Meksika Vizesi nasıl alınır? Ücretsiz mi ? - Ucuza Uçak

Meksika Vizesi nasıl alınır? Ücretsiz mi ?

Şu yazının devamı niteliğinde konumuza devam ediyoruz: İstanbul > Amsterdam gidiş dönüş biletlerimizi ve Amsterdam > Cancun gidiş dönüş biletlerimizi hallettikten sonra sıradaki adım Meksika Vizesi için araştırma yapmak araştırmak oldu. İnternette, ekşi sözlükte ve birkaç vize acentesi sayfasında Meksika Vizesi ile ilgili bilgi bulunmakta ama ben size başımızdan geçen trajikomik olayları tüm çıplaklığıyla aktarmak istiyorum. Yazının devamında hangi vizelere başvuracağınızın kararı sizin.

Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları için SAE sistemi kullanan havayolu ulaşımı ile ülkeye girme şartı arandığını öğrendik. Bknz : Meksika Online Vize Başvuru sayfası

Aeromexico bu sisteme kayıtlı olduğu için online vizemizi ücretsiz aldık. Bu arada bazı acenteler Meksika Vizesi başvurusu için 100 Dolara yakın bir ücret talep ediyor. Siz siz olun onlara itimat etmeyin ! Dediğimiz gibi bu vize tamamen ücretsiz.


Neyse uçuş esnasında Aeromexico hostesleri bazı yolculara Immigration Form denilen uçakta doldurulan bir form dağıttılar. Bize de dağıtıldığı için biz onu da uçakta doldurduk. İşte olaylar burdan sonra ilginçleşmeye başlıyor 🙂

Mexico City’e vardığımızda pasaport kontrolünden geçerken pasaport görevlisine online vizemiz, uçakta dağıtılan form, hotel rezervasyonumuz ve pasaportumuzu sunduğumuzda herkes dümdüz geçerken bizi arka tarafta bir odaya yönlendirdiler. Ana dili İspanyolca olduğundan İngilizce anlaşamadığımız bu memur bize sadece follow me diyerek bizi odaya götürdü. Odada elimize 25 soruluk İngilizce bir form tutuşturdular ve doldurmamızı istediler. İşte bu formda ne amaçla geldiğimiz / nerede konaklayacağımız / yeterli paramızın olup olmadığı gibi soruları cevaplarken, bir soru dikkatimizi çekti.

Konsolosluğununuzu arama hakkınızı kullanmak istiyor musunuz ? Eyvah !

Bu soruya ne cevap vereceğimizi bilemediğimizden, bu odada ne için tutulduğumuzu öğrenmek istediğimizi söylediğimde “5dk bekleyin İngilizce bilen bir memur sizinle ilgilenecek” cevabını aldık.

Dedikleri gibi de oldu İngilizce bilen bir memur geldi ve evraklarımızı incelerken kaç gün kalmak istediğimizi anlamadıklarını ve neden bu kadar fazla vizeye başvurduğumuzu merak ettiklerini sordu.

Adam haklı online e-visa da 30 gün kalışlı tek giriş çıkışlı bir vizemiz,oraya göç etmek istediğimizi anlatır Immigration Formumuz ve schengenimiz vardı.Biz de tatile geldiğimizden ve 4 Ekim dönüş biletimiz ile ülkemize döneceğimizden bahsedince o da en doğru bilgiyi bizimle paylaştı.

“Meksikaya tatil amaçlı geliyorsanız ve Schengen veya A.B.D vizesinden bir tanesine sahipseniz bizden online vize almanıza gerek yok” dedi. Kendi sitelerinde bu bilgiden bahsedilmediğini söylediğimde ise onlara verilen talimatın bu yönde olduğunu tekrarladı. Ve Meksika giriş damgası pasaportlarımıza böylece işlenmiş oldu. Siz yine de işinizi sağlama alın ve online vizeniz yanınızda bulunsun. Talep ederler ise uzatırsınız 🙂

Ekstra bilgi : Yeşil pasaportlular için birkaç sitede parmak izlerini Meksika Büyükelçiliğine bizzat giderek vermeleri gerektiği yazıyor. Ücreti 36 Dolarmış. Eğer yeşil pasaportunuz var ise bu bilgiyi bir teyit amaçlı araştırın derim.

Paylaş :
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments