Balkan Turu : Vizesiz Ülkeler - Ucuza Uçak

Balkan Turu : Vizesiz Ülkeler

Balkan turu yazısı ile karşınızdayız. Türkiye’den yola çıkıp en masrafsız şekilde gidebileceğimiz yurt dışı seyahatlerinin başında Balkan ülkeleri geliyor. En basitinden Schengen Vizesi istememesi yani vizesiz seyahat özgürlüğü olması cebimizde Schengen Vize ücreti olan 80 Euro’nun kalmasına hatta bunu Balkanlarda harcamamıza vesile oluyor. Vizesiz Balkan ülkelerinden birine gidip geri dönmek tercihiniz değilse balkan şehirlerinden birine gidip bir plan dahilinde diğer şehirleri kapsayacak şekilde Balkan Turu yapmak güzel tercih olacaktır.

Balkanlar Turu denildiğinde aklımıza vizesiz olma özelliği geldiği için sadece vize istemeyen balkan ülkeleri için plan yapabiliriz. Bunlar; Sırbistan,Bosna Hersek, Makedonya, Karadağ, Arnavutluk ve Kosova’dır. Eğer Schengen vizeniz varsa tüm istediğiniz ülkeleri bu rotaya dahil edebilirsiniz. Sırbistan ile Kosova arasındaki siyasi kriz nedeniyle ülkeler arası geçiş yapılamamaktadır. Rotanızı çizerken buna dikkat edin.

Balkan Turu : Vizesiz Ülkeler
Kotor

Balkan Turu Rotası

İlk gidiş şehrinin Belgrad ya da Üsküp olması avantajınıza olacaktır. Haritada bir yuvarlak çizecek şekilde rota yapıp buna uygun plan yapacağız. Bu yüzden bu iki şehirden en ucuzu hangisi ise balkan turu macerasına bu şehirden başlamak doğru olacaktır. Üsküp-Ohrid-Kotor-Budva-Mostar-Saraybosna ve Belgrad turu gayet ideal olacaktır. Bu gezi planı sizi çok yoracağı için aralarında gezmeye gerek olmayan Arnavutluk’u dahil etmedim.

Balkan turu macerasını tek veya iki kişiden fazla olarak yapacaksanız kesinlikle araç kiralamanızı öneririm. Araç kiralamasını buradaki yazımdan faydalanarak çok ucuza getirebilirsiniz.

Balkan turunu eğer araç kiralama dışında otobüs veya trenlerle yapacaksanız kesinlikle gün gün saat saat tüm gezi detaylarını planlayıp bunu da yanınızda götürmeniz gerekecek.

Balkan Turu : Üsküp-Ohrid-Budva-Kotor-Mostar-Saraybosna-Belgrad

Bosna Hersek’i daha önce gördüyseniz bu rotadan çıkarmanızı ve Karadağ-Sırbistan arasındaki enfes manzaralı tren yolculuğu yapmanızı şiddetle öneririm. Bu tren yolculuğu yaklaşık 9-10 saat sürmekte ve fiyatı 24€. Bu bileti seyahatinizden bir gün önce gardan alabilirsiniz ancak ben şimdiden alayım kafam rahat etsin diyorsanız buradaki linkten bilgi alabilirsiniz.

Balkan Turu Esnasındaki Şehirler Arası Ulaşım

Şehirler arası ulaşımı eğer araç kiralama ile sağlamayacaksanız bunun en ucuz yolu otobüsü kullanmanız gerekecek.  Ben kesinlikle araç kiralama seçeneğini öneririm çünkü şuradaki konumu okursanız araç kiralamayı nasıl ucuza getirebildiğinizi yazmıştım.  Araç kiralamanın en büyük eksisi şu: Aracı aldığınız şehirle teslim ettiğiniz şehir farklı ise araç kiralama ücreti yüksek çıkacaktır. Yok ben aracı teslim aldığım yere geri dönerim derseniz hem zaman kaybedecek hem de akaryakıt masrafınız olacak. Araç kiralama mı otobüs mü bunun kararı sizde.

Balkan turunu otobüsle yapmak istiyorsanız, otobüs biletlerini seyahat gününden bir gün önce ya da seyahat gününde otogardan alabilirsiniz.  Genelde en yüksek sezonda bile bu şekilde otobüs bileti bulmak mümkün. Ancak biz bu riske giremeyiz diyorsanız aşağıda vereceğim linklerden ilgilendiğiniz rotalar için bilet alabilirsiniz. Bu otobüs yolculuklarında valizler için mesafeye göre 1 ya da 2 Euro gibi ekstra ücret isteniyor. Aşağıdaki sitelerden hem otobüs hem de tren saatli ve fiyatını görebilirsiniz. İstediğiniz gibi planı yapmakta özgürsünüz.
http://rome2rio.com , vollo.netbusticket4.me/ENgetbybus.com/en/

Balkan Turu : Vizesiz Ülkeler
Ohrid

Balkan Turu Esnasında Konaklama

Konaklama malilyeti ülkeden ülkeye değişmekte kişi sayısına göre tercih değişmektedir. Eğer 1 kişilik bir seyahat ise Hostel konaklaması daha ucuz olacaktır. Ancak birden fazla kişi seyahat ediyorsanız Airbnb konaklaması daha ucuz olacaktır. Airbnb’de 450 TL üzerine 230 TL indirim ya da 2550 TL üzerine 130 TL indirim kullanarak bu rezervasyonu yapmak için buradaki yazımı okuyabilirsiniz.

Üsküp için; Makedonya Meydanı ve Eski Şehir çevresinde yer ayarlarsanız toplu taşıma kullanmanıza gerek kalmadan günlerinizi geçirebilirsiniz.
Ohrid çok küçük olduğu için göl kenarı yerler sizin gezmenizi kolaylaştıracaktır.
Kotor için; Old Town ve çevresinde yer ayarlarsanız toplu taşıma kullanmanıza gerek kalmadan günlerinizi geçirebilirsiniz.
Budva için; Old Town, Gospostine ve çevresinde yer ayarlarsanız toplu taşıma kullanmanıza gerek kalmadan günlerinizi geçirebilirsiniz.
Saray Bosna için; Başçarşı ve çevresinde yer ayarlarsanız toplu taşıma kullanmanıza gerek kalmadan günlerinizi geçirebilirsiniz.
Belgrad için; Knez Mihalova Caddesi ve çevresinde yer ayarlarsanız toplu taşıma kullanmanıza gerek kalmadan günlerinizi geçirebilirsiniz.

Matka Kanyonu
Matka Kanyonu

Vizesiz Balkan Turunda Gezilecek Yerler

Belgrad’da gezilecek yerleri şuradaki yazımdan okuyabilirsiniz.
Saraybosna içn; Gazi Hüsrev Bey Camii, Saraybosna Katedrali, Milli Kütüphane, Latin Köprüsü, Umut Tüneli gezilebilir.
Mostar için; Koski Mehmet Paşa Camii, Müslüm Bey Konağı, Eğri Köprü, Bakırcılar Çarşısı görülecek yerlerdir. Mostar için 5-6 saatlik gezi yeterli olacaktır.
Kotor için; Kotor Kalesi ve Kayaların Leydii Adası gezi için yeterli çünkü şehir deniz ve plaj turizmi ile ünlü.
Budva için; Sveti Stefan Adası gezilecek yer olup yine Kotor gibi deniz turizmi ile ünlü yerdir.
Üsküp için; Matka Kanyonu kesinlikle görülmesi gerekir diye düşünüyorum. Bunun haricinde Üskül Kalesi, Sveti Spas Kilisesi, Taşköprü başlıca gezilecek yerlerdir.
Ohrid için; Ohrid Gölü dışında pek bir şey yok J Roma döneminden kalma antik tiyatro , Aziz Bogorodica Perivlepta, Ohrid Pazarı, Çınar Meydanı gezilecek yerlerdir.

Balkan Turunda Ne Yenir ?

Bu ülkeler birbirlerine komşu oldukları için mutfaklarının çok fazla ortak noktası var. Balkan turu esnasın da kırmızı et yemekten kesinlikle çekinmemenizi öneririm.Çünkü; etler hem çok lezzetli hem de müslüman kültürün hakimiyetinden dolayı domuz eti şüphenize gerek yok . Kısaca bahsetmem gerekirse Cevapi adıyla bilinen bizdeki et köftesi. Boreki ise herkesin tahmin ettiği gibi börek. İçide bizdeki gibi peynirli,kıymalı,sebzeli olabiliyor. Elbasan tava ;Balkanlardan Türk mutfağına girmiş olan lezzetlerden sadece bir tanesi. Kısaca bizden çok da farklı bir mutfak kültürleri yok.

Belgrad
Belgrad

Döviz İhtiyacı

Para birimi Balkanlar turu esnasında karşılaşabileceğiniz en önemli sorun. Çünkü; bu ülkelerin her birinin para birimi farklı, ayrıca turunuzda her ülkede çok az kalacağınız için her ülkede ihtiyacınız kadar parayı bozdurmanız gerekiyor. Bu miktarın ne olduğunu tam olarak bilmeniz pek mümkün değil. Eğer fazla para bozdurursanız ve ülkeyi terk etmeden bunu tekrar Dolar’a veye Euro’ya çevirmezseniz cebinizde hiçbir işe yaramayan para kalacaktır.vEğer az bozdurursanız da kredi kartı geçmeyen yerlerde sıkıntı yaşarsınız.Size tavsiyem sadece; mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde hesap edip paranızı ona göre bozdurmanız derim.

Araçla Balkan Turu

İki kişi Edirne’den çıkıp arabayla tur yaparsanız 8-9 günlük toplam masraf 10000 TL civarında olacaktır. Ben ucuza uçak olarak bir seyahate bu kadar bütçe ayrılmasını doğru bulmadığım için ve kendim de bizzat tecrübe etmediğim için size bilgi veremeyeceğim.0 Türk Lirası’ndan başlayan fiyatlarla araç kiralama yapmak için buradaki yazımıokuyabilirsiniz. 445 Lira üzerine 230 Lira indirim ile 250 Lira üzerine 130 Lira indirim alarak konaklama yapmak için buradaki yazımı okuyabilirsiniz.

Paylaş :
Subscribe
Bildir
5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Begüm
3 yıl önce

Güzel yazı olmuş hocam teşekkürleR

Mine
3 yıl önce

İlk kez yurtdışına çıkacağım ..Hedefimiz tabiki Balkanlar!

Su
1 yıl önce

Bende balkan turu yapmak istiyorum ama malum şu sıralar ekonomi çok koru durumda. Bu zamana kadar niye durdun diyeceksiniz yaşımın gelmesini bekledim diyeyim. Suan 19 yaşındayım. Dünyayı gezmek istiyorum. Ama şu zamanda nasıl uygun fiyata getiririm kara kara onu düşünüyorum. Yazınız gezilecek yerler konusunda çok faydalı fakat maalesef bazı siteleri açamıyorum. Suan otobüs veya araba fiyatları nedir? Nerede ne kadara konaklayabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim

Fatih
Reply to  Su
1 yıl önce

10 Aralık’ta gidiyorum ben araç kiraladık Üsküp ten 7 bin lira benzinle birlikte 12 bin civarına gelecek 8 gün için. Kalacak yer için booking veya airbnb kullanabilirsiniz, istediğiniz bir şehri yazıp otel veya dairede ,resimlerine bakıp karar, kalabilirsiniz.(Tek kişi iseniz tavsiyem tur şirketleri ile gitmeniz daha hesaplı olacaktır), bu arada başka soru soracaksınız sorabilirsiniz, gitmeden öyle bir araştırma içine girdim ki gözü kapalı tarif ederim 😂.