schengen vizesi nedir

Schengen Vizesi Nedir

Schengen vizesi nedir diye soranlarınız oluyor instagram hesabımızdan. Schengen Vizesi Avrupa’da aşağıda sayacağım 32 ülkede gezebilmenize olanak sağlayan vize çeşididir. Avrupa dedik diye yanlış anlaşılmasın Avrupa’da olup da bu vizeyle giremeyeceğiniz yerler de var(İngiltere gibi). Keza Schengen bölgesinde olmayıp Schengen ile girilebilen yerler de mevcuttur. Biraz başlık başlık detaya girelim.

Schengen Vizesi Ülkeleri Hangileridir?

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İşviçre, Litvanya, Liechtenstein, Letonya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, Bugaristan*, Romanya*, Hırvatistan*, Monako*, San Marino*, Vatikan* Schengen vizesi ülkeleri olarak kabul edilmektedir. Ancak (*) işareti koyduğum 7 ülke Schengen vizesi ülkeleri arasında yer almasına rağmen Schengen vizesi başvurusu kabul etmemektedir. Bu yıldız koyduğum ülkeler kendi vizesini istemektedir ancak pasaportunuzda Schengen vizesi varsa ülkenin kendi vizesini almadan ülkeye girebilirsiniz.

Schengen Vizesi Türleri

Schengen vizesi

Toplamda 3 tür Schengen vize tipi vardır. Klasik herkesin bildiği turist vizesi (C Tipi), oturum izni (D Tipi) ve transit vize (A Tipi) Schengen vize türleridir. Ben bu yazıda Turist tipi olan (c) vize türünü anlatacağım.

C tipi Schengen Vizesinde kalış süreniz maksimum 90 gündür. Şimdi aklınıza hemen e biz uzun süreli vize almak istiyoruz, mesela 1 yılık vize aldığımızda maksimum 90 gün mü kalacağız diye soru geliyordur. Şöyle açıklayayım; pasaportunuzda yer alan vize üzerinde duration of stay yazar. Burada yazan süre maksimum 90 gün olabilir. Bizim vizemiz 1 yıllık ise 180 gün kalma hakkımız var demektir. 90 günlük maksimum kalış 180 gün içinde 90 gündür. Her 180 gün içinde sıfırdan başlanır. Örneğin sizin 1 Ocak 2019 ‘dan itibaren 1 yıllık vizeniz var ve kalış süresi olarak pasaportunuzda 30 gün yazıyor. Bu durumda 30 Haziran tarihine kadar ister toplu olarak 30 gün ister parça parça olarak 30 gün kullanabilirsiniz. 1 Temmuz itibariyle ikinci 180 günlük dilim başlayacak ve Aralık sonuna kadar yine 30 gün hakkınız olacak. C tipi Schengen detayı bu şekildedir.

C tipi Schengen vizesinde 3 çeşit giriş şekli vardır. Vizenizde eğer tek giriş(01) yazıyorsa; pasaportunuzla vize aldığınız ülkeye girebilir, schengen bölgesinden çıkmadan schengen bölgesindeki diğer ülkelere de gidip Türkiye’ye dönebilirsiniz. Ancak eğer tek girişli Schengen vizeniz varsa Hırvatistan ve Bulgaristan gibi Schengen bölgesinde olup kendi vizesini uygulayan ülkelere girmeyin. Sınır dışı edilirsiniz.  Çift giriş(02) yazıyorsa; vize süreniz boyunca Schengen bölgesine toplamda sadece 2 kere girebilirsiniz. Eğer vizenizde çoklu(Multi) giriş yazıyorsa vize süresi boyunca kalış süresini geçmemek kaydıyla istediğiniz kadar giriş ve çıkış yapabilirsiniz.

Schengen Ülkeleri Arasında Gezmek

Schengen vizenizle Schengen bölgesine girdiniz. Girerken pasaport görevlisi size What’s your purpose of visit ( Ziyaret amacınız nedir) diye soracaktır. For travel ( seyahat için) dersiniz. Akabinde size nerede kalacağınızı ve ne zaman döneceğinizi soracaktır. Bu yüzden konaklama rezervasyon belgeleri ile dönüş biletinizin çıktısını yanınızda götürün, işlerinizi kolaylaştırın. Ülkeye girdikten sonra yukarıda saydığım Schengen ülkelerini tek bir ülkeymiş gibi düşünebilirsiniz. Örneğin Almanya’dan Fransa’ya ya da İspanya’ya geçtiğinizde bir kez daha size pasaport sorulmayacak. Nasıl İstanbul-Ankara arası uçuyorsanız 32 ülke arasında da Schengen sayesinde bu şekilde gezebileceksiniz.

Schengen Vize Ücreti – 2019

Schengen vize ücretleri ülkelere göre değişmektedir.2019 yılında Almanya için ücretler şu şekildedir. 0-12 yaş arası için bedava ancak 12 yaştan büyükler için Schengen Vize ücreti 60 Euro’dur. 2019 yılı Schengen vize ücreti kapsamında Avusturya için ise ücretler şu şekildedir. 0-6 yaş arası ücretsiz, 6-12 yaş arası 35 Euro ve 12 yaş üzeri için 60 Euro’dur. Bu ücretlere Schengen vizesi başvurusu yapacağınız vize merkezinin servis/hizmet bedeli eklenmemiştir. 12 yaş üzeri Schengen vize ücreti tüm Schengen ülkeleri için aynıdır ancak Avrupa Parlamentosu bu ücretin 80 Euro’ya çıkmasına onay verdi. İlgili mevzuat yayımlanmadığı için hala ücretler 60 Euro’dur.

Schengen Vizesi Gerekli Evraklar
Schengen Vizesi Nasıl Alınır
Schengen Vizesi İstatistikleri
Uzun Süreli Schengen Vizesi Almanın Yolu yazılarımdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Schengen uzun süreli çıkarsa bir başka maliyet olan konaklamayı uzuca indirmemiz gerekecek. 450 TL üzerine 230 TL indirim kullanarak ya da 250 TL üzerine 130 TL indirim kullanarak konaklama yapmak için buradaki yazımı okuyabilirsiniz. İnstagramFacebook ve Twitter  hesaplarımızı takip ederseniz tüm seyahat kampanyalarından haberdar olabilirsiniz.

Henüz Yorum Yapılmadı

    Bir Yorum Bırakmak İstermisiniz.