Belgrad Gezi Rehberi - Sırbistan - Ucuza Uçak

Belgrad Gezi Rehberi – Sırbistan

Belgrad gezi rehberi ile yine karşınızdayız. Vizeniz yok ama çok da bunaldınız. iki Avrupa göreyim , İnsta’ya fotoğraf atayım diyorsanız BELGRAD doğru tercih.Bilet fiyatlarının nispeten ucuz olması mı Türk kültürü etkisinin az da olsa devam etmesi mi bilinmez Belgrad hiç yurt dışına çıkmayanların ilk durağı oluyor genelde. Gittiğinizde tam olarak yabancı şehre geldik diyemeyebilirsiniz çünkü elinizi sallasanız Türk’e denk geliyorsunuz. Belgrad hakkında ham bilgiler vereceğim, gereksiz süslemelere girmeyeceğim.

Belgrad : Vizesiz Balkan Diyarı

 

Belgrad Pahalı mı?

Sırbistan’ın para birimi Sırp Dinarı’dır. 1 Türk Lirası 18 Sırp Dinarı değerindedir. Bu sizi yanıltmasın. Fiyatlar Türkiye ile eşdeğer olmadığı için 18 kat daha değerlidir bakış açısı yanıştır. 2019 Haziran ayında yazdığım bu yazı zamanında Türkiye ile hemen hemen aynı fiyatlara sahip şehirdir. Yemek fiyatları Türkiye’den belki biraz daha ucuz belki de aynı düzeyde denilebilir ama kesinlikle porsiyonları daha büyük.

Belgrad ‘ı Gezmek İçin Kaç Gün Gereklidir?

Bu başkenti gezmek için tam dolu 2 gün gayet yeterlidir. 3.gün biraz sıkılabilirsiniz. Eğer civar şehirlere gitmeyecekseniz 2-3 günlük seyahat gayet idealdir. Daha fazla zamanınız varsa mutlaka Novi Sad şehrini görmelisiniz.

Havalimanından Merkeze Ulaşım ?

Havalimanı şehir ulaşımı 72 numaralı otobüsle veya A2 numaralı yarı otobüsle yapılabilir. İkisinde de şoföre ödeme yapabilirsiniz ya da havalimanında satılan biletten alabilirsiniz.  Otobüs ile başka şehirlere veya tren garına giderek aktarma yapacak arkadaşlara 72 numaralı otobüsü tavsiye ederim son durak olan Zeleni Venac ta inip yürüyerek ulaşabilirler. Şehir çok büyük olmadığı için her yere yürüyerek gidebilirsiniz.

Belgrad : Vizesiz Balkan Diyarı

Belgrad ‘da Nerede Kalınır?

Bu şehirde ev,daire,hotel,couchsurfing vb. her türlü konaklama yöntemi mevcuttur. Aralarında  Airbnb verimlidir. Knez Mihalova Caddesi ve çevresinde yer ayarlarsanız toplu taşıma kullanmanıza gerek kalmadan günlerinizi geçirebilirsiniz. Airbnb konaklamasında indirim kullanmak için bu konuyu okuyabilirsiniz.

Nerede Yenir? – Ne Yenir?

Yiyecek içecek olarak porsiyonları bizimkilere oranla büyüktür ve fiyatlar abartı değildir. Walter – Bizim damak tadımıza uygun olarak tavsiye edebileceğim bir mekandır. Cevapi denilen köfte servis edilir ve  bu konuda 1 numaradır. Et yemeklerinin ağırlıkta olduğu Sırp mutfağında yemekler KAJMAK adı verilen bizim bildiğimiz kaymağa benzeyen bir çeşit krema ile servis ediliyor. Yiyecek, içecek olarak mekan tercih edecekseniz ana cadde üzerinden ziyade ara sokaklara yönelebilirsiniz. Marketlerde alkol fiyatları bize göre epey uygun olup sigara fiyatları buna nazaran daha pahalıdır.

Belgrad : Vizesiz Balkan Diyarı

Nereler Gezilir ?

Çok kişinin bilmediği bir şeyi paylaşacağım sizinle; KENDİ PARANIZI BASTIRMAK. Nation Bank of Serbia Visitor Center da bu işlemi ücretsiz yapabilirsiniz. Ancak müze bankanın içinde olduğundan dolayı bankanın çalışma saatleriyle eş güdümlü çalışıyor. Sihirli kelimeyi de unutmadan söyleyeyim,ÜCRETSİZ. Bence çok güzel bir hatıra. Fotoğrafınızın olduğu bu parayı kullanarak ileride ben önceden Sırbistanın kralıydım diye de torunlarınızı kandırabilirsiniz:) Nikola Tesla Müzesi, Knez Mihalova, Kalemegdan muhakkak görülmelidir. Kalemegdan’ın nehre bakan kısmında oturup dinlenebilirsiniz. Knez Mihalova’nın girişinde bulunan Boutique Kafe’nin caddeye bakan kısmında oturup etrafı izleyerek kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Republike Square, St. Michael’s Cathedral, Hram svetog Save görülmesi gereken yerlerdir.

Forum sitemizden dinamit06 Pub crawl’ı anlatmış bize. Neredeyse çoğu Avrupa ülkesinde olan bu tur sayesinde gittiğiniz şehirde gece gitmelik mekan arayışına girmeden kendinizi rehbere teslim ediyorsunuz. Biz gittiğimizde eşimle birlikte bu tura katıldık. Katılım 10 Euro ve neredeyse her şey dahil bu fiyata. Bir gece boyunca sizi 4 farklı mekana götürüyor. Buradaki espri gece boyunca takılmak isteyen ama nereye gideceğini bilemeyen ya da çekinen insanları bir araya toplaması. Mesela bizim turda Yeni Zelandalı ,Tunuslu birer çift , 3 kişilik İsviçreli kız grubu, bir Amerikalı , 4 kişilik Hindistanlı beyin cerrahı ekibi vardı.  Bir gecenizi bu tura ayırmanızı şiddetle öneririm. Link 0 Türk Lirası’ndan başlayan fyatlarla araç kiralama yapmak için buradaki yazımı okuyabilirsiniz. 445 Lira üzerine 230 Lira indirim ile 250 Lira üzerine 130 Lira indirim alarak konaklama yapmak için buradaki yazımı okuyabilirsiniz.

Paylaş :
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Burcu
3 yıl önce

Belgrad ‘a gitmek istiyorum acilen. Belgrad uçak bileti lazım hocam

Cİhan
3 yıl önce

Sevgilimle ilk yurtdışı gezimizdi. Yeri her zaman çok ayrıdır,bilet bakarken buralara geldim. Keşke şu süre bitse de tekrar gidebilsek..