Schengen Vizesi Mağduriyeti – Corona

Schengen vizesi nedir , Schengen vizesi fiyatı 2020 ve corona virüsü ile schengen vize mağduriyetini bu yazıda ele alacağım. Bazı Schengen ülkeleri bizleri mağdur etmezken, bazıları malesef şimdilik mağdur ediyor. Bu ülkelerin hangileri olduğuna aşağıda değineceğim.

Schengen Vizesi Nedir ?

Schengen Vize Avrupa’da aşağıda sayacağım 32 ülkede gezebilmenize olanak sağlayan vize çeşididir. Avrupa dedik diye yanlış anlaşılmasın Avrupa’da olup da bu vizeyle giremeyeceğiniz yerler de var(İngiltere gibi). Keza Schengen bölgesinde olmayıp Schengen ile girilebilen yerler de mevcuttur.

Schengen Vizesi Ülkeleri Hangileridir?

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İşviçre, Litvanya, Liechtenstein, Letonya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, Bugaristan*, Romanya*, Hırvatistan*, Monako*, San Marino*, Vatikan* Schengen vizesi ülkeleri olarak kabul edilmektedir. Ancak (*) işareti koyduğum 7 ülke Schengen vizesi ülkeleri arasında yer almasına rağmen Schengen vizesi başvurusu kabul etmemektedir. Bu yıldız koyduğum ülkeler kendi vizesini istemektedir ancak pasaportunuzda Schengen vizesi varsa ülkenin kendi vizesini almadan ülkeye girebilirsiniz.

Schengen Vize Ücreti 2020

Schengen vize fiyatı ülkelere göre değişmektedir. 2020 yılında Almanya için ücretler şu şekildedir. 0-12 yaş arası için bedava ancak 12 yaştan büyükler için Schengen Vize ücreti 80 Euro’dur. 2020 yılı Schengen vize ücreti kapsamında Avusturya için ise ücretler şu şekildedir. 0-6 yaş arası ücretsiz, 6-12 yaş arası 40 Euro ve 12 yaş üzeri için 80 Euro’dur. Bu ücretlere Schengen vize başvurusu yapacağınız vize merkezinin servis/hizmet bedeli eklenmemiştir.

Uzun Süreli Schengen Vize Dilekçe Örneği

Ben bir dilekçe kaleme almayı düşündüm, belki bir işe yarar da 1-2 senelik vize verirler diye. Dilekçemde ben Almanya’ya geleceğim ama bu 5-6 günlük periyotta Almanya’yı tamamen gezemeyeceğimi bu yüzden 2. kez hatta 3. kez de gelmek istediğimi, Almanya’da şu şehirleri görmek istediğimi yazan bir dilekçe yazdım. Bu dilekçenin bir örneğini aşağıya ekleyeceğim. Siz de oradan dilekçeyi kendinize göre doldurup başvurunuzu yapmanızı şiddetle öneririm. Almanya İstanbul Konsolosluğu için aracı kurum olan İdata’ya Cuma günü evraklarımı teslim ettim. Bir sonraki Cuma günü vize için sms geldi ve apar topar sonucu öğrenmeye gittim. Pasaportun ilgili sayfasını açtığımda 1 yıllık multi girişli Schengen vizem olduğunu görmüştüm. Benim aklıma ilk gelen ise dilekçenin gerçekten işe yaradığı olmuştu.

Bu vize dilekçesine ilaveten bir de ileri tarihli uçak biletlerine rezervasyon yaptırıp bu biletleri de başvuru dosyasına koyarsanız inandırıcılığınız daha da artacaktır. Daha pozitif bir durum olabilir. Biz 15 Ağustos 2020 da gideceksek bir 3 ay sonrası bir de 6 ay sonrasına yine bilet rezervasyonu yapıp bunu da dosyamıza eklemeliyiz. 

Yukarıda bahsettiğim uzun süreli schengen vizesi dilekçe örneği için buraya tıklayabilirsiniz.

Schengen Vizesi Gerekli Evraklar
Schengen Vizesi Nasıl Alınır
Schengen Vizesi İstatistikleri
Uzun Süreli Schengen Vizesi Almanın Yolu yazılarımdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Schengen Vizesi Corona Mağduriyeti

Malesef hepimizin bildiği üzere Mart ayından itibaren Türkiye dahil birçok ülke sınırlarını corona virüsü nedeniyle kapattı. Birçoğumuz bu duruma hazırlıksız yakalandık, vize aldık, uçak bileti aldık, seyahat harcamalarını çoktan yapmıştık bile. İptal olan bu seyahatlerimiz için uçak bileti konusunda 2 ay sonra da olsa tam iade, değişiklik ve açığa alma hakları tanındı bizlere. Airbnb ve hotel konaklamalarımız için de iade süreci başlattık. Buraya tıklarsanız ilgili yazımızdan daha detaylı fikir alabilirsiniz. Gelelim aldığımız ama kullanmanın nasip olmadığı vizelerimize.

Almanya Schengen Vizesi sahibi arkadaşlar bu vizeyi kullanamadan corona nedeniyle vizeleri yanarsa malesef Almanya Konsolosluğu soğuk su için diyor.

Eğer başvurunuz sonucunda geçerli bir vize aldıysanız Vize Bölümü’nün vizenizin geçerlilik tarihinde değişiklik yapma imkanı bulunmamaktadır. Daha sonraki bir tarihte yeniden vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Vizenizi kullanmamış olmanız yeni başvurunuzu olumsuz etkilemeyecektir.

Vize ücreti ve iDATA’ya ödenen hizmet bedeli işlem için ödenen ücretler olduğundan, iadeleri ne yazık ki mümkün değildir.

Fransa Schengen Vizesi sahibi arkadaşlar bu vizeyi kullanamadan corona nedeniyle vizeleri yanarsa Fransa telafi edici bir hak sunuyor.

Vize aldım ama salgın krizinden dolayı, vizemi kullanamadan süresi doldu. İleri bir tarihte seyahat etmek için tekrar bir talepte bulunabilir miyim ve ne tür belgeler sunam gerekir?

Evet. Tekrar vize talebinde bulunabilirsiniz. Salgın krizinden dolayı seyahat edemediyseniz, yeni vize talebiniz karşılığında tarafınızdan, sadece 28 euroluk vize hizmet ücreti talep edilecektir (80 euro tutarindaki vize ücretini ödemeyeceksiniz).

Dosyanız aşağıdaki belgelerden oluşmalıdır :-Vize başvuru formu
-Fotoğraf
-Kullanılmamış vizenizin bulunduğu pasaportunuz/seyahat belgeniz
- Seyahatinizin iptalini ispat eden belge (acente veya bir etkinlik söz konusu idi ise, Fransa’daki iptalini gösteren belge)
- Yeni seyahatiniz ile ilgili belgeler
- Fransa’da kalacağınız yer ile ilgili belge (otel rezervasyonu veya şahısta kalacaksanız, karşı tarafın size göndereceği, Belediye’den alınan « attestation d’accueil » belgesi )
- Seyahat sağlık sigortası
- Yeni başvurunuzda tarafınızdan vize ücreti (80 avro) talep edilmez, sadece vize servis ücreti (28 avro) ödersiniz.

Yunanistan Schengen Vizesi sahibi arkadaşlar bu vizeyi kullanamadan corona nedeniyle vizeleri yanarsa Yunanistan telafi edici bir hak sunuyor.

18 Mart ve sonrasına seyahat etmek amacıyla vize almış olan, ancak COVID-19 önleme tedbirlerinden dolayı seyahatlerini gerçekleştiremeyen başvuru sahipleri, 1 Mayıs 2020 tarihinden sonra yeni bir vize almak istedikleri takdirde vizelerinin bir kopyasını ve gelecekteki seyahat planlarını gösteren bir e-posta yollayarak doğrudan yetkili Konsolosluklarla iletişime geçmelidirler.

İtalya Schengen Vizesi sahibi arkadaşlar bu vizeyi kullanamadan corona nedeniyle vizeleri yanarsa İtalya telafi edici bir hak sunuyor. Elimdeki kaynak İtalya vizesine Ankara’dan başvuranlar için geçerli. Diğer şehirler için de böyle olması muhtemel.

Vize tarihleri ertelenmesi yalnızca Ankara başvuru merkezinden yaptıysanız mümkün olacaktır. İtalya seyahatinizi yeniden planlamak istiyorsanız ve bu süre zarfında vizenizi diğer Schengen ülkelerine girmek için kullanmadıysanız, almış olduğunuz vize veriliş tarihinden itibaren 90 gün içerisinde aşağıdaki belgeleri sunarak VFS Global’e yeni bir başvuruda bulunabilirsiniz.
-Pasaport
-Eksiksiz doldurulmuş başvuru formu
-Seyahat sağlık sigortası
Ücretsiz olarak iptal edilemeyen hotel rezervasyonu
-Uçak bileti

Bildirilen yeni seyahat tarihlerinize göre bir kereye mahsus olmak üzere ve ücretsiz olarak vizeniz yenilenebilecektir.

Hollanda Schengen Vizesi sahibi arkadaşlara malesef kötü haber var.

Vize ücreti iade edilebilir mi?

COVID-19 tarafından kullanılmayan vizeler için vize ücretleri iade edilemez. Yeni bir başvuru yapılması gerekmektedir.

Henüz Hollanda’ya seyahat etmedim. Önceden verilmiş olan vizemin süresi uzatılabilir mi?

İptal edilen uçuşlar nedeniyle henüz Hollanda’ya seyahat edemeyen gezginlerin verilen vize süreleri uzatılamaz. Yeni bir vize başvurusu yapılmalıdır.

Macaristan Schengen Vizesi sahibi arkadaşlara da malesef kötü haber.

İspanya Schengen Vizesi sahibi arkadaşların bu mağduriyeti elden dilekçe konsolosluğa iletmesi gerekiyor. Corona varken elden dilekçe istemek Avrupa kıtasında corona vaka sayısında 1. olan İspanya’yı özetliyor zaten.

Slovenya Vizesi sahibi arkadaşlara da malesef kötü haber.

Diğer ülkeler ile ilgili bilgiye henüz ulaşamadım. Ulaştıkça burayı güncelleyeceğim. Burada yazılı olmayan ülkelerin vize mağduriyetleri konusunda haberiniz varsa İnstagram Ucuza Uçak hesabıma mesaj atabilirsiniz.

Paylaş :
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Tolga
4 yıl önce

Merhaba,

Arkadaşım Mart ayında İtalya’ya gidecekti malum durumlardan seyahat iptal oldu, bugün kendisine sizin paylaşımlarınızdan bahsedip konsolosluk ile irtibata geçmesini söyledim , aynı şehir hatta aynı hotel olması koşulu ile vize ücreti alınmadan mağduriyet in giderileceği dönüşünü aldik, bunu idata firmasında soyledi ayrıca , bu arada başvuru yeri İstanbul konsolosluğun direk bize attığı email mevcut ama şu anda emaile erisemiyorum bilgi vermek istedim