Saraybosna Gezi Rehberi – Bosna Hersek

Saraybosna gezi rehberi ile yine karşınızdayız. Bosna-Hersek Federasyonu’nun başkenti olan Saraybosna, geniş bir vadi üzerine kurulmuş şehirlerden biridir. Avrupa tarihinin en önemli şehirlerinden olan bu kent, Doğu ve Batı Roma’nın ayrıldığı konumda bulunmaktadır. Buna bağlı olarak hem Ortodoks hem de Katolik mezhebine ait kültürel yapılara sahip olan bu şehir, bir dönem Osmanlı’nın hakimiyeti altına da girmiştir. Böylelikle şehir, İslam kültürüyle de tanışmış, “Balkanlar’ın Kudüs’ü” olarak nitelendirilmeye başlanmıştır. Hem dini hem de kültürel anlamdaki çeşitliliğine bağlı olarak şehri ziyaret eden turist sayısı günden güne artmaktadır. Ülkemizden Saraybosna’ya olan turistik gezilerin sayısı da son yıllarda dikkat çekici bir şekilde artmıştır. Bu artışa bağlı olarak kişilerin detaylı bir gezi rehberine ihtiyaç duydukları görülebilmektedir.

Saraybosna’ya Nasıl Gidilir?

Saraybosna’yı ziyaret etmek isteyen kişilere havayolunu kullanmaları tavsiye edilmektedir. Şehirde bulunan Saraybosna Havalimanı’na İstanbul’daki Sabiha Gökçen Havalimanı ‘ndan Pegasus , İstanbul Havalimanı’ndan  Thy ve Atlas Global seferler düzenlemektedir. İki şehir arasındaki dokuz yüz on kilometrelik mesafe iki saat içinde kat edilebilmektedir. Bu şehri ziyaret edecek kişilere mayıs ya da haziran ayında yolculuklarını gerçekleştirmeleri tavsiye edilmektedir. İstanbul’dan Saraybosna’ya uçak bileti ortalaması 400-500 Türk Lirası civarındadır.

Saraybosna Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Saraybosna Uluslararası Havalimanı ile şehir merkezi ( Başçarşı) arasındaki yol mesafesi 10 km’dir. Bu mesafeyi otobüs ile katetmek isterseniz havalimanında bulunan Dobrinja durağından kalkan 31E numaralı otobüse binip Latin Köprüsü durağında ineceksiniz. 31E numaralı otobüsler her 15 dakikada bir kalkmakta olup yolculuk süresi yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Otobüse binerken bilet almak yerine kiosktan alırsanız 0,2 Euro daha ucuza alırsınız. Bilet ücreti yaklaşık 8 Türk Lirası civarındadır.

Saraybosna Gezi Rehberi - Bosna Hersek

Saraybosna Gezilecek Yerler

Saraybosna’nın en ünlü merkezlerinden biri olan Başçarşı, hem yerli hem de yabancı turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Tarihi on beşinci yüzyıla kadar dayanan Başçarşı, Saraybosna’da gezilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Burada Osmanlı ve Boşnak kültürüne ait pek çok önemli sembol görülebilmektedir. Başçarşı dışında Brusa Bedesteni’nde de Osmanlı kültürüne ait çeşitli mimari izler bulmak mümkündür. Çünkü Brusa Bedesteni 16. yüzyılda, Kanuni Sultan Süleyman tarafından, Bursa’dan gelen ipeklerin satılması için inşa ettirilmiştir. Günümüzde ise pek çok Boşnak esnafın dükkanlarının bulunduğu bu bedesten, adeta bir Türk çarşısını andırmaktadır.

Saraybosna’da gezilmesi gereken dini yapılar arasında Ferhadija Camisi, Gazi Hüsrev Yadigar Camisi ve Kutsal Kalp Katedrali bulunmaktadır. Bu dini yapılar, şehirdeki kültürel ve mimari çeşitliliğin artmasına olanak sağlamakta ve bölgeye gelen pek çok turistin kendinden bir parça bulabilmesine vesile olmaktadır.

Saraybosna’da dini yapıların dışında, ülkeye ait çeşitli tarihi bilgilerin edinilebileceği iki önemli müze bulunmaktadır. Bu müzelerden ilki Bosna Hersek Ulusal Müzesi’dir. Ülkedeki donanımlı müzeler arasında bulunan Bosna Hersek Ulusal Müzesi, 1888 yılından beri hizmet vermektedir. Pek çok tarihi eserin bulunduğu bu müze 1992- 1995 seneleri arasında gerçekleşen savaşa dair de çeşitli eşyalara ve hatıralara sahiptir. Şehirdeki bir diğer önemli müze Bosna Hersek Tarih Müzesi’dir. Savaş yıllarında dahi hizmet vermeye devam eden bu müzede çok kıymetli tarihsel eserler, belgeler ve eşyalar sergilenmektedir.

Şehirde gezilmesi gereken yerler arasında bulunan Saraybosna Tüneli, savaşın en büyük hatıralarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu tünel 1993 yılında, Saraybosna Kuşatması esnasında inşa edilmiştir. Tünelin inşa edilme amacı, cephanelerin ve yardımın şehre ulaşmasını sağlamak ve gerektiğinde insanları şehirden hızlı ve güvenli bir şekilde tahliye etmektir. Sekiz yüz metre uzunluğunda, yüz atmış santimetre yüksekliğinde ve bir metre genişliğinde olan bu tüneli savaş döneminde, her gün ortalama bin kişi kullanmıştır.

Saraybosna ’da Ne Yenir ?

Bosnahersek ‘in başkenti Saraybosya’da fazalıyla Türk kültürü esintisi olması nedeniyle damak tadımıza uygun birçok yemek bulabiliriz. Et yemekleri, ızgaralar ve çorbalar hemen hemen yer yerde bulabileceğiniz yemekler. Sarajevska ve Begova çorbaları Saraybosna’da en fazla tüketilen çorbalardır. Garip gelebilir ama tarhana ve işkembe çorbası da yiyebilirsiniz. Et konusunda Balkanlar dediğimizde akla ilk gelen Cevapi’yi bir de burada denemenizde fayda var. Porsiyonların oldukça büyük olduğunu söyleyeyim ki açlık kurbanı olmayın.

Balkan Turu : Vizesiz Ülkeler
Mostar

Saraybosna’dan Mostar’a Nasıl Gidilir ?

Sırf Mostar Köprüsü’nü görmek için Saraybosna’dan Mostar’a gidilmeli. Saraybosna ile Mostar arasındaki mesafe yaklaşık 110 km’dir ve bu mesafe otobüsle 2.5 saat civarı sürmektedir. Saraybosna batı terminalden Mostar’a otobüsler kalkmaktadır. Başçarşı’dan batı terminale gitmek için 1 veya 3 numaralı tramwaya binmelisiniz. Kiosk’tan alırsanız bileti fiyat 1,6 KM otobüs şoföründen alırsanız 2 KM’dir.

Saraybosna ’da Konaklama

Bosna Hersek’in en turistik şehirlerinden biri olan Saraybosna ‘da tek kişi konaklama yapacaksanız hostel tercihini ön planda tutmalı, birden fazla kişi konaklama yapacaksanız airbnb vasıtasıyla evde konaklama yapmak ön planda tutulmalıdır. Ev konaklaması seçeneğini seçerseniz bunu airbnb indirimi ile yapmanız konaklama maliyetini düşürecektir. Saraybosna ‘da airbnb indirimini nasıl yapacağınızı öğrenmek için buradaki yazımı okuyabilirsiniz. Bu seyahatinizi 31 Aralık 2019 tarihine kadar yapacaksanız 0 Türk Lirasına günlük araç kiralama kampanyasını okumak için buraya tıklayınız. İnstagram’dan beni takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş :
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ezgi
4 yıl önce

Güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler