uçak bileti iptali

Uçak Bileti İptali Booking İptali Airbnb İptali Hotel İptali

Uçak bileti iptali, booking iptali, airbnb iptali konularında çok fazla mesaj geliyor. Bu konulara bu yazı üzerinden toplu cevap verip sizlere yol göstermek istiyorum. Bu yazının altında bulunan yorum kısmından sizler de bilgi ve tecrübelerinizi ekleyip güzel bir dayanışma ortamı kurabiliriz. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; her seyahatiniz için iptal hakkınız an itibariyle bulunmuyor. Türkiye Cumhuriyeti devletinin uçuş yasağı koyduğu ülkelere isteseniz de uçamayacağınız için otomatik olarak bu durum mücbir sebep adıyla iptal konusunu oluşturuyor. Ayrıca şunu da belirtmek gerek ki; sadece siz değil dünyanın birçok bölgesinden insanlar uçak biileti iptali, booking iptali, airbnb iptali ve hotel iptali için mailler gönderiyor ve yoğunluğa sebep veriyor. Keza Türkiye’deki yerleşik acenteler ve diğer şirketlerin de telefon hatları epey yoğun.

Hangi Ülkelere Yapılacak Seyahatler İptal Kapsamında

Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşlarını korumak amacıyla bir takım tedbirler aldı. Bunlardan biri de seyahat yasağı. Irak, İran, Güney Kore, Suudi Arabistan, İtalya , Almanya, Fransa, İspanya, Norveç,Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç,Hollanda’ya uçuşlar durduruldu. 17 Nisan’a kadar bu bölgelere seyahatiniz varsa bileti aldığınız havayolu şirketini arayıp uçak biletinizin ücret iadesini alabilirsiniz. Keza yine bu seyahatler için yaptığını seyahat harcamaları var ise yine oralara mail atarak ücret iadesi alabilirsiniz. Yukarıda sayılı olmayan İngiltere için seyahatiniz varsa şimdilik ücret iadesi hakkınız bulunmuyor çünkü devlet olarak İngiltere’ye seyahat yasağı henüz getirilmedi.

Normal vatandaşlar için belli ülkere yasak getirilmişken devlet memuru arkadaşlara topyekün yurt dışı yasağı getirildi. Yasak derken tamamen çıkamamak değil de izin alma prosedürü epey değişti ve zorlaştı. İlgili kararı görmek için buraya tıklayabilirsiniz. Bu metinle havayolu şirketi ya da konaklama yapacağınız yerlere başvurarak ücret iadesi alabilirsiniz.

Ücret İadesi İçin Ne Yapmak Gerekli ?

Aşağıda verdiğim yazıyı kendinize göre ayarlayıp Booking , Airbnb gibi konaklama satın aldığınız yerlere mail atıp ücret iadesi isteyebilirsiniz.

Dear Sir/Madam,

We planned to travel from  Turkey to Italy between March 7-15 2020.(Sizin seyahat tarihi) But because of the Coronovirus, Turkish Government suspended all flights to and from Italy between 1-16 March. (Yasaklanan tarih aralığı )

This is the news (Uluslararası nitelikte haber linki henüz bulamadım ) İtalya Örnek

Airline company announced it also: (Havayolu şirketi uçuş iptali duyurusu henüz sitelere eklenmedi ) Pegasus Örnek

“In accordance with the instructions issued by the General Directorate of Civil Aviation for Italy and Iraq flights between March 1 – March 16 2020 all flights has been cancelled due to Corona Virus.”

As you can see cancellation directive comes from the General Directorate of Civil Aviation. The General Directorate of Civil Aviation is a department of Ministry of Transportation and Infrastructure of the Republic of Turkey and responsible Government agency for civil aviation. As flights to and from Italy suspended by the Turkish Government, we can not travel to Italy.

That is why, I would like to cancel our reservation.

Best regards,

Yukarıda yazılı metni kendinize göre ayarlayarak yurt dışı merkezli seyahat harcaması yaptığınız yerlere mail atıp beklemeye başlayabilirsiniz. Böylece mücbir sebep nedeniyle uçak bileti iptali, booking iptali, airbnb iptali ve hotel iptali sağlayarak ücret iadesi alabilirsiniz.

4 Yorum Yapıldı

 • Müslüme Demirörs
  14 Mart 2020 - 10:16

  Arkadaşlar aranızda hotels com a ulaşıp derdini anlatabilen var mi. Muhatap bulamıyorum e mailleri yok resmen. Uygulamadan da ulaşılamıyor

  Cevap
 • Açelya
  23 Mart 2020 - 23:02

  Flixbus’tan tamamen iade almak mümkün mü? Deneyen oldu mu?

  Cevap
 • SENER
  29 Nisan 2020 - 23:06

  Booking.com hiçbir şekilde yardımcı olmuyor. Sadece otel iade talebini kabul etmedi diyerek işin içinden sıyrılmaya çalışıyor.

  Cevap
  • Ucuza Uçak
   1 Mayıs 2020 - 21:37

   Bu yazımızla birlikte çok kişiden olumlu dönüş oldu.

   Cevap

Bir Yorum Bırakmak İstermisiniz.