöntemi ( Amazon tam vergi iadesi ) sizlere adım adım anlatacağım. 2024’te de hala geçerlidir. Hadi başlayalım;

Ucuza uçak bileti bulup yurtdışı seyahatlerimizi gerçekleştirirken, bir çoğumuz da aklındaki ürünlerin yurtdışı satış fiyatlarını öğrenmek ve satın almak istiyor. Ama hem mağaza mağaza dolaşarak vakit kaybetmek istemiyoruz. Hem de iade sürecinin kolay ve kesintisiz gerçekleşmesini diliyoruz. İşte bu bahsedeceğim yöntem ile Amazon sitesinden, seyahatimiz öncesi ürünlerimizi sipariş edecek ve bizden alınan (V.A.T) Value Added Tax yani K.D.V nin tamamını da geri alacağız.

  • Yurt dışı seyahatlerde ucuz internet sahibi olmak için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.
  • Uçak yolculuğundaki haklarınızı öğrenmek için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Amazon Tax Free nasıl alınır ? Tam Vergi İadesi Şeklinde

ÇOK ÖNEMLİ: Bizim tecrübemiz Amazon İspanya ve Amazon Almanya sitesinden alışveriş yapıp tam vergi iadesi almak üzerinedir.  Amazon.it İtalya ve Amazon.nl Hollanda’dan da bu yöntemle iade alabilirsiniz, Amazon.es İspanya diva formu istemiyor. İstemediği gibi mühür almanı da istemiyor. Sadece Türkiye’ye dönüş pasaport damgaları + ikametgah + Türkiye ikametgahın ile uyumlu bir fatura istiyor. Ayrıca Amazon.fr Fransa ekstra Pablo formuna ihtiyaç duyacaktır. Amazon İngiltere’den ise online alışverişlerde iade almak o ülkelerin kanunlarına göre mümkün değil.

⚠️ 03.06.2023 Amazon Hollanda Güncellemesi: Hollanda dışındaki bir ülkeden çıkış yaparsanız bunu kabul etmiyor. İlla Hollanda Havalimanlarından Türkiye’ye dönmeniz gerekli.

Sayfanın altında Tax Free ile ilgili birçok soru sorulacaktır ve yanıtlayacağız. Bu yazımızı okuduktan sonra hala sorunuz varsa önce sayfa altındaki yorumları kontrol etmenizi rica ediyoruz.

Bu yöntem sadece Amazon Online alışverişlerinde geçerlidir. Planlanmış seyahatinizden önce (gitmeden önce sipariş verebilirsiniz), online Amazon alışverişi ile, almayı düşündüğünüz ürünlerinizin ödemesini kredi kartınızla yapabilir, kendi adınıza fatura düzenleyebilir ve bir tanıdığınızın adresine, Amazon’un anlaşmalı olduğu bir pick-up adresine veya konaklayacağınız otelin adresine ürünlerinizi kargolatabilirsiniz. Prime özelliklerini aktive ettiğinizde kargo süreci daha tutarlı ve sorunsuz tamamlandığını gözlemledik.

Biz bebeğimiz ile seyahat ettiğimizden ve bebek arabamızı değiştirmeyi (kabine sığabilen) bir modele geçmeyi düşündüğümüzden. Amazon Almanya’dan beğendiğimiz bebek arabası modelini bir tanıdığımızın adresine sipariş ettik. Vergi iadesini almasak dahi Türkiye’den daha ucuza geliyordu ama biz iadesini de sorunsuzca aldık. Bu ürün biz henüz seyahate başlamadan önce tanıdığımızın evine ulaştı ve teslim aldıktan sonra faturası oluşturuldu. Siz ise toplam tutarı 430€ yu aşmayacak şekilde istediğiniz ürünleri Amazon Almanya sitesinden sipariş verebilirsiniz. Nedenini S.S.S kısmında cevapladım.

Burası önemli: Amazon tam vergi iadesi alabilmek için satın alacağınız ürün Sold&Ship By Amazon yani Satıcı ve Gönderici : Amazon olmak zorunda. Satıcı farklı ama gönderen Amazon iade alamaz mıyım ? Bu durumda Amazon muhattabınız olmaktan çıkar ve satıcı firmayla işlem yapmak zorunda kalırsınız. Ben bir üründe denedim ama başarısız oldum.

Burası önemli: Teslimat adresi orada yaşayan bir tanıdığınız olabilir ama fatura adresi ve ad soyadı kesinlikle size ait olmalı

Bu faturayı çıktı alıp ( Almanya için zoll formu zorunlu değil ama bazen talep edilebiliyor, siz yine de bunu da doldurun. Aşağıda form linki vereceğiz)

Burası önemli : Türkiye’ye dönmeden o ülkenin tax officer (gümrük memuruna) damgalatmanız gerekiyor (aman bu işlemi atlamayın). No stamp = No Refund 🙅‍♂️

Bu işlem genelde havalimanında hemen havalimanı girişindeki tax office bölümünde ürününüzü ve pasaportunuzu göstererek gerçekleşiyor. 

Türkiye’ye döndüğünüzde ise [email protected] adresine;

  • Pasaportunuzun ön yüzü
  • Pasaportunuzdaki o ülkeye ait giriş çıkış damgaları (başka ülkeden de çıkmış olmanız önemli değil)
  • Tax officer tarafından damgalanan faturanızı veya Zoll formunuzu (bazen ikisini de mühürlüyorlar, bazen sadece Zoll formunu)
  • TR ikametgah (e-devletten tarihçeli olarak) ve TR de oturduğunuz gösterir adınıza kesilmiş bir faturayı (doğalgaz,internet,elektrik vb.)

Gönderiyorsunuz veeee… Voila 🥳 48 saat içerisinde ödemeyi gerçekleştirdiğiniz kredi kartı/paypal hesabınıza ödediğiniz vergi tutarı eksiksiz AMAZON tarafından geri iade ediliyor. (Bknz ilgili fotoğraflar)

Yukarıdaki mail adresi bir hafta içerisinde cevap vermezse [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.

Böylelikle Global Blue vb. tax refund firmaları ile hiç uğraşmamış, onların iade için bekleme sürelerine katlanmamış ve onlara ekstra hiç komisyon ödememiş oluyoruz. Vergi iademizi de 48 saat gibi kısa bir sürede almış oluyoruz.

Ülkemizde 4790₺ ye satılan bebek arabasını vergi iadesi ile birlikte 2830₺ ye almış olduk
Zoll Formu

Yukarıdaki zol formunun boş halini buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Amazon Tam Vergi İadesi Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.) :

Anlatmış olduğum yöntem sadece online siparişler için mi? Mediamarkt,Saturn gibi fiziksel olarak mağazadan aldığımda da bu yöntemi uygulayamıyor muyum ?

Cevap : Evet sadece online siparişlerde geçerli. Fiziksel olarak mağazadan satın alım yaptığınızda o mağazanın o ülke için anlaşmalı olduğu vergi iadesi firmasının çıktısını talep etmeniz gerekiyor. Genelde bu firma Global Blue oluyor. Detaylı bilgiyi TAX Free Nasıl Yapılır ? konulu yazımızda bulabilirsiniz.

Vergi iadesi miktarı %19 mu ?

Cevap : Her ülke için değişken olup, Almanya için %19 Hollanda için %21 dir, online alışverişleriniz esnasında her ürünün kesintisiz iade alacağınız VAT (KDV) miktarını görüntüleyebiliyorsunuz. Ama bu konuyu hiç dert etmeyin. Genelde ürün baz fiyatı (fabrika satış fiyatı) aynı olup, sadece KDV oranı değişkenlik gösteriyor. Yani gün sonunda iki ülkeden de aynı fiyata almış oluyorsunuz. Bu dediğim o ülke genelinde yapılan kampanyalar hariçtir. 🙂

Her üründe geçerli mi yoksa sadece telefon vb elektronik ürünleri alırken mi ?

Cevap : Amazon Online Sitesi biliyorsunuz, dünyada en geniş ürün yelpazesine sahip online alışveriş sitesi olduğundan. Cevap hem evet çoğu üründe olmakla beraber. Bazı ürünlerde (medikal ürünler vb.) KDV olmayabilir veya değişken oranlarda olabilir. Bunu sipariş son ekranda görebilirsiniz. Aynı zamanda bir sonraki sorunun cevabındaki yolcu muafiyetlerine dikkat etmelisiniz.

Peki ürünümü seçtim, o üründen birden fazla satın alıp iade alabilir miyim, ülkeye getirebilir miyim ?

Cevap : Her yetişkin yolcu için telefonda 3 takvim yılında 1 adet getirme hakkı bulunmaktadır. Fazlasını satın almak gümrüğe bildirme gereksinimine tabi olup, ticaret sayılmaktadır. Risklidir. Tavsiye etmiyoruz. Ayrıca telefon harici ürünlerde, Transit yolcular hariç olmak üzere, yolcu beraberinde getirilip serbest dolaşıma sokulan gayri ticari nitelikteki, kişisel ve ailevi kullanıma mahsus veya hediye edilmek üzere getirilen eşyaya muafiyet tanınır. Muafiyet, her bir yolcu için toplam gerçek kıymeti 430 Avro’yu geçmeyen eşya için uygulanır. Ancak, 15 yaşından küçük yolcular için bu miktar 150 Avro olarak uygulanır.Daha fazla bilgi için Ticaret Bakanlığı adresinden yolcu muafiyetleri bölümüne bakabilirsiniz.

A ülkesinden sipariş verip satın alıp B ülkesinde mühürletsem olur mu ?

Amazon tam vergi iadesi alabilmek için satın aldığınız ürünün ülke kuralları geçerlidir. Fransa ve İspanya hariç bu işlemi yapabilirsiniz. Örneğin; Almanya’dan alıp Zoll formu ile birlikte Hollanda’da mühürleyip yine Hollanda’dan Türkiye’ye dönebilirsiniz. Ancak Fransa ve İspanya’dan satın alım yaptıysanız aşağıdaki istisnaya dikkat ediniz.

Fransa ve İspanya’dan alınan ürünlerde sadece fatura ve fatura mührü tek başına yeterli olmuyor. Bu nedenle Fransa ve İspanya’dan ürün alıp başka ülkeden dönseniz bile Fransa (Pablo belgesi) İspanya (Diva) olmadan olmuyor.

Örneğin; Paris’ten ürün alıp Brüksel’den dönerken faturayı Brüksel’de gümrük memuruna mühürletseniz bile sizden Pablo formu talep ediliyor.

Ship & Sold By Amazon ürünlerini bulamıyorum kısayolu mevcut mudur ?

Aşağıda birkaç çok sorulan ürünün linklerini paylaştık. Siz de bulamadığınız ürün olursa bizlere iletin ekleyelim.

Iphone 14 Pro & Pro Max
Robot Süpürgeler
Kahve Makinaları
Airfryer
Drone Modelleri
Satıcısı Amazon olan tüm Cep Telefon modelleri
Satıcısı Amazon olan tüm Bebek Arabaları ve Pusetleri
Satıcısı Amazon olan tüm Bebek Oto Koltukları

Bu konu hakkında sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz.

Paylaş :
Subscribe
Bildir
484 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
mehmet
1 yıl önce

Elektronik eşya alımında en son 430 Avro mu ? pek hala 500 Avro olursa 430 avroluk kısımın mı geri iadesi yapılır yada hiç yapılmaz mı ?

Yönetici
Reply to  mehmet
1 yıl önce

İade alabilirsiniz ancak Türkiye gümrük mevzuatına göre sizden bu ürünün ithalat vergileri alınır eğer memur görürse

AHMET SÜMER
Reply to  mehmet
1 yıl önce

Amazon.nl den sipariş vericem fakat sadece kargo için adres bilgileri girebiliyorum. Fatura için bölüm göremiyorum. Turkuyenin adresini yazamıyorum fatura olarak . Ne yapmalıyım

Yardımcı
Reply to  AHMET SÜMER
1 yıl önce

Fatura adresi yazma bölümü kredi kartı bilgilerinin kaydedildiği yerde. Kayıtlı kredi kartları bölümüne bak. Orada fatura adresi girebiliyorsun.

Cansinem
Reply to  Yardımcı
1 yıl önce

Amazon.nl için kredikartı bilgilerinin girildiği yerde fatura adresi kısmı bulunmuyor. Yeni kart da eklemeyi denedim ama yine de çıkmadı. Siz çözebildiniz mi nasıl yaptınız yardımcı olur musunuz?

Bülent
Reply to  Cansinem
1 yıl önce

Kredi kartını değiştire tıkla .sağ tarafta factuuradres yani fatura adresi yazıyor.adresi değiştirmek için wijzigen tıkla ve fatura adresini değiştirip kaydet

Alperen
Reply to  AHMET SÜMER
1 yıl önce

Merhaba, Siparişimi Hollanda’dan vereceğim. Dönüşüm Almanya’dan olacak iadeyle ilgili zoll formu dolduracak mıyım? Mühürü Almanya’dan alırsam iade alabilir miyim? Yardımcı olabilir misiniz?

Yönetici
Reply to  Alperen
1 yıl önce

Hollanda’dan alınan ürün için zoll formu gerekli değil fatura mührü gerekli. Almanya’dan çıksanız da alabilirsiniz.Önemli olan AB’den çıkmak

Erdem
Reply to  Alperen
1 yıl önce

Amazon Hollanda baska bir ulkeden ciktiginizda kabul etmiyor ve sadece Hollanda Gumrugunun damgasini kabul ediyor. (Daha onceden yuzlerce kez tax free alisveris yaptim ama amazon NL almanya damgasini kabul etmeyecegini sadece Hollanda damgasini kabul edebileceklerini yazili bir sekilde donduler-(itiraz ettim, yine sonuc degismedi)

Yönetici
Reply to  Erdem
1 yıl önce

Hollanda Amazon’dan alıp başka ülkeden çıkan ve vergi iadesi alanların mesajlarını aldım. İlk defa böyle bir şey duydum, şaşırdım açıkçası

Alperen
Reply to  Erdem
1 yıl önce

Çözüm bulabildiniz mi?

Emre
Reply to  Erdem
1 yıl önce

Merhaba,

Banada aynı şekilde yazılı olarak dönüş yaptılar. Siz iadenizi alabildiniz mi farklı ülkeden çıkış yaparak?

Onur
Reply to  Emre
4 ay önce

Hollanda’dan ürün alıp Polonya’dan çıkış yaptım. Vergi iadesini de aldım.Hiç bir sorun çıkarmadılar

Suke
Reply to  Onur
3 ay önce

Acaba hollanda amazon ile hangi adres üzerinden iletişime geçtiniz?

Emre
Reply to  AHMET SÜMER
1 yıl önce

Merhaba,

Bende hollandaya gideceğim ve amazon.nl üzerinden sipariş vereceğim. Yapabildiniz mi detay verebilir misiniz?

Serhat
1 yıl önce

Merhaba, Amazon.de den Litvanyadaki kuzenime telefon aldıracağım ocak ayında türkiye ye dönecek. Tax free yi nasıl alabiliriz? Sonuçta alman gümrüğüne onaylatamamış olacak.

Yönetici
Reply to  Serhat
1 yıl önce

Kuzeniniz alamaz. Siz 3 ay içinde Avrupa’ya giderseniz alabilirsiniz telefonla seyahat ederek

Altan akbulut
1 yıl önce

Merhabalar. Ben amazon.de’den playstation aldim ve teyzeme kargolattim ancak fatura da teyzemin adı ve soyadı yazıyor değiştirmedim. Bu durumda tax iadesi alabilir miyim

Yönetici
Reply to  Altan akbulut
1 yıl önce

Anladığım kadarıyla teyzeniz Almanya’da ikamet ediyor. Bu durumda vergi iadesi alamazsınız

Sam
Reply to  Ucuza Uçak
1 yıl önce

Merhaba, ben de fatura adresinde yanlışlıkla kaldığım oteli seçtim, daha sonra tax free için mail attığımda bu durumu söyledim, zoll formunda damga olduğu sürece ve faturalara da damga vurulduğu sürece bir problem olmayacağını söylediler. Bu şekilde de oldu, fatura adresi Almanya gözükmesine rağmen vergi iademi alabildim. Önceden belirtirseniz ve Türkiye’de ikamet ettiğinizi e devlet çıktısı ve fatura ile kanıtlarsanız problem çıkarmıyorlar

Yönetici
Reply to  Sam
1 yıl önce

Faturada adres Almanya yazılı iken gümrük memurunun mühür basması onun hata olmuş, basmaması gerek. Evet mühürlü belgeyi aldıktan sonra Amazon’dan iade kısmında sorun olmaz. Şansınıza olmuş

Özlem
1 yıl önce

Birçok telefon şu anki şartlarda 430 Euro dan fazla , vergi iadesini o zaman nasıl alabiliyoruz ya da Türkiye de ekstra bir şeyler mi ödüyoruz ?

Yönetici
Reply to  Özlem
1 yıl önce

Yazıda cevabı var aslında. Telefon için geçerli değil 430€ sınırı

Seda
1 yıl önce

Merhaba, hem Alman hem Türk vatandaşıyım. Almanya’da oturumum var, TRde de var. Seyahatim AB dışına olacağı için ben de TRye giderken bu dediğiniz işlemden faydalanabilir miyim bir fikriniz var mı? (Almanya’da oturumu olmayan ama Alman vatandaşı olup TRde yaşayanlar için de bu durum geçerli olur mu?)

Yönetici
Reply to  Seda
1 yıl önce

Türkiye’de yaşayan Alman vatandaşı Almanya’dan tax free alabilir.

Emel Çetin
1 yıl önce

Merhabalar, Amazon.de den alışveriş yapıp Zürih’deki arkadaşıma kargo adresi verip, dönüşte Zürih havaalanına gümrük mühürü vurdursam olur mu? İsviçrede Amazon yok maalesef. Ama almanyadan alınan ürünler isviçre adresine gidebilliyor sanırım.

Hasibe
Reply to  Emel Çetin
1 yıl önce

Merhaba, bu konuyla ilgili yazıştınız mı acaba?
Biz de Luzerne’deki arkadaşımıza gönderdik Amazon Almanya’dan. Yalnız biz Basel Havaalanı’ndan döneceğiz.
Faturada İsviçre vatandaşı olan bu arkadaşımızın adı yazıyor. Bir problem olur mu acaba ona dikkat etmemiştik? Kargo için arkadaşın adını yazınca fatura da otomatik arkadaşın adına oluşturulmuş.

Yönetici
Reply to  Hasibe
1 yıl önce

Burada asıl önemli olan fatura kimin üzerine ise o kişinin ikametinin Türkiye’de olması gerekli. Siz en temel kurala dikkat etmediğiniz için bu durumda maalesef tax free alamazsınız.

Rüya
1 yıl önce

Merhaba, telefon için 430 euro sınırı yok peki iPad için var mı? ipad air 5 almak istiyorum ama 880 euro civarı.

Gözde
Reply to  Rüya
1 yıl önce

Merhaba🙂 ucuzaucak ve gökhan gokdenız ın ınstgram, telegram sıkı takıpcısıyım. Bırcok bılgınızden ve ucak bılet haberlerınden yararlandım. Sorumun cevabını aradım ama bulamadım ya da gozdan kacırdım. Aracımızla slovenyadan gırıs yapıp macerıstandan cıkıs yapacagız. Amazon de den munıh hermes teslımat noktasına sıparıa gırecegım ( 10 iş gunu teslım ıcın tutuluyormus) macarıstan sınır kapısında zoll formu onaylatmak sorun olur mu? Iade almak istiyorum

Yönetici
Reply to  Gözde
1 yıl önce

Zoll formunu onaylatmak zorundasınız. Hangi ülkeden çıkarsanız orada mühürletmek zorundasınız.

Seçil K.
Reply to  Ucuza Uçak
1 yıl önce

Formun onayli hali mevcut mudur? Zoll formu doldurma videonuzun linkini paylasabilir misiniz?

Yönetici
Reply to  Seçil K.
1 yıl önce

Formun dolu hali yazıda fotoğraf olarak var. Yüklenmesi biraz zaman alıyor bu yüzden boş gözüküyor olabilir.

Gizem
1 yıl önce

Merhaba, satin alinan karttaki isim ile faturadaki isimler farkli olabiliyor mu?

Umut
1 yıl önce

amazon.de üzerinden Litvanya için telefon sipariş ettim ve aldım. her iki ülke de Schengen bölgesi olsa bile yine de Almanya dışında ikamet etmiş sayılıp vergi iadesi alınabilir mi ? teşekkürler

Mustafa Sami
1 yıl önce

Merhaba,
İsviçre’de Almanya sınırına yakın bir yere gideceğim. Almanya tarafında yakınlarda DHL pickup noktası buldum fakat ürünün bu pickup noktasında en fazla kaç gün kaldığıyla ilgili bilgi bulamadım. Sizin bilginiz var mı?

Bir de dikey süpürge gibi büyük paketli ürünleri bagaj hakkı olmayan biletlerle ülkeye getirmek sıkıntı çıkarıyor mu? Thy veya Pegasus’un bu konuda yaptığı bir uygulama var mıdır? 430 euro’dan ucuzsa kutulu veya kutusuz olması gümrük vergisi alınıp alınmamasını etkiler mi?
Teşekkürler.

Aslan
1 yıl önce

Sony fotograf makinesi almayı düşünüyorum, fiyatı 880 euro civarı. Vergi iadesi almamda ve ülkeye getirmemde bir engel var mı? Bakanlığın Yolcu muafiyetleri sayfasında Yolcu beraberi kişisel eşya listesinde fotograf makinesi var. Ama yazınızda bahsedilen 430 euro sınırı bir engel midir?

hakan
1 yıl önce

merhaba ben 2 gunlugune bruksele gidecegim.
1.zoll form olayi orda da gecerli mi?
2.almanyadan brukseldeki adrese siparis verebilir miyim?
3.zoll formu nerden alip dolduruyorum?
simdiden verdiginiz ve vereceginiz bilgiler icin cok tesekkurler.

ihsan
Reply to  hakan
1 yıl önce

Thank you for contacting Amazon.com.be.

If the customer resides abroad (not EU) and wants to export the goods ordered from us themselves, we will refund the VAT directly.
In this sense, the place of residence shall be deemed to be the location entered in the passport or other border crossing document.
This address should be used as the billing address when ordering. (This appears as “Ordered by” on the invoice.)

The statutory period must be observed for the refund.
Export must demonstrably occur before the end of the third calendar month following the month of delivery with the exception of Norway/Åland where export must occur within 14 calendar days.
Transport in a vehicle, its components and its accessories, does not constitute export of purchased goods in personal luggage or if the buyer dispatches the goods by a freight forwarder, by rail or mail or by another carrier, or if he does not carry the goods in the usual baggage, but e.g. furniture or larger household appliances are transported there in a private or rented truck.

The customer must normally provide us with proof of export. If the customer does not have proof, they must confirm to us in writing (by email) that they have exported the goods.
NOTE: We can only refund the VAT if the goods went to a Belgian shipping address AND the export is declared at Belgian customs.

If the customer moves to another EU country on their flight from the EU, the customer must obtain the export confirmation from the customs office in Belgium.
The customer must prove that the EU destination is only a transfer link. Example: Belgium-Amsterdam-Mexico.

Procedure at the border customs office

At the border customs office, the customer shall submit the following:

-passport (or other border crossing document)

-invoice in the package

-the product to be exported.

The border customs office shall confirm, indicating the place and date customs clearance of the goods presented for clearance and detailed in the invoice conformity of the details regarding name, address and number of the passport or another travel document with the details in the invoice by service stamp imprint on the invoice.
If the customer had their domicile at the time of shipment in non-EU countries, but could not prove this to the border customs office, they can obtain a replacement confirmation, e.g. the confirmation of an official body of Belgium (e.g. Belgian diplomatic missions abroad) in the importing country. Replacement confirmations by extra-Community customs offices are not recognized.

Documents to submit VAT refund

A refund will only be made for items sold and shipped directly by Amazon.com.be. For reimbursement of items sold by sellers (including Fulfilled by Amazon), the customer must contact the seller directly.
The customer must send a digital copy of the Amazon invoice with the customs stamp to us: [email protected] (for French speakers) / [email protected] (for Dutch speakers).

After processing, we will refund the VAT amount to the bank or credit card account specified during the order.

An alternative payment method cannot be reimbursed.

We retain the original invoice as well as the certificates for our documents. Should the customer require a VAT exempt invoice, we ask for a short note when submitting the documents. We’ll send it to them as soon as possible.

Exception: In some circumstances, Amazon is required to raise an invoice on behalf of its third party sellers. If this is the case, customers will see an invoice in “Your Orders”.

Thank you for patience and understanding.

morcivert
1 yıl önce

Hocam dediklerinizi harfiyen yaptık, şu anda vergi geri ödemesi için teyit mailini aldık.
Çok güzel açıklamışsınız ve güzel bir rehber hazılamışsınız teşekküretmeye geldim :).
Zoll formu doldurma videosunu birazcık zor buldum. Onunda linkini yazıya koyarsanız süper olur.
Amazona GSM faturası yolladık. başka faturada yoktu. Hiç bir itiraz gelmedi. İkametgahı türkçe e devlet çıktısı olarak yolladık.
Form, fatura vs.. herşey önceden hazırlanmış bir şekilde gittik, mühürde hiç arıza çıkarmadılar.

hande özer
1 yıl önce

merhaba, 950Euro’luk bir robot süpürge getirsem vergi çıkar mı ? ürüne mühür bastırmak için ürünün kutulu mu olması gerekir ?

Selen Aktas
1 yıl önce

Faturanin taxini almanin bir suresi var mi? Ornegin ben siparisi bugun verip urunu alsam ancak Almanyaya Nisan ayinda gitsem ve bu sureci tamamlasam hakkimi kaybediyor muyum?

Yönetici
Reply to  Selen Aktas
1 yıl önce

Fatura tarihi ile mühür tarihi 3 ay olmalı en fazla ama bu durum ülkeden ülkeye göre değişebilir

Fuat Koselecioglu
1 yıl önce

Selamlar, bu zoll formunun Hollanda daki karşılığı nedir? teşekkür ederim.

İsmail
Reply to  Fuat Koselecioglu
1 yıl önce

Merhaba cevap bulabildiniz mi acaba?

Huseyin
1 yıl önce

Ödeme banka kartı ile olduğunda iade alabilir miyiz?

Yönetici
Reply to  Huseyin
1 yıl önce

Alabilirsiniz

Yiğit A.
Reply to  Ucuza Uçak
1 yıl önce

Merhabalar bu zoll formu doldurma videosunu bir türlü bulamadım instagram hesabınızı 2-3 kez taradım ama

Yönetici
Reply to  Yiğit A.
1 yıl önce
Huseyin
1 yıl önce

Merhabalar,

01.10.2022 Berlin Giriş
12.02.2023 Berlin Çıkışım var fakat telefon almakta sorun yaşadım ve alamadım fakat şuan yengem Almanya’da ve geri dönüşünde telefonu getirse, Zoll formunu benim adıma doldursa, faturayı kendi adıma yapacağım, benim yerime zoll formunu mühürletip getirebilir ve iade alabilir miyim?

Yönetici
Reply to  Huseyin
1 yıl önce

mümkün değil

N
1 yıl önce

Merhaba, amazon.de üzerinden yapılan alışverişlerde pick-up noktasından ürünü almak için amazon.de DHL posta numarasını istiyor. DHL.de üzerinden bu numarayı almaya çalıştım ancak Almanya kayıtlı telefon numarası (diğer AB ülkeleri ve İsviçre için de sıkıntı yok) istenmekte. DHL. tr de konuyu çözemedi. DHL.de ye Almanca eposta gönderdim ama dönüş olmadı henüz. DHL posta numarasını almanın bir yolunu bulamadım. Bu durumda ne yapabilirim? Yardımınız için teşekkürler.

Yönetici
Reply to  N
1 yıl önce

Almanya’da yerleşik olmayan kişinin DHL pick-up yapabilmesi mümkün değil bildiğim kadarıyla. DHL ü yeliği isteniyor ve eve postayla bir şifre gönderiliyor. O şifreyi online olarak girip pick up kullanımınız aktifleştiriliyor.

Nur Issı
Reply to  Ucuza Uçak
1 yıl önce

Merhabalar,

Ben de bir kaç hafta sonra gerçekleştireceğim Münih seyahatim öncesi Amazon.de üzerinden iphone alıp pick up noktası olarak havaalanı yakınlarında DHL noktası seçmeyi düşünüyordum. Yerleşik olmadığım için DHL pick up noktasından alamıyor muyum bu durumda ürünü? Tek seçenek otele mi sipariş vermek oluyor bu durumda? (Daha önce bu şekilde bir deneyimim olmadığı için otele sipariş konusunda sorun yaşar mıyım emin olamadım açıkçası. Dönüş için şimdiden teşekkür ederim.

Yönetici
Reply to  Nur Issı
1 yıl önce

DHL pick up yapamazsınız dediğiniz gibi. Mecburen otele sipariş vereceksiniz, otelinizi de bu konuda bilgilendirin muhakkak.

Nur Issı
Reply to  Ucuza Uçak
1 yıl önce

Çok teşekkür ederim bilgi için.

Adem topcu
Reply to  N
1 yıl önce

Ben çok kolayca alabildim DHL’den, size neden izin vermedi anlamadım. Telefon numarasını +90lı normal yazdığınızdan emin misiniz?

Nur
Reply to  N
1 yıl önce

Merhaba,
Ben telefonu Berlin’de bir Amazon Locker’a bıraktırdım. Ama Google Street üzerinden ilgili dolapların açık alanda mı kapalı alanda mı olduğunu kontrol etmiştim. Tam adrese baktığımda dışarda bir otomat görünmüyordu. Siparişi verdim ardından Berlin’e gidip bir dükkanın arka tarafında yer alan otomattan telefonu aldım. Ama ilgili otomatta sadece 3 gün kalabiliyor seyahatinize göre alışverişinizi planlamanızda fayda var

Alper
Reply to  Nur
7 ay önce

Amazon siparişinde Faturanız ürünü teslim aldıktan sonra mı mail olarak geldi yoksa ödemeden sonra mı? Benim kısa süreli bir seyahatim olacak acaba faturayı ürünü teslim adlığım gün almama ihtimalim var mı merak ettim?

Yönetici
Reply to  Alper
7 ay önce

Ürünü sipariş verince gelmiyor. En erken ürünü teslim aldıktan hemen sonra geliyor. Bazen 2-3 gün sonra da olabiliyor

tansu
1 yıl önce

bunu yapacaklar için bilgi vereyim. yazıda belirtilmemiş ama amazon.de den ürün aldınız diyelim teslim adresi ve alacak kişi önemli değil amcana dayına arkadaşına nereye gönderiyorsan gönder (almanya için konuşuyorum) . alışverişte para ödemeden önce sizden fatura adresini seçmeniz isteniyor, evet işte oraya ürünü siz yanınızda getirecekseniz sizin Türkiyedeki kişisel bilgileriniz ad soyad adres vs. yer almalı. yoksa ben almanyaya gidince dayımın adresine gönderdim faturada dayımın ad soyad olur diye onları seçerseniz para iadesi alamazsınız. dikkat.

Güven
1 yıl önce

Merhaba,
Haziran ayında 3 gün Viyana, 2 gün Budapeşte de kalacağız. Amazon.de üzerinden Avusturya ya sipariş verilebiliyor. Dönüş Macaristan dan olacak. Zoll formu orada geçerli olur mu sizce?

Yönetici
Reply to  Güven
1 yıl önce

Siz doldurun isterlerse gösterirsiniz

Bilal
Reply to  Güven
1 yıl önce

Bu işlemi Budapeşte dönüşünde yaparken problem yaşadınız mı? Bilgi verebilir misiniz?

Güven Benli
1 yıl önce

Merhaba,
Ben Berlin’de yaşayan yakınımın adresine göndermiştim ürünü. Fakat adresi girerken de alıcı kısmına onun ismini yazdım haliyle. Amazondan baktığımda, faturayı yakınımın adına görünüyor. Bu şekilde iade alabilir miyim?

Yönetici
Reply to  Güven Benli
1 yıl önce

malesef alamazsınız

Anıl
1 yıl önce

Almanya, İsviçre, İtalya ve Bulgaristan içeren bir seyahatimiz olacak. Amazon.de’den aldığımız ürünü İtalya’mı, Bulgaristan gümrüğüne mi onaylatmalıyız. Bulgaristan’dan trenle dönmeyi planlıyoruz. Bulgaristan’da onaylatabilir miyiz tren gümrüğünde? Her halükarda zoll formu doldurmamız gerekiyor diye anladım.

Yönetici
Reply to  Anıl
1 yıl önce

Gümrüklü çıkışı nereden yapacaksanız oradan onaylatmalısınız.

Taylan
Reply to  Anıl
1 yıl önce

Merhabalar, seyahatiniz gerçekleşti mi? Ben de karayoluyla sırbistana geçerek schengen bölgesinden çıkacağım, sizin süreciniz nasıl oldu onaylatabildiniz mi?

Gözde
Reply to  Taylan
1 yıl önce

Ne zaman cıkacaksanız, sonucu yazar mısın

Taylan
Reply to  Gözde
1 yıl önce

20 gün sonra, sonucu iletirim tabii

Gözde
Reply to  Taylan
1 yıl önce

Sonuc nedır:)

Gözde
Reply to  Taylan
1 yıl önce

Nasıl oldu r:)

Gözde
Reply to  Anıl
1 yıl önce

Yapabildinız mı

cem
1 yıl önce

Bu işlemi lenovo.de için de yapmak mümkün mü? Bu durumda gerekli belgeleri hangi email adresine atmam gerekir? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler 🙂

Yönetici
Reply to  cem
1 yıl önce

Bunun Lenovo ile görüşmeniz gerekmekte

Mustafa Volkan Gürbüz
1 yıl önce

Merhabalar. Acaba bu işlem playstation direkt satışı için de geçerli oluyor mu? Almanya için soruyorum. Bir tecrübeniz var mı? Teşekkür ederim.

Yönetici
Reply to  Mustafa Volkan Gürbüz
1 yıl önce

EK-9’a göre bir adet kişisel eşya ücreti önemli değil getirebilirsiniz

Mustafa Volkan Gürbüz
Reply to  Ucuza Uçak
1 yıl önce

Benim sormak istediğim sony’den direk satış ile ilgiliydi aslında. 519 euro Amazon satışı Playstation. Satıcı ve gönderen Amazon. Yani 519 euro olan Ps5’in taxfree alamayacağımı söylüyorsunuz doğru mudur? Çok teşekkürler.

Yönetici
Reply to  Mustafa Volkan Gürbüz
1 yıl önce

Sony online alışveri için kendisi tam vergi iadesi veriyor mu, bilgim yok.

Playstation için dedikleriniz doğrultusunda tam vergi iadesi alabilirsiniz.

Mustafa Volkan Gürbüz
Reply to  Ucuza Uçak
1 yıl önce

Teşekkür ederim🙏🏻

Güven
Reply to  Ucuza Uçak
1 yıl önce

Merhaba, Ek9 kapsamında 1 adet ps getirme hakkınız var. Bu 430€’dan bağımsız. 1000€ dahi olsa gümrükte problem olmuyor.

Cumhur Uzunoğlu
Reply to  Güven
4 ay önce

Hay Allah razı olsun. Kaç saattir bunu arıyorum. Teşekkürler

enes
1 yıl önce

Fatura isminde türkiyeye gelecek kişinin isminin yazması kesinlikle şart mı ? getirecek kişinin oğlunun ismi yazıyor faturada satıcıyla iletişime geçtik fakat zaman yetmeyebilir

Yönetici
Reply to  enes
1 yıl önce

Kesinlikle şart.

Fatura sahibi = yolcu adı ve TR ikameti şart

Burak
1 yıl önce

Merhaba arkadaşım amazon de üstünden amazon satıcışı playstation 5 alacak. Ama arkadaşım au pair programıyla gittiği için 6 aylık oturum izni var şu an. Bu oturum iznine rağmen ülkeden çıksa ve bu işlemleri yapsak vergi iadesi alabilir miyiz?

Cem
1 yıl önce

Almanya amazondan aldığım telefonun kutusunu açıp açmamam önemli mi? Eğer açmam bir probleme sebep olmayacaksa tax officer için 2 adet ıphone almayı planlıyorum. Kendi eski cep telefonumu Almanya da bırakacağım. Yani bir adet kendi kullandığım bir adette açılmamış kutu Iphone ile ülkeye rahatça dönüp iki telefon içinde tax free mi alabilir miyim?

Canel
1 yıl önce

İyi günler,
Öncelikle yazınız için teşekkür ederim. Ben almanya amazon’dan ekran kartı almayı düşünüyorum. Ekran kartı 1000 €’yu geçiyor. Sorularım şunlar,
– Yazınızda göremedim ama bu üründe tam vergi iadesi olur mu?
– Bizdeki memura yakalanmamak için kabin bagajında mı getirmem gerek? Kabin bagajına bu ürünü de alırlar mı bilmiyorum.

DEMIR KARTARI
1 yıl önce

merhaba, Nisan ayının ilk haftası Fransa’ya gideceğiz ailecek. kendime ve eşime birer tane telefon ve 1 tane de saat almak istiyorum. hepsini kendi adıma tek faturada almam sorun olur mu? yapmam gereken extra bir şey var mı?

DEMIR KARTARI
1 yıl önce

merhaba, Nisan ayının ilk haftası Fransa’ya gideceğiz ailecek. kendime ve eşime birer tane telefon ve 1 tane de saat almak istiyorum. hepsini kendi adıma tek faturada almam sorun olur mu? yapmam gereken extra bir şey var mı? ürünleri paris’te yaşayan bir tanıdığımızn adresine göndereceğiz ve gidince ondan alacağız.

DEMIR KARTARI
Reply to  Gokhan Gokdeniz
1 yıl önce

öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. bir şey daha sormak istiyorum; aynı cihazları amazon.de üzerinden alıp yine fransadaki adrese gönderdiğimde, Almanyadan satın alındığı için zoll formu doldurup fransa çıkışı mühürletsem ve dönüşte amazon.de ye amil atsam olur mu? biraz karışık bir durum olacak ama, umarım anlatabilmişimdir. 🙂

yakup
Reply to  DEMIR KARTARI
1 ay önce

Merhaba baya vakit geçmiş ama nasıl yaptınız yol gösterici olur bizler için de. Fransaya gideceğim. Amazon.fr den alıp mı yaptınız ve nasıl yaptınız yoksa Amazon.de üzerinden mi yaptınız?

yakup p.
Reply to  DEMIR KARTARI
1 ay önce

Merhaba baya vakit geçmiş ama nasıl yaptınız yol gösterici olur bizler için de. Fransaya gideceğim. Amazon.fr den alıp mı yaptınız ve nasıl yaptınız yoksa Amazon.de üzerinden mi yaptınız?

yakup
Reply to  DEMIR KARTARI
1 ay önce

Merhaba nasıl yaptınız fransa yolculuğu yapacağım bende ve dönüşte belgrad aktarmalı döneceğim. Nasıl bir yol izlemeliyim?

orhun
1 yıl önce

Selamlar %19 iade toplam fiyattan mı düşüyor? Yani 209 euroluk bir Nintendo almak istiyorum 170 euroya mı alabiliyorum. Teşekkür ederim

Yönetici
Reply to  orhun
1 yıl önce

Ürünün fiyatı 209€’ya satılıyorsa vergisiz fiyatı 175,60€ demek ki

Yılmaz
1 yıl önce

Merhaba,
Amazon Almanya’dan Almanya adresine sipariş versem. Sonrasında Türkiye’ye Macaristan Budapeşte üzerinden dönüş yapacağım. Zoll formu Budapeşte gümrük memuru damgalar mı? Zoll formu hangi dilde dolurmak gerekli?

Bilal Aslan
Reply to  Yılmaz
1 yıl önce

Bu işlemi yapabildiniz mi? Problem oldu mu

Bilal Aslan
Reply to  Yılmaz
1 yıl önce

Macaristan çıkışınızda bu işlemi yaptınız mı

Gözde
Reply to  Yılmaz
1 yıl önce

Yapabildinız mo

Hasan EREN
1 yıl önce

Merhabalar,
Almanyadan 430 EUR üzerinde bir laptop veya tablet alsam, almanyada havaalanında mühür işlerini yaptıktan sonra kutusunu açıp kurulum yapsam ve günlük kullanıyor gibi kutusuz getireyim diyorum. ayrıca türkiye gümrüğüne bildirmeme gerek var mıdır? malum kişisel kullanım için yanımızda taşıdığımız elektroniklere normalde karışmıyor türkiye gümrüğü. vergi iadesi için türkiye gümrüğünde yapılacak bir işlem var mıdır?

Yönetici
Reply to  Hasan EREN
1 yıl önce

1 adet kişisel eşya gümrüğe tabi değildir.

Özgür
1 yıl önce

Apple iPhone ürününü açıp kullanıp (fotoğraf video vb) daha sonra tax officer’den geçememe gibi bir sorun mümkün müdür acaba ? Kesinlikle açmamalı mıyız yoksa açıp kullansak bile bu durum bir sorun teşkil etmez mi ?

Yönetici
Reply to  Özgür
1 yıl önce

Bunun için kesin bir kural yok maalesef. Bazı gümrük memurları jelatinin açılmasına bile sorun çıkarabilir. Burada önemli olan faturadaki telefon ile o kutunun içinde olan telefonun aynı olması. Bunu gümrük memuruna gösterirseniz telefonu kullansanız bile mühür vurur, çünkü kanıtlamış oluyorsunuz.

Serkan
1 yıl önce

Merhaba, Hollanda için herhangi bir form gerekiyor mu yoksa isim soyisim ile TR adresinin yazdigi Amazon.nl faturasi damgalansa yeterli olur mu?

Bülent
1 yıl önce

Merhaba, Basel-Mulhouse-freiburg Europort üzerinden Fransaya gideceğim. Amazon.de sitesinden iphone alıp fransada kalacağım adrese göndersem, dönüşte de zoll formu doldurup Almanya gümrüğünden geçsem sorunsuz bir şekilde halledebilir miyim sizce? yukarıda fransa ( amazon.fr ) için pablo formu doldurulması gerektiğini ve sorunlar yaşandığı bilgisini vermiştiniz. bu şekilde sorunsuz olur mu , fikir verebilirseniz çok sevinirim.

Serkan
Reply to  Gokhan Gokdeniz
1 yıl önce

Merhabalar,

Öncelikle yaptığınız biglilendirmeler ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Sizden öğrendiklerim sayesinde, Hollanda Amazon (amazon.nl) deneyimimi detaylı bir şekilde paylaşmak isterim;

Amazon.nl fatura üzerinde pasaport numarasını da görmek istediği için sipariş vermeden önce hali hazırda kayıtlı olan TR adresime pasaport numaramı da eklemiştim. Hollanda ziyaretimden önce otelime yakın olan bir tekel shopa (Amazon.nl’de kayıtlı olan toplama noktası) ürünlerimi kargolattım. Fatura adresi olarak TR adresimin seçili olduğuna dikkat ettim. Faturalar oluşturulduktan sonra ve kargoları teslim aldıktan sonra gümrük tarafından sorgulanması ihtimaline karşı aldığım ürünlerin seri numaralarını da faturaya ekledim. (Xbox ve controller aldım). Havalimanına gittiğimde “Departure 3”te yer alan gümrük ofisine uğrayarak pasaport ve faturalarımı sundum (ürünlere bakmadan faturaları onaylayan bir memura denk geldim). Damga ve imzayı aldıktan ve TR’ye döndükten sonra faturaları, pasaportumun ön yüzünü ve dönüş uçak biletimi taratıp [email protected] adresine postaladım. 15dk sonra vergi iadesi oluşturulduğuna dair bir mail aldım ve iadeler TR’ye döndüğümün ertesi günü kartıma yansıdı. Her zaman bu kadar hızlı dönüş olmayabilir ve ödemeler bankaya göre yedi iş gününe kadar sürebilir.

Ek olarak; Amazon.nl siparişimin kargosu normalde belirtilen günden 2-3 gün kadar geç geldi. 5 gün boyunca orada olduğum için bir sorun yaşamadım fakat kısa süreliğine giden arkadaşlar buna dikkat etsin lütfen. Toplama noktasi 7 güne kadar kargonuzu tutuyor dolayısıyla garanti olması açışından gitmeden önce ulaşacağına emin olarak sipariş vermenizi tavsiye ederim.

Sevgiler,
Serkan

Yönetici
Reply to  Serkan
1 yıl önce

Tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler 🙂

Mahmut
Reply to  Serkan
11 ay önce

Ürün seri numaralarını faturaya nasıl eklediniz?

Selen
1 yıl önce

Merhaba,

Amazon Hollanda için mail adresi nedir acaba?

Teşekkürler

Serkan
Reply to  Selen
1 yıl önce

Merhaba,

Please send the (Amazon) invoice with Dutch customs stamp to [email protected].

Website: https://www.amazon.nl/gp/help/customer/display.html?nodeId=201999220

Hamdi
1 yıl önce

Amazon.nl den iphone aldım. Kendi adım ve telefon numaram yazılı siparişte. Fakat adres olarak hem fatura hem de gönderim hollandadaki arkadaşımın adresini verdim. Fatura adresini değiştirmeli miyim, öyleyse de değiştirebilir miyim?

Yönetici
Reply to  Hamdi
1 yıl önce

Fatura ad soyad ve adres kesinlikle Türkiye’de yaşayan kişiye ait olmalı.

Fatih Zafer
1 yıl önce

Merhaba,
Mayıs ayında Karadağ Budva seyahatim olacak. Amazonun Karadağ internet sitesini aradım ancak bulamadım, benim sormak istediğim;
Amazon.com (Amerika) sitesinden PS5 siparişi verip, teslimatı Budva’daki otelime yapabiliyorum ancak kargo ücreti 70-80 USD çıkıyor ve toplam 580 USD tutuyor.
-Amazon vergi iadesini geri alabilir miyim?
-Normal global tax free ücretini geri alabilir miyim?
-Havalimanında pasaport-gümrük kontrol noktasında sorun olur mu? (430 EUR limitini geçtiği için)
-Gümrükte 430 EUR limitini geçtiği için sorun olursa ekstra ne kadar bir ödeme yapmam gerekir?

kusura bakmayın uzun oldu ama cvp verirseniz çok sevinirim