Schengen Vizesi Nasıl Alınır – Dikkat Edilecek Hususlar

schengen vizesi nedir

Schengen vizesi nasıl alınır sorusunun cevabını aşağıda detaylıca anlatacağım ancak öncesinde Schengen vizesinden bahsedeyim. Avrupa’da 32 ülkeye bu vize ile girebilirsiniz. Bunların 6’sından Schengen vizesi alamazsınız ama yine de girebilirsiniz. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi için Schengen vizesi nedir yazımızı okumalısınız.

Schengen Vizesi Ülkeleri Hangileridir?

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İşviçre, Litvanya, Liechtenstein, Letonya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, Bugaristan*, Romanya*, Hırvatistan*, Monako*, San Marino*, Vatikan* Schengen vizesi ülkeleri olarak kabul edilmektedir. Ancak (*) işareti koyduğum 6 ülke Schengen vizesi ülkeleri arasında yer almasına rağmen Schengen vizesi başvurusu kabul etmemektedir. Bu yıldız koyduğum ülkeler kendi vizesini istemektedir ancak pasaportunuzda Schengen vizesi varsa ülkenin kendi vizesini almadan ülkeye girebilirsiniz. Ayrıca aşağıda yazacağım “TEK GİRİŞ” olan vizeye sahip iseniz bu 6 ülkeye girmemeniz gerekmektedir.

Schengen Vizesi Süresi

Schengen vizesi

Pasaportunuzda yer alan soldaki from tarihinden sağdaki until tarihine kısmı vize sürenizdir. Bu tarihlerin hemen altında Vize tipi olarak “C” yazar. Bu vizemizin turistik vize olduğunu gösterir. C harfinin hemen sağında number of entries yazar. Burası önemli. 01-02 ve Mult yazabilir. Bu Schengen bölgesine kaç kere girebildiğimizi gösterir. Bu konuda hakkında bir alttaki başlıkta detaya gireceğim. Vizemizde bu giriş sayısının hemen sağında duration of stay yazar. Burada yazan sayı kaç gün kalabileceğimizi gösterir. Burada yazan süre maksimum 90 gün olabilir.

Örneğin; vizemiz 1 yıllık ise 180 gün kalma hakkımız var demektir. 90 günlük maksimum kalış 180 gün içinde 90 gündür. Her 180 gün içinde sıfırdan başlanır. Örneğin sizin 1 Ocak 2019 ‘dan itibaren 1 yıllık vizeniz var ve kalış süresi olarak pasaportunuzda 30 gün yazıyor. Bu durumda 30 Haziran tarihine kadar ister toplu olarak 30 gün ister parça parça olarak 30 gün kullanabilirsiniz. 1 Temmuz itibariyle ikinci 180 günlük dilim başlayacak ve Aralık sonuna kadar yine 30 gün hakkınız olacak. C tipi vize detayı bu şekildedir.

Schengen Vizesi ile Kaç Ülkeye Girebilirim

Schengen vizesi ile kaç ülkeye girebiliriz sorusunun cevabı vize belgenizde yazan giriş sayısı ile ilgilidir. Tek giriş, Çift giriş ve Multi giriş seçeneklerine göre gezebileceğiniz ülke sayısı değişmektedir.

C tipi vizede 3 çeşit giriş şekli vardır. Vizenizde eğer tek giriş (01) yazıyorsa; pasaportunuzla vize aldığınız ülkeye girebilir, schengen bölgesinden çıkmadan schengen bölgesindeki diğer ülkelere de gidip Türkiye’ye dönebilirsiniz. Ancak eğer tek girişli vizeniz varsa Hırvatistan ve Bulgaristan gibi Schengen bölgesinde olup kendi vizesini uygulayan ülkelere girmeyin. Sınır dışı edilirsiniz.  Çift giriş yazıyorsa (02) ; vize süreniz boyunca Schengen bölgesine toplamda sadece 2 kere girebilirsiniz. Eğer vizenizde çoklu (Mult) giriş yazıyorsa vize süresi boyunca kalış süresini geçmemek kaydıyla istediğiniz kadar giriş ve çıkış yapabilirsiniz.

Hangi Ülkeden Schengen Vizesine Başvurmalıyız

İstanbul, Ankara ve İzmir için detaylı bir istatistik yazısı paylaştım. Schengen vizesi başvurunuzun olumlu sonuçlanması ve uzun süreli olmasını istiyorsanız bu şehirlerden yapılan Schengen vizesi başvuru sonuçları hakkındaki Schengen Vize İstatistikleri yazımızı okumalısınız.

Schengen vizesi kuralına göre vizeyi hangi ülkeden aldıysanız ilk o ülkeye ayak basmak zorundasınız. Fransa’dan vize alıp Fransa’ya hiç gitmeden direkt İspanya’ya gittiğinizde büyük ihtimalle pasaport görevlisi sorun etmeyecektir. Ancak bu kuralı çiğnemeniz daha sonraki Schengen vizesi başvurusunda hanenize eksi olarak yazılacaktır. Yukarıda verdiğim örnekte ülkeye alınmama ihtimalinizin de olduğunu unutmayın. Fransa’dan aldığınız Schengen vizesi ile ilk ayak bastığınız yer Fransa olduktan sonra Schengen ülkeleri arasından istediğinize geçebilirsiniz. Nasıl İstanbul-Ankara arası gidiyorsanız, pasaport kontrolü yapılmıyorsa Schengen bölgesi için de bu geçerlidir.

Schengen Vizesi Başvuru Yerleri – 2019

EN ÇOK BAŞVURU ALINAN ÜLKELERTOPLAM BAŞVURU SAYISIREDDEDİLEN BAŞVURU SAYISIRET ORANI
RUSYA3,695,67057,4251.6%
ÇİN2,818,974105,2643.7%
HİNDİSTAN1,081,359100,9929.3%
TÜRKİYE879,23874,3608.5%
CEZAYİR710,644323,20345.5%
BEYAZ RUSYA681,1062,2390.3%
FAS662,578116,49817.6%
SUUDİ ARABİSTAN360,28727,3007.6%

Schengen Vize Ücreti – 2019

Vize ücretleri ülkelere göre değişmektedir.2019 yılında Almanya için ücretler şu şekildedir. 0-12 yaş arası için bedava ancak 12 yaştan büyükler için Schengen Vize ücreti 60 Euro’dur. 2019 yılı Schengen vize ücreti kapsamında Avusturya için ise ücretler şu şekildedir. 0-6 yaş arası ücretsiz, 6-12 yaş arası 35 Euro ve 12 yaş üzeri için 60 Euro’dur. Bu ücretlere vize başvurusu yapacağınız vize merkezinin servis/hizmet bedeli eklenmemiştir. 12 yaş üzeri Schengen vize ücreti tüm Schengen ülkeleri için aynıdır ancak Avrupa Parlamentosu bu ücretin 80 Euro’ya çıkmasına onay verdi. İlgili mevzuat yayımlanmadığı için hala ücretler 60 Euro’dur.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır

 • Vizeye başvurabilmeniz için pasaportunuz olmalıdır. Pasaportun geçerlilik süresinin bitmemesi ve en az 6 ay daha süresi olduğuna emin olun.
 • Yukarıda saydığım ülkelerden hangisine başvuracaksanız karşısında yer alan vize şirketinin internet sitesine girip randevu alın ve gerekli evrakları hazırlayın. Schengen  için gerekli evraklar konusundan detaylı bilgi alabilirsiniz.
 • Vize  için gerekli evraklar doldurulduysa randevu gününde vize şirketine gideceğiz. Bizat kendimizin gitmesinde fayda var ancak 25 Eylül 2014 sonrasında vize aldıysak ve bu vizenin üzerinde parmak izi alınmıştır (VIS) ibaresi yer alıyorsa sistemde parmak izin var demektir. Ancak bazı ülkeler diğer ülkeden alınmış vizedeki parmak izini kabul etmeyebiliyor. Örneğin; Fransa’dan vize aldınız ve üzerinde VIS ibaresi de yer alıyor. Bu sefer Avusturya’ya başvuru yapacaksınız. Avusturya dior ki kardeşim ben sadece kendi parmak izi sistemimi bilirim. Başka ülkelerden alınmış vizelerindeki parmak izini tanımam. Bu yüzden eğer kendiniz gitmeyecekseniz vekaletle birini gönderecekseniz önceden o vize aracı şirketini arayıp bu konuda bilgi almanızda fayda var.
 • Vize merkezine girdiğinizde sıra numarası alıp bankalardaki gibi sıranızın gelmesini bekliyorsunuz. Sıranız gelince görevli size bir evrak veriyor bunu orada bulunan yere ücreti ödemek için görüyorsunuz. Bazı vize şirketlerinde bu uygulama farklı olabilmektedir. Sırada numarası aldıktan sonra direkt ücreti ödemek gibi. Schengen vize ücreti yukarıda da yazdığım gibi 0-12 yaş için ücretsiz, 12 yaş üzeri için şimdilik 60 Euro ‘dur. Eskiden olduğu gibi talep ettiğiniz güne göre ücretlendirme yoktur. Tek fiyat 60 Euro’dur.
 • Vize şirketinde biometrik bir fotonuzu ve parmak izinizi alabilirler.
 • Tüm işlemleri hallettikten sonra vize sonucunu bekliyoruz. Duruma göre 1 hafta ile 1 ay sürebilmekte sonuçlar. Sonuç çıktığında tarafınıza sms ile bilgilendirme yapılıyor. Sms’e binaen vize şirketine gidip pasaportunuzu alabilirsiniz. Schengen vizesi başvurusu esnasında kargo ile eve gelsin diye isterseniz belli bir ücret karşılığı vize şirketi bu hizmeti de sunuyor.

Schengen Vizesi Detaylar

 1. Vizeye en erken 180 gün kala başvurabilirsiniz. 180 gün kala dediğimiz gidiş uçak bileti tarihinizdir.
 2. Vize sonucu 1 hafta ile 1 ay arası sürebilmektedir.
 3. Schengen vize başvurusu yaparken bizden istenen banka hesap dökümünde şu kadar para olmalıdır diye bir kural yok. Ne kadar çok para olursa o kadar iyidir diye de bir şey yok. Burada önemli olan düzenli para girişi ve hayatını idame ettirebilecek kadar para bulunmasıdır. 5-10 Bin Türk Lirası göstermek yeterlidir.
 4.  Vize aldık biz elimizi kolumuzu sallayarak o ülkeye gireriz diye bir düşünce olmamalı. Vizeniz olsa bile pasaport görevlisi sizi ülkesine almayabilir. Ne yani vize aldık diye tapu mu aldık sandınız?
 5. Vizemizi yeni aldık hemen Avrupa’ya gidip gezelim diyoruz ancak unutmayın vizenizi yeni aldıysanız muhakkak aldığınız ülkeden giriş yapmalısınız.
 6. Bir başka Schengen kuralı diyor ki; sen tek bir ülkeye gelip geri dönmeyeceksen tur yapacaksan en fazla hangi ülkede kalacaksan oradan vizeni almalısın. Örneğin; Çekya 3 gün, Avusturya 2 gün ve nihayet Macaristan 4 gün gezip döneceğiz. Schengen bölgesine giriş Çekya çıkış ise Macaristan. Bu durumda en fazla hangi ülkede kalacaksak oradan vize başvurusu yapmamız gerekiyor. Bu örneğe göre vizeye Macaristan’dan başvurmamız gerekmektedir. Eğer hepsi eşit gün ise ilk gireceğiniz ülkeden başvurmalısınız.
 7. Schengen vizeniz var ancak bitecek. Bittikten hemen sonra da Avrupa’ya gitmeniz gerekiyor. Vize bittikten sonra ben bu vizeye başvurursam kaçırabilirim. Bu durumda şunu yapmanız gerekli; vizeniz varken diğer Schengen vizesini almak için başvuru yapmalısınız. Bunun önünde bir engel yok. Size verilecek vize bir önceki vizenin bitişinden itibaren başlayacaktır.
Schengen Vizesi Nedir
Schengen Vizesi Gerekli Evraklar
Schengen Vizesi İstatistikleri
Uzun Süreli Schengen Vizesi Almanın Yolu yazılarımdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
Paylaş :
Subscribe
Bildir
7 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
arma
9 ay önce

merhaba 90gün altı kalış yani c tipi schengen vize başvurusunda bulunmak için en erken tarih 180 gündür. yanlışınız var en erken 90gün bilgisi d tipi ulusal için geçerli.

Alev
6 ay önce

Merhaba, haziran 2024 (ayında) İsviçre’ye gidiş dönüş bilet aldık ve şubat ayı içerisinde randevu bulursak ilk defa schengen için başvurumuzu yapacağız. Size sormak istediğim bizim pasaportumuz 2 yıllıktı ve Ekim 2024 de bitiyor. Bu bizim vize almamıza engel olur mu, olursa eğer süresi bitmeden şimdiden pasaportumuzun süresini uzatabiliyor muyuz.

Alev
Reply to  Ucuza Uçak
6 ay önce

Tamamdr çok teşekkür ediyorum

Elif
5 ay önce

Merhaba, biz yaz için gidiş kopenhag(gidiş bileti ucuz olduğu için aldık ama planımız iki yer görmek) dönüş stockholm uçak bileti satın aldık ve 2 gece kopenhagda, 5 gece stockholmde otel rezervasyonu yaptırdık. Yazınızda okuduğum kadarıyla en çok konaklayacağımız ülkeden vize başvurusu yapmalıyız fakat girişimiz danimarka olacağı için oradan başvuracağız. Bu durum bizim için sorun olur mu? Eşim ve ben memuruz 2020 hollanda tek giriş(1aylık) 2023 italya multi(6 aylık) schengenimiz var. Cevaplarsanız çok müteşekkir olurum, şimdiden teşekkürler

Elif
Reply to  Ucuza Uçak
5 ay önce

Cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Ayrıntıyla anlattığınız yazınız için de emeğinize sağlık. Evet araştırmadan almış bulunduk ama kalış süremizi uzatacağız mecbur. Şu an için seyahat süresi kadar çıksa bile yeterli bizim için. İyi akşamlar dilerim

Hatice
5 ay önce

İyi günler
Daha önce turla bir haftalık giriş luksemburg-fransa-belçika-hollanda ve çıkış almanya olacak şekilde 15 günlük vize almıştım.birden ufak bir balkan turu yaptım pasaportta onların damgası var. Mayısta kuzenimin almanyada düğünü var yine başvurmak istiyorum ama davetiye usulü gitmek mi mantıklı yoksa hiç davetiyeyi karıştırmayıp kendim başvurmak mı? Şu sıralar davetiye usulü gidenlerede orada kalacak düşüncesiyle red aldığını duydum yardımcı olursanız çok sevinirim.