Schengen Vizesi Rehberi 2024- Tüm Detaylarıyla

schengen vizesi rehberi

Schengen vizesi rehberi; başka hiçbir yerde bulamayacağınız, tamamen tecrübelerimize dayalı, çok iddialı olduğumuz bir konuda tüm bildiklerimizi sizlere aktardığımız bir yazı olacak. Aranızdan kaç kişi 1 aylık schengen vizesi almışken sadece bir dilekçe ile bu vizeyi 5 yıllığa çevirebildi ki. İşte bu yazı sizlere bu tür altın bilgiler sunacak.

 • Yurt dışı seyahatlerde ucuz internet sahibi olmak için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Uçak yolculuğundaki haklarınızı öğrenmek için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Schengen Vizesi Nedir

schengen vizesi nedir

Schengen vizesi, Schengen ülkelerine seyahat etmek isteyen kişilere verilen bir vizedir. Bu vizeyle bir Schengen ülkesine giriş yaptıktan sonra, diğer Schengen ülkelerine de serbestçe seyahat edebilirsiniz. Bu vize, genellikle turistik, iş, aile ziyareti, konferans veya spor etkinlikleri gibi çeşitli amaçlarla seyahat eden kişilere verilmektedir.

Schengen Ülkeleri Hangileridir

Schengen ülkeleri şunlardır; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, Litvanya, Liechtenstein, Letonya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, Hırvatistan, Bulgaristan, Romanya, Monako*, San Marino*, Vatikan* . * işareti koyduğum 3 ülke Schengen vizesi ülkeleri arasında yer almasına rağmen Schengen vizesi başvurusu kabul etmemektedir ancak pasaportunuzda Schengen vizesi varsa girebilirsiniz.

 • Bulgaristan ve Romanya, 31 Mart 2024 tarihi itibariyle kara yolu hariç olmak üzere Schengen bölgesine kabul edilmişlerdir.
 • İrlanda Cumhuriyeti Schengen ülkesi değildir. İstisnai olarak, eğer pasaportunuzda İngiltere vizesi varsa ve bu vizeyi bir kez olsun kullandıysanız yani pasaportunuzda İngiltere mührü varsa İrlanda Cumhuriyeti’ne gidebilirsiniz. Schengen vizenizle İrlanda Cumhuriyeti’ne gidemezsiniz.

Schengen Vizesi Başvuru Yerleri – 2024

Aşağıda liste halinde Schengen vize başvuru yerlerini görebilirsiniz. Hangi ülkeden başvuru yapacaksanız randevu almanız gerekmektedir ancak bu yazıyı kaleme aldığım şu günlerde randevu bulmak oldukça zordur. Bu konuda da Ucuza Uçak olarak elimizi taşın altına koyduk ve İnstagram Kanalımızda anlık olarak boş randevuları sizlere haber veriyoruz. Kanalımıza katılabilirsiniz.

*** Google’da aratınca vize başvuru yeri konusunda çok fazla dolandırıcı site var. Dolandırılmayın diye aşağıda sizin için ülke ülke resmi siteleri linkleriyle beraber verdim.

ÜlkelerVize Merkezleri
AlmanyaIdata
AvusturyaVfsglobal
BelçikaVfsglobal
ÇekyaVfsglobal
DanimarkaVfsglobal
EstonyaVfsglobal
FinlandiyaVfsglobal
FransaVfsglobal
HollandaVfsglobal
İspanyaBLSSpainVisa
İsveçVfsglobal
İsviçreTLScontact
İtalyaIdata
İzlanda (Danimarka bakıyor)Vfsglobal
LetonyaVfsglobal
Lihtenştayn (İsviçre bakıyor)TLScontact
LitvanyaVfsglobal
LüksemburgVfsglobal
MacaristanAs-vize
MaltaVfsglobal
NorveçVfsglobal
PolonyaVfsglobal
PortekizAs-vize
SlovakyaBLS
SlovenyaVfsglobal
YunanistanKosmos

Schengen Vizesi Gerekli Evraklarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzun süreli Schengen vizesi dilekçesi, daha önce Schengen vizeniz varsa Cascade kuralı hakkında detayları aşağıda sizlere anlatacağım ama öncelikle genel evraklara bakalım. Bu evraklarda dikkat etmeniz gereken hususlar olacak bu nedenle bu başlığı iyi okumalısınız.

Pasaport

Schengen vizesi için gerekli evraklar arasında pasaport yoksa diğer belgelere geçmeye de zaten gerek yok.  Pasaportunuzun geçerlilik süresi ,talep edeceğiniz vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay daha fazla olması gerekmektedir. En az iki boş sayfa olmalı ve pasaportunuzda yer alan eski vizelerinizin fotokopileri de gerekmektedir. Geçerliliği bitmiş ancak eskiden aldığınız vizeleri de göstermek için bu eski pasaportunuzu da eklemeniz gereklidir. Pasaportunuzda giriş çıkış mühürlerinin olması, başka vizelerin olması sizin için güzel olacaktır.

Schengen Vizesi Başvuru Formu

Vize talebinde bulunacağınız ülkenin Schengen vizesi başvuru formunu internetten edinip bunu el yazısı ile doldurup ıslak imza atmalısınız. Schengen vize başvuru formunu dikkatlice ve okunaklı doldurmalısınız.

Biometrik Fotoğraf

Son 6 ayda çekilmiş 35×45 mm boyutunda bir adet fotoğraf gereklidir. Daha önce vizeye başvurduğunuz aynı fotoğrafı götürmeyin, dikkat ediliyor.

Seyahat Sağlık Sigortası

En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen vizesi ülkeleri içerisinde geçerli olan bir seyahat sağlık sigortası yaptırmalısınız. Seyahat süresinden daha fazla gün geçerli bir sigorta gereklidir. Örneğin seyahat tarihiniz 20-25 Temmuz ise seyahat sağlık sigortanız 19-26 Temmuz tarihini kapsamalıdır. Burada uçuş saati detayları var, kafanız karışmasın diye bu konuya hiç girmiyorum. En net şekilde 1 gün önce 1 gün sonra kapsamlı sigorta iyi olacaktır.

Ulaşım Belgeleri

Uçak veya tur için geçerli ulaşım belgeleri sunulmalıdır. Mesela uçak için; adınıza düzenlenmiş elektronik bilet yeterlidir. İlla bileti satın almanıza gerek yoktur. Rezerve ettirdiğiniz uçak bileti ile de vizeye başvurabilirsiniz. THY çağrı merkezini arayarak ücretsiz uçak bileti rezervasyonu yapabilirsiniz.

Uçak bileti rezervasyonu schengen vize başvurusunda yeterli ancak satın alınan ve iptal edilemeyen gidiş dönüş bir uçak bileti başvurunuzu kuvvetlendirir. Bunu dilekçenizde belirtmeyi unutmayın. Bakın ben iptal edilemeyen dönüş uçak biletimi bile aldım yani memleketime geri döneceğim diye düşündürmek önemli.

Seyahatiniz için araç kiralama belgesi, tren bileti, otobüs bileti, müze bileti gibi seyahatteyken kullanacağınız şeyleri vize başvurusunda vermeniz schengen vize başvurunuzu çok kuvvetlendirir. Karşı taraf bu kişi gerçekten gezmeye geliyor iltica etmeyecek diye düşündürür. Otobüs/tren biletini nereden satın alacağım diyenler buradaki konuya bakıp biletlerini satın alabilirler. Gittiğiniz yerdeki müze bileti veya şehir turu gibi biletleri ise buradan alabilirsiniz.

Konaklama Belgeleri

Schengen ülkeleri içerisinde bulunduğunuz her gün için konaklama rezervasyonu belgesi sunmanız gerekmektedir. İlla bunu ödemeye gerek yok. Booking.com üzerinden yaptığınız rezervasyon belgesini sunabilirsiniz.

Konaklama ücreti gelir durumunuzla orantılı olmalıdır. Aylık 1.000€ ya eşdeğer bir maaş alıp da gecelik 500€ ‘ya konaklama rezervasyonu yapmamalısınız. Bu çok dikkat çekici bir durum ve sahte seyahat belgesi nedeniyle vize reddi yemenizi kolaylaştırır.

Banka Hesabı Dökümü

Son 3 aya ait banka hesabınızın banka onaylı dökümü gereklidir. Buradaki asıl amaç düzenli para girişi var mı onu kontrol etmek. Ayrıca hesabınızda yeterli düzeyde para bulundurun. Sadece TL değil, döviziniz veya altınınız varsa bunları da gösterin. Eğer paranız yoksa bunu pek önermiyorum ama hesabınıza yüklü miktarda parayı kendinize ait başka banka hesabınızdan siz gönderin. Yani aileniz ya da arkadaşlarınızdan ödünç aldığınız parayı hesabınıza onlar göndermesin, onların adı gözükmesin. Vizeye başvururken hesaba yüklü miktarda para koymak dikkat çekici, bu nedenle bu işlemi yapıyorsanız önceden yapın. Ne kadar çok paran varsa o kadar iyi sonuç alırsın mantalitesi yanlıştır. Genelde ben çok zenginim, zaten ünlü birisiyim bana vize verirler diye eksik belgeyle başvuranların sonlarını zaten haberlerde görüyoruz.

Çalışma ve İzin Belgesi

Çalıştığınız kurumdan ne iş yaptığınızı, orada hala çalışıyor olduğunuzu gösteren belge ile seyahat edeceğiniz tarihlerde izinli olduğunuzu belgeleyen bir evrak almanız gereklidir. Bu belge kaşe ve imzalı olmalıdır.

Sgk Hizmet Dökümü

E-devletten alacağınız tüm geçmişi içeren sigorta hizmet dökümü gerekmektedir. Sigortalı olarak çalıştığınız sürenin uzun olması size olumlu etki yapacaktır.

Sgk İşe Giriş Bildirgesi

Çalıştığınız yerden temin edebileceğiniz giriş bildirgenizi sunmanız gerekmektedir.

Maaş Bordrosu

Son 3 aya ait çalıştığınız kurum tarafından aldığınız kaşe ve imzalı maaş bordrosu gereklidir.

Ek Gelir Belgeleri

Varsa tapu, araba ruhsatı,kira gelirleri, ek hesap dökümleri vs sunulmalıdır.

Gerekli evraklar mesleğinizle orantılıdır. Öğrenci iseniz yukarıda saydığım bazı belgeler sizden istenmeyecektir. Bunların yerine ilave belgeler istenecektir. Ayrıca memur iseniz yukarıdaki belgelerin hepsi sizden de istenmeyecektir. Tüm belgeleriniz eksiksiz olmalı. İstenilen tüm belgeleri istenildiği gibi vermeliyiz.

Türkiye’ye geri döneceğinizi ispatlayan belgeler vize başvurunuzu kuvvetlendirir. Çocuğunuzun özel okul kaydının olması ve eğitim ortasında seyahat planı yapmanız gibi bir durum bakın benim çocuğumun okulu devam ediyor ben geri döneceğim dedirtir. Umarım hiç yoktur ama bakmakla yükümlü olduğunuz birinin engeli/hastalığı gibi şeyler de geri döneceğinizi kanıtlayabilir.

Schengen Vize Ücreti 2024

Schengen vize ücretleri ülkelere göre değişmektedir. 2024 yılında Almanya için ücretler şu şekildedir ve genelde diğer Schengen ülkeleri için de bu tarife geçerlidir. 0-12 yaş arası için ücretsiz ancak 12 yaştan büyükler için Schengen Vize ücreti 80 Euro ’dur. Bu ücretlere vize başvurusu yapacağınız vize merkezinin servis/hizmet bedeli eklenmemiştir. Vize merkezi hizmet bedeli ise ortalama 30€ ‘dur. Böylece bir kişinin 2024 Schengen vize ücreti toplamda 110€ olmaktadır. Vize merkezlerini yukarıda ülke ülke liste halinde sizlerle paylaşmıştım.

Schengen Vizesi Başvuru Şehri

schengen vize basvuru sehri

Schengen vizesi başvurusu yapmak için şu hususa dikkat etmeniz gerekmektedir. İkamet şehriniz veya maaş bordrosu aldığınız şirketin adresi neresi ise Schengen vizesine oradan başvurmalısınız. Örneğin; İzmir’de ikamet eden kişi İstanbul’dan vizeye başvuramaz. Bu konsoloslukların yetki alanlarına göre değişmektedir. En net bilgiyi vize başvuru merkezinden alabilirsiniz.

Ben ikametimi hemen değiştireyim de gidip başka şehirden başvurayım diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü en az 90 gün ikamet etme şartı bulunmakta.

Schengen Vize Başvuru Süresi

Schengen vizesine en erken 180 gün kala başvurabilirsiniz. 180 gün kala dediğimiz gidiş uçak bileti tarihinizdir.

Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar

Schengen vize sonucu başvurduğunuz ülke konsolosluğunun yoğunluğuna göre 1 hafta ile 1 ay arası sürebilmektedir. Ancak istisnai olsa da 3 aya kadar uzadığını da gördük.

Schengen Vizesi Türleri Nelerdir

schengen vizesi turleri

Pasaportunuzda yer alan soldaki from tarihinden sağdaki until tarihine kısmı, vize sürenizdir. Bu tarihlerin hemen altında Vize tipi olarak “C” yazar. Bu vizemizin turistik vize olduğunu gösterir. C harfinin hemen sağında number of entries yazar. Burası önemli. 01-02 ve Mult yazabilir. Bu Schengen bölgesine kaç kere girebildiğimizi gösterir. Bu konuda hakkında bir alttaki başlıkta detaya gireceğim. Vizemizde bu giriş sayısının hemen sağında duration of stay yazar. Burada yazan sayı kaç gün kalabileceğimizi gösterir. Burada yazan süre maksimum 90 gün olabilir.

*** Burası önemli çoğu kişi bilmiyor; 90 günlük maksimum kalış 180 gün içinde 90 gündür. Vizemiz 1 yıllık ise 180 gün kalma hakkımız var demektir. Schengen vizesi kalış süresi her 180 gün içinde sıfırdan hesaplanır. Örneğin sizin 1 Ocak 2024 ‘ten itibaren 1 yıllık vizeniz var ve kalış süresi olarak pasaportunuzda 90 gün yazıyor. Bu durumda 30 Haziran tarihine kadar ister toplu olarak 90 gün ister parça parça olarak 90 gün kullanabilirsiniz. 1 Temmuz itibariyle ikinci 180 günlük dilim başlayacak ve Aralık sonuna kadar yine 90 gün hakkınız olacak. C tipi vize detayı bu şekildedir.

C tipi turistik Schengen vizesinde 3 çeşit giriş şekli vardır. Vizenizde eğer tek giriş (01) yazıyorsa; pasaportunuzla vize aldığınız ülkeye girebilir, Schengen bölgesinden çıkmadan Schengen bölgesindeki diğer ülkelere de gidip Türkiye’ye dönebilirsiniz.  Örneğin; tek girişli Schengen vizenizle İspanya’ya gittiniz. Eğer İsterseniz Fransa, Belçika, Hollanda, Almanya… hepsini gezip Türkiye’ye öyle dönebilirsiniz. Çift giriş yazıyorsa (02) ; vize süreniz boyunca Schengen bölgesine toplamda sadece 2 kere girebilirsiniz. Eğer vizenizde çoklu (Mult) giriş yazıyorsa vize süresi boyunca kalış süresini geçmemek kaydıyla istediğiniz kadar giriş ve çıkış yapabilirsiniz.

Schengen Vizesi Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 Schengen vizesi aldıysanız elinizi kolunuzu sallayarak o ülkeye girme hakkımız var diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Vizeniz olsa bile pasaport görevlisi sizi ülkesine almayabilir. Ne yani vize aldık diye tapu mu aldık sandınız?

Schengen vizesi aldık ve hemen Avrupa’ya gidip gezelim diyoruz ancak unutmayın vizenizi yeni aldıysanız muhakkak aldığınız ülkeden giriş yapmalısınız. Örneğin; vizeyi Yunanistan’dan alıp Almanya’ya ilk giriş yapacaksanız bu pasaport kontrolünde sizi sıkıntıya sokacaktır. Hiçbir şey olmamış gibi seyahat eder ve daha sonra tekrar Schengen vizesine başvurursanız uzun süreli vize almanızı engellemiş olacaksınız.

Birden fazla Schengen ülkesini gezecek ve hangisinden başvuru yapacağını bilmiyorsan bu paragraf sana yardımcı olacaktır. En fazla hangi ülkede konaklayacaksan oradan vizeni almalısın. Örneğin; Çekya 3 gün, Avusturya 2 gün ve nihayet Macaristan 4 gün gezip döneceğiz. Schengen bölgesine giriş Çekya çıkış ise Macaristan. Bu durumda en fazla hangi ülkede kalacaksak oradan vize başvurusu yapmamız gerekiyor. Bu örneğe göre vizeye Macaristan’dan başvurmamız gerekmektedir. Eğer hepsi eşit gün ise ilk gireceğiniz ülkeden başvurmalısınız.

Schengen vizeniz var ancak bitecek. Bittikten hemen sonra da Avrupa’ya gitmeniz gerekiyor. Vize bittikten sonra ben tekrar başvurursam bir sonraki geziyi kaçırabilirim. Bu durumda şunu yapmanız gerekli; vizeniz varken diğer Schengen vizesini almak için başvuru yapmalısınız. Bunun önünde bir engel yok. Size verilecek vize bir önceki vizenin bitişinden itibaren başlayacaktır

En Kolay Schengen Vizesi Veren Ülke

ÜLKE ADIBAŞVURULAN ŞEHİRRET ORANI
YunanistanEdirne%4,1
Yunanistanİzmir%4,7
İtalyaİzmir%5,4
İspanyaİstanbul%6,4
İtalyaİstanbul%6,9
Polonyaİstanbul%10,3
Macaristanİstanbul%10,8
Yunanistanİstanbul%11,1
İtalyaAnkara%11,5
Fransaİstanbul%13,4
FransaAnkara%15,4
Almanyaİzmir%15,4

En kolay Schengen vizesi veren ülke diye bir şey yok. Sizin işiniz, eğitiminiz, seyahat serüveniniz, geçmiş seyahatleriniz, aileniz gibi o kadar çok değişken var ki bu değişkenler arasında şu ülkeden vizeye başvurun çok büyük olasılıkla vize alırsınız diye bir şey yok. Ancak resmi istatistiklere bakarsak şöyle bir tablo çıkıyor.

Yukarıdaki tablo bize vize başvurularımızı öncelikle Yunanistan ve İtalya’dan yapmamız gerektiğini söylüyor. Ancak bu iki ülkenin de şöyle bir huyu var, vize sürelerini kısa tutuyorlar. Eğer uzun süreli vize almak istiyorsanız Almanya iyi bir seçenek. Şimdi Almanya seyahati planlayıp Yunanistan’dan vizeye başvurursanız yani gerçek olmayan sahte bir başvuru yaparsanız reddedilme ihtimalinizi artırırsınız. Hangi ülkeden başvurursanız başvurun doğru ve gerçekçi başvuru yapın lütfen. Ret oranlarının yükselmesinin sebebi sadece sahte başvurular değil tabi ki ama bunun da etkisi olduğunu düşünüyorum.

Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır – Cascade Kuralı

Eğer ilk defa Schengen vizesine başvuru yapıyorsanız 2 yıllık 5 yıllık vize süresi beklentiniz olmasın ancak 1 yıllık vize alabilirsiniz. Eğer daha önce Schengen vizeniz varsa ve kurallara uygun seyahat edip döndüyseniz Cascade kuralı sizin için çok önemli olacaktır.

Schengen Vizesine İlk Defa Başvuru Yapanlar – Dilekçe ile Başvuru

Öncelikle İskandinav ülkelerinden vize başvurusu yapmamanızı öneriyorum. Yunanistan, İtalya, İspanya, Fransa ve Almanya sizin için güzel başvuru merkezi olabilir. Yunanistan genellikle uzun süreli vize vermemektedir ancak ilk kez başvuranlar için vize onayı daha olasıdır. Bu ülkelere Schengen vizesi başvurusu yaparken dilekçe yazarak başvurmayı deneyin. Dilekçede örneğin; ben Almanya’ya geleceğim ama bu 5-6 günlük periyotta Almanya’yı tamamen gezemeyeceğinizi bu yüzden 2. kez hatta 3. kez de gelmek istediğinizi, Almanya’da şu şehirleri görmek istediğinizi yazan bir dilekçe yazın. Bu dilekçenin bir örneğini aşağıya ekleyeceğim. Siz de oradan dilekçeyi kendinize göre doldurup başvurunuzu yapmanızı şiddetle öneririm.

Aşağıdaki dilekçeyi herkes aynı kelimelerle yazınca karşı taraf hiç okumayabilir, çünkü ezberlediler 🙂 Bu nedenle bu minvalde bir dilekçe yazarsanız iyi olacaktır.

Bu vize dilekçesine ilaveten bir de ileri tarihli uçak biletlerine rezervasyon yaptırıp bu biletleri de başvuru dosyasına koyarsanız inandırıcılığınız daha da artacaktır. Eğer iptal edilmeyen uçak bileti alıp bunu dilekçede belirtirseniz başvurunuzu daha da güçlendirirsiniz. Ben 15 Ağustos 2024 de gideceksek bir 3 ay sonrası bir de 6 ay sonrasına yine bilet rezervasyonu yapıp bunu da dosyamıza ekledim.

Yukarıda bahsettiğim uzun süreli schengen vizesi dilekçe örneği için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha Önce Schengen Vizesi Olanlar – Cascade Kuralı ile Başvuru

Öncelikle bu kural ilk defa Schengen vizesine başvuranlar için geçerli değildir. Yazının bu bölümü size uymuyor ise atlayabilirsiniz. Geçmişte en az 2 adet Schengen vizesine sahipseniz okumaya devam edebilirsiniz, sizler için çok faydalı olacaktır 🙂

Bu konunun Türkiye’de ilk gündem olmasını sağlayan kişi olarak Gökhan Gökdeniz (gokdenizgok) Youtube kanalına abone olabilir ve https://ytbe.app/go/sPASZJCY adresinden ilgili Cascade Metodu videosunu izleyebilirsiniz. Tüm seyahat severlerin abone olması gereken bir kanal.

Schengen vizeleri, ilgili Schengen üye ülkelerin elçiliklerinin vize kontrol memurları tarafından “Visa Code” isimli bir kurallar seti kitapçığına göre değerlendirilerek, olumlu veya olumsuz şeklinde sonuçlanır. Orada şu yazıyor;

“According to Article 24 (2) of the Visa Code, provided that the applicant fullfils the entry conditions set out in point (a) and points (c) to (e) of Article 6(1) of Regulation (EU) 2016/399, multiple-entry visas with a long validity shall be issued for the following validity periods, unless the validity of the visa would exceed that of the travel document:”

Cascade kuralı diyor ki; sık ve kurallara uygun seyahat eden turistlere (bakın sadece Türk turistlere, ya da Faslı turistlere falan demiyor. Tüm turistlere diyor) şu kurala uygun şekilde uzun süreli vize verilmelidir.

 1. Eğer son 2 sene içerisinde 3 adet Schengen vizesine sahip ve kurallara uygun seyahat etti ise, 4. vizesini 1 yıllık multi olarak değerlendirin.
 2. Eğer son 2 sene içerisinde 1 adet 1 yıllık Schengen vizesine sahip ve kurallara uygun seyahat etti ise, 2 yıllık multi olarak değerlendirin.
 3. Eğer son 3 sene içerisinde 1 adet 2 yıllık Schengen vizesine sahip ve kurallara uygun seyahat etti ise, 5 yıllık multi olarak değerlendirin.


Yukarıda anlattığım bu uygulamaya Cascade Kuralı deniyor. Cascade kuralına göre 3. Schengen vizesi başvurumuzdan itibaren niyet mektubumuzda bu kuraldan alıntılar yaptıkça veya kısa-süreli sonuçlanan 4. 5. 6. Schengen vizelerimize itiraz hakkımızı kullandıkça bu kuralın bize doğru uygulanmasını hatırlatmış olacağız. Herkes aynı dilekçeyi verip de dikkat çekmesin diye dilekçe örneği paylaşmıyoruz. Çok basitçe eski Schengen vizelerinizi yazıp bu başvurunuzun Cascade kuralı çerçevesinde incelenmesini talep edeceksiniz.

Bu gerçek mi diye şüpheye düştüyseniz size bir örnek olarak aşağıda Hollanda Konsolosluğu’nun bir takipçimize gönderdiği maili ve akabinde 1 aylık vizeyi 5 yıllık ile değiştirdiğini görebilirsiniz.


Hollanda’dan 1 aylık tek girişli Schengen Vizesi alan takipçimizin bana yazması sonucunda vize itiraz dilekçesi yazarak 5 yıllık multi Schengen Vizesi almasına vesile oldum. Yine instagram hesabımda görüntüleyebilirsiniz..

schengen vizesi cascade kurali


Cascade kuralı ile Schengen vize süresini gerçekten uzatabiliyoruz. Bu bir clickbait değildir. Kuraldır.
Bu kurala uygun olup olmadığınızı daha iyi anlayabilmek adına youtube videomu izleyebilirsiniz.


Dikkat edilmesi konular;

 • Pasaportunuzun bitiş (geçerlilik) süresi arzu etmiş olduğunuz schengen vize süresinden en az +6 ay daha uzun olmalıdır.
 • Daha önce kullanılmış bir schengen vizesine “itirazı” bazı ülkeler kabul ediyor, bazıları ise “o vizeyi kullanmaya başlamışsınız diyerek” kabul etmiyor. Tavsiyem vize sonucunuzu öğrendiğiniz ilk hafta içerisinde bu itirazı gerçekleştirmenizdir.

Schengen Vize Reddi İtirazı

Schengen vize reddi itirazı Türkiye’de hemen hemen tüm konsolosluklarca dilekçe yolu ile yapılması engellenmiş sadece mahkeme yolu ile yapılması mümkün hale gelmiştir. Mahkeme yolu ise Türkiye’deki mahkemeler değil hangi ülkeye vize başvurusunda bulundaysanız o ülkenin yerel mahkemesi aracılığı ile mümkündür. 2023 Haziran ayından önce Almanya vize reddi için itirazı dilekçe ile yapılabiliyorken şöyle bir dönüş olmuştu.

Aşağıdaki alıntılanmış yazı Facebook grup üyemiz Esra tarafından bizzat yaşanmış ve vize reddini vize onayına dönüştüren tecrübedir. Bu tecrübe Almanya ile ilgilidir. Eğer sizin de ekleyeceğiniz bilgiler olursa sayfanın altındaki yorumdan bu bilgileri herkese ulaştırabilirsiniz.

“ Eşimle birlikte belediye onaylı AB vatandaşının gönderdiği davetiyeyle başvurduğumuz Almanya vizemiz 10-11-13 maddelerden ret sonucuyla gelmişti. (YUH) İtiraz ettik ve vizemizi aldık, hatta an itibariyle seyahatimizi dahi tamamlayıp döndük. Belki benzer durumdaki gezginlere yardımcı olur diye başımdan geçen ve bu süreçte destek almak için görüştüğüm kişilerin süreçlerini derleyip anlatacağım;

1- Bağlı olduğunuz konsolosluğun vize bölümüne mail atacağız:
İSTANBUL : Alman Başkonsolosluğu: [email protected]
ANKARA: Almanya Büyükelçiliği  [email protected]
İZMİR: Almanya Başkonsolosluğu   [email protected]

2- Öncelikle Almanca itiraz dilekçesi yazıp ıslak imza atıyoruz akabinde tekrar taratıp yukarıdaki e-mail adresine gönderiyoruz. 

3- İtiraz dilekçesinde mutlaka; adınız soyadınız, doğum tarihiniz, pasaport numaranız, ikamet adresiniz, telefon numaranız ve en önemlisi ret dosya numaranız (ret kağıdının sağ üstünde) bulunmalı.

4- Aşağıda size örnek olarak schengen vize retti itiraz dilekçesi paylaşacağım. Burada kendinizi tanıttıktan sonra dilekçeyi ne gerekçeyle yazdığınızı (aldığınız itirazların maddelerini) ve bunlara itiraz etmek istediğinizi belirtmeniz gerekmekte.Sonraki paragrafların her birini ret sebeplerinize ayırın ve lafı hiç dolandırmadan reddi çürütecek açıklamalarınızı yapın. 

Örneğin: “Ülkenizde göçmen olarak kalmaya hiçbir şekilde niyetim olmadığını vurgulamak isterim. Ayrıca vize sürem dolmadan önce ülkenizden ayrılacağıma dair kanıt olarak vize başvurum esnasında size sunduğum XXX Havayollarına ait gidiş dönüş uçak biletlerim ücreti ödenerek iadesiz şekilde satın alınmıştır.”

Sonucunda vizeye neden ihtiyacınız olduğunu ve seyahatiniz esnasında neler yapacağınızı da detaylı şekilde anlatın.

5- İtirazınızı destekleyecek yeni belgeler ekleyin. Örneğin; turistik amaçlı gidiyorsanız gidecek olduğunuz müzenin bileti, şehirler arası ulaşımınızı sağlayacak tren bileti vb gibi. Vize başvurunuz esnasında eklediğiniz belgeleri tekrar eklemenize gerek yok. 

6- Almanca bir mail ile dilekçenizi gönderin. Ve aralıklı olarak aynı mail adresine hatırlatma maili göndermeyi unutmayın. 

7- Pasaportunuzu göndermenize gerek yok. Eğer itirazınız olumlu sonuçlanırsa size ulaşıp pasaportu göndermenizi talep ediyor konsolosluk. (Biz dilekçeyi gönderdikten sonra 2,5 haftada aradılar ve pasaportlarımızı istediler)

8- Konsolosluk sizden talep etmediği müddetçe yeni uçak bileti almanıza ve yeni seyahat planı yapmanıza gerek yok. Sizin itirazınız yalnızca verilen ret kararınadır, bir seyahat sürecini kapsamaz. İtiraz ederken yeniden seyahat tarihi göstermenize gerek yok. Zaten olumlu olması durumunda sizi arayarak yeniden bilet almanızı ya da yeniden sigorta yaptırmanızı talep edebiliyorlar.  (Bizi aradıklarında seyahat sağlık sigortamızı uzatmamızı istemişlerdi)

9- Konsolosluk size biletinizi iptal edin ve beklemeye devam edin diye de dönüş yapabilir. Sürecin normalde 3 ay içerisinde sonuçlanması gerektiğini lütfen unutmayın. İtiraza 2 günde yanıt alanı da gördüm 1 aydır hala cevap bekleyeni de. Bu yüzden sabırlı olun.

Dilekçe metnini buradan indirebilirsiniz. Almanca dilekçe metnini buradan indirebilirsiniz.

Schengen Vize Ücreti İadesi

Normal şartlarda yurt dışı seyahat ve sağlık sigortalarında vize reddi durumunda ödediğiniz vize ücretini iade alma hakkı yok. Ancak bazı sigorta şirketleri bu konuda teminat vermekte ve vizenizin sebepsiz yere reddedilmesi durumunda sigorta şirketinden bu tutarı geri alabilmenizi sağlıyor. Ancak şunlara dikkat etmek gerekiyor;

 • Konsolosluğun başvuru için talep ettiği belgelerde eksiklik olmamalı. Yani vize reddinizin sebebi “belge eksikliği” olmamalı.
 • Son 6 ay içinde herhangi bir vize reddinizin olmaması gerekli. 
 • Vize başvurusundan bulunan kişinin ceza soruşturması sonucunda hükümlü olmaması veya sakıncalı statüde bulunmaması gerekli.
 • Vize başvurusunun olumsuz sonuçlanacağını bilmesine rağmen yine de vizeye başvurulması durumda vize bedeli iade edilmez. 

Yukarıdaki ilk 3 madde çok normalken son madde biraz kafa karıştırıcı. Burada sigorta şirketi istediği kişiyi 4. Maddeye sokup tutar iadesi yapmayabilir diye düşünebilirsiniz ama öyle değil. Bir kişinin vize başvurusunun olumsuz olacağının ALENEN olması gerekli. Örneğin; bir işte çalışmayan ve bugüne kadar hiçbir işte çalışmamış 30 yaşındaki Mehmet hayatında ilk defa yurt dışına çıkmak için vizeye başvurduğunda vizesi reddedildiğinde iade alamaz. 

Schengen vize reddi durumunda vize ücretini iade alabilmeniz için vize ücreti makbuzuna ve konsolosluğun size verdiği antetli kağıttaki vize reddi gerekçe kağıdına ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu evraklardan birinin bile olmaması durumunda vize ücreti iade talebinde bulunamazsınız.

Vize ücretini geri almak için sigorta şirketinizi arayıp bu teminat kapsamındaki işlemin başlatılmasını istemeniz gerekmekte. 

Şimdi diyeceksiniz ki İbrahim iyi hoş güzel anlatıyorsun da seyahat ve sağlık sigortasında bu teminatı veren sigorta şirketleri hangileri? Bu konuda ben buraya hangi sigorta şirketini yazsam 2 gün sonra bu teminatı kaldırdıkları için firma ismi yazamıyorum. Siz araştırınca bulabilirsiniz.

Paylaş :
Subscribe
Bildir
264 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Gizem Genç Danışman
5 ay önce

Öncelikle paylaşımlarınızı ilgiyle takip ettiğimi belirtmek istiyorum. Gerçekten hayat kurtarıcı bilgiler veriyorsunuz, çok teşekkürler! Yine ufkumuzu açan harika bir yazı olmuş. Konuyla ilgili 2 sorum olacak:

1- Mevcut schengen vize süresi bitmeden yeni vize başvurusunu sadece aynı ülkeden mi yapabiliriz? Yoksa örneğin mevcut İtalya vize süresi dolmadan Fransa’ya başvuru yapılabilir mi?

2- Vize dilekçesine eklememizi tavsiye ettiğiniz ileri tarihli uçak biletlerinin vize başvurusu yapılan ülke dışında başka schengen bölgesi ülkelerine ait olmasında bir sakınca var mı? Vize aracı kurum çalışanlarının söylemiyle ifade etmem gerekirse “ters teper” mi?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim..

Aras Karadeniz
5 ay önce

Merhabalar, makaleyi hayranlıkla okudum, gerçekten çok teşekkür ediyorum.
Çünkü ben de aynı konudan sorun yaşıyorum. Geçen sene Almanya’dan 1 senelik Schengen vizemi almışken bu sene yine Almanya 22 günlük vize verdi. Cascade kuralından yararlanarak bir dilekçe yazmak istiyorum.

Fakat yazıda dilekçe örneği ve mutlaka eklenmesi gereken evrakları göremedim sanırım. Bu konuda detay verme şansınız var mı?

Çok teşekkür ederim.

irem tekin
5 ay önce

Merhaba,
13 Aralık’da eşimle Almanya vize randevusu yaptık. 3 gün multi verdiler 🙂
5 Kasımda sona eren 6 aylık schengenim, 10 yıllık amerika vizemiz var. eski yıllardan yeşilpasaportum ve italyadan 1 yıllık schengenim bile var 🙂 20 kere yurt dışına çıkmışız. Her sene amerika seyahatimiz var. Ekim ayına ileri tarihli bir amsterdam biletimiz vardı onu da koydum ondan mı bilemiyorum, 3 günlük multi ilk defa görüyorum şoktayım 🙂

Nida
Reply to  irem tekin
4 ay önce

Merhaba bugün aynı şey başıma geldi 🙁 bit gelişme varmı nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Deniz
5 ay önce

Merhaba hollanda için vize başvurusu yapacağım cascade kuralı ile ilgili bir hatırlatma bende yaparak başvurmak isterim dilekçe de nasıl bir yer vermeliyim destek olabilir misiniz ? Birde dilekçe dili ne olmalı?
Vize geçmişim
2018 de italya 25 günlük -1 kullanım
(İtalya vizeme ait kullanım italya giriş italya çıkış)
2019 da ispanya 45 günlük -1 kullanım
(İspanya vizeme ait kullanım ispanya giriş ispanya çıkış)
2020 de hollanda 6 aylık – 1 kullanım
(Hollanda vizeme ait kullanım hollanda giriş hollanda çıkış)
2022 de italya 6 aylık- 2 kullanım
(İtalya vizeme ait ilk kullanım italya giriş italya çıkış)
2023 de almanya 1 senelik – 6 kullanım
(Almanya vizemde ilk kullanımda almanya giriş avusturya çıkış bu sorun teşkil edermi bilmiyorum)

Özge Ertuğrul
5 ay önce

Selamlar
Son 1,5 yılda 4 shengen vizesi aldım, 3 ü Yunan 4. Fransa, hepsi de multi ama yaklaşık 2 ay civarında, tüm vizelerimi de çok titiz kullandım muhakkak ilk girişimi vize aldığım ülkeye yaptım ve şimdi 5. Kez vizeye başvurdum. Eğer kısa süreli verirlerse itiraz edeceğim ama itirazda ne kadar süreli talepte bulunma hakkım var 1 yıl mı 2 yıl mı 5 yıl mı ?
Teşekkürler

Duygu Sürekli
5 ay önce

Merhaba, daha önce eski pasaportumda 5 adet shengen vizem vardı. Son 3 tanesi almanya 2017(6 ay) ,2018(1 yıl) ve 2019( 6 ay pasaport sürem bitmek üzere olduğu için) vizem mevcut. Eşimin de 2 almanya schengeni vardı 2017 (6ay), 2019( 1 yıl). Kasım ayında eşim ve 2 yaşındaki kızımla almanyaya başvurduk 10. Maddeden red aldık , ocak ayında başvurduk yeni aldık vizemizi 8 gün multi vermişler. Cascade dilekçesi yazmak istiyorum olumlu olur mu sizce? Yoksa ters mi teper?

Cansu Demir
5 ay önce

Merhabalar, öncelikle bilgilendirme için çok teşekkürler ederim. Ben şimdiye kadar birçok kez yurtdışına çıktım. Ancak, annem üzerinden yararlandığım yeşil pasaportum olduğu için vize hiç almadım. Mayıs ayında Danimarka girişli, İsveç çıkışlı bir uçuşum var ve ilk kez vize alacağım. Bu süreçte yazılanların dışında sürecimi kolaylaştıracak bir öneriniz var mı?

Royem
5 ay önce

Merhaba, ben Almanya için idata üzerinden schengen vize randevusu oluşturacağım fakat şöyle bir durumum var. İkametgahım İstanbul’da ve ben İzmir’de yaşıyorum Ege üniversitesinde öğrenci olduğum için ayrıyettem İstanbul’daki bir yazılım firmasında part-time olarak çalışıyorum. İdatayla görüştüğümde ise şunu öğrendim ya öğrenci olarak başvurmam gerekiyormuş ya da çalışan olarak. Hazırlayacağım belgeler arasına hem öğrenci olduğuma dair kanıtlar hem de iş yerim ile alakalı bilgiler koymam benim için eksi mi olur?

Yiğit
5 ay önce

Merhaba, öncelikle bu güzel bilgilendirici yazınız için çok teşekkürler keyifle okudum. Benim sorum detaylı olacak umarım kendimi anlatabilirim. Toplamda iki defa shengen vizesi aldım. 2019 Macaristan 40 gün single ve 2022 Almanya 3 ay single vize bu vizeleri alırken havalimanında çalışıyordum.. Almanya da 3 ay kaldıktan sonra Türkiye ye geri göndüm ve 6 ay işsiz kaldıktan sonra 2023 mayıs ayında tekrar havalimanında farklı şirkette işe girdim. Kasım 2023 e kadar orda çalıştım ve istifa ettim ve 2 gün sonrasında yine havalimanında işe girdim. Kasım 2023 tarihinden beri en son işimde çalışmaya devam ediyorum. Macaristan vizesi için mart ayının ikinci haftasına randevu aldım.

1- Vize randevumu Almanya ile değiştirsem vizenin multi olarak verilmesinde yardımcı olur mu?
2- Mayıs ayında Amerika vize başvurum var tarihi ilerletmek vizeye olumlu etkisi olur mu?
3- Sgk hizmet dökümü vize için problem yaratır mı? Yeni işimde şuan 2. ayım

Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Esra
5 ay önce

Merhabalar Almanyadan schengen vizemizi 1yıl multi olarak aldık bu üçüncü vizemizdi. İlk giriş ülkemiz Almanya mı olmalı yoksa ispanyaya gitmek istiyoruz ilk gideceğimiz ülke ispanya olabilir mi

Esra
Reply to  Ucuza Uçak
5 ay önce

Normalde plan zaten ilk Almanya’ya gitmekti o sebeple Almanya’dan başvuru yaptık bunun farkındayız ama.ekimde yaptığımız başvuru Ocak ortasında sonuçlanınca planlarımızda değişiklik olduğu için sordum . Teşekkürler

Funda gul
5 ay önce

Keşke bu kuralı 2 yıllık vizem 1 e düşürüldüğünde ve o da bittiğinde tekrar 1 yıllık verdiklerinde bilseydim 🙁 geriye dönük şaapabilsek keşke 😢😢 neyse subatta 1 yıllık vizem bitecek yine .. aynı şey olursa en azından ilerleme kaydedeceğim .. yalnız bir sorum olacak .. bu kuraldan haberdar olduğumu baştan bildirmeli miyim ? İş yeri üzerinden başvurulan vizelerde de geçerli mi ? Bir de bir sorum daha olacak bu 1 yıllık schengen fransadan ama ben başka yerden başvurduğumda 2 yıl vermezlerse itiraz edebiliyor muyum yoksa sadece aynı ülkeden basvurunca mı oluyor bu?

Esra Aşık Özbek
5 ay önce

Merhabalar Almanyadan schengen vizemizi 1yıl multi olarak aldık bu üçüncü vizemizdi. İlk giriş ülkemiz Almanya mı olmalı yoksa ispanyaya gitmek istiyoruz ilk gideceğimiz ülke ispanya olabilir mi

Tugay D.
Reply to  Esra Aşık Özbek
5 ay önce

Normalde hangi ülkeden aldıysan ilk giriş ülken orası olması gerekiyor. Ama çevremde başka ülkeden giriş yapanlar oldu sıkıntı yaşamadılar.

Diğdem
5 ay önce

Merhabalar,

Öncelikle verdiğiniz detaylı bilgiler için çok teşekkürler..
Bizde eşimle Yunan vize başvuru yaptık, kendisine 2 ay vize verildi, ben ise red cevabı aldım. Eşimin bundan önceki vizesi 1,5 yıllıktı. Ondan önceki de 2 yıllıktı.

Geçen yıl ilk Yunan başvurumda 2 aylık vize alabildim. Bu vize ile adalara sürekli giriş çıkış yaptık, başka schengen ülkelerine de seyahatimiz oldu.

İkinci vizem de 3 aylık geldi. İlk girişim yine Yunan adalarından biri oldu. Sonrasında diğer schengen ülkelerine birer haftalık olmak üzere iki seyahatimiz oldu. Ve vizem bitmeden Yunana son bir kez daha giriş çıkış yaptık. Yani toplamda sadece iki gün orada geçirdik.

Ve şuan 10.maddeden red cevabı aldım. Vize başvurumuzda ulaşım aracı ve konaklama olarak kendi teknemiz gösterdik.

Gelen red cevabına itiraz edebilir miyim?

Ve eşim Cascade kuralından yararlanabiliyor mu?

Teşekkürler

Özcan Vahit Tali
5 ay önce

Merhaba,

8-18 mart 2020 tarihleri arasindaki çekya vizem yandi ( pandemi sebebiyle gidilemedi )

11-18 subat 2023 italya gezisi kuralina uygun italya giris cikis olacak sekilde tamamlandi

2023 Ocak – Haziran periyodunda ingiltere vizem vardi Mayista 1 hafta kaldim geldim

2023 Nisanda 10 yillik turistik ABD vizesi aldim.

2024 2 Ocakta Almanya icin sadece 8 günluk vize alabildim, ( gezi tarihim 20-28 Nisan 2024 )uzatmak icin itirazda bulunmak istiyorum.

Bu duruma gore sanirim cascade 2.secenekten dilekceyi belirtmem gerekecek ?

Sormak istediklerim :

– Alman konsolosluğuna itiraz dili ingilizce yeterli mi ?
– Dilekçe icerigi nasil olmali ?

Bilgilendirmeler icin cok tesekkurler.

Özcan Vahit Tali
Reply to  Ucuza Uçak
5 ay önce

Hem cekya hem italya ikisi de 10 gun sureli vizeydi.

Ceren
5 ay önce

Merhaba, 23 ocak ispanya vize randevumuz var fakat seyahat tarihimiz 14 Şubat. BLS Ankara sitesinden randevu aldık burada bir uyarı yoktu daha sonrasında BLS İstanbul sitesine girdiğimizde arasında vize randevusu ile seyahat tarihi arasında en az 30 gün olması gerektiği yoksa başvuru kabuledilmeyeceği yazıyor. Bu konu hakkında bilginiz var mıdır?

Ceren uyanık
Reply to  Ucuza Uçak
5 ay önce

Çok teşekkür ederim.

Selena Turk
5 ay önce

Merhaba, detaylı ve net bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler öncelikle, inanılmaz yararlı oldu her açıdan. İlk defa kendi adıma başvuru yapacağım beni baya rahatlattı.

İlk vizem 2015 senesinde Hollanda tarafından 4 ay multi verildi.
İkinci ve üçüncü vizem ise Yunanistan tarafından 2015’te 6 aylık multi, 2016’da 1 senelik multi verildi, Yunan adaları ve ayriyetten de Girit giriş çıkışım var, ve bütün vizelerime İzmir’den başvuru yapmıştık. Ancak bu vizelerimin hepsi 18 yaşımı doldurmadan ailemle başvurup alınan vizelerim. Araya üniversite ve pandemi girdiği için bir süredir çıkış yapamamıştım ancak 2 senedir sigortalı olarak çalışmaktayım ve vize almak için uygun olduğumu düşünüyorum.
Gelecek Haziran ayında Atina’da katılacağım bir konser sebebiyle Yunanistan vizesine başvuracağım, 1 hafta konaklamalı. Yazın da ekstra olarak günübirlik/hafta sonu için adaları ziyaret etmeyi planlıyorum yakınlığından dolayı. Sizce iyi niyet ve uzun süreli vize talebinde bulunacağım mektubumda Cascade kuralından bahsetmeli miyim ne olur ne olmaz diye, yoksa vizelerim eski olduğu için işe yaramaz mı? Ekstra negatif veya pozitif bir etkisi olur mu emin olamadım. Cevabınız için teşekkürler şimdiden.

Mehmet
5 ay önce

Merhaba. 3 ocakta Almanyaya vize başvurusunda bulundum ve evraklarım eksiksizdi. 3. Maddeden red cevabı aldım. Hesaplarımda yüklü miktar olarak vadeli hesabımda para mevcuttu. TL vadesizde 10k ve euro hesabımda 1k param vardı. Bende itiraz dilekçesi hazırlayıp mail attım. Mailime itirazını kabul edemiyoruz dilerseniz mahkemeye verin yazmışlar. Bende tekrardan bu süreçler uzun sürecek ve seyahat planlarım aksayacak diyerek cevapladım maillerini. Dönüş bekliyorum ve şunu sormak istiyorum bu sonraki başvurumda bir sorun yaşatır mı benim için?

Esra K
5 ay önce

Merhaba, öncelikle bu faydalı bilgiler için çok teşekkür ediyorum, emeğinize sağlık. 2 sene içinde 3. Schengen meselesi benim durumumda
D oturum vizesi-6 ay Macaristan
C 15 gün multi Macaristan
C 15 gün multi İsviçre şeklinde.

Bu durumda cascade uygulanabilir mi emin olamadım. D ya da c olması etkiler mi sizce?

Oğuz E.
5 ay önce

Düsseldorf (Almanya) gidiş ve Hamburg (Almanya) dönüş uçak biletlerimiz mevcut.
Araç kiralayarak Almanya-Fransa-Belçika ve Hollanda’yı dolaşarak en son yine Almanya’dan geri dönmeyi düşündük. En uzun süre kalacağımız Hollanda’ya başvurduk 1 ay Schengen tek girişli vize verdiler.

Schengen bölgesine girerken vize veren Hollanda yerine Almanya’dan girecek olmamız durumunda sorun yaşar mıyız?

Uçuş süremiz de çok yakın nasıl bir çözüm bulabiliriz?

İlginiz için teşekkürler 🙂

Pinar
5 ay önce

Merhabalar,
Oncelikle bilgilendirici yazilariniz icin tesekkur ederim kendi adima. Benim kafamda bir soru isareti var bu ”vizeyi dogru kullanmak”la ilgili. Cevaplarsaniz cok sevinirim.

Ornegin benim 1 yillik multi Almanya vizem var diyelim. Almanya’ya seyehat ettim, 3 gun kaldim ve Almanya’dan cikis yaptim. Bundan sonra atiyorum bir ay sonra baska bir schengen ulkesini ziyaret edecegim. Maksimum kalmam gereken gun 3’den az mi olmali? ( Bahsedilen hangi ulkeden vizeni aldiysan en cok orda kalmalisin kurali).

Yoksa bu kural tek seyahat icindeki gun dagilimi mi? Ornegin 1 haftalik seyahat plani yaptim. 3 gun Almanya, 2 gun Fransa,1 gun Cekya gibi.

Kisaca Almanya’da 3 gun kalip dondukten sonraki ay Fransa’ya gidip 2 hafta kalmam vizemin yanlis kullanimi olarak mi degerlendirilir?

Tesekkurler

Gökçe
5 ay önce

Merhabalar öncelikle bilgiler için teşekkürler
2023- 1 ay fransa multi sorunsuz kullanıldı
2023 tekrar 1 ay fransa multi hiç kullanılmadı
2023 3 ay ispanya 2 gün ispanyada kalındı ardından 2 kez fransaya gidip dönüldü
Önümüzdeki hafta fransa üzerinden başvurum var ama ikinci vizemi kullanmasam bile bu kural geçerli mi acaba benim için de? Dilekçemde belirtmemin faydası olur mu?

Önder
5 ay önce

Merhaba , çok güzel ve çok faydalı bir yazı olmuş. Elinize sağlık. Herkes için çok yönlendirici bir yazı olmuş. Benim size çok ufak bir sorum olacak.

Pasaportumda bitmiş bir amerika vizesi ve son 3 tanesi fransa olmak üzere 4 adet schengen vizesi var. 2-3-6-6 ay şeklinde schengen vizeleri. Geçtiğimiz çarşamba tekrar fransa üzerinden başvuru yaptım eşimle beraber. Benim pasaportum temmuzda dolacağı için yeni bir pasaport ile bu başvuruyu yaptım ve bütün vizeler giriş çıkışlar eskisinde kaldı. Başvuru sırasında eskisini de vereyim dedim ama kabul etmediler. Her sayfanın fotokopisini verebildim sadece. Vizelerin eskisinde kalması ve yenisinin bomboş olması sıkıntı yaratır mı fikrinizi almak istedim. Çok teşekkürler.

Önder
5 ay önce

Merhaba , çok güzel ve çok faydalı bir yazı olmuş. Elinize sağlık. Herkes için çok yönlendirici bir yazı olmuş. Benim size çok ufak bir sorum olacak. 

Pasaportumda bitmiş bir amerika vizesi ve son 3 tanesi fransa olmak üzere 4 adet schengen vizesi var. 2-3-6-6 ay şeklinde schengen vizeleri. Geçtiğimiz çarşamba tekrar fransa üzerinden başvuru yaptım eşimle beraber. Benim pasaportum temmuzda dolacağı için yeni bir pasaport ile bu başvuruyu yaptım ve bütün vizeler giriş çıkışlar eskisinde kaldı. Başvuru sırasında eskisini de vereyim dedim ama kabul etmediler. Her sayfanın fotokopisini verebildim sadece. Vizelerin eskisinde kalması ve yenisinin bomboş olması sıkıntı yaratır mı fikrinizi almak istedim. Çok teşekkürler.

Yaren yılmaz
5 ay önce

Merhaba , bilgilendirme harika . Benim yaşımdan dolayı yeşil pasaport sürem doldu en son 2017 yılında Almanya’ya gitmiştim . Bugün bordo için evraklarımı verdim sormak istediğim soru şu pasaportum gelmeden vize randevusu alabiliyor muyum randevu günümde pasaport ulaşmış olması gerekir biliyorum ama bir türlü randevu oluşturamadım ek olarak aile ziyareti için istek mektubu yollanacak bana sağlık sigortasını nereden yapabilirim bu konu hakkımda bana detay verebilir misiniz ?

Tugay D.
5 ay önce

Merhaba,
1. vizem 3 ay multi (ticari) ( İtalya)
2. vizem 5 yıl multi (ticari) (Almanya)

2.vizem Haziran ayında doldu. 5 yıllık sürede çeşitli schengen ülkelerine gittim .
Şimdi turistik vize başvurusu yaparsam sizce tekrar uzun süreli bir vize alabilir miyim?

Teşekkür ederim. 🙂

Tugay D.
Reply to  Ucuza Uçak
4 ay önce

Bütün soruları tek tek cevaplıyorsunuz emeğinize sağlık gerçekten. 🙂

Tuğba
5 ay önce

Merhaba, yazınız oldukça aydınlatıcı çok teşekkürler. Biz 2 ay önce Macaristan seyahati için asvisa ya başvuru yaptı hangi evrakları istediler ise verdik mali durumu SGK dökümü ev iş yeri tapuları dahil. İlk yurtdışı seyahati olacaktı. Lakin red yedik. Güven vermeme ve finansal durum bahanesi ile. Şimdi biraz vizesiz ülkelere seyahat edip tekrar başka ülkeden başvuru düşünmekteyiz. Sorum şu pasaportun tertemiz olması vize engeli taşır mı?

Alper Bozkurt
4 ay önce

Merhaba yorumlarda herkes daha öncesinde vize almış galiba. Ben ilk kez yurt dışına çıkma deneyiminde bulunacağım. Yukarıda yazdığınız belgeler dışında herhangi başka şeyler gerekli mi? Bir de ben iş sahibiyim direkt maaş bilgisi, işe giriş bilgisi, sgk girişi vb şeyleri nasıl göstereceğim (maaş almıyorum, bağkur yatıyor vb) son olarak bu belgeleri bizzat kendimizin mi teslim etmesi gerekiyor yoksa herhangi birisi teslim etse sıkıntı olur mu? Malum işten dolayı öyle kolay kolay şehir değiştiremiyorum

Kübra
4 ay önce

Merhabalar,

Son 2.5 yıl içerisinde, önce İspanya’dan 6 aylık Multi, sonrasında da Almanya’dan 1 yıllık multi vizelerimi aldım. İlk girişlerimi, vize aldığım ülkeler üzerinden yaptım. 1 yıllık vizemin bitmesine yakın Almanya’dan randevu alamadığım için bu sefer Hollanda’ya başvuru yaptım. Fakat 1 aylık tek girişli vize verdiler (ocak başında).

Sonrasında sizin rehberinize denk geldim ve Cascade kuralından bahsederek Hollanda konsolosluğunun vize bölümüne mail attım. Eski vizelerimi ve girişlerimi fotoğraf olarak ekledim, ilk girişlerimi ilgili ülkelerden yaptığımı görsel olarak da kanıtlamak adına.

2 gün sonra dönüş yaptılar, pasaportumu geri istiyorlar daha uzun süreli vize vermek için.

Gerçekten çok çok teşekkürler, yakın zaman içinde başka bir vizeye başvurmak zorunda kalacaktım. Sayenizde çok hızlı bir şekilde konu çözülmüş oldu.

Gamze
4 ay önce

Merhaba,

8 ocak tarihinde yaptığım Almanya vize başvurumdan 11 ocak tarihinde red cevabı aldım. Daha önce hollanda ve italyadan alınmış 2 shengen vizem vardı. Ayrıca almanyaya da daha önce seyahat etmiştim. 10. Maddeden red yanıtı geldi. Belgelerim uçak biletlerim rezervasyonlarım tamdı. 1 ay içerisinde 2 seyahat gösterdiğim için olabileceğini düşünüyorum ama 2 seyahat için de tüm belgelerim tamdı. Pazartesi sizin örnek verdiğiniz gibi bir itiraz dilekçesi yazdım ve bugün itirazları kabul edemiyoruz mahkemeye başvurabilirsiniz demişler. Nasıl ilerleyebilirim? Almanya artık itirazları kabul etmiyor mu? Tekrar mail atmam veya konsolosluğa gitmem faydalı olur mu? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Gamze
Reply to  Ucuza Uçak
4 ay önce

Cevabınız için çok teşekkürler. Peki şimdi italyadan vize başvurusu yapmama almanyadan red almak olumsuz bir etki yapar mı? Bir de vize çıkarsa sonraki başvurumda daha önce red aldığım için cascade kuralından faydalanabilir miyim?

Gamze
Reply to  Ucuza Uçak
3 ay önce

Merhaba, italyadan tekrar başvuru yaptım ve tekrar red aldım yine 10. Maddeden. İtalyaya da itiraz için dilekçe yazabilir miyim sizce etkili olur mu? Bu arada nişanlıma italyadan 6 aylık vize çıktı bunu göstermem etkili olur mu? Çok teşekkürler

Büşra
4 ay önce

Merhaba öncelikle bu detaylı bilgilendirme ile ufkumuzu açtığınız için çok teşekkürler. Hiçbir acentenin bu konuda fikri olduğunu düşünmüyorum 🙂 Bir konuda fikrinizi almak istiyorum ona göre yeni vize başvuru dilekçemde cascade kuralından bahsedeceğim. Şu an yunanistandan aktif vizem olmasına rağmen mayısın son haftası (vizemizin bittiği hafta:(.)isviçre-italya gezi planımız var isviçreden başvurmaya biraz çekiniyoruz tekrar yunanistandan başvurmak istiyoruz. Anlattıklarınıza göre 1. maddeden yararlanıp 1 yıllık vize talep edebiliyoruz ama kafama takılan durum 2023 mart ayında portekiz için vize başvurusu yapmıştık portekiz, macaristan ve slovenya ya asvize bakıyordu başvurumuzu portekiz seyahati ile yapmamıza rağmen vizeyi macaristan olarak verdi, çıkış giriş damgamız portekiz görünüyor, bu başvuruda olumsuz bir durum yaratır mı? vize kurallarının dışında derler mi emin olamadım.

Bir de hollandadan ilk aldığımız 3 aylık vizede hollandaya gitmedik İspanyaya giriş yaptık ama sonrasında yine başvurduğumuzda şanslıydık giriş yapmamıza rağmen 1 yıllık vize vermişlerdi, sonrasındaki tüm vizelerde ilk girişlere dikkat ederek girmiştik. Son iki yılın öncesinde olduğu için sorun etmezler gibi düşünüyorum ama emin olamadım.

İTALYA-15GÜN
HOLLANDA-6 AY
İSRAİL-3 AY
HOLLANDA-3 AY 13.03.2018-26.06.2018
HOLLANDA-1 YIL 30.05.2019-30.05.2020
YUNANİSTAN-6 AY 02.07.2022-16.01.2023
BUDAPEŞTE-6 AY 15.03.2023-10.09.2023
YUNANİSTAN-6 AY 04.11.2023-18.05.2024

Sinan Kotay
4 ay önce

Merhaba, Schengen değil ama Almanya ulusal vize için başvuruda bulundum iş sözleşmem ile birlikte 2 ay oldu halen bekliyorum hiç bir şekilde hiç bir yerden bilgi edinemiyorum, beklemek dışında bir çareniz yok mu?? Randevu tarihleri açılıyor fakat bunlar sadece Schengen için açılıyor ulusal vize için boş tarihlere başvuru yapamıyoruz. Eğer bu konu hakkında bilgisi olan var ve cevap verebilirse çok sevinirim

Sinan
Reply to  Ucuza Uçak
4 ay önce

Şöyle ki başvuru yaptım bana tarihi mail yolu ile ileteceklerini söylediler. Yani elimde herhangi bir tarih yok hiç bir şekilde tarih de seçemiyorum konsolosluk doğrultusunda oluyormuş sanırım İDATA arıyorum herhangi bir bilgi vermiyorlar konsolosluğa mail atıyorum geri dönüş alamıyorum. Elimden hiç bir şey gelmeden bekliyorum şuanda. Tarihi kesinleştirebilmek için bir yol mevcut mudur

Özge Güneş
4 ay önce

İsviçre başvurusu yapmak istiyorum çünkü Temmuz 2024’de hayran olduğum şarkıcı orda sahne alacak ve konser biletim mobil (yani qr kodunu gösterince içeri alıyorlar sizi).. acaba biletimi aldığıma dair mailim + sipariş detayım ve biletimin orjinalinin ekran görüntüsünü alıp evraklara koyarsam ne kadar etkisi olur? yani sizce koymalı mıyım?

Özge Güneş
Reply to  Ucuza Uçak
4 ay önce

zaten 1 gece kalmayı planlıyorum, yani 4-5 gün kalma amacım yok, teşekkür ederim ❤️

Zeynep
4 ay önce

Merhaba, idata randevu alirken ücret talep ediyor mu?

Büşra
4 ay önce

Merhaba, çok sayıda schengen vizem ve bir birleşik krallık vizem var. En son iki vizemi İtalyadan 6 ay almıştım maalesef kuraldan bilgim yoktu. Giriş çıkışlarım çok fazla ve hiçvir kural ihlalim yok. Geçen sene İtalya da araç kiraladığım yerel firma 50 euro ceza yediğimi mailime göndermiş. Üzerinden zaman geçtiği için önemsemedim. Bir yıl geçti fakat vize almam da ya da ülkeye girişte sorun teşkil eder mi sizce? Vize başvurum olacak yakın zamanda ve bu beni düşündürdü. Teşekkürler.

Inactive
4 ay önce

Merhabalar. Öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederiz. Dilekçe ilk başvuranlar için mi geçerlidir, yoksa daha önce vizesi olan yeniden ticari veya ziyaret vizelerine başvuranlar tarafından da hazırlanmalı mıdır? Teşekkürler

Yagmur
4 ay önce

Merhabalar benim çok kısa farklı sorularım olacak.
1- Almanya için randevu bulamadığımdan İspanya’dan başvuru yapacağım. Zamanın uzun kısmı Almanya’da olması gerekiyor. 2 güne 4 gün gibi.
2- Basvuruyu güçlendirmek için vadeli mevduat hesabı da gösterilebilir mi?
3- Yine basvuruyu güclendirenilmek için Yeşil pasaport ile gidilen ülkelerin gösterilmesinde bir fayda olur mu?

Teşekkürler

Ali oral
4 ay önce

Merhabalar mart ayına sayfanızdan Viyana’ya bilet aldık ama hala vize için randevu alamadık açılmıyor ne yapabiliriz yardımcı olursanız çok sevinirim başka yolu var mıdır

Elif
4 ay önce

Merhabalar, Almanya’dan turistik amaçlı ilk vize için başvurmak mantıklı değil çünkü Almanya turistik vizeleri önceliklendirmiyor diye okudum. 61 yaşında emekli annem için Almanya’ya turistik vizede başvurmak istiyorum. Ayrıca kendisi liseye kadar Almanya’da okuyup Türkiye’ye kesin dönüş yapmış. Fakat böyle bir detaya girmeden başvururum diye düşünüyorum. Sizin öneriniz var mıdır

Çağdaş
4 ay önce

Hocam merhabalar, cascade kuralı üzerine bir sorum olacaktı. Biraz karışık bir durum

Ben şuan ingilterede yaşıyorum ama kısa sürebi bir oturum kartıyla buradayım nisan ortasında bitecek. Schengene başvurdum kasım başında kasım sonu için. Oturum kartım olmadan başvuramıyordum zaten mecbur onu gmstererek başvurdum almanya üzerinden.

Bana 3 ay 21 gün multi 30 gün kalışlı saçma sapan bir vize verdiler. Daha önceden 1 ay hollanda single(15gün) bir de 6 ay multi (90gün) vizelerim vardı. Sonradan öğrendimki oturum kartının bitiş tarihinden 1 ay önceye kadar maksimum vize veriyolarmış. Resmi bir yazı yok sadece bavurduğunuz gidiş tarihiniz oturum kartınızın bitiminden en az 1 ay önce olmalı deniyor. Sizce ben bu durumda sizin tarif ettiğiniz şekilde dilekçe yazsam bir yararı olur mu ?

Bu arada giriş çıkış yaptım gecen hafta almanyaya

Çağdaş
Reply to  Ucuza Uçak
4 ay önce

Belirli bir proje için burada olduğumdan istediğim kadar uzatamıyorum.

Anladığım kadarıyla bu derdi çekmek zorundayım. Ya da türkiyden başvurarak daha uzun vizeler alacağım onun için de 2. Bir pasaporta ihtiyacım var.

suzzy
4 ay önce

merhaba,

eski pasaportumda 3 adet schengen vizem vardı. Yeni(şu an kullandığım) pasaportumda ise 2022 eylülde alınan ve geçtiğimiz eylülde biten 1 yıl multi almanyadan vizem var. Eski pasaportum kaybolduğu için, yalnızca yeni pasaportumdaki 2 yıl içinde alınmış 1 yıllık multi vizemle cascade kuralının 2. maddesine uyuyor muyum? Şimdiden teşekkürler.

Eyüp Ensa
4 ay önce

Merhaba, ikametim farklı bir şehirde fakat ben 1.5 senedir istanbulda çalışıyorum. İkametimi istanbula alacağım fakat vize başvurusunda 90 gün süreye takılıyorum. Web sitenizde maaş bordrosu aldığınız şehir veya ikamet şehri diyor. İspanya istanbuldan başvurmak için maaş bordromu aldığım şirketin istanbulda olması yeterli olur mu? Ankaradan başvurmam gerekiyorsa çalıştığım kurumun istanbulda olması dezavantaj olur mu? Şimdiden teşekkür ederim

Nida Toprakseven
4 ay önce

Merhaba
Yazınız çok detaylı ve güzel çok teşekkürler öncelikle .
Eşimle birlikte vizeye başvurduk Prag vizem 3 aylık tı 1 yıl öncede italya vizem vardı. Hepsini kuralına göre kullandım fakat bugün Almanya vizem geldi 3 gün Multi eşimin 2. Benim 3. Shengen vizesi olmuş oldu bu sizce bir yanlışlık olabilir mi itiraz maili atlamalımıyım?
3 gün Multi saçma değil mi ? Şimdiden desteğiniz için teşekkürler 🙏

Buket
4 ay önce

Merhabalar
Benim eşimin ve 4 yasındaki kızımın 2 yıllık almanya multi vizesi vardı geçen ay bitti
Ondan once benım 1 yıllık
Ondan oncesındede 1 yıllık gene almanya aralıksız multı vızem vardı
Hepsını sıkıntısız kullandım hatta son ıkı yıllık vizemizde 180 gunde 90 gun annemın yanında konaklayıp depot yemeden donduk
Bu kurala gore 5 yıllık vize alma ihtimalimizi nedir

Buket
4 ay önce

Merhabalar
Yaklasık 8 yıldır almanya multi vizem alıyorum
Bu ılk 6 ayla basladı
1 yıla cıktı
En son gecen ay biten 2 yıllık multi vizem var eşimin benım ve 4 yasındaki kızımın
Şimdi şubat ayında yenı vıze randevusu olusturduk
Ve cascade kural dılekcesını eklersem 5 yıllık cıkarmı
Birde her girtiğimizde annemde kalıyoruz en son gittiğimizdede 180 gun içinde 90 gun kullandık kurallara uyarak

Hale
4 ay önce

Merhabalar benim 17-24 mart arası italya seyahatim var tek girişli vizemi 10 gün şeklinde onayladı italya ancak bayramda almanya için tekrar randevu aldım 14 şubatta. İlk alınan schengeni kullanmadan başvurabilir miyim ?

Nurbin Özen
4 ay önce

Merhaba, faydalı bilgileriniz için çok teşekkür ederiz öncelikle, sizleri ve paylaşımlarınızı her yerden takip ediyorum. Benim için çok faydalı oldu.

2018 yılında Erasmus için Schengen vizesi almıştım. Sonrasındaki seyahatlerim hep vize istemeyen ülkelere gerçekleşti. Ama şimdi sizin paylaştığınız uygun biletlerden Atina uçuşu kaptım ve tekrar vize almam gerekecek 🙂 Eskiden almış olduğum vize tekrar başvuru yapmam da faydalı olur mu merak ediyorum, bunu başvuruda belirtebiliyor muyuz ?
Çok teşekkürler

Damla
4 ay önce

Merhaba öncelikle , ben uzun süredir instagram ve site takipcilerinizdenim, cok verimli içerikler ürettiğinizi düsünüyorum.
Yazınızda cascade kuralından bahsetmişssiniz.Kurala göre 2 yıllık multi vize alma kuralına uyuyorum.
Ben itiraz yönünde degil de vize dilekceme bu kurali ekleyerek önümüzdeki vizemi 2 yıllık almak istiyorum. Ama bu kuralı dilekçeme nasıl bir ifade ile eklemeliyim, ayri bir paragraf olarak mi atifta bulunmaliyim bilmiyorum.
Dilekçe özellikle eklemediğinizin farkındayım ama taslak gibi paylaşırsanız çok mutlu olurum , çünkü internette bununla ilgili hicbir örneğe ulaşamadım
Zamanınızı ayırdıgınız icin teşekkür ederim.
🫶🏼

çağla
4 ay önce

Merhaba, Sgk Hizmet Dökümü’nün de işyerinden kaşe ve imzalı olması gerekiyor mu?

Çağla
Reply to  Ucuza Uçak
4 ay önce

Cevabınız için teşekkür ederim, peki işyerinden alınan belgeler ıslak imzalı olmak zorunda mı?

VEDAT DUMANLI
4 ay önce

Merhabalar, Şu an’a kadar toplam 10 vizem var. Son 4 vizem 1 yıllık. Arada 2 yıllık İspanya Oturum İznim var. Son 4 senedeki tek sıkıntım geçtiğimiz sene benim 1 yıllık italya vizeme karşılık, İtalya eşime vize vermediği için planlarımızı değiştirerek eşime Macaristan’dan vize almamız ve benim de italya vizesiyle Macaristan’a giriş yapmış olmam. Maalesef bu sene mart ayında italya, haziran’da almanya ve ekim’de isveç seyahatlerimizi de belgememize rağmen, İtalya’da 3 haftalık ve tek girişli vize geldi. Son yıllarda böyle bir şey başıma gelmemişti. Hala şokunu yaşıyorum. Şimdi ya italya’ya bir itiraz yapmayı ya da haziran’da almanya seyahatim için başvuru yapacakken farklı bir strateji yürütmeyi düşünüyorum. Cascade kuralı ve sürecimi düşündüğünüzde ne önerirsiniz acaba ? Tüm vize detaylarımı da paylaşıyorum. Desteğinizi rica ederim: İtalya: 23.06.2011 – 10.07.2011 C Mlt: 25.06 Bulgaristan Giriş – 02.07 Bulgaristan Çıkış
Fransa: 02.06.2012 – 17.07.2012 C 01: 02.06 Fransa Giriş – 11.06 Fransa Çıkış
İspanya: 28.04.2014 – 28.07.2014 C Multi: 31.05 İspanya Giriş – 08.06 İspanya Çıkış
İspanya: 03.09.2014 – 03.12.2014 C Multi: 25.09 İsveç Giriş – 05.10 İspanya Çıkış
İtalya: 08.06.2015 – 08.12.2015 C Multi: 08.06 İtalya Giriş– 14.06 İtalya Çıkış
İtalya: 27.11.2016 – 26.11.2017 C Multi: 27.11 İtalya Giriş – 01.12 İtalya Çıkış
İspanya: 25.05.2017 – 24.05.2018 D Multi: 03.06 İspanya Giriş – 02.10.17 İspanya Çıkış
İspanya: 05.07.2017 – 27.04.2019 Oturum İzni
Hollanda: 02.08.2019 – 02.08.2020 C Multi: Pandemi nedeniyle kullanılamadı
İtalya: 04.07.2022 – 03.07.2023 C Mlt: 05.07 Macaristan Giriş – 10.07. Macaristan Çıkış
İtalya: 10.03.2024 – 03.04.2024 C 01:

VEDAT DUMANLI
Reply to  Ucuza Uçak
4 ay önce

Açıkcası vize geçmişinde bu durum daha öncede yapmak durumunda kaldığım bir şey olmuştu ancak vizemde herhangi bir değişikliğe sebep olmamıştı. Bu anlamda sizce son Macaristan seyahatini eşime italya’nın vize vermemesi ve eşime macaristan’dan vize almamız nedeniyle oraya gitmek zorunda olduğumu açıklayan bir itiraz dilekçesi yazsam sizce italya’ya işe yarar mı? ya da sizce hiçbirşey yapmadan italya’ya martta giriş cıkış yapıp, sonrasında almanya’ya başvururken cascade kuralına atıfta bulunarak bir dilekçe mi yazsam?

Vedat Dumanlı
Reply to  Ucuza Uçak
4 ay önce

Ben ya bu tek giriş üç haftalık vizeye itiraz edebilir miyim diye düşündüm son vizemde eşime vermedikleri ve eşim macaristandan vize aldığı için oradan giriş yapmak zorunda kaldıgımı soyleyerek. Ya da italyaya martta giriş çıkış yapıp haziran almanya başvurumda dilekçeme cascade vurgusu yapmayı düşünmüştüm

Melis
4 ay önce

Öncelikle çok faydalı içerikleriniz için tekrar teşekkür ederiz.

Son 1 sene içinde Fransadan 1 ay multi ve Almanyadan 6 ay multi vizem var. Giriş ve çıkışları tamamen bu ülkelerden yapıp kurallara uydum, sonraki Almanya başvurumda Almanya 10.maddeden red verdi, tekrar başvurdum, bu sefer 2 gün içinde yine red verdi aynı maddeden.

Son 1 sene içinde 2 vize almış olmamın ardından 2 red de almış olmam Cascade’i bozuyor mu?

Diğer sorum: Cascade için kurallara itibar ettiğinizi gözlemlediğiniz konsolosluklar, pasaportu geri düzenleyen konsolosluklar hangileri oldu?

Buna göre 3.Schengenimi aldıktan sonra belki bahsettiğiniz ülkeden başvurmaya karar vereceğim 😊