Katar Gezi Rehberi – Doha Gezi Rehberi

Katar gezi rehberi yazımızı okuyarak tatil öncesinde ülkeyle alakalı önemli bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunun dışında şehirdeki fiyatlar hakkında bilgi sahibi olabilir, tatil bütçenizi isteklerinize göre ayarlayabilirsiniz. Ülke hakkında pek bilgiye sahip değilseniz, Katar nerede, Doha nerede, Doha Havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir, Katar vize, Katar para birimi, Katar nüfusu gibi soruların cevaplarını da bulabilirsiniz. Ek olarak gezilecek yerler ve konaklama seçeneklerini öğrenip tatil planlamanızı bunlara göre yapabilirsiniz.

Katar Nasıl Bir Yer ?

Katar, son yıllarda dünyanın dikkatini iyice çekmeyi başarmış, Arap yarım adasının mini minnacık ama en yüksek gelirine sahip ülkesidir Katar. Sadece 40 yıl gibi kısa bir süre içinde Arap Körfezinin en fakir ülkesinden en zengin ülkesine dönüşmüştür Katar. Bu hızlı yükseliş ile birlikte, hükümet ülkeyi turizme açmış ve ülkeyi inanılmaz yatırımlarla geliştirmeye başlamıştır. Doha nerenin başkenti diye sorulduğunda cevabı Katar başkentidir. Doha ve Dubai sık sık karıştırılmaktadır. Ülkenin başkenti olan Doha, genel anlamda tam bir metropol şehri olmuştur. Diğer şehirler ise genellikle doğal gaz üretici firmalarının elinde ve genellikle yabancı işçilerin barınma yeri gibidir.

PEARL HEYKELİ, SOUQ WAQIF

Katar ilk bakışta yavru Dubai gibi gözükse de aslında oldukça gelenekselci ve şeriat kurallarına bağlı olarak devam etmektedir. Katar’a elinizi kolunuzu sallayarak alkol sokamayacağınız gibi halka açık plajlarda mayo ve bikiniyle denize girilmesi kesinlikle yasaktır. (Çok uluslu otellerde tabi ki alkol ve mayo yasağı yok.)

Dipnot; Katar Doha’da bulunduğum süre boyunca küçük kızımı hakla açık alanlarda sık sık emzirmek zorunda kaldım fakat kimse de ‘’Hooop ablacım ne yapıyorsun?!’’ Demek bir yana kafasını çevirip bana bakmadı bile. Kişisel gözlemim, insanlar birbirlerine oldukça saygılı ve çocuklu ailelere oldukça imtinalı yaklaşıyorlar. Bu tarz saygılı bir yaklaşımı inanın Türkiye’nin İzmir şehrinde bile görmedim ve bu beni oldukça etkiledi. Arap ülkeleri gericidir, tutucudur şeklinde bir ön yargımız var ya, aslında oralara gidince esas gericinin kim olduğunu görüp daha da çok üzülüyorsunuz…

Katar Vize Politikası

Katar’a girişlerde pasaport kontrolünde oldukça uzun sıralarla karşılaşmanız çok muhtemel. Bu kontrolde sizden gidiş dönüş uçak biletlerinizi ve otel rezervasyonunuzu göstermenizi istiyorlar. Katar’a giriş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 90 güne kadar vizesizdir. Bu yüzden kontrolden istedikleri dökümanları gösterdiğiniz ve çok ekstrem bir durum olmadığı sürece sorunsuz geçersiniz.Ayrıca aktarma sürenizin 5 saati geçmesi durumunda, yine ülkeyi gezmek için Transit Vize kapsamında çıkabilirsiniz. Pasaport kontrolünde veya öncesinde sizden ülkeye giriş için herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Katar Hakkında

Katar’da akıl almaz lüks oteller, gökdelenler ve tek bir günde gezmekle bitmeyecek büyüklükte sayısız alışveriş merkezleri bulunuyor. Aynı zamanda kordonda çok değerli sanat eserlerinin bulunduğu bir İslam Sanatları Müzesi bulunmakta. Burada Antik Mısır çağlarına kadar bulunan İslam dininin gelişmesinde kullanılmış pek çok antik eşyalar sergilenmekte. Bu kadar lüks ve ihtişamın arasında, Doha’nın göbeğinde bir de aynı İzmir’in Kemeraltı’sı gibi geleneksel bir çarşıları var; Souq Waqif. Burada çeşitli hediyelik eşya alabileceğiniz yerler, baharatçılar, kumaşçılar, geleneksel lezzetleri tadabileceğiniz kafeler ve sokak yemeklerinin dışında satılık şahinleri bulacağınız Falcon Souq da var. Katar’da şahin, saygın ve korunmuş bir gelenek. Ayrıca şahinlere malzeme ve aksesuar satan çeşitli mağazalar ve kuşları tedavi etmeye adanmış bir hastane de burada bulunmaktadır.

Katar
KATARA SAHİLİ
SOUQ WAQIF

Katar’da akıl almaz lüks oteller, gökdelenler ve tek bir günde gezmekle bitmeyecek büyüklükte sayısız alışveriş merkezleri bulunuyor. Aynı zamanda kordonda çok değerli sanat eserlerinin bulunduğu bir İslam Sanatları Müzesi bulunmakta. Burada Antik Mısır çağlarına kadar bulunan İslam dininin gelişmesinde kullanılmış pek çok antik eşyalar sergilenmekte. Bu kadar lüks ve ihtişamın arasında, Doha’nın göbeğinde bir de aynı İzmir’in Kemeraltı’sı gibi geleneksel bir çarşıları var; Souq Waqif. Burada çeşitli hediyelik eşya alabileceğiniz yerler, baharatçılar, kumaşçılar, geleneksel lezzetleri tadabileceğiniz kafeler ve sokak yemeklerinin dışında satılık şahinleri bulacağınız Falcon Souq da var. Katar’da şahin, saygın ve korunmuş bir gelenek. Ayrıca şahinlere malzeme ve aksesuar satan çeşitli mağazalar ve kuşları tedavi etmeye adanmış bir hastane de burada bulunmaktadır. Aktivite olarak çöl safarileri, Maldivleri kıskandıran sahilleri, su sporları, Katari ziyareti, The Pearl’de akşam yemeği, Banana Adasında fantastik bir gün, alışveriş merkezlerinde bir alışverişten fazlasını yaşayacağınız seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Katar ‘ın nüfusu 2 milyon 640 bindir. Katar para birimi Katar Riyali ‘dir. 1 Katar Riyali 1,56 Türk Lirası değerindedir.

Katar Doha’ya Bebek ile Neden Gittim

UÇAKTA UYKU KEYFİ

Hamilelik, doğum, işe geri dönüş derken oldukça bunalmıştım. Eşimin yakın arkadaşlarından birinin Doha’da yaşadığını biliyordum ayrıca doğum günü de yaklaşıyordu. Hemen Katar’a ucuz yollu nasıl gidilir diye uçak biletleri bakmaya başladım. Qatar Airways’in alacağımız aktarmalı uzun yolculuklarda bir gece veya iki gece konaklamalı olarak Doha’da kalmayı eklersek seçeceğimiz anlaşmalı 5 yıldızlı bir otelin bedava olduğu bir kampanya ile karşılaştım. Böylece 3 gece aktarmalı olacak şekilde uçak biletlerini almış oldum.

Plan 2 gece sadece 100$ ödeyerek Doha’nın en güzel 5 yıldızlı otelinde kalmaktı. Sevgili eşimin 2 gece için 100$ ödeyerek yaptığı rezervasyonun yanlış aya yapıldığını farkettiğimde dünyalar başıma yıkıldı!!! Yaklaşık 3 hafta süren mailleşme, tuttuğumuz otelin Kanada merkezine kadar ulaşma ve bilumum yalvarmalardan sonra tarihleri düzeltebildik.

Bu konuda Qatar Airways bize hiç yardımcı olmadı, işimizi yine otelden çözdük. Bu mail trafiğinde Qatar Airways’deki bir görevli bize başka bir rezervasyon numarasıyla tekrar rezervasyon yapmamızı önerdi. İşte o zaman şimşekler çaktı bende. Bebeğimiz dahil 3 kişiydik ve hepimizin ayrı rezervasyon numarası vardı. 3 gece kalacaktık ancak 2 gecelik rezervasyonumuz vardı. Kalan bir gün için de diğer bilet numaralarımızdan biriyle bir gecelik ücretsiz otel rezervasyonu hakkımızı kullandık. Her şerde bir hayır varmış; bizi üç hafta yalvartmayacaklardı, günah bizden gitti.

Doha Havalimanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

katar
HAVALİMANININ İÇİNDE ÇOCUKLARI DA DÜŞÜNMÜŞLER

Doha Havalimanına indiğimizde ayrı bir cumhuriyetle karşılaştık. Burası o kadar büyük ki iki peron arası trenle shuttle düzenlemişler ulaşım için. Orta alanlarda çocukların oynayabileceği park alanlarından tutun da, uzun gece aktarmalarında rahatlayabilmeniz için oluşturulmuş Sessiz Oda’lara kadar her şey düşünülmüş Doha Havalimanında. Doha Havalimanından ulaşım için, kalacağınız otelin ücretsiz havalimanı servisi yoksa, Uber kullanmanızı tavsiye ederim. Havalimanında ücretsiz Wİ-Fi alanlarından bağlanıp rahatlıkla çağırabilirsiniz Uberi. Normal taksi ücretleriyle yarı yarıya fark ediyor Uber fiyatları.

 

Katar Doha’da Gezilecek Yerler

SABAH KAHVALTIMIZ

Katar’a gitmeden önce acemi ve hevesli bir gezgin olarak Doha’da ne yapılır,ne edilir etraflıca dersime çalışmıştım. Otelimizi hemen merkezde, altında alışveriş merkezi de bulunan Marriott Marquis City Center Doha’dan tutmuştuk. (indirimli rezervasyon için tıklayın) Çok da yerinde bir karar olmuş. Kahvaltılarımızı, akşam yemeklerimizi hep aşağıda bulunan alışveriş merkezinden hallettik.

İlk gün Souq Waqif’te vakit geçirdik etrafı dolaştık. Dönüş günümüzü Banana Island Resort Doha by Anantara’da geçirmeyi aklımıza koymuştuk.  Burası Katar ‘ın tek doğal adasıymış. Yarım saatte bir Souq Waqif’in karşısındaki iskeleden hızlı vapurlarla adaya varılabiliyor fakat en az bir gün öncesinden rezervasyon yaptırma şartı var. Adaya günübirlik geziler, havuz ve deniz kullanımı ve yeme-içme için gidebileceğiniz gibi aynı zamanda otelinde konaklamak için de gidebilirsiniz. Hemen iskele tarafına geçip son gün için restoran rezervasyonumuzu yaptırdık.

Katar’da Gezilecek Yerler 2. Gün

İkinci gün Katar Doha’nın en büyük ve eğlenceli alışveriş merkezlerinden biri olan Mall of Qatar’a gittik. Burası Singapur Gardens Bay’den esinlenilerek dizayn edilmiş çok hoş bir alışveriş merkezi. Bütün gününüzü de geçirseniz yine bitmeyecek şekilde yapılmış. İçinde mini lunaparkı, Qatar Airways’in çocukların kendini pilot gibi hissedebileceği simülasyon odaları, kısacası aklınıza gelebilecek her şey vardı. Akşam için Katar Doha’daki arkadaşlarımızla buluşmak için Katara’ya geçtik. Burası da çok lüks restoranların, sergilerin olduğu, açık hava amfi tiyatrosu olan, su sporları yapılabilecek ve çok güzel bir plajı olan bir kompleks gibi. Kültür Köyü olarak tanımlamışlar burayı.

katar
KATARA KÜLTÜR KÖYÜ

Arkadaşlarla buluştuktan sonra Katar The Pearl’e geçtik. The Pearl, aynı Dubai’deki The Palm gibi yapay olarak denizin doldurulması şeklinde yapılmış bir alışveriş merkezi. Bu tarz denizin neden doldurulduğunu sorduğumuzda, doğal gaz çıkartabilmek için ülkelerin kıta sahanlığını genişletmek için yapıldığını öğrendik. Envai çeşit lüks arabanın, bir waffle’ın 60 TL olduğu, Katarlıların uğrak merkeziymiş burası. Gerçekten beğenilmeyecek gibi değildi fakat biz fakirdik.

Katar Doha’da Gezilecek Yerler 3. Gün

Katar ‘da üçüncü gün, aynı zamanda dönüş günümüz, Banana Island’a gidecektik. Sabahtan birkaç saat boşluğumuzu değerlendirip, iskelenin hemen yanında bulunan Islamic Arts Museum’u ziyaret ettik. Katar ‘da bu müzeye giriş ücretsiz fakat girişte detaylı bir şekilde çantanızı arıyorlar. Müze oldukça büyük ve kapsamlı. Oldukça açıklayıcı şekilde düzenlenmiş, içeriye girdiğinizde aradığınızı bulmakta hiç zorlanmıyorsunuz. Burayı hızlıca gezdikten sonra randevumuz için iskeleye gittik.

katar
Banana Island Resort Doha by Anantara

Bana Island’a gidiş en düşük kişi başı 200 Riyal civarı bir ücret. Bu ücrete seçeceğiniz restoranda açık büfe yemek ve adaya gidiş geliş ücretleri dahil. Eğer deniz ve havuz kullanımı da isterseniz 200 Riyal daha alıyorlar. Bizim küçük kızımızı havuza sokmaya gönlümüz el vermediğinden denize girmek istedik fakat deniz girilecek gibi değildi. Denizin tabanı balçık gibiydi ve deniz buz gibiydi. Anında vazgeçtik ve para iadesi aldık. Restorana geçtik. Yemekler hemen denizin durumunu affettirdi. Envai çeşit deniz mahsülü, et çeşitleri, salata çeşitleri ve tatlı çeşidi vardı. Kesinlikle tavsiye ederim.

Bir diğer yazılarımız olan Tayland Hakkında Genel Bilgiler – 1. Bölüm: Phuket ve Tayland Bölüm 2; Pattaya, Koh Samed, Bangkok yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Bize YouTube’dan destek olmak için lütfen kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Bizi instagramdan en güncel gezilerimiz ve hikayelerimizle takip etmek isterseniz:

http://www.instagram.com/gezginaycan

Paylaş :
Subscribe
Bildir
5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Burçin kibar ozturk
5 yıl önce

Çok güzel bir yazı olmuş 👌👌

Gezginaycan
Reply to  Burçin kibar ozturk
5 yıl önce

Beğenmenize çok sevindim:)

Deniz yılmaz
5 yıl önce

Ellerinize sağlık.

Gezginaycan
Reply to  Deniz yılmaz
5 yıl önce

Teşekkürker 🙏

Yasemin
4 yıl önce

Ellerinize sağlık, güzel yazı olmuş.