Güney Kore Gezi Rehberi – Seul Gezi Rehberi -Her Şey

Güney Kore gezi rehberi yazımızı okuyarak tatil öncesinde ülkeyle alakalı önemli bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunun dışında şehirdeki fiyatlar hakkında bilgi sahibi olabilir, tatil bütçenizi isteklerinize göre ayarlayabilirsiniz. Ülke hakkında pek bilgiye sahip değilseniz, Güney Kore nerede, Seul nerede, Seul Havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir, Güney Kore vize, Güney Kore para birimi, Güney Kore nüfusu gibi soruların cevaplarını da bulabilirsiniz. Ek olarak gezilecek yerler ve konaklama seçeneklerini öğrenip tatil planlamanızı bunlara göre yapabilirsiniz.

Güney Kore ‘nin başkenti Seul, Güney Kore deyince aklımıza ilk gelen yerdir. Seul gerçekten inanılmaz bir şehir ancak biz sadece başkentle yetinmedik; baştan sona Jeju Adası da dahil Güney Kore’nin en turistik yerlerini gezmeye çalıştık. Güney Kore, antik tapınakların ve gökdelen binalarının yan yana durduğu büyüleyici bir yer. Öyle ki otobanda giderken Samsung ve LG’nin devasa gökdelenlerini görebileceğiniz gibi, dağlık alanlarda kubbe şeklinde olan kral mezarlarını da görmeniz mümkün. Ayrıca, Güney Kore’nin her köşesinde çok sayıda kültürel ve tarihi cazibe merkezi bulmanız kaçınılmaz.

Güney Kore Rotamız

Güney Kore Mutfağı

Güney Kore
Aycan Kore Yemeklerine Bayıldı

Bebeğimizle Güney Kore’ye geldiğimizde açıkçası en çok çekindiğimiz şey mutfağıydı. Sağlıklı beslenmeye kafayı takmış bir anne olarak dışarıda vakit geçirirken çocuğun karnını nasıl doyuracağız diye endişelenmedim desem yalan olur.

Bu konuda endişelenen ailelere sesleniyorum; ülkede gittiğimiz ilk restoranda bu endişeler anında kayboldu! Güney Kore’nin en güzel yanı inanılmaz derecede güzel olan mutfağıymış. Gurur duydukları, kesinlikle duymalılar da zaten, geleneksel bir mutfak tarzları var. İnanılmaz sağlıklı besleniyorlar ve restorana gittiğinizde Türkiye’deki gibi gelen yiyeceğin temizliğinden veya nasıl piştiğinden asla şüphe duymuyorsunuz. Neden mi? Çünkü her şey önünüzde pişiyor!

Masaya oturduğunuzda dikkatinizi çeken ilk şey masaların ortasındaki ateşli ocak. Hemen her masada olmazsa olmaz ikramlarınız; kimchi (geleneksel soslu lahana turşusu), pirinç pilavı ve bir tencere içinde su ile birlikte geliyor. Siparişinize göre ot çeşitleri, mantar çeşitleri, noodle çeşitleri ve etiniz de geldikten sonra kaynayan suya bunları atıyorsunuz. Gelen etler o kadar ince kesilmiş oluyor ki bir – iki dakika içinde pişiyor zaten. Çocuğunuza sadece pilav yedirmek isterseniz onu yedirirsiniz veya çok sağlıklı et suyuna çorbasını içer veya normal etini yer, hepsi bir arada inanılmaz bir lezzet şöleni!

Güney Kore
İlk Defa Kore Yemeği Denerken

Güney Kore’ye Dair İlk İzlenimlerimiz

Güney Kore
Sigara İçme Alanları

Üzerinden 100 yıl bile geçmemiş ve çok büyük yıkımların olduğu bir savaştan çıkmış bir ülke için Güney Kore inanılmaz gelişmiş geldi gözümüze. Bir insanın ömrü kadar kısa bir sürede bu kadar toparlanmaları insanı gerçekten büyülüyor. Kendi ülkemizin de kesinlikle bu tarz ülkeleri örnek alması gerektiğini düşünüyorum. İnsanlar tamamen kendi çabaları ve çalışmalarıyla kendilerini toparlamış ve geliştirmişler.

Caddelerde yürüyerek sigara içmek yasak. Bunun için ‘sigara içme noktaları bulunmakta.

Her halka açık tuvalette bebeklerinizi oturtabileceğiniz oturaklar bulunmakta.

Toplu taşıma oldukça gelişmiş vaziyette.

Ülkede Wi-Fi her yerde çekiyor ve inanılmaz hızlı.

Beyaz çocukları çok sempatik buluyorlar ve onlara harçlık verebiliyorlar.

Yolda yürürken bazı gruplar sırf insanlarda algı yaratmak için her an önünüzü kesip sosyal bir projeyi eğlenceli bir aktiviteyle sizi de dahil ederek sizlere ödüller dağıtabilir.

En sevdikleri aktivite, Karaoke yapmak ve soju içmek. Parti!!!

Güney Kore Vize – Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istiyor mu?

Bir ülkenin gelişmişlik seviyesini ülkeye ilk girişte nasıl anlarsınız? Biz bunu Güney Kore’ye girdiğimizde anladık. Ülkeye adım attınız, pasaport kontrolüne geldiniz ve pasaportunuzu görevliye uzattınız. Görevli makinesini sizin ana dilinize ayarlayıp Türkçe olarak ne yapmanız gerektiğine dair talimat veriyor. (Elinizi parmak okuyucuya yerleştirin, kameraya bakın gibi…) Bu kontrolde sizden gidiş dönüş uçak biletlerinizi, otel rezervasyonunuzu ve uçakta size dağıtılan kimsiniz, nerede, kiminle kalacaksınız gibi soruları cevaplamanızı isteyen bir kartın doldurulmuş halini göstermenizi istiyorlar.
Güney Kore’ye giriş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 90 güne kadar vizesizdir. Bu yüzden kontrolden istedikleri dökümanları gösterdiğiniz ve çok ekstrem bir durum olmadığı sürece sorunsuz geçersiniz. Hatta bu ülkeye girişimiz şimdiye kadar ki gittiğimiz ülkelerin içinde en sorunsuz ve arama kontrolünden geçmediğimiz giriş oldu. Öyle X-Ray cihazlarından geçip bomba kontrolü gibi şeyler yapılmadı. Güney Koreliler anladığımız kadarıyla en çok bulaşıcı hastalıklardan korkuyorlar. Uçakta dağıttıkları diğer kağıt sağlık bilgilerimizle alakalı. Bu sebeple de Güney Kore ‘ye girişte sadece gelenlerin ateşine bakıyorlar!

Güney Kore’de Konaklama ve Ulaşım

Güney Kore hiç de ucuz bir ülke değil. Paraları dolarla eşdeğer diyebilirim. Yükselen döviz kurlarıyla birlikte bizim gibi orta halli kişilerin Güney Kore’ye gitmesi pek de ekonomik tatil sınıfına girmiyor. En ucuz otelleri kişi başı 30 $’dan başlıyor diyebilirim. Bu yüzden tek başınıza seyahat ediyorsanız konaklama için couchsurfing, airbnb gibi uygulamalara yönelmek daha mantıklı olabilir. Ülkede ulaşım ağı oldukça geniş ancak eğer otostop çekme kültürünüz varsa temiz görünümlü, tıraşlı, akça pakça iseniz Güney Koreliler sizleri arabalarına almaktan çekinmiyorlar.

Kore parası Güney Kore Wonu ‘dur. 2019 Temmuz tarihi ile Güney Kore para birimi olan Güney Kore Wonu 0,0048 Türk Lirası değerindedir.

Güney Kore’ye ne zaman gidilir?

Kore’de Cherry Blossom (Sakura) Mevsimi Nisan Ayına Denk Gelmekte

Güney Kore’de kış ayları oldukça çetin, yaz ayları da nemli ve sıcak olduğu için en güzel mevsim bahar aylarındadır. Nisan ortası kiraz çiçeği mevsimi olarak bilinir ve o aylarda her yer pembe-beyaz kiraz çiçekleriyle bezenir. Bu nedenle biz de buraya gelmek için Nisan ayının sonlarını tercih ettik. Yine de Gyeongju dolaylarında gezerken yağmura yakalandık ve bebek arabası artı spor ayakkabılarla sefil olduk.

Güney Kore Gezilecek Yerler hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

 

 

Bir diğer yazılarımız olan

Katar Gezi Rehberi – Doha Gezi Rehberi

Tayland Hakkında Genel Bilgiler – 1. Bölüm: Phuket

Tayland Bölüm 2; Pattaya, Koh Samed, Bangkok yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Bizi instagramdan en güncel gezilerimiz ve hikayelerimizle takip etmek isterseniz:

http://www.instagram.com/gezginaycan

Paylaş :
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments