Viyana Gezi Rehberi - Avusturya - Ucuza Uçak

Viyana Gezi Rehberi – Avusturya

Viyana gezi rehberi ile yine karşınızdayız. Viyana, Avrupa tarihinin en önemli politika, sanat ve kültür şehirlerinden biri olmasıyla bilinmektedir. Avusturya ’nın en kalabalık şehri olan Viyana aynı zamanda ülkenin en küçük yüz ölçümüne sahip kentidir. Tarih boyunca farklı imparatorluklara başkentlik yapmış olduğu için şehirde farklı kültürlere ait eserler ve yapılar bulunmaktadır. Farklı kültürlerden eserleri bünyesinde barındırmasının yanı sıra, Avrupa ’nın en gelişmiş şehirlerinden biri olarak kabul edilen Viyana gezilecek yerler konusunda oldukça fazla seçeneğe sahiptir. Bu seçenekler hakkında bilgi sahibi olmak, Viyana şehrinin konumu, mutfağı, konaklama seçenekleri ve hava durumu dahil olmak üzere pek çok bilgiyi öğrenmek için Viyana gezi rehberi makalemizi inceleyebilirsiniz.

Viyana Şehri Nerede?

Viyana Avusturya ’nın en turistik şehri olmakla birlikte aynı zamanda Orta Avrupa ’nın en sık ziyaret edilen kentlerinden birisidir. Ülkenin kuzeydoğusunda konumlanış olan bu şehir oldukça küçük yüz ölçümü olmasına rağmen kalabalık bir şehirdir. Avusturya’nın başkenti olma özelliğini taşıyan  bu şehir ortasından geçen Tuna Nehri ile özgün bir görünüme sahiptir. Viyana , Avusturya şehri olduğu için ve Avusturya ‘da Avrupa Birliği üyesi oldupu için Schengen Vizesi istemektedir. Schengen Vizesi’nin uzun süreli çıkması için hazırladığımız dilekçe yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Viyana Gezi Rehberi - Avusturya

Viyana Havalimanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Viyana Havalimanı şehrin yaklaşık 16 kilometre dışında kalmaktadır. Aradaki bu mesafeyi kısa sürede kat etmek için pek çok farklı seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden ilki S7 ekspress trenidir. Şehir merkezine ulaşmak için en ucuz ve pratik yol olarak kabul edilebilecek S7 ekspress treninin ücreti 1,70 Euro banliyö bilet ücreti ve 2,40 Euro’luk şehir merkezinde geçerli bilet ücretinin toplamı olan 4,10 Euro’dur. Bunun dışında U6 hızlı tren metro hattıyla 26 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşmak mümkündür. CAT olarak da bilinen “Havalimanı Şehir Ulaşım Treni” ile 11 Euro karşılığında şehir merkezine ulaşılabilmektedir. Şehir merkezine seyahat etmek için karayolunu seçmek isteyenler için 8 Euro karşılığında Postbus adındaki servisler hizmet vermektedir. Rahat bir seyahat gerçekleştirmek isteyenler de 25 ile 30 Euro arasında bir ücret ödeyerek taksileri kullanabilmektedir.

Viyana Gezilecek Yerler

Viyana gezilecek yerler denilince hem turistlerin hem de yerli halkın aklına ilk olarak Schönbrunn Sarayı gelmektedir. 1693 yılında inşa edilen bu saray toplamda 1441 odaya ve 45 imparatorluk dairesine sahiptir. İhtişamının yanında bahçeleriyle de insanı büyüleyen bu saray Viyana’ya seyahat edecek kişilerin mutlaka listesinde yer almalıdır. Viyana Schönbrunn Sarayı akşam saat 19:00’da kapandığı için erken gidilmelidir.

Viyana gezilecek yerler arasında bir diğer önemli turistik merkez Viyana Sanat Tarihi Müzesi’dir. 1891 yılında Franz Joseph tarafından açılan bu müze, yüzyıllar boyunca Habsburg Hanedanlığı tarafından toplanan eşsiz eserleri bünyesinde barındırmaktadır. Yunan, Mısır, Yakındoğu, Roman Antik Koleksiyonları, Dekoratif Sanatlar Koleksiyonu ve Madeni Paralar Koleksiyonu gibi pek çok bölümün bulunduğu bu sanat müzesinde eşi benzeri olmayan eserlerle karşılaşılabilmektedir.

St. Stephen Katedrali, Viyana’ya seyahat edenlerin mutlaka görmesi gereken tarihi yapılar arasında bulunmaktadır. Yaklaşık 800 yıldır ayakta duran bu yapı şehrin kalbi olarak kabul edilebilecek Stephenasplatz Meydanı’nda konumlanmıştır. Toplamda 4 adet kuleye sahip olan bu yapının en yüksek kulesi 136 metredir.

Viyana gezilecek yerler arasından belirtilen 3 yapı ziyaret edildikten sonra 13. yüz yılda inşa edilen ve bir zamanlar savunma kalesi olarak görev yapmış olan Hofburg İmparatorluk Sarayı’nın da mutlaka gezilmesi gerekmektedir. Ayrıca pek çok tarihi yapının görülebileceği Viyana Ring Bulvarı ve pek çok filmde mekan olarak kullanılmış eğlence parkı Prater’in de ziyaret edilmesi önerilmektedir. Bunlarındışında Karlskirche ‘e giderek önündeki havuzlu alanda oturup arkadaşlarınızda ve oradaki diğer turistlerle vakit geçirmek çok hoş oluyor. Bu alanda sokak sanatçıları kulağınızın pasını silerken güzel bir atmosfer oluşturuyor.

Viyana Gezi Rehberi - Avusturya
Karlskirche

Viyana’da Ne Yenir?

Viyana tarihi yapıları ve sanatsal yapıları dışında mutfağıyla da ilgi çekmektedir. Avusturya ve Viyana mutfağına özel tatları bu şehirde denemek mümkündür. Bu tatlar arasında Viyana usulü servis edilen Şinitzel turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Avusturya denildiğinde ilk akla gelen şinitzel olduğu gibi nerede yenir konusunda da akla gelen ilk yer Figlmüller ‘dir. Figlmüller ‘de şinitzel 3 çeşit olarak dana,domuz ve tavuk olarak sunulmaktadır. Ben tavuk şinitzeli yedim ama o kadar abartıldığı gibi bir tat alamadım ama şinitzelin yanında sipariş ettiğim patates salatası mükemmel bir tattı. Figlmüller ‘e gittiğinizde mutlaka bu patates salatasını yemeniz gerekiyor.  Avustuya ‘da Viyana ‘da şinitzel yemek için gideceğiniz Figlmüller ‘e öyle elinizi kolunuzu sallayarak gitmemelisiniz yoksa kapıda epey beklersiniz. Buraya tıklayarak randevu almanızı öneririm. Viyana’nın dondurması da bir başka lezzetli. Bu dondurmayı da Zanoni ‘de yemelisiniz. Öte yandan sığır etinin patates ve havuç gibi sebzelerle haşlanmasıyla hazırlanan Tafelspitz şehrin kendine özel yemekleri arasındadır. Ekmek köftesi olarak adlandırılabilecek Semmelknödel, dövülmüş et ve kavrulmuş soğanlarla beraber servis edilen Zwiebelrostbraten adlı yemeklerin mutlaka tadılması gerekmektedir. Tarihte yazıya geçirilmiş ilk turta tarifiyle yapılan Linzer Torte de gezginlere tavsiye edilen tatlar arasındadır.

Viyana Gezi Rehberi - Avusturya
Figlmüller’de şinitzel ve patates salatası ile üzüm suyu

Viyana Konaklama Seçenekleri

Viyana şehrinde yapılacak tatiller planlanırken konaklama türü ve seçeneklerinin de gözden geçirilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde kalitesiz bir konaklama deneyimi yüzünden bu tatil mahvolabilir. Konaklama seçenekleri taranırken her bütçeye uygun oteller olduğu görülebilir. Şehirdeki ucuz oteller gecelik 50 ile 400 TL arasında bir ücret talep etmektedir. Orta kalitedeki otellerin gecelik fiyatı 300 ile 1500 TL arasında, lüks otellerin gecelik fiyatı da 900 ile 5000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Uygun fiyata toplu bir şekilde tatil yapabilmek için geceliği 70 TL’den başlayan hostellerde de kalınabilmektedir. Bunun haricinde güvenli ve gerekli imkanlara sahip evler gecelik olarak kiralanabilir. 450 TL üzerine 230 TL kullanarak konaklama yapmak için buradaki yazımı okuyabilirsiniz.

Viyana Pahalılık Durumları

Viyana gezi rehberi bölümlerinden tek can sıkıcı olanı bu bölüm olabilir. Çünkü bu şehir hem Türkiye’ye hem de Avrupa’daki diğer şehirlere göre pahalı bir şehirdir. Orta seviye restoranlarda yenilecek doyurucu bir yemeğin fiyatı ortalama 45 Euro’dur. İçeceklerden kahve fiyatları 3 Euro’dan, alkollü içecek fiyatları 4 Euro’dan, sular ise 1,50 Euro’dan başlamaktadır. Taksi başkangıç ücretleri 4 Euro olmakla birlikte, tren ve otobüs biletleri 2,20 Euro’dur.

Viyana’ya Nasıl Gidilir?

Viyana’ya ülkemizden ulaşmanın tek yolu hava yoludur. Türkiye’den Viyana’ya uçuşlar sadece Ankara, İzmir, Antalya ve İstanbul şehirlerinden yapılmaktadır. Bu şehirlerden Viyana’ya yapılacak uçuşların süresi 3 saat ile 2 saat 35 dakika arasında değişkenlik göstermektedir.

Viyana Hava Durumu

Viyana kışların oldukça soğuk ve sert geçtiği bir şehirdir. Bu yüzden kış aylarında yapılacak tatiller turistler için pek iç açıcı olmayabilir. Kış aylarında ortalama -1 derece olan Viyana, mayıs ayında ısınmaya başlamaktadır. Sıcaklığı mayıstan eylüle kadar ortalama 15 derece olan şehri bu tarihler arasında ziyaret etmek daha uygun olacaktır.

Paylaş :
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments