Avans Mil Nedir ? Nasıl kullanılır ?

avans mil

Türk Hava Yolları’na ait özel yolcu programı olan Miles&Smiles programına dahil olduğunuzda, THY ile uçtukça veya program ortaklarından harcama yaptıkça mil biriktirirsiniz. Miller ile THY’nin yurt içi / yurt dışı uçtuğu birçok rotaya daha uyguna uçak bilet satın alabilirsiniz. Fakat mil biriktirmek de bir hayli zor. Bir uçak biletine ihtiyacınız olduğunda ya yeterli miliniz olmuyor ya da mil vergileri çok yüksek çıkıyor. İşte imdadımıza böyle durumlarda avans mil talep etmek yetişiyor. Uçak bileti alırken yeterli mil sahibi değilsek avans mil çekerek uçak bileti satın alabiliyoruz.

  • Yurt dışı seyahatlerde ucuz internet sahibi olmak için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.
  • Uçak yolculuğundaki haklarınızı öğrenmek için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Miles and Smiles Nedir

Miles and Smiles, Türk Hava Yolları’nın (THY) sadakat programıdır. Bu program, THY’nin ve iş ortaklarının sunduğu hizmetlerden yararlanarak puan biriktirmenize ve bu puanları uçak bileti alırken, uçuş sınıfı yükseltirken veya alışverişlerde kullanmanıza olanak tanır. Yani, THY’nin müşterilerine özel bir sadakat programı olarak, sık uçan müşterilere çeşitli avantajlar sunar. Bu program kapsamında biriktirdiğiniz puanlar, daha sonra çeşitli fırsatlarla kullanabileceğiniz ödüllere dönüşebilir.

Nasıl Mil Kazanılır

Türk Hava Yolları ile veya Star Alliance hava yolu şirketleri ile uçuş yaptığınızda statü mili kazanabilirsiniz. Star Alliance üyesi hava yolları şunlardır; Aegean Airlines, Air Canada, Air China, Air India, Air New Zealand, ANA, Asiana Airlines, Austrian, Avianca, Brussels Airlines, Copa Airlines, Croatia Airlines, EGYPTAIR, Ethiopian Airlines, EVA Air, LOT Polish Airlines, Lufthansa, Scandinavian Airlines, Shenzhen Airlines, Singapore Airlines, South African Airways, SWISS, TAP Air Portugal, THAI, Türk Hava Yolları ve United.

Ayrıca Miles and Smiles kredi kartı kullanarak mil kazanabilirsiniz. Miles and Smiles kredi kartı sahibi olabileceğiniz sadece üç banka bulunmaktadır; Garanti Bankası, QNB Finansbank ve Kuveyt Türk Bankası. Hangisi en çok mil kazandıran kredi kartı sahibi sorusunun cevabını buradaki yazımızda bulabilirsiniz. Kazandığınız miller her ay TK hesabınızda birikmekte ve ihtiyacınız olduğunda mil ile bilet alabilirsiniz.

Mil İle Bilet Alma

Miles and Smiles programına üye olarak mil puanları biriktirebilirsiniz. Ardından, biriktirdiğiniz bu mil puanlarını, programın izin verdiği seferlere veya mevcut promosyonlara göre uçuş biletleri için kullanabilirsiniz. Bu mil puanları, uçuş ücretinin bir kısmını veya tamamını ödemek için kullanılabilir.

Bu mil puanları, farklı kategori ve seviyelerdeki uçuşlar için farklı miktarlarda kullanılabilir. Örneğin, ekonomik sınıf biletler için daha az puan gerekebilirken, business class veya first class gibi yüksek sınıf biletler için daha fazla mil puanı gerekebilir.

avans mil odul bilet

Türk Hava Yolları websitesine girdiğinizde Miles and Smiles üyeliğinize giriş yaptıktan sonra yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz kısma tıklayarak, mil ile bilet alma ekranına geçebilir ve ödül bilet arayabilirsiniz.

Miles&Smiles programına dahil olduysanız veya daha önce yazılarımızı okuduysanız, genelde Aralık aylarında yani yıl sonu gerçekleşen, YIL SONU %30 mil indirimi ile birlikte geçerliliğinizi yitirecek milleri değerlendirmek konulu haberlerimize aşinasınızdır. Mil ile uçak bileti alırken miliniz yeterli değilse üzülmeyin. Bu konuda bankaların avans mil programından faydalanacağız. 

Avans Mil Nedir

avans mil

TK hesabınızda satın alacağınız bilet için yeterli mil yoksa Miles and Smiles kredi kartı aracılığı ile bankanızdan avans mil talep edebilirsiniz. Bankaya ve kredi kartı segmentinize göre çekebileceğiniz avans mil tutarı değişkenlik göstermektedir.

Garanti avans mil 20 kuruş, QNB avans mile 26 kuruş , Kuveyt Türk avans mil ise 30 kuruştur. Yani 50.000 avans mil için Garanti Bankası’na 10.000 TL, QNB Finans Bankası’na 13.000 TL, Kuveyt Türk Bankası’na ise 15.000 TL borçlanıyorsunuz. Bankalar size diyor ki; Miles&Smiles kredi kartını kullanarak 18 ay içerisinde bu avans mili kapatabilirsiniz. Eğer kapatamazsan, kapatamadığın avans mil tutarı ne ise yukarıdaik tutar üzerinden hesaplayarak kredi kartına borç olarak yazarım. Garanti Bankası Avans Mil, QNB Finans Bank avans mil ve son olarak Kuveyt Türk Bankası avans mil sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

avans mil odul bilet bangkok

Peki bunun neresi avantajlı? Şöyle açıklayayım. Diyelim ki İstanbul’dan Bangkok’a gidiş dönüş uçak bileti alacaksınız. THY ile ortalama 30.000 TL tutmaktadır.

*** Yukarıdaki ekran görüntüsünden göreceğiniz üzere İstanbul – Bangkok THY ile gidiş dönüş toplam mil tutarı 60.000 mil + 160€ civarı vergi. Şimdi en kötü senaryoda bu bileti avans mil kullanarak satın aldınız ve 18 ayın sonunda milleri hiç tamamlayamadınız. 60.000 x 0.20 TL = 12.000 TL yapıyor. Buna vergileri de ekliyoruz ve aslında THY ile 30.000 TL civarı olan bilet size 17.000 TL ye gelmiş oluyor. Dilerseniz millerinizi business uçuşlarda da kullanabiliyorsunuz.

İkinci bir avantaj ise refakatçi bileti. Diyelim ki 2 kişi seyahat edeceksiniz. Ancak 2 kişi için yeterli miliniz yok. THY ile ücretini ödeyerek bir kişi için bilet alıyorsunuz. Diğer kişi içinde ‘refakatçi bileti’ olarak milleriniz ile satın alıyorsunuz. Miles and Smiles’da refakatçi bileti alımı yapıldığında toplam mil tutarından  %30 daha az ödeme yapılıyor. Böylelikle 40.000 mil gibi bir rakama İstanbul – Bangkok uçuşunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bu arada millerinizi sadece THY uçuşlarında kullanmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz tüm Star Alliance hava yolu şirketlerinde de kullanabiliyorsunuz. THY hariç diğer hava yolarından nasıl ödül bilet alabiliriz konusunu burada anlatmıştım.

Bu konu hakkında sorularınız varsa aşağıki yorum kısmından sorabilirsiniz.

Paylaş :
Subscribe
Bildir
9 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
seda saygın
1 yıl önce

Merhabalar çok faydalı bir yazı emeğinize sağlık 🙂 bir sorum olacaktı; ben henuz öğrenci olduğum için bana cok düşük limitli kart veriyorlar eksik millerim için yeterli olmuyor, o yüzden acaba annem ya da babam kuveyttürk miles and smiles karta başvursa onların kartından ben kendi tk hesabıma avans mil çekebilir miyim bilginiz var mı?

Yönetici
Reply to  seda saygın
1 yıl önce

Anne babanıza avans çekip size bilet alabilirler.

Dediğini yapabilmek için Miles&Smiles Aile üyeliği aktifleştirmeniz lazım, herkesin milleti ortak hesapta birikiyor. Ama bunun için en az Classic Plus düzeyinde olmanız lazım.

1 yıl önce

İyi günler ben bu mil ile bilet almasından hiç bir şey anlamadım hesabında 1928 mil var ancak mardin den istanbula havalimanına bilet arattığımda 8.800 mil istiyor. Mil satın satın almaya kalkıyorum 1000 mil 30 usd . Yani 6872 mile ihtiyacım var. Kısadan her 1000 mil için 30 usd ödesem 6000 mil 180 usd ediyor. Ama biletin normal fiatı 1089 tl. Bu konuda yardımcı olacak var mı acaba

Yönetici
Reply to  Halit
6 ay önce

THY hesabınızdan mil alırsanız 1.000mil için 30usd ödersiniz. Bunun yerine Miles and Smiles kredi kartı alıp avans mil çekmeniz lazım. Yukarıdaki yazıda detaylı anlattım.

Orhan
8 ay önce

Merhaba, avans miller için limiti en yüksek kredi kartı hangisi şu anda? bir de avans mil başına ödeyeceğim ücret kartlara göre nasıl değişiyor? bununla ilgi de bilgi vermeniz mümkün müdür?

Aşağıdaki gibi limitlere dair bilgiler buldum ancak ücretleri bulamadım:
Garanti Shop&Fly: Bir seferde Shop&Fly Gold’lar en fazla 400.000, Shop&Fly Platinum’lar ise en fazla 600.000 Avans mil alabilirler.
Kuveyt Türk MilesSmiles: Yıl içerisinde başvurulabilecek maksimum Avans Mil tutarı ise Yolcu üyelik tipinde 10.000, Gezgin üyelik tipinde 25.000, Seyyah üyelik tipinde 50.000, Özel üyelik tipinde ise 75.000’dir.
Garanti Miles&Smiles: Bir müşteri 1 yıl içinde Miles&Smiles Gold ve Miles&Smiles Platinum kredi kartları ile en fazla 50.000, Miles&Smiles Privé kredi kartları ile en fazla 100.000 Avans Mil’e başvuru yapabilir.

Yönetici
Reply to  Orhan
6 ay önce

Shop&Fly kredi kartı mil kartı değildir. Oradaki mil puan anlamındadır. Miles and Smiles kredi kartı sahibi olabileceğiniz sadece üç banka bulunmaktadır; Garanti Bankası, QNB Finansbank ve Kuveyt Türk Bankası. Hangisi en çok mil kazandıran kredi kartı sahibi sorusunun cevabını buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Garanti bankasından maksimum 50.000 mil
QNB Finansbank’tan maksimum 75.000 mil
Kuveyt Türk Bankası’ndan maksimum 75.000 mil avans alabilirsiniz. Ama bankada segmentiniz yüksek ise böyle olur.

Detaylı bilgi için  Garanti Bankası Avans MilQNB Finans Bank avans mil ve son olarak Kuveyt Türk Bankası avans milsayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Tolga
6 ay önce

Merhabalar wings black kullanıyorum dün itibari ile Phuket gidiş dönüş thy bileti aldım millerim bitti sizce iyi mi yoksa kartımı değişmelimiyim

Yönetici
Reply to  Tolga
6 ay önce

Wing kredi kartı bu konu ile ilgili değil. Bu konuda sadece Miles&Smiles konuşuyoruz. Wings ile ne kadara o bileti aldığınızı bilmediğim için iyi mi yaptınız kötü mü bilemem.

Edip
5 ay önce

Merhaba farklı bankalardan aynı zamanda avans mil çekebilir miyiz acaba hem Kuveyt Türk’ten hemde qnb den 25k 25k toplamda 50k şeklinde örnek olarak

Ali
4 ay önce

Merhaba verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Şimdi ben ve eşim her birimiz aylık 30k üzerinde harcama yapıyoruz çeşitli nedenlerden ötürü. Bu harcamaları bahsettiğiniz gibi çocuğumuzla birlikte uzak ülkelere gitmek için avans mil olarak kullanma kararı aldık. Ancak hangi strateji bizim için daha uygun bilemedim. Yani her ikimiz de ayrı kartlar mı almalı? Yoksa aidat giderini düşünerek bir asil bir ekkart mı almalı. Eğer iki asil kart almazsak o zaman kullanacağımız avans mil tutatı da düşük olacak gibi duruyor. Çünkü asil kart başına priva da 50 bin avans mil var. Ne dersiniz?