Üsküp Gezi Rehberi - Makedonya - Ucuza Uçak

Üsküp Gezi Rehberi – Makedonya

Üsküp gezi rehberi ile yine karşınızdayız. Üsküp, Makedonya başkenti olmasının yanı sıra ülkenin en büyük şehridir. Makedonya ve Üsküp tarihine dair pek çok önemli yapıyı barındıran bu kent, doğal güzellikleri ve sıcakkanlı insanlarıyla turistlerin gözde mekanlarından birisi olmayı başarabilmiştir. Özellikle geçtiğimiz yıllardan günümüze kadar uzanan turizm iyileştirme çalışmaları sayesinde turistik bölgeler daha bakımlı ve göz alıcı hale getirilmiştir. Bunun yanında gezginlerin keyifli bir deneyim yaşayabilmesi için pek çok yeni imkan sunulmaya başlanmıştır. Makedonya vize konusunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ayrıcalıklı bir ülkedir. Sadece pasaportla yani vize olmadan Makedonya ‘ya seyahat etmek mümkündür. Şehir rehberi hakkında önemli bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Beni İnstagramdan takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Üsküp Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Ulaşılır?

Üsküp’e havayolu ile ulaşım sağlayacak turistlerin havalimanının şehir merkezine 24 km uzakta olduğunu bilmesi gerekmektedir. Ancak bu uzaklık 18 Türk Lirası karşılığında kullanılacak servislerle 30 dakika içinde aşılabilmektedir. Servis yerine taksi kullanmak isteyenler de 20 Türk Lirası ödeyerek şehir merkezine hızlı bir şekilde ulaşabilmektedir. Havalimanından şehir merkezine ulaşım dışında Üsküp Ohrid arasında ve Belgrad Üsküp arasında da sefer düzenleyen otobüsler bulunmaktadır.

Üsküp ‘te Kaç Gün Gezilmeli ?

Üsküp çok fazla zaman ayrılacak bir şehir değil. İlk gün şehir merkezini gezip, ikinci gün Matka Kanyonu ‘na gidip üçüncü gün de Ohrid Gölü ‘ne gidersen gezimizi layıkıyla yerine getirmiş oluruz. 3 günden fazlası bu şehirde bizi sıkabilir. Balkan ülkeleri turunu nasıl yapabileceğimizi yazdığım buradaki yazıma tıklayarak diğer şehirlere nasıl geçileceği bilgisini alabilirsiniz.

Üsküp Gezi Rehberi - Makedonya
Matka Kanyonu

Üsküp Gezilecek Yerler

Üsküp gezilecek yerler denilince akla ilk gelen yer kuşkusuz Taşköprü’dür. 1450’li yıllarda inşa edildiği tahmin edilen Taşköprü, şehrin armasında yer alacak kadar önemli yapıdır. Mimarının Mimar Sinan olduğu bilinen bu tarihi yapı, 6 metre genişliğinde ve 214 metre uzunluğundadır.

Makedonya Üsküp ve Avrupa tarihinin en eski yapılarından biri olan Üsküp Kalesi mutlaka gezilmesi gereken yapılar arasında yer almaktadır. Bu kale dışında Üsküp Şehir Müzesi, Rahibe Teresa evi, Makedonya Mücadele Müzesi, Makedonya Meydanı, Aziz Ohrid Kliment Katedrali ve Mustafa Paşa Camii de şehirde ziyaret edilmesi tavsiye edilen yerler arasında bulunmaktadır.

Makedonya gezilecek yerler kapsamında Üsküp‘e giden herkesin mutlaka gitmesi gereken yerlerden bir diğeri ise Matka Kanyonu ‘dur. Üsküp şehir garajının yanından Matka Kanyonu ‘na otobüsler kalkmaktadır. 6 TL civarı ücrete 20,25 dakika içerisinde sizi Matka Kanyonu ‘na götürüyor. Taksi ile gitmek isterseniz yaklaşık 7 Euro gibi ücretle Matka Kanyonu ‘na gidebilirsiniz.

Üsküp Gezi Rehberi - Makedonya
Üsküp Kalesi

Üsküp‘ten Ohrid‘e Nasıl Gidillir ?

Makedonya başkenti Üsküp‘e gidip hemen hemen herkesin gittiği ve bence de görülmesi gereken yerlerden biri de Ohrid Gölü ‘dür. Ohrid Gölü ‘ne Üsküp‘ten otobüsle 50-60 TL ücretle gidebilirsiniz.  Üsküp Ohrid arası yaklaşık 3,5 saat sürmektedir. Ohrid bana göre Büyükada ‘ya çok benzemektedir. Bu şekilde düşündüğünüzde 1 gün gayet yeterli bir süredir gezmek için.

Üsküp Gezi Rehberi - Makedonya
Ohrid

Üsküp’te Ne Yenir?

Üsküp ziyareti yapacak olan turistlerin şehir rehberi okurken en merak ettiği bölüm şehir mutfağı hakkındaki bilgilerin yer aldığı bölümdür. Makedonya mutfağı Türk mutfağıyla oldukça benzerlik göstermektedir. Özellikle, turistler ve yerliler tarafından sıklıkla tüketilen çorbalar ve börekler Türk insanına oldukça tanıdık gelecektir. Börek ve çorbalar dışında ülkeye seyahat eden kişiler tarafından sıklıkla tüketilen bir diğer yemek Pleskevitsa adındaki köftedir. Dana kıymasından yapılan Cevabdzinica, yaygın hamur işlerinden biri olan Mekitsa, içerisinde kuru siyah erik bulunan Makedona Yahnisi ve içinde pek çok farklı malzeme bulunan Shopska Salatası da Üsküp’te yapılan tatiller sırasında tadılması gereken yemekler arasındadır.

Konaklama Seçenekleri

Üsküp ziyareti yapacak olan kişilerin mutlaka gitmeden önce konaklama yapacağı yeri belirlemesi gerekmektedir. Aksi taktirde, turistik yerlere uzak bölgelerde konaklama yapmak zorunda kalınacak ve tatiller yorucu geçecektir. Tatil sırasında yorulmamak ve ekstradan yol masrafı çıkmaması için turistlere Makedonya Meydanı ve çevresinde konaklamaları tavsiye edilmektedir. Beş yıldızlı otellerin fiyatları ortalama 500 Türk Lirası, dört yıldızlı otellerin fiyatları 300 Türk Lirası’dır.  Buradaki otelleri maddi açıdan zorlayıcı bulan turistler, Türk Çarşısı ve çevresindeki otellerde, evlerde ya da hostellerde kalabilir. Bu bölgeden şehir merkezine kısa bir yürüyüş ile ulaşılabilmektedir. Eğer tek kişi olarak gezmiyorsanız airbnb 450 TL üzerine 230 TL indirim uygulayarak çok daha ucuza kalabilirsiniz. Airbnb konusu için buradaki yazımı okuyabilirsiniz.

Üsküp Pahalılık Durumu

Üsküp Avrupa’da bulunan diğer şehirlere göre oldukça ucuz bir kenttir. Şehir içindeki seyahat araçlarından turistik bölgelere giriş bedellerine kadar uygun kabul edilebilecek bir fiyatlandırmaya sahiptir. Ucuzluğa örnek olarak, şehir içinde kaliteli bir restoranda yenilecek bir yemek ve yanında içilecek bir içeceğin toplam fiyatı 6 Euro’dur. Bir başka örnek verilecek olursa, Ohrid ve Üsküp arasında yapılacak bir taksi yolculuğu sadece 10 Euro tutmaktadır. Örneklerden yola çıkarak makul bir fiyata, Üsküp’te kaliteli bir tatil deneyimi yaşamak mümkündür. Makedonya para birimi Makedonya Dinarı ‘dır ve Türk Lirası karşılığı 0,1 değerindedir.

 

 

Paylaş :
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Enes
3 yıl önce

Teşekkürler yazı için.