Güney Kore Gezilecek Yerler

Merhabalar, bu yazımızda kişisel deneyimlerimizden yola çıkarak Güney Kore’de nereler gezilir bundan bahsetmek istiyoruz. Güney Kore’ye gelmeden önce gezilecek yerler için diğer gezilerimizdeki gibi ayrıntılı bir araştırma yapmamıza hiç gerek kalmadı çünkü liseden beri hiç kopmadığım ve çok sevdiğim Koreli bir arkadaşıma rica edip  Güney Kore’de Seul’de onun yanında kalmayı planladık. Kendisi inanılmaz kibar ve cömert bir insan olduğu için orada olduğumuz süre boyunca işi gücü bırakıp bütün Güney Kore’yi bize gezdirdi. Incheon bölgesinde gökdelenlerin içinde ikiz kardeşiyle paylaştığı 3+1 dairesine yerleştik. İlk gün gezi planımızı oluşturup, onların yerel arama motorlarından rotamıza göre otellerimizi tuttuk. Sonrasında Jeju için uçak biletlerimizi aldık ve araba kiraladık. Toplamda 6 gün sürecek olan Güney Kore gezimizde otel + uçak ve araba kiralaması kişi başı 300$ tuttu.Rotamız şu şekilde oldu; Seul, Cheongju, Gyeongju, Busan, Jeju Adası. Yazının detayına girmeden önce beni İnstagramdan takip edip diğer gezilerimiz hakkında da bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Güney Kore hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz Güney Kore Gezi Rehberi yazımızı okuyarak Güney Kore vize, para birimi, nasıl gidilir vb bilgileri edinebilirsiniz.

Güney Kore Gezilecek yerler
Güney Kore Rotamız

Güney Kore Gezilecek Yerler – Hanokmaeul – Cheongju (Cheongju Hanok Köyü)

Hanok Village

Güney Kore gezilecek yerler listesinin ilk durağı Hanokmaeul. Hanokmaeul Cheongju Güney Kore’ye gelen turistler tarafından tabiri caizse turist akınına uğrayan bir köydür. Aslına bakarsanız bu köyün bir benzeri de Seul’ün içinde vardır. Yükselen gökdelenlerin arasında eski Güney Kore’yi hissedebileceğiniz, mistik bir havası vardır. Köy ‘Hanok’ adında 800’den fazla Korece geleneksel ev içerir.

Köy, geleneksel kültür ve doğanın uyumlu bir şekilde harmanlandığı rahat hayat hızının tanınması için 2010 yılında Uluslararası Citta Slow yani Yavaş Şehir ünvanını almıştır.Buraya geldiğinizde çevreyi gezebilir, lezzetli yemeklerin olduğu restoranları deneyimleyebilir ve otantik dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz.

Güney Kore Gyeongju National Museum- Gyeongju

Güney Kore gezilecek yerler listesinin bir diğer durağı Gyeongju National Museum.Güney Kore’nin ulusal hazinelerinin sergilendiği, inanılmaz büyük bir müzedir. Burada çocukları da unutmamışlar. Çocukların çeşitli resimler çizebileceği, Güney Kore’de meşhur olan hikayeleri hissedebileceği ve oyun oynayabileceği ayrı bir de müze var.

Bizim sıkıcı Avrupai tarz müzelerimizden sıyrılmış ve her şeyi düşünmüşler. Dilersen çocuğunla eğitici vakit geçir, dilersen tarihin içinde kaybol. Gerçekten görülmesi gereken ve bizim de özenip ülkemizde uygulamamız gereken tarzda bir müzeydi, çok etkilendik.

Güney Kore Bulguk Temple- Gyeongju

Girebilseydik Burayı Görecektik

Güney Kore gezilecek yerler listesinin bir diğer durağı Bulguk Temple. Bu tapınak, Güney Kore Budizmi Jogye Tarikatı’nın baş tapınağıdır ve içinde yedi Güney Kore hazinesini kapsar. Tapınak, Güney Kore hükümeti tarafından 1 numaralı Tarihi ve Doğal Alan olarak sınıflandırılmıştır. Tapınak, Silla krallığındaki Budist sanatının altın çağının bir şaheseri olarak kabul edilir ve halen Güney Kore Budizmi Jogye Düzeninin 11. bölgesinin baş tapınağıdır.

Biz burayı görebilmek için rotamıza Gyeongju’yu da eklemiştik fakat süreyi düzgün ayarlayamadığımız için buraya vardığımızda tapınak kapanmıştı. Tekrar Kore’ye gidersek mutlaka uğramak istiyorum.

Güney Kore Gyeongju National Park- Gyeongju

Güney Kore gezilecek yerler listesinin bir diğer durağı Gyeongju National Park. Aslında burası oldukça büyük bir alanı kapsıyor fakat biz sadece kral mezarlarının olduğu kısmı ziyaret edebildik. Gyeongju’da bulunduğumuz süre boyunca yağmur peşimizi bırakmadı. Ayakkabılarımızın içine kadar ıslandık ve bir ara çorap terlik şeklinde gezmek durumunda kaldık. Haliyle pek kral mezarı gezecek modda değildik. Bu yüzden burası da kaynadı.

Güney Kore Haeunae Beach, Busan Sealife Aquarium – Busan

Güney Kore
Sea Life Busan

Güney Kore gezilecek yerler listesinin bir diğer durağı Sealife Aquarium, Haeunae Beach. Busan’a geldiğimizde ilk uğradığımız adres burası oldu. Aycan için gerçekten eşsiz bir deneyim oldu. Çeşit çeşit balıklar, çocuklar için özel denizkızı gösterileri derken vakit nasıl geçti gerçekten anlamadık. Giriş kişi başı 40$ civarındaydı.

Buradan çıktığımızda sahil kısmında arkadaşımızı beklerken profesyonel televizyonculara benzeyen bir grup yanımıza yanaştı ve bizimle bir oyun oynamak istediklerini söylediler. Hemen tanışıp oyuna dahil olduk. Oyun çok basitti; Aycan boyutundaki koca bir zarı atıp gelen yüzün üzerinde yazana göre hediye kazanmamızı sağlıyordu. İlk zarı ben attım ve Busan Aquarium’un özel kum-jel saatini kazandım.  İkinci zarı İlhan attı ve çok tatlı pelüş bir penguen kazandı. Bu ödülün amacı bir işi acele ile yapmadan sağlam adımlarla ve düzgünce iş çıkartmak ve vaktini doğru kullanmak adına bir öğüt içeriyordu. Bir iş güvenliği uzmanı olarak gerçekten bu sosyal oyun çok hoşuma gitti.

 

Güney Kore Taejongdae Park-Busan

Güney Kore
Busan

Güney Kore gezilecek yerler listesinin bir diğer durağı Taejongdae Park.Burası Busan’ı panoramik olarak görebileceğiniz, dehşet manzaralara tanık olabileceğiniz muhteşem bir park. Park o kadar büyük ki içeride otobüs-trenle gezme seçeneği de var. Busan bu park 200 ağaç türü ve mavi-yeşilimsi okyanus sularına bakan çarpıcı kıyı kayalıklarından oluşan yemyeşil doğal bir parktır. Silla Kralı Taejong’unun adını alan bu yer, jeolojik ve tarihi harikanın en büyüğüdür.

 

Güney Kore
Busan Memorial
Bu park, Busan’a geldiyseniz mutlaka görülmeye ve en az yarım gününüzü ayırmaya değer. Otobüsün 5 tane durağı var her 10 dakikada bir gidiş dönüş parkı turluyor.

Parkın son durağında inip içindeki tapınağı gezip oradan aşağıya doğru yürüyerek inerek meşhur Deniz Feneri’ne gidebilirsiniz. Duraktan deniz fenerine ulaşmak için oldukça uzun merdivenlerden çocukla inmek bizi oldukça zorladı. Fakat dalgaların kayalardaki dansı gerçekten görülmeye değerdi. Burada intihar kayası diye adlandırdıkları bir kaya var. Geçmişe yönelik bu kayadan o kadar çok atlayan ve intihar eden o kadar çok kişi olmuş ki en sonunda kayanın adı intihar kayası olmuş.

Güney Kore Gwangan Beach-Busan

Güney Kore gezilecek yerler listesinin bir diğer durağı Gwangan Beach. Müthiş bir kumsalı olan, çeşitli kafe, restoran ve barlara ev sahipliği yapan bir bölge burası. Ayrıca Plaj, 1988 Yaz Olimpiyatı’nın yelken etkinlikleri için kullanılan Busan Yatçılık Merkezine de yakınmış. Sabah saatlerinde kahve almak için sahildeki bir kafeye oturduğumuzda Nisan ortasında sörf yapan Güney Korelileri görünce oldukça şaşırmıştım! Ben girsem buz kalıbı olarak çıkmıştım kesin.

Güney Kore Cheonjiyeon Waterfall

Güney Kore
Cheonjiyeon Waterfall

Güney Kore gezilecek yerler listesinin bir diğer durağı Jeju’da bulunan Cheonjiyeon. Jeju’ya geldik! Otelimize yerleştikten sonra özellikle geceleri görülmesi tavsiye edilen Cheonjiyeon Waterfall’a geldik. Burası, yolu ayrıca keyifli olan ve ışıklandırılması çok güzel yapılmış bir şelale. Şelalenin girişinde atıştırmalık alacağınız yerler mevcut. Aslına bakarsanız zaman kısıtlaması olmadan doyasıya gezilip muhabbet edilebilecek muhteşem bir doğası var. Fakat biz hem soğuğun hem yorgunluğun etkisiyle tam olarak hakkını veremedik.

Güney Kore
Ying Yang
Burada Jeju’nun simgesi olan taş heykelleri ve ying yang’ın simgesi olan doğal oluşumu gördüğünüzde gerçekten etkileneceğinizi garanti edebilirim!

Güney Kore Jeju Stone Park- Jeju

Jeju Stone Park

Jeju Adası’nı yaratan Seolmundae Halmang (Jeju’nun mitolojik büyükannesi) ve Obaek Janggun Generallerinin (beş yüz oğlu) taşlarından oluşan efsanenin tarihinden esinlenen Jeju Taş Parkı, Jeju adasının taşı ve ruhu gelecek nesiller için kültürü ve mitolojiyi koruyor.

Güney Kore
Jeju Stone Park

Park’ta, Jeju’nun mitolojisi, Jeju Taş Müzesi, açık hava Jeju Taş Kültürel Sergi Salonu, sazdan çatılı evlerin geleneksel bir Jeju köyü ve 500 Generals Galerisi’nin temasını temel alan bir bahçe bulunmaktadır. 40 yıl boyunca taş heykeller yaratıp toplanan park; yaşam ve ölüm yolculuğunu temsil ediyormuş.

Güney Kore
Jeju Stone Park

Sabahları 3 saatinizi buraya ayırmanızı, iç açıcı bir yürüyüş yapmanızı ve mitolojinin içinde kaybolmanızı kesinlikle öneririm.

Güney Kore Jeju Volcanic Island And Lava Tubes

Güney Kore
Suyun Rengi

Jeju Adası doğası gereği bir volkanik ada ve bu adada yıllardır aktif olmayan büyük bir yanardağ mevcut. Yanardağın lavlarından dolayı kayalıklar simsiyah ve siyah kayalıklarla masmavi okyanus suyu buluşunca ortaya öyle bir renk çıkıyor ki Maldivler yanında halt etmiş desem az söylemiş olmam.

Yaklaşık 1500 yıldır Haenyeo, yani deniz kızı olarak anılan ve kadınlardan oluşan bir kabile deniz canlılarını yakalamak için metrelerce derinliklere tüpsüz dalış yapıyor ve adadaki tüketilen deniz canlılarını bu kabile sağlıyor. Aslında geleneksel olan bu meslek son 70 yıldır yeni nesillere aktarılamadığı için deniz kızlığı mesleği de yavaş yavaş tükenmekteymiş. En genç Haenyeo’nun 70 yaşında olduğu düşünülüyormuş. Burada olduğumuz süre boyunca denize batan çıkan kafalar görüp onların Haenyeo olduğunu düşündük ama yakından görme fırsatımız olmadı.

Güney Kore
Unesco Dünya Mirasına Girmiş Lav Tübü

Volkanik dağa çıkmak mümkün fakat bizim hiç enerjimiz kalmadığı ve bebek için kangurumuzu evde bıraktığımız için buraya çıkamadık. Hiç vakit kaybetmeden Unesco mirası sayılan Lav Tübüne gittik. Burası yanardağ aktifken oluşan kilometrelerce uzunlukta bir lav tübü ve tübün sonuna ulaştığınızda sizi tam fışkırırken donup taşlaşmış lavlar karşılıyor!

 

Güney Kore – Gangam – Seul

 

Büyük Güney Kore gezisinin olmazsa olmazı Seul’e geri döndük ve sıra buraları keşfetmekte! Meşhur ‘Gangam Style’ şarkısına konu olmuş, Seul’ün en lüks kısmına sabah 09:00’da ayak bastık! Sizi Güney Kore’nin kalabalıklığı konusunda uyarmazsam gerçekten yanlış yapmış olurum. Yüz ölçümüne göre o kadar kalabalık bir nüfusa sahip ki 50-60 katlı gökdelenlere adım başı rastlamanız çok olağan. Tabii bu kalabalıklığın sonucu olarak trafik de oldukça yoğun. Otobanlar, köprüler oldukça geniş olmasına rağmen Incheon’dan Gangam’a iş saatine göre 2,5 saatte gittik.

 

Güney Kore
Gangam Style

Büyük Güney Kore gezisinin olmazsa olmazı Seul’e geri döndük ve sıra buraları keşfetmekte! Meşhur ‘Gangam Style’ şarkısına konu olmuş, Seul’ün en lüks kısmına sabah 09:00’da ayak bastık! Sizi Güney Kore’nin kalabalıklığı konusunda uyarmazsam gerçekten yanlış yapmış olurum. Yüz ölçümüne göre o kadar kalabalık bir nüfusa sahip ki 50-60 katlı gökdelenlere adım başı rastlamanız çok olağan. Tabii bu kalabalıklığın sonucu olarak trafik de oldukça yoğun. Otobanlar, köprüler oldukça geniş olmasına rağmen Incheon’dan Gangam’a iş saatine göre 2,5 saatte gittik.

Bongeunsa Temple – Gangam,Seul

Güney Kore
Bongeunsa Temple

Güney Kore Gangam’da gezilecek yer tavsiyesi isterseniz kesinlikle bu tapınağı öneririm. Burası yükselen gökdelenlerin içinde geçmişe yolculuk, bir cevher. Tam karşısında devasa bir iş/kongre merkezi var ve yer altına 3 katlı labirentvari kocaman bir alışveriş merkezi yapmışlar. Burada saatlerinizi harcasanız asla sıkılmazsınız. Çocuklu aileler için söylüyorum, bir alt değiştirme merkezi var ki ben hayran kaldım. Bu merkezde mutfaktan tutun da babaların da girebileceği alt değiştirme bölümü, sadece annelerin girebileceği emzirme bölümü ve bebişiniz emerken uyuyakalırsa diye beşik bölümü de mevcut.

National Palace, Gyeongbokgung Palace, Seul

Güney Kore
Gyeongbokgung Palace

Seul’ün simgesi olmuş National Palace’ı görmeden tabii ki ülkeye dönemezdik! 1395 yılında inşa edilen Gyeongbokgung Sarayı, Kuzey Sarayı olarak da bilinir, çünkü komşu Changdeokgung (Doğu Sarayı) ve Gyeonghuigung (Batı Sarayı) Sarayı ile karşılaştırıldığında en kuzeyidir. Gyeongbokgung Sarayı en güzel ve beş sarayın en büyüğüdür.

Bina, bir zaman Imjin Savaşı sırasında ateş tarafından tahrip edilmiş (Japon İstilası, 1592-1598). Ancak, saray binalarının tümü daha sonra uzun bir dönem de olsa restore edilmeyi başarmış. (1852-1919)

Bu arada bu tarz müze, saray gibi yerlere Kore’nin geleneksel kıyafetlerini giyerseniz bedava girme imkanınız var. Böyle yerlerin yakınlarında mutlaka geleneksel kıyafetleri saatlik olarak kiralayabileceğiniz dükkanlar mevcut.

Bukchon Hanok Village, Seul

Güney Kore
Bukchon Hanok Village

Burayı çok sevdiğim bir arkadaşımdan görmüştüm ve görür görmez kesinlikle ben de burada olmalıyım dedim! Neden mi? Çünkü burası, Gyeongbok Sarayı, Changdeok Sarayı ve Jongmyo Kraliyet Mabedi arasındaki bir tepenin üzerine kurulmuş, 600 yıllık bir geçmişi olan geleneksel bir Kore köyüdür. Bir çok sokaktan oluşmuş bu köy öyle güzel korunmuş ki bugünün teknolojisiyle bile benim diyen villayı kıskandıracak güzellikte bir mimari dokuya sahiptir. Burada yaşayan şanslı kişiler var mı bilmiyorum ancak gördüğüm kadarıyla köydeki bir çok ev müze haline getirilmiş.

 

 

Incheon, Seul

Güney Kore
Incheon

Ve 4 gün boyunca konakladığımız Incheon’dan bahsetmeden olmaz! Burayı biz havalimanı olarak bilsek de aslında Seul’ün devamı olan, oldukça lüks gökdelenlerden oluşan yeni bir yapılaşma bölgesidir. Burada bir çok outlet mağazası bulacağınız gibi, asla yanına yaklaşamayacağımız lüks mağazalar, Costco, Mini Central Park da bulabilirsiniz. Seul’ü gezerken bu bölgeyi atlarsanız çok şey kaçırmış olursunuz, bizden söylemesi!

 

 

 

Bir diğer yazılarımız olan

Bize YouTube’dan destek olmak için lütfen kanalımıza abone olmayı unutmayın. 

Katar Gezi Rehberi – Doha Gezi Rehberi

Tayland Hakkında Genel Bilgiler – 1. Bölüm: Phuket

Tayland Bölüm 2; Pattaya, Koh Samed, Bangkok yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Paylaş :
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments