Karadağ Tam Vergi İadesi – Tax Free

karadag_tam_vergi_iadesi_tax_free

Karadağ tam vergi iadesi konusunu okuyan siz Ucuza Uçakcılar vizesiz gidilebilen en güzel ülkelerden biri olan Karadağ tatilini daha da ekonomik hale getireceksiniz. Böylece İphone , Play Station 5 veya diğer elektronik ürünleri satın almak için Almanya’ya, Hollanda’ya, Dubai’ye vb. vize isteyen ülkelere gitmek zorunda kalmayacaksınız. Karadağ tam vergi iadesi – tax free yazımızla “Vizesiz” seyahat edebildiğimiz 🇲🇪Karadağ / Montenegro‘dan yapacağımız elektronik alışverişlerde tam vergi iadesi olan %21 oranda verginin tamamını geri almak üzerine olacak.

Daha önce kaleme almış olduğum Apple Tam Vergi İadesi, Amazon Tam Vergi İadesi ve Yunanistan Tam Vergi İadesi yazılarına ek olarak, vizesiz bir ülke olan Karadağ’dan tam vergi iademi aldım. Aldığım gün itibari ile de bu yazıyı sizlerin de faydalanması adına paylaşıyorum.

Tehnomax isimli Balkan Ülkeleri arasında sadece Karadağ’da bulunan bir elektronik market zincirinden nasıl tam vergi iadesi aldığımı sizlere Youtube sayfamda karşılıklı sohbet tadında anlattım. İsteyenler aşağıdaki linkten seyredebilir, isteyenler ise okumaya devam edebilirler.

 • Yurt dışı seyahatlerde ucuz internet sahibi olmak için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Uçak yolculuğundaki haklarınızı öğrenmek için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Karadağ Tam Vergi İadesi – TechnoMax Tax Free

Karadağ’da tax free nasıl yapılır onu anlatayım:

 • Karadağ’da birçok şubesi olan Tehnomax mağazalarından birine gidip fiziksel olarak alacağınız ürünleri kasada öderken Tax Free / Tax Refund belgesi istiyorum diyorsunuz.
 • Sizden pasaportunuzu isteyip, ilgili vergi iade “Tax Refund” belgesini pasaport bilgileriniz ile beraber düzenleyip mağaza çalışanı mağaza mührü ve imzasıyla belgeyi size hazır ediyor.
 • Buraya dikkat : Bu belgeyi Karadağ’dan çıkış yaparken yani ülkeyi terk ederken havayolu veya karayolu ile terk edebilirsiniz. Sınır gümrüğündeki TAX MEMURUNA mühürletmelisiniz.
 • Ben Karadağ’ı havayolu ile terk ettiğimden Podgoritsa (TGD) havalimanında, check-in sonrası > pasaport kontrolü öncesindeki bagaj kontrol alanındaki görevliye söyledim ve TAX MEMURUNU telefonla yanıma çağırdı.
 • Buraya dikkat : Aldığınız ürünlerin kabin bagajında olması gerekiyor, check-in bagajında yani uçak altı bagajına verdiyseniz memur ürünleri görmek isteyeceğinden mühür alamayabilirsiniz !
 • Gelen memur ürünü ve faturasını inceledikten sonra bir kontrol yapacağım beni burada bekleyin diyerek ayrıldı ve 5dk sonra kaşelenmiş halini bana geri iletti.
 • Mesela böyle bir durumda henüz pasaport kontrolünden de geçmediğiniz için eğer sizi havaalanında uğurlamaya gelen bir tanıdığınız varsa belgeyi ona verip mağazaya bizzat elden teslim etmesini rica edebilirsiniz.
 • Benim yoktu ve Türkiye’ye dönünce orjinal evrağı PTT ile posta yoluyla bana faturamla birlikte işaretli verdikleri mağaza adresine kargoladım. Gözünüz korkmasın yurt dışına PTT ile dosya kargolamak gramaj az olduğundan sadece 145₺ tuttu. Evet sadece 145₺.

6 iş günü içinde ülkeye ulaşır dediler. Öyle de oldu. 06 Kasım’da gönderdiğim kargo 10 Kasım’da dağıtım için Karadağ posta servisine ulaşmış. Sonra da 2-3 iş günü içinde firmaya ulaşmış. Firma da bana önümüzdeki haftanın ilk iş günü olan Pazartesi iade tutarını yatıracağını söyleyen bir mail attı.

Karadağ Tam Vergi İadesi – TechnoMax Tax Free – Gönderdiğim Evraklar Nelerdi ?

 • Kırtasiyeden bir A4 zarf aldım ve bu zarf içerisine önce pasaportumun ön sayfasını
 • Mühürlü orjinal faturayı
 • Türkiye’de ikamet ettiğimi gösterir E-Devlet ikametgah çıktılarını
 • Vergi iadesini yatırmalarını istediğim € cinsinden banka hesap bilgilerimin çıktısını koydum.

Tüm bu evrakların 1 adet de kopyasını kendime aldım. Firma fiziki olarak belgeler ellerine ulaştığında bana bir mail attı ve hesap bilgilerini yeniden göndermemi istedi. Garanti BBVA bankasına ait hesap bilgilerimi verdim, SWIFT işleminde garanti 11,72€ işlem ücreti çekmiş. Gönderdikleri banka ise kendilerinden 20€ gönderim ücreti çekmiş.

Ve sonuç 14 işgünü içerisinde Karadağ’dan vergi iadem hesabıma kesintisiz olarak yattı. Ve sadece 145₺ lik bir kargo masrafım ve SWIFT işlemi ücret kesintileri oldu. Böylelikle VİZESİZ bir ülkeden nasıl kesintisiz vergi iadesi alınabileceğini deneyimlemiş ve sizlerle paylaşmış oldum.

Sıkça Sorulan Sorular Bölümü (S.S.S)

Şimdi ise sizlerden çokça geleceğini düşündüğümüz bazı soruların cevaplarına geçelim. Eğer sorunuza cevabı burada bulamazsanız sayfanın altındaki yorum kısmından sorunuzu yazabilirsiniz.

 • Toplamda ne kadara geldi sonuç olarak telefon ? 
 • -Cevap : Iphone 15 Pro Max 512gb 1862€ – %21 Vergi iadesi 323€ – (swift ücretleri) = 1576€ ~ 49.800₺ ye geldi TR satış fiyatı 85.000₺
 • Tam olarak mağazanın adresini paylaşır mısınız ?
 • -Cevap : tehnomax.me sitesinden tüm ürünlerin fiyatlarını ve adreslerini görüntüleyebilir veya Karadağ’da benim alışveriş yaptığım mağazanın tam lokasyonunu şurada bulabilirsiniz.
 • Kendi adıma birden fazla aynı üründen alsam vergi iadesi almakta sorun yaşar mıyım? (Örnek : 1 kişi 2 adet telefon)
 • -Cevap : Vergi iadesinde sorun olmuyor. Fakat ülkeye girişte yapılan gümrük kontrolü esnasında sorun yaşayabilirsiniz. Bknz Ticaret Bakanlığı > Gümrük İşlemleri > Yolcu Muafiyetleri
 • Başka birisi/Bir tanıdığıma rica etsem, benim kartımla benim adıma satın alsa vergi iadesini ben alabilir miyim ?
 • -Cevap : Hangi kredi kartı ile ödendiğinin bir önemi yok fakat fatura kimin adına düzenlendi ise ancak o kişi ülkeyi terk ederken mühür alabilir ve vergi iadesine başvurabilir.
 • Bu mağazadan alacağım ama Karadağ’dan değil de Arnavutluk veya X bir ülkeden dönüş yapacağım yine de vergi iadesi talebinde bulunabilir miyim ?
 • -Cevap : Hayır Karadağ herhangi bir Union (Ülkeler birliğinde olmadığından) Mağaza sadece Karadağ Hududunun mühürlerini kabul edeceğini belirtti, zaten diğer ülkelerin Gümrük Memurları da Karadağ Hükümetine ait bu evrağı mühürlemez/damgalamaz, Ama ülkeden ayrılırken kara veya havayoluyla Karadağ’ı terk etmenizin ise bir önemi yok. Hudud noktasında mühür alabilirsiniz.
 • Euro hesabınıza iade yatıyor demişsiniz TR hesabımı versem iade yatmaz mı ? 
 • -Cevap : Burada uluslararası para gönderimi kuralları devreye giriyor. Eğer karşı taraf size Euro olarak gönderim yapıyor ise bu gönderimi karşılayacak Euro hesabınız olmalıdır. Bankanız bazen döviz hesabınız olmasa da gönderiyi kabul eder. Ve size geçici bir hesap açar. Ama çoğunlukla bunu yapmazlar ve o günkü kurdan çevrimini sağlayıp TR hesabınıza da ₺ olarak yatırmazlar gönderiyi red ederler bu da büyük bir probleme neden olur. Komisyonlar boşuna ödenmiş olur vs. vs.. Bu işlemi yapacak iseniz fatura sahibi adına herhangi bir bankada bir USD veya EURO hesabınız olmalı.
 • Vergi iadesi oranı %21 mi emin misiniz ? 
 • Karadağ vergi kanunlarına göre elektronik ürünler %21 vergilendirilir. Bu hesap ise şöyle gerçekleşiyor. 1000€ ya satılan bir ürünün vergi iade tutarı 210€ değildir. Bu çoğunlukla yapılan yanlış bir hesaptır. Ürün baz fiyatı + %21 vergi = 1000€ dur bu durumda. Ürün baz fiyatı 826€ ürünün vergisi ise 174€ dur. Bu hesap tüm dünyada her ülkede ve ülkemizde bu şekilde yapılır 🙂
Paylaş :
Subscribe
Bildir
11 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Melike
7 ay önce

Merhaba hocam, IMEI kayıt ücretini de dahil edince 69.800₺ olarak almalıyız toplam bedeli değil mi?

Yönetici
Reply to  Melike
7 ay önce

Evet IMEI kayıt ücreti de eklenmeli

Emine
7 ay önce

Merhabalar iPad Pro 12,9 inc almak istiyorum, Karadağ fiyatını yani bana toplamda ne kadara mâl olacağını nereden nasıl öğrenebilirim

Yönetici
Reply to  Emine
7 ay önce

https://www.tehnomax.me bu siteden fiyatlara bakıp hesaplayabilirsiniz.

Esma Kar
7 ay önce

Türkiye’ye girdikten sonra Türkiye’de yeniden vergisi ödeniyor 30bin tl civarına yükseltildi sanırım. Burda nerde karlılığımız olabiliyor merak ettim?

Yönetici
Reply to  Esma Kar
7 ay önce

Türkiye’de kayıt ücreti 20.000 TL şu an. Eğer Karadağ’dan İphone 15 Pro Max 512GB alırsanız üstüne Türkiye’de de kaydederseniz 14.500TL net karınız var.

Mert
6 ay önce

Merhalar, öncelikle çektiğiniz videolar için teşekkürler, Karadağ daki vergi iadesiyle ilgili bir sorum olacak. Bugün xbox satın aldım Tehnomax Budva şubesinden ama arkadaşlar pek konuya hakim değildi, sizin aldığınız şube sanırım Tehnomax Jaz. Şubeden şubeye vergi iadesinın akıbetinin değişmemesi lazım mantıken ama emin de olamadım. Hangi belgeleri postalamam lazım bilginiz var mıdır veya hangi mail adresiyle iletişime geçip hangi şubeye postalasam sağlıklı olur? Cevap için şimdiden teşekkürler.

Yönetici
Reply to  Mert
6 ay önce

Aslında sorularınızın cevabı yukarıdaki blog yazısında yazılı 🙂

Busra Avar
5 ay önce

Merhaba, videolarınızı takip ediyorum verdiğiniz bilgiler için tüm takipçileriniz teşekkür ederim . Gidiş/Dönüş tiran üzerinden olacak. Bir sorun olur mu acaba?

mehmet raşit özbek
4 ay önce

selamlar sizin videonuzdan yola cıkarak aynı mağazadan bir iphone satıl aldım ve ürünü kargoya vermemin üzerinden 14 iş günü geçti henüz iadem yatmadı eğer bir sorun olursa yani iadem gelmezse yazın tekrar karadağa seyehatim var fiziki olarak mağazaya gidip iademi talep edebilir miyim 6 ay içerisinde gitmiş olacağım lakin evrakların orijinallerini kargoladığım için elimde sadece fotokopileri var böyle bir durumda ne yarcımcı olurlar mı bilginiz var mı

Yönetici
Reply to  mehmet raşit özbek
4 ay önce

Kargonuz teslim edilmiş mi? Eğer teslim edildiyse mağazaya mail atmanızı öneririm

Serhat
3 ay önce

Dyson V15 alsak uçakta getirmek sorun teşkil ediyor mu?

Kübra
2 ay önce

Merhaba. Daha önce yurtdışından telefon almadım hiç. Süreç nasıl işliyor bilmiyorum ama ülkeye girişte gümrükte ekstra ücret alırlar mı acaba ?

Slodef
Reply to  Kübra
1 ay önce

hayır gümrükte ücret alınmaz, artık tek telefon geçiyor. twitter’dan yazabilirsiniz @slovendef