Ukrayna Gezi Rehberi - Kiev - Ucuza Uçak Ucuz Uçak Biletleri

Ukrayna Gezi Rehberi – Kiev

Ukrayna Gezi Rehberi yazımızı okuyarak Kiev tatili öncesinde şehirle alakalı önemli bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunun dışında ülke ve şehirdeki fiyatlar hakkında bilgi sahibi olabilir, tatil bütçenizi isteklerinize göre ayarlayabilirsiniz.Ukrayna hava durumu, Ukrayna para birimi, Kiev’de ulaşım, Kiev’de gece hayatı, Kiev’de ne yenir nerede yenir ve Kiev gezilecek yerler ana hatlarımız olacaktır. Lviv yazımız için Lviv – Ukrayna’nın Kültür Başkenti

Ukrayna, Türkler  tarafından tercih edilen en popüler ülkelerden biridir.Bu popüler gezi noktasının Ukrayna olmasının sebebi vizesiz ve yeni çipli kimlik ile seyahat edilebilir olmasıdır. Pasaport derdi yok, vize derdi yok. Sadece pasaport ve vize  ücreti bile Ukrayna’da harcayacağınız paradan fazla olabilir. Türkiye ‘ den direkt  olarak birçok şehirden Başkent Kiev’e uçuş mevcut.  Haliyle insanların ilk tercihi her zaman Kiev oluyor. 2019 yılına kadar popüleritesi gerçekten çok fazla olan Ukrayna artık cazibesini kaybediyor diyebiliriz.  Özellikle ülkemizde kur artışı bize eskisi gibi ucuza tatil yapmayı mümkün kılmıyor açıkçası.

Ukrayna Hava Durumu – Ukrayna Gezi Rehberi

Ukrayna ne kadar Rusya’ya yakın bir ülke gözükse de kendileri has ve has Avrupalıdır . Hatta Avrupa’nın en büyük yüz ölçümüne sahip ülkesidir. Ülkede resmi dil Ukraynaca olsa da %85 oranında Rusça konuşulmaktadır. Genel anlamda ağır kış şartlarının olmasından ötürü iklim genelde kış aylarında eksi ( – ) derecelerde gezmekte , yaz aylarında normal dilimlerde 20-24 derece aralığındadır. Yazın etkisiyle birlikte bazı günlerde +30 dereceler görülmektedir. Hal böyle olunca sizi aldırmasın geceleri yaz aylarında bile genellikle 18 derece seyretmekle birlikte 13 – 14 dereceleri görebilirsiniz. Haliyle hangi mevsimde olursanız olun seyahat planlarınızın arasında Ukrayna mevcut ise bir ceket  valizinizde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Ukrayna Giriş Deneyimleri – Gezi Rehberi

Ukrayna gezi rehberi yazımızın belki en önemli konusu burasıdır. Benim deneyimlerimle ilgili olarak Ukrayna giriş ve çıkışlarda problem yaşamamak adına yapmanız gerekenler ,

-Pasaportunuz yeni ve daha önce hiç yurt dışına çıkış yapmadıysanız KİMLİK ile gitmenizi tavsiye ediyorum.

-Özellikle Lviv’e gidecek olan arkadaşlar ilave sorulara maruz kalıyor. Sebebine gelirsek Polonya sınırına tabiri caizse yürüme mesafesinde olmasıdır. Çünkü Ukrayna vatandaşları Avrupa ülkelerine gitmek için bizim gibi vize almak zorunda değil. Lviv Avrupa’ya açılan kapı konumunda olduğu için bizleri biraz zorlayabiliyorlar.

-Ukrayna’ya giderken yanınızda günlük 40 Dolar olacak şekilde para götürmeniz gerekiyor. Üstelik kaç gün kalacaksanız ona 3 gün daha ekleyip o kadar para götürmelisiniz. Yani 3 gün Ukrayna’da kalmak için (3+3)x40$ = 240$ götürmeniz gerekiyor. Siz sormadan ben söyleyeyim kredi kartını kabul etmiyorlar.

-Giderken mutlaka sahte de olsa hotel rezervasyonu yapıp çıktısını alın, kesinlikle soruyorlar . Aynı şekilde uçak dönüş biletinizi görmek istiyorlar.

-En çok merak edilen konu ise  kimlik ile girilirken  doldurulması gereken Ukrayna Giriş Formu, buraya ekliyorum gerçekten buna göz atmanızı öneririm.

Ukrayna Gezi Rehberi

-Ayrıca tavsiyem Döviz olarak yanınızda DOLAR bulundurmanızdır. Dolar daha geçerli görülüyor. Ukraynada gerçekten döviz bozdurmak anlamında hiç zorlanmazsınız. Her yerde ufak kulübe gibi döviz büroları mevcut. Gerçekten rekabet olduğundan dolayı aşırı farklılık gösterebiliyor. Havalimanında dışarıdan en az 1.00 grivna daha az bozuyorlar . Yanınızda 15-20 dolar bozuk bulundurup taksi parası kadar change yapmanız tavsiyemdir.

Ukrayna – Kiev Gezi Rehberi

Ukrayna gezi rehberi yazımıza Kiev ile devam edelim. Kiev ile ilgili olarak 2019 Ağustos ayında son tatilimi buraya yaptığımdan dolayı tüm bilgiler güncel şekildedir. Kiev , Ukrayna’da gezebileceğiniz en kültürel şehirdir. Tarih ve kültürel olarak gezebileceğiniz çok fazla seçenekler mevcut . Kısa olarak gezilmesi gereken yerlere değineceğim .

  • Aziz Sofya Katedrali Volodymyrska St, 24, Kyiv, Ukrayna

Azize Sofya Katedrali veya Ayasofya Katedrali Kiev ‘de şehrin sembollerinden biri olan, temeli 11. yüzyıl başında atılmış tarihi yapı. 1990 yılında Dünya Mirasları listesi’ne giren yapı, 2007’de yapılan oylama sonucuna göre Ukrayna’nın yedi harikasından biridir.

10:00 – 21:00 Saatleri arasında ziyaret edilebilir .

Giriş Ücreti ;  50 Grivnadır . Bu sadece Aziz Sofya Katedrali etkinlik alanı gezmek içindir. Aziz Sofya Ketadrali içerisini görmek isterseniz toplamda 130 Grivna ödemeniz gerekiyor.

Bell Tower gezmek isterseniz bunu belirtmeniz gerekmektedir. İlave olarak 60 Grivana ücret ödemeniz  gerekmektedir.

  • Mağaralar Manastırı Lavrska St, 15, Kyiv, Ukrayna

Kiev Pechersk Manastırı, Kiev Mağara Manastırları olarak da bilinir, Ukrayna’da, Kiev’in ilçelerinden birine adını vermiş tarihi Ortodoks Hıristiyan manastırıdır. Lavra, 1051 yılında mağara manastırı olarak kuruluşundan bu yana Doğu Avrupa’da Doğu Ortodoks Hıristiyanlığının önemli merkezi olmuştur

10:00 – 20:00 arası saatlerde ziyaret edilebilir .

Giriş Ücreti 80 Grivnadır.

  • Khreshchatyk Caddesi

Kiev’in en ünlü caddesidir. Genelde özel günler ve hafta sonları trafiğe kapatılıyor ve etkinlikler düzenleniyor .

  • Nezalezhnosti Meydanı Khreshchatyk St. , Kyiv, Ukrayna

Bağımsızlık Meydanı olarak adlandırılmakla birlikte kısaca herkes Maidan olarak biliyor. Her saat genelde insanlar burada aktif şekilde vakit geçiriyor. Şehrin merkezi diyebiliriz.

  • Golden Gate Volodymyrska St, 40А, Kyiv, Ukrayna

Kiev’in Altın Kapısı, Kiev’in Rus başkenti olan Kiev’in 11. yüzyıl surlarındaki ana kapıydı. Konstantinopolis’in Altın Kapısı’nın taklidi olarak seçildi. Yapı Ortaçağ’da sökülmüş ve varlığının bir kaç iz bırakması sağlanmıştır.

10:00 – 17:00 Arasında Ziyaret edilebilir

Giriş ücreti 50 Grivanadır. Açıkcası içeride çok bir şey yok dışarıdan daha ihtişamlı .

  • Michael Altın Kubbeli Katedral Triokhsviatytelska St, 8, Kyiv, Ukrayna

Michael Altın Kubbeli Manastırı, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de işleyen bir manastır. Manastır, Ayasofya Katedrali’nin kuzeydoğusunda bir blöfün kenarında Dinyeper Nehri’nin sağ kıyısında yer almaktadır.

Gezilebilecek en iyi kilisedir. Burası tam anlamıyla bir kilisedir. Müze değildir. Gerekli bilgilendirme yazıları mevcut olmasıyla birlikte fotoğraf çekilmesi yasaktır. İnsanlar burada ibadet yaptığından dolayı lütfen dikkat edelim. Çünkü Ukraynalılar bu konuda gerçekten hassaslar.

Tüm  metro istasyonlarını gezmenizi şiddetle tavsiye ederiHepsi çok güzel. Sebebi ise  Kiev metro istasyonları soğuk savaş zamanında sığınak olarak yapıldığından çok görkemli. İlerleyen zamanlarda bunları metro istasyonları olarak değerlendirmişler. Arsenal istasyonu yerin 105mt altında bulunmakla birlikte görülmesi gereken bir yer. Ayrıca yürüyen merdivenlere dikkat bizimkilerden kat ve kat hızlı çalıştığından dolayı  dikkatli olmakta fayda var.

Bununla birlikte çok daha fazla gezilebilecek yerler mevcuttur. Genel anlamda uzun uzun bahsettiğim yerler  şehrin simgeleri  olduğundan dolayı özellikle  değinmek istedim. Bununla birlikte Anavatan heykeli , 2. Dünya Savaş Müzesi , Uluslararası Çernobil Müzesi , Hidropark , Hryshko Uluslararası Botonik Bahçesi , Kiev Hayvanat Bahçesi , Darnitsa Akvaryum , Uluslararası Kiev Operası ve dahası mevcut.

Kiev Ulaşım

Ukrayna gezi rehberi yazımızın bir başka konusu ulaşım. Kiev ulaşımla ilgili olarak diğer şehirlere göre daha rahattır çünkü seçenek fazladır.

Şehre komple hakim olan metro hattı, bununla birlikte aktarma tarzında tramvay ve treylobüs hatlarına ilave olarak dolmuşlar mevcut.

Kievde ulaşım diğer şehirlere göre daha pahalı ; Metro – Tramvay – Treylobüs  biletleri 8 Grivnadır. 1 Grivna yaklaşık 0,23 Türk Lirası değerindedir.

Biletler için Metro istasyonların içerisinde kasalardan jeton alabilirsiniz. Ayrıca size önerim Metro kartı almanız çünkü iş gidiş ve çıkış saatlerinde o kasaların önünde 20dk sıra bekleyebilirsiniz.

Ukrayna Gezi Rehberi

Tramvay ve Treylobüs biletleri içinde bindikten sonra araç içerisinde biletçiler mevcut . Geç saatlerde ise bu biletçilerin yerine aracı kullanan şoförlere ödeme yapıp bilet alabilirsiniz. Aldığımız biletleri araç içinde bulunan  zımba yardımıyla delmemiz gerekiyor.

Ukrayna Gezi Rehberi

Ayrıca mevcut dolmuş hatları var. Bunlar da farklı tarifelerle çalışmaktalar. Genelde kısa mesafe , şehir içinde 7 veya 8 grivna ile ücretlendirmektedir.

Ukrayna şehrinde taksi hatlarıyla ilgili problem yok herkes taksicilik yapabildiğinden dolayı çok farklı alternatifler mevcut. Klasik Sarı taksi diye tabir ettiğimiz merkez yerlerde bulunan taksiler mevcut. Bunlardan uzak duruyoruz öncelikle.

Artık herkesin akıllı telefonu mevcut. İnternet erişimi için marketlerde bile bulunan tak kullan hatlar mevcut.

Vodafone 80 Grinva
KievStar ( Türk Telekom gibi ) 95 Grivna
LifeCell ( Turkcell ) 150 Grivna

Bunları almak zorunda değilsiniz kendi hattınızı kullanabilirsinizde. Ama yemek ve taksi ihtiyacınız olduğunda sizi aramıyorlar yabancı numara olduğundan dolayı.

3 adet uygulama mevcut.  Bunları kullanabiliriz. Gideceğiniz yere 3 uygulama bakarak ulaşım sağlayın çünkü hepsinde farklı fiyat çıkıyor. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde toplu taşıma kullanmak daha ucuz çünkü gece 30 grivna gittiğiniz bir  yere akşam 7de 100 grivnaya gidiyorsunuz .

Ukrayna Gece Hayatı

Genel Anlamda Ukrayna deyince tabi ki gece hayatı geliyor herkesin aklına. Üzülerek söylemem gerek ki artık önceki yıllar gibi sudan ucuza değil gece hayatı . Malasef ki Arap Rüzgarı Ukrayna’da da hakim . Standart bir gece için 1000 grivna gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Malum Ukrayna özellikle Kiev’de gece hayatı çok ileri düzeyde herkese hitap edebilecek bir eğlence mevcut.

Merkezde bulunan ARENA’ya gitmeniz durumunda Kiev ünlü kulüblerine ulaşabileceksiniz. Özellikle belirtmek istiyorum. Ukrayna’da Face kontrol mevcut. Yaşınız  ve kimliğinizde ne yazdığı önemli değil. Tipinizi beğenmezse içeri almazlar açık ve net. Kıyafet önemli şort terlik saçma sapan kıyafetlerle içeri malasef almıyorlar.

Kulüp önerisi için Kiev’de benim  hoşuma giden gece klübü  ‘Forsage ‘ dir. Örneklemek gerekiyorsa  giriş ücreti sürekli değişmektedir. Güncel olarak şuanda M : 300 Grivna  D: 100 Grivna dir. Ama yanınızda kız arkadaşınız varsa erkek için 200 grivna ödersiniz. Arkadaşlar bu giriş parası değildir. Özellikle buna dikkat edin sizin yabancı olduğunuzu anladıklarında  bunu çok yapıyorlar. Bu ödediğiniz para depozitodur. İçeride kullanmanız için size kart verirler parayı buna yüklüyorlar.

Fiyatlara gelince kısaca yazayım ,

Kokteyler 150 -200 Grivna 400ml
Viski Kola 85 Grivna 200ml
Votka Enerji 80 Grivna 400ml
Tekila Shot 95 Grivna

Ukrayna’da Ne Yenir

Yemeklerle ilgili olarak açıkçası benim en çok zorlandığım kısım burası

Gerçekten Ukrayna’da kültürel açıdan çok farklı yemek seçenekleri mevcut. Çok fazla et seçenekleri mevcut. Sipariş verirken özellikle sorun  çünkü Domuz , Dana , Kuzu , Tavşan , Tavuk olarak seçenekler mevcut.

Özellikle tavsiyemdir. Uzun süre balık işi yaptığımdan dolayı bu konuda uzmanım diyebilirim. Ukrayna’da 4 farklı şehirde tatil yapıp gezme imkanım oldu. Market , Pazar ve Balık pazarlarını gezme imkanım olduğu için gördüğüm balıkları biz kedilere  vermiyoruz Türkiye’de . Tabi ki tercih sizin.

Eğer ev yemeği tarzında restorantlar arıyorsanız açıkçası size tavsiyem  Puzata Hata tercih edebilirsinz. Konsepti çok iyi açık büfe gibi istediğinizi alıyorsunuz kasada ödüyorsunuz .

İlave olarak Steak Restorantı olarak gittiğim restoran bence çok iyidi. Menü olarak İngilizce isterseniz getiriyorlar. Restorantın adı  YAK . Steak  100gr 89 grinva olarak fiyatlandırdı. Bilginize.

Ayrıca yemek siparişleriniz içinde  bizdeki yemek sepeti gibi bir uygulama mevcut. Bunu kullanabilirsiniz. Uber servisi seçtiğiniz yemeği gidip restoranttan alıp sizin adresinize getirmektedir. Ücret ise yemeğe ilave olarak 30 grivnadır.

UBER EATS ;
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ubercab.eats&hl=tr

Diğer uygulama ise ne isterseniz sizin için bulup getirebilen kuryeniz için Glova yı kulanabilirsiniz. Anlaşmalı oldukları restoran ve marketler için cüzi miktarda ücretler alıyorlar.  Özel siparişleriniz için kurye sizden 60  grivna alacaktır.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.glovo&hl=tr . Bu bilgileri de verdiğimize göre Ukrayna gezi rehberi yazımızı burada sonlandıralım. Diğer şehirler ve ülkeler hakkında da bilgi almak isterseniz Gezi Rehberi kategorisine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Paylaş :
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Alper
3 yıl önce

Çok detaylı Kiev gezi rehberi olmuş. Teşekkürler.