Yurt Dışında Telefon Kullanımı-Arama - Sms - İnternet

Yurt Dışında Telefon Kullanımı-Arama – Sms – İnternet

Uçakta 35000 ft yüksekteyken telefonla eşinizi dostunuzu arayabilirsiniz, yurt dışındayken Türk hattınız üzerinden Türkiye ile ücretsiz olarak telefon görüşmesi yapabilirsiniz ya da Türkiye’de otoparkta, bodrum katta telefonunuz çekmese bile tam çekiyormuş gibi telefon görüşmesi yapabilirsiniz desek, yok artık daha neler der misiniz ? 🙂 Ben dedim, siz de deyin.

Bu yazımızla yurt dışında yaşayan ama Türkiye’de annesini babasını whatsapp aracılığıyla arayan kişilerin de ses gelmiyor, ses gitmiyor, hat koptu galiba gibi cümleler kurmadan sevdikleriyle konuşmasını sağlayacağız. Yurt dışında seyahatteyken Türkiye’deki bankanızın müşteri hizmetlerini aramak, işlerinizi telefondan yürütmek veya rahat rahat Türkiye’deymişsiniz gibi telefondan konuşmak isteyenlere büyük kolaylık sağlayacağız.

  • Yurt dışı seyahatlerde ucuz internet sahibi olmak için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.
  • Uçak yolculuğundaki haklarınızı öğrenmek için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Wifi Arama Nedir ?

Wi-Fi Arama Teknolojisi (VoWiFi), şebeke erişimi kısıtlı veya olmadığı yerlerde, Wi-Fi ağı üzerinden görüşmelerinizi gerçekleştirmenizi sağlayan teknolojidir. Yani diyor ki; telefonunuz çekmiyorsa ya da yurt dışındaysanız wifi arama özelliği sayesinde Türkiye’deki istediğiniz sabit hat numarasını ya da mobil hat numarasını telefonunuz çekiyormuş gibi arayabilirsiniz. Bunun detaylarına aşağıda değineceğim.

VoWiFi Ne İşimize Yarayacak? Kimler Kullanabilir ?

Yurt dışındayken bu özellik maddi manevi çok faydalı 🙂 Yurt dışındayken Wi-Fi olan bir yerde örneğin otel, cafe ya da herhangi bir ücretsiz WiFi noktasında bu ağa bağlanıp telefon rehberimizdeki herhangi bir kayıtlı numarayı ya da hava yolu, banka müşteri hizmetleri gibi sabit hatları tıpkı Türkiye’deymişiz gibi arayabiliyoruz. Burası önemli !!!! konuşma dakikası ise Türkiye’deki hattımızın paketinden düşüyor. Türkiye’de arama dakikası ücretlisi ise bu yöntemle de ücretlidir. Örneğin; her yöne 1000dk arama paketimiz varsa bu yöntemi kullandığımızda bu paketten düşüm oluyor. Ve tekrar uyarıyorum, sadece Türkiye’deki mobil veya sabit hatları arayabilirsiniz.

Bazı uçaklarda WiFi özelliği bulunmakta. Yine aynı şekilde uçağın içinde; bu ağa bağlanıp 35000 ft yükseklikteyken yine telefon görüşmesi yapabiliyoruz. Bu arama da hattımızın dakika paketinden düşecek.

Asansörde, otoparkta, doğayla iç içe olduğumuz yerlerde hatta bazen evlerimizde telefonlar çekmez. Yine bu durumda WiFi varsa telefon görüşmesi yapabiliyoruz.

Hangi telefonlarda Wifi Arama ( VoWiFi) özelliği var diye soranlara hemen şuradan bakabilirsiniz cevabını verelim. Tek tek modelleri yazmak istemedim ancak hemen hemen her akıllı telefonda var.

WiFi Araması ( VoWiFi) Nasıl Açılır ?

Öncelikle VoWiFi 4.5G servisidir. Bunun için 4.5G uyumlu sim kartınız ve 4.5G aboneliğiniz olmalı. Zaten Türkiye’de hemen hemen hepimizde bu mevcut.

Bulunduğumuz ortamda herhangi bir WiFi ağına bağlanabiliyor olmamız gerekli.

İphone için; Ayarlar > Telefon > Wi-Fi ile Arama bölümünde Wi-Fi ile arama özelliğini açın.

Wi-Fi ile Arama aktifleşince durum çubuğundaki operatör adının yanında Wi-Fi simgesini görürsünüz. Ardından, aramalarınızda Wi-Fi ile Arama kullanılır. Eğer kapatmazsanız WiFi ‘ye bağlı olduğunuzda aramalarınız hep böyle olacaktır. Yine aynı yerden kapatabilirsiniz.

Samsung için; menüden ayarlar öğesine dokunun > bağlantılar sekmesine dokunun > Wi-Fi Araması seçeneğini aktif duruma getirin.

Diğer Androidler için; menüden ayarlara gelin > mobil ağlara tıklayın > WiFi aramasını aktif yapın.

GSM Operatörlerinde VoWiFi hizmetleri ücretsizdir. Umarız her zaman da ücretsiz kalır. Lütfen kalsın 🙏 Wifi ile arama yaptığınızda internet paketinize dokunulmaz, onunla bir ilgisi alakası yoktur. Wifi araması yaptığınızda bağlandığınız WiFi’nin kotası etkilenir ve arama yaptığınız hattınız arama/dakika paketi ne ise konuştuğunuz dakika oradan düşecektir.

WiFi Araması Merak Edilen Soru – Cevaplar

Wi-Fi Arama ücretsiz bir servis midir?

Evet, katılım ücretsizdir. Wi-Fi şebekesine bağlı olarak gerçekleştireceğiniz görüşmeleriniz ve SMS’leriniz mevcut mobil tarifenizdeki haklarınız üzerinden, data kullanımınız ise bağlı olduğunuz Wi-Fi ağı üzerinden gerçekleşmektedir.

Kimler Wi-Fi Arama servisinden yaralanabilir?

Wi-Fi Arama servisinden yararlanmak için SIM kartınızın 4.5G uyumlu olması ve cihazınızın Wi-Fi Arama teknolojisini destekliyor olması gerekmektedir.

İnternet paketimi Wi-Fi Arama servisi ile kullanabilir miyim?

VoWiFi servisi üzerinden sadece ses ve SMS paketlerinizden kullanım yapabilirsiniz. Hücresel verinizi Wi-Fi arama için kullanamazsınız. İlla Wi-fi ağı gereklidir. Arkadaşınız telefonunundaki interneti sizinle paylaşırsa bu durumda siz WiFi ile bağlandığınız için kullanabilirsiniz.

Wi-Fi Arama nasıl başlatılır?

Wi-Fi Arama aktif olduğunda, mobil şebekeye ulaşılamadığı durumlarda bulunduğunuz ortamda Wi-Fi ağı varsa, Wi-Fi Arama üzerinden mobil görüşmeniz sağlanabilecektir.

Aradağım kişinin de internete bağlı olması gerekli mi?

Wi-fi aramasında sadece sizin WiFi’ye bağlı olmanız gerekmekte, aradığınız kişinin internete bağlı olmasına gerek yok. Nitekim sabit hatları da arayabildiğiniz için internete gerek olmadığını daha önce anlamışsınızdır 🙂

Wi-Fi Arama Ücreti Nedir?

Wi-Fi Arama servisi kullanıcının kendi tarifesi üzerinden, dakika paketlerinden düşülerek kullanılır.

Tarifemdeki Paketim Biterse Ne Olacak?

Mevcut tarifenizin/paketinizin ses ve SMS hakkı biterse paket aşım ücreti ne ise onunla ücretlendirilirsiniz. Faturasız hat sahibiyseniz paket aşımı olmadığı için bir daha arama yapamazsınız.

Wi-Fi Arama Üzerinden SMS Atılabilir mi?

Evet, mevcut SMS paketinizden düşecek şekilde SMS atabilirsiniz.

Wi-Fi Arama Üzerinden Görüntülü Konuşma Yapılabilir mi?

Evet görüntülü görüşme yapabilirsiniz.

Wi-Fi Arama Servisini Yurt Dışında Kullanırsam Ne Ücret Öderim?

Wi-Fi Arama yurtdışı kullanımlarında ek bir ücret alınmaz. Ancak unutmayın; yurt dışına çıktığınızda hücresel veriyi kapatmalısınız. Hücresel veri kapalı iken size gelen aramalardan (cevap vermemek şartıyla) ve sms lerden ücret kesilmez.

Ucuza Uçaktan İpucu – WiFi Araması ve Hücresel Ağ Beraber Kullanımı

Hepimizin bildiği üzere yurt dışında internete de ihtiyacımız var. Biz bu ihtiyacı en ucuz yolla şurada yazdığımız yazı ile çözdük. Türkiye’deyken E-Sim satın aldık ve yurt dışına çıkarken uçağın tekerleri yere değer değmez hücresel veri ile dünyaya bağlanabiliyoruz.

Bunun için E-Sim’i ikinci hattınız gibi kurup sadece hücresel veri kullanım izni veriyorsunuz. Hemen yukarıdaki ekran görüntüsünde ayarları gösterdim. Ses ve Veri LTE olarak seçili, uluslararası dolaşım açık. Yani bu hattımı sadece internet için kullanacağım.

Türkiye’deki hattımı ise kapatmıyorum, yine yaptığım ayarları ekran görüntüsünde sizlere gösteriyorum. Farkettiyseniz WiFi arama açık, uluslararası dolaşım kapalı. Uluslararası dolaşımı kapatmazsam yurt dışındayken çok sağlam faturayla karşılaşabilirim. Bu nedenle Türkiye hattımla internete bağlanmıyor sadece WiFi araması özelliğini kullanıyorum. Zaten yukarıda size WiFi aramasının ne demek olduğunu detaylıca anlattım.

Ben bu yöntemle ne yapmış oldum, özetleyeyim. MobiMatter ile aldığım E-Sim ile yurt dışında 7/24 hücresel veri üzerinden internete bağlanıyorum, Türkiye hattım üzerinden ise WiFi’ye baplı olmak şartıyla telefon görüşmesi yapıyorum. Böylece tıpkı Türkiye’de gibi hem internete bağlı hem de Türkiye’yi arayıp sms atabiliyorum. 🙂

Unutulmamalı ki; sms ve telefon görüşmem her zaman Türkiye’dekilerle oluyor. Yani gittiğim şehirde oteli bulamadığımda oteli WiFi araması ile aramıyorum, çünkü +90 değil. Bu sistemle sadece Türkiye’dekiler ile Türkiye’deymişim gibi sms ve telefon araması yapıyorum.

Bu konu hakkında sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz.

Paylaş :
Subscribe
Bildir
40 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Selçuk baş
1 yıl önce

Selamlar, bilgiler için çok teşekkürler.
buraya başka bir soru sormak istiyorum. biliyorsunuz türkiyedeki operatörlerin yurt dışı için günlük paketleri var yani örneğin turkcellde 79 lira ödeyip, yurt içi tarifeniz aynı şekilde geçerli oluyor. e – sım yöntemi ile datayı açarak, mevcut tr operatörü sadece wıfı ile bağlayabilecek bir yöntem var mı sizce? böylelikle tr operatörüm benim yurt dışında olduğumu bilmediği için faturalama yapamayacak ve beni wifi üzerinden sisteme bağlayacak. mümkün olur mu? sizin burada anlattığınız ikinci yöntemde ses aktif olacağı için günlük ücretlendirmeyi yine de yapacaktır.

Memet kırcalı
1 yıl önce

Merhabalar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler dikkatli ve özenle sizleri takip ediyoruz. Airalo e sim i havaalanından mı aldınız? Nerelerden temin edebiliyoruz.

Selçuk baş
1 yıl önce

Son paragraf tam benim yapmak istediğime cevap vermiyordu ama benim kullanmak istediğim gibi yapmak isteyenler için ufak bir not ileteyim. Sizin yazdıklarınıza ek gibi olur.
Ses için Tr hattınızı ayarladıktan sonra roamıng ayarını kapatırsanız hattınız yurtdışında şebeke üzerinden hiç bağlanmayacak ve dolayısıyla günlük yurtdışı pass tarifesine geçme riski olmayacaktır. Ancak vowıfı açık olacağı İçin e sım data hattı üzerinden şebekeye bağlı kalacaktır.

Serkan
1 yıl önce

Merhaba, belİrtilen ayarları yapmiş olmama rağmen turk telekom hattim turkiyeden arandiginda gecici olarak servis disi uyarisi veriyor. Bu problemi nasil cozebilirim?

Sevil
1 yıl önce

Merhaba, bu yöntemle sadece 30sn konuşabiliyorum sonrasında telefon kesiliyor? Var mıdır bildiğiniz bir çözümü acaba?

Harimdar
1 yıl önce

Merhabalar,
Wifi üzerinden yurtdışına arama yaptığımda roaming ücreti kesiliyor. Ayarlarda mi hata yapıyorum acaba ? Bu konuda bilginiz var mi?

Ayşegül
1 yıl önce

Merhaba benim eşim bulgaristana gidecek telefonundan wifi aramasını açtığında benle ücretsiz mesajlaşabilecek yani öyle mi. Paketinde bulunan smsten düşerek. Benimde wifi aramasını açmam gerek mi yoksa sadece o açsa yeter mi? Bulunduğu yerde de internet yok bu arada ona ragmen oluyor mu yanlıs anlamamısımdır umarım.

Melik Koçhan
Reply to  Ucuza Uçak
1 yıl önce

Türkiye’den ama alabiliyor muyuz peki

Melik Koçhan
1 yıl önce

Türkiye’den SMS alabiliyor muyuz peki

Ayşenur
1 yıl önce

Merhaba. 3 farklı ülkede kullanabilmek için global e sim mi almam gerekiyor? Avusturya macaristan ve çekyada kullanmak istiyorum.

Canan
1 yıl önce

Merhabalar

Simlerden tr hattımızı kapalı mı yapacağız her ikisi de açık olup airaloyu mu birincil yapacağız.

Kadir
11 ay önce

Son kısımda anlayamadığım bir durum var. Kusura bakmazsanız sormak istiyorum. Aynı anda hem internet kullanımı hem de wifi arama yapabilmek için , e-sim’in ilk kuruluş aşamasında normalde seyahat diye seçiyorduk. Kurarken ikincil olarak mı kurmak gerek ikisini aynı anda kullanmak için? Kurulum aşamasında seyahat seçmekle ikincil seçmek arasında bir fark oluyor mu?Bu kısmı anlayamadım açıkçası, kafam çok karıştı :((

Melda Gündüz
11 ay önce

Merhaba, Abu Dabi aktarmalı Maldivler için hangi bölgeden seçmemiz gerekiyor?

Kadir
8 ay önce

Merhaba, yukarıda resimlerde de anlattığınız gibi Türkiye’deki hattımı ikincil hat seçtim, airalo’dan aldığım e-sim’i birincil hat seçtim. Ayarları yaptım, yukarıdaki resimlerdeki gibi. Wi-fi’ye bağlandığım yerde arama yaptım, Turkcell’den mesaj geldi, yurtdışı tarifen devreye girdi diye. Tekrar bakıyorum uluslararası dolaşım kapalı Türkiye hattımda, yani resimlerdeki gibi ayarlar. Nerede hata yapmış olabilirim acaba?

Kadir
Reply to  Ucuza Uçak
8 ay önce

Çok teşekkür ederim bilgilendirme için.

Mithat
7 ay önce

Merhaba yurtdışına gitmeden birkaç gün önce alsak yeterli mi? bir de airolayı aktif edip vodafone u sadece uluslararası dolaşıma kapatmamız yeterli midir?
Teşekkürler

Buket
4 ay önce

Merhabalar ben Dubai’ye gittim gelmeden önce e sim kart almıştım. Hem Türkiye sim kart var. Dediğiniz gibi yaptım. WiFi olan yerde yapıyorum fakat WiFi yoluyla arama gerçekleşmiyor. Ayarları gösterdiğiniz gibi yapmıştım

ömer özen
3 ay önce

merhaba en sonda anlattığınız çift sim özelliğini yapıp kurduğumuzda türkiyedeki kişi bizi aradığında açabiliyor muyuz ve bize orijinal türkiyedeki numaramızla mı ulaşıyor bu konu benim için çok önemli cevap verirseniz çok sevinirim.

ömer özen
Reply to  Ucuza Uçak
3 ay önce

bunu türkiyedeyken deneme imkanım var mı peki

Fatih
2 ay önce

Şahane bir özellik. Çok faydalı bir konu. Yakın zamanda denedim. Wifi olmayan bir yerde, e-sim kullanan bir arkadaşımın telefonuna bağlandım. Bu şekilde de Türkiye ile çok rahat konuşma yaptım. Başka bir telefonu tampon olarak kullanıp da yine bu özelliği kullanabilirsiniz. Teşekkürler Ucuza Uçak.

Çağıl Vural
2 ay önce

Ben Vodafone kullanıyorum. Bu ayar başından beri de açık. Zaten wifi yi bulunca şebeke olarak Vodafone wifi yazıyor. Ve vowifi ile konuşturtuyor. Amerika’da otelde bu şekildeyken telefonum çaldı. Ben de açtım ve konuştum. Hooop günlük yurtdışı tarifesini geçirdiler. Sanki normal şebekeden konuşmuşum gibi. Halbuki vowifi açıktı ama olmadı işte. Uyarayım istedim!!!!

Melis
2 ay önce

Merhaba, türkiyedeyim. Deneme amaçlı wifi aramasını açtım. Telefonu uçak moduna aldım. Wifi da bağlı. Kendimden anneme SMS atmak istedim ama gitmiyor. Uçak modundasınız diyor. Neyi yanlış yapıyorum acaba?

Şule
2 ay önce

Ben airalo almıştım kullanamadım maalesef sonra onlara yazdım Onlar da bana yeniden tanımladılar ama nasıl aktif hale getireceğimi bilmiyorum almanyada çok uğraştım zira