Schengen Vize İstatistikleri 2023

schengen_vize_istatistikleri_2023

Hepimiz en kolay schengen veren ülke ve hatta en uzun süreli vize veren ülke konusunda arayışlar içerisindeyiz. Ancak malesef bu soruların cevabı herkes için aynı değil ve dolayısıyla doğru bir cevap var diyemeyiz. Çünkü schengen vize başvuruları çok kişisel başvurulardır. Hangi mesleğe mensup olduğunuz, vize geçmişiniz, medeni durumunuz, gelir seviyeniz ve hatta kayıtlı kütüğünüz bile tüm süreci değiştirebilmekte. Bu nedenle aşağıda sizlerle paylaşacağım Schengen vize istatistiklerine güvenip bir ülkeden vizeye başvurmanın daha iyi ve daha kötü olduğu sonucunu çıkarmanızı istemem. Ama kesinlikle bir fikir verebilir.

Eğer bir önceki sene ile raporu kıyaslamak isterseniz Schengen Vize İstatistikleri 2022 yazımızı okuyabilirsiniz. Schengen vize evraklarının nasıl hazırlanacağından tutun uzun süreli vize alma yöntemlerine kadar detaylıca yazdığımız Schengen Vize Rehberi yazımız da size yol gösterici olacaktır.

Schengen vize istatistikleri raporuna göre Türkiye’den 2022 yılında 778.000 kişi vizeye başvurmuşken geçen yıl yani 2023 yılında %36 artışla 1.056.000 kişi başvuru yaptı. 2022’de toplam ret oranı %15 iken 2023’te %16,1 olarak açıklandı.

Ankara vize ret oranlarının İstanbul ve İzmir’e yüksek olmasının en büyük sebebi Avrupa’ya iltica eden kişilerin genellikle doğuda yaşaması, gelir durumunun doğuda daha az olması gibi etkenler olduğunu düşünüyorum. Çünkü ülkenin hemen hemen her yeri Ankara’dan başvuru yapmak zorunda.

Vize randevusu arayıp da bulamıyorsanız buradaki İnstagram kanalımıza katılarak açılan randevu olduğunda haberdar olabilirsiniz.

Paylaş :
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
24 gün önce

[…] Kaynak: Ucuz Uçak sitesi […]

Mete
22 gün önce

Merhaba. Yazınızda kaynak paylaşmamışsınız. Bu verileri nereden elde ettiniz acaba?