Uzun Süreli Schengen Vizesi

Uzun Süreli Schengen Vizesi Almanın Yolu

Uzun süreli Schengen vizesi almayı hepimiz istiyoruz çünkü 2019 yılı schengen vize ücreti 60 Euro ancak bir kaç ay sonra bu vize ücreti 80 Euro olacak. Haliyle  bu Schengen vize ücreti bizim için büyük bir külfet hatta belki de uçak biletinden bile daha pahalı. Bu kadar para verip de 1 ay, 3 ay hatta 6 ay süreli Schengen vizesi verilmesi bizim için üzücü olabilmektedir. Bu yüzden sizlerin belki uzun süreli Schengen vizesi almasında yardımım dokunabilir diye bu yazıyı kaleme alıyorum. Schengen Vizesi NedirSchengen Vizesi Gerekli EvraklarSchengen Vizesi Nasıl AlınırSchengen Vizesi İstatistikleri başlıklı yazılarımı okuyarak Schengen konusunda hemen hemen her şeyi öğrenmiş olursunuz. Özellikle istatistik yazısını okumalısınız ki Schengen vizesi nereden kolay alınır sorusunun cevabını bulasınız.

Öncelikle kendi hikayemi anlatayım. Ben schengen vizesine ilk başvurumu İspanya’dan yapmıştım ve 3 aylık multi girişli vizem olmuştu. Aradan 1 sene geçtikten sonra yine Schengen’e ihtiyacım oldu bu sefer uzun süreli alabilmenin yollarını aradım. Banka hesabıma düzenli para girişi vardı ancak yüklü bir miktarda birikmiş yoktu. Bankadan, banka onaylı hesap hareketleri belgemi almadan bir gün önce arkadaşlarımdan başka hesabıma para istedim sonra da o parayı maaş hesabıma yatırdım. Yaklaşık 10bin TL vardı. İşbankası hesabıma arkadaşlarımdan havale/eft yapılmasını istemedim. Başka banka hesabıma parayı aktardılar ben İşbankası hesabına kendim geçirdim.  Daha sonra Schengen için gerekli tüm belgeleri hazırladım. Bu sefer vize için Almanya’ya başvuracaktım. Almanya’nın Schengen konusunda sıkıntılı olduğunu söylüyordu herkes ama biletlerim gidiş-dönüş Almanya’dandı. Schengen kuralı olarak en fazla hangi ülkede kalacaksanız vizenizi oradan almanız gerekiyor. Tabi bunun istisnai durumları da var, Fransa’dan vize alıp hiç Fransa’ya gitmeden başka ülkeye de gidebilirsiniz.

Uzun Süreli Schengen Vizesi Dilekçe Örneği

Ben bir dilekçe kaleme almayı düşündüm, belki bir işe yarar da 1-2 senelik vize verirler diye. Dilekçemde ben Almanya’ya geleceğim ama bu 5-6 günlük periyotta Almanya’yı tamamen gezemeyeceğimi bu yüzden 2. kez hatta 3. kez de gelmek istediğimi, Almanya’da şu şehirleri görmek istediğimi yazan bir dilekçe yazdım. Bu dilekçenin bir örneğini aşağıya ekleyeceğim. Siz de oradan dilekçeyi kendinize göre doldurup başvurunuzu yapmanızı şiddetle öneririm. Almanya İstanbul Konsolosluğu için aracı kurum olan İdata’ya Cuma günü evraklarımı teslim ettim. Bir sonraki Cuma günü vize için sms geldi ve apar topar sonucu öğrenmeye gittim. Pasaportun ilgili sayfasını açtığımda 1 yıllık multi girişli Schengen vizem olduğunu görmüştüm. Benim aklıma ilk gelen ise dilekçenin gerçekten işe yaradığı olmuştu.

Bu vize dilekçesine ilaveten bir de ileri tarihli uçak biletlerine rezervasyon yaptırıp bu biletleri de başvuru dosyasına koyarsanız inandırıcılığınız daha da artacaktır. Daha pozitif bir durum olabilir. Biz 15 Ağustos 2019 da gideceksek bir 3 ay sonrası bir de 6 ay sonrasına yine bilet rezervasyonu yapıp bunu da dosyamıza eklemeliyiz. 

Schengen ile ilgili herkesin kafasında çok soru var. Bu yüzden yorum kısmını aktif kullanmayı düşünüyorum. Yorumdan gelen soruları hem cevaplayacağım hem de yazıyı bu sorulara göre güncelleyeceğim.

Yukarıda bahsettiğim uzun süreli schengen vizesi dilekçe örneği için buraya tıklayabilirsiniz. Schengen vizesi uzun süreli çıkarsa bir başka maliyet olan konaklamayı uzuca indirmemiz gerekecek. 450 TL üzerine 230 TL indirim kullanarak ya da 250 TL üzerine 130 TL indirim kullanarak konaklama yapmak için buradaki yazımı okuyabilirsiniz.

31 Yorum Yapıldı

 • Nuray doğan
  26 Şubat 2019 - 20:23

  Sevgili ucuza uçak,
  Uzun sureli vize almak için yaptıracağım sağlık sigortasının suresi önem teşkil edermi? Şimdiden teşekkürler.

  Cevap
  • Ucuza Uçak
   26 Şubat 2019 - 22:44

   Hayır. Sağlık sigortası seyahat başlangıç gününden bir gün önce başlamalı. 6 günlük tatil için 7 günlük sigorta gerekli. Size 1 yıl vize vermeleri önünde hiçbir sorun teşkil etmez.

   Cevap
 • Eren
  26 Şubat 2019 - 22:30

  Haziran’da Ankara çıkışlı yurtdışı uçuşlar paylaşır mısınız?

  Cevap
  • Ucuza Uçak
   26 Şubat 2019 - 22:46

   Ankara için çok bir fırsat malesef olmuyor. Ancak paylaştığım sitelerden siz de arama yapıp en azından havayolu şirketi bilet fiyatınım az daha altına bilet bulabilirsiniz

   Cevap
 • Tayfun
  27 Şubat 2019 - 11:29

  Dilekçenin linkini indiremiyorum neden acaba ?

  Cevap
  • Ucuza Uçak
   27 Şubat 2019 - 11:34

   Bilgisayar linkine tıkladığınızda otomatik indiriyor. Mobil için kopyala yapıştır yapmanız gerekli

   Cevap
 • Mine
  13 Nisan 2019 - 19:38

  Merhabaa sana önemli bi şey sormak istiyorum ya nolur cevaplar mısın? Arkadaşlarımla macaristan avusturya çek italya ispanya gibi bi rotamız var. Benim Schengen vizesi almam gerekiyor. Bilmiyorum belki daha önce duymuşsundur ya da yapmışsındkr böyle bir şey, mesela gidiş dönüş uçak biletimi viyanadan alsam ve hani sanki sadece orada konaklayacakmışım gibi olsa diğer ülkelere girmemde sıkıntı olur mu hiç biliyor musun bununla ilgili bi şeyler ve bir de pasaport kontrolü gibi durumlarda sorun çıkar mı acaba? ☺️☺️

  Cevap
 • Ucuza Uçak
  15 Nisan 2019 - 08:51

  Sıkıntı olmaz

  Cevap
 • Tayfun
  2 Mayıs 2019 - 21:39

  Merhaba araba ile yurt dışındaki turlarda vizeyi han ülkeden almak gerekir İtalya vizesi alıp araç işe ilk Yunan dan geçeceğimiz için ilerde sorun olurmu

  Cevap
  • Ucuza Uçak
   2 Mayıs 2019 - 22:03

   Dediğiniz gibi seyahat tecrübem olmadı hiç. Halihazırda vizeniz olsaydı bu dediğinizi yapmak çok kolay olurdu ancak vize başvurusunda gerekli olan ulaşım belgelerini nasıl vereceksiniz? Vize alamamanız muhtemel.

   Cevap
 • Tuncay
  19 Mayıs 2019 - 14:08

  Ben aynı şeyi Ispanya için yaptım. Dilekcemde 6 ay sonra tekrar geleceğimi yazdım. Hatta 2. seyahatin ucak ve otel rezervasyonları da hazırdı, ekledim. Bankada çok daha fazla para vardı. Ama sadece 1 ay verdiler. Bu yazdığınız genel geçer bir çözüm değil.

  Cevap
 • Oğuz
  15 Temmuz 2019 - 17:51

  Ben lisans öğrencisiyim ve Floransa’yı çok görmek istiyorum. 4-5 günlük bir plan yaptım, devletten ve özel bir kuruluştan burs alıyorum. Gezi için İtalya Dışişleri Bakanlığı FARNESINA’nın sitesinde yazan tutardan da daha fazlasını hesabımda euro olarak biriktirdim. İtalya öğrenciler için 1. derecede akrabadan(anne ya da baba) sponsorluk istiyor. Benim anne babam ayrı ve babamla iletişimim yok, annemin de sadece devletten aldığı aylık var. Eksik evrak formu imzalayıp sponsorsuz kendi biriktirdiğim tutarın olduğu banka hesabıyla başvursam alma ihtimalim var mıdır yoksa direkt ret mi ederler? Sponsorluk konusunda İtalya gibi zorlamadan alabileceğim başka bir ülke var mıdır? İnternette Yunanistan’ın zorlamadığını okudum ama tecrübem olmadığı için kararsız kaldım ya da Polonya gibi euro kullanmayan ülkelerden başvurmam alma ihtimalimi artırabilir mi?
  TEŞEKKÜRLER

  Cevap
  • Ucuza Uçak
   15 Temmuz 2019 - 23:27

   Kendin çalışmadığın için yüklü miktarda para göstermen şüphe uyandıracaktır ve eksik belge denilecektir. Bunu göze alıyorsan başvurabilirsin. Anne-baba durumunu izah etmişsin ama malesef onların sponsorluğu dışında başka çare yok gibi. Ben olumsuz düşünüyorum diye Schengen görevlisi arladaşa da sordum. Malesef o da benim gibi düşünüyor.

   Cevap
   • Oğuz
    16 Temmuz 2019 - 18:05

    Yani aslında yüklü miktarda para göstermeyeceğim, kendi bakanlıklarının sayfasında yazan günlük bulundurulması gereken minimum tutardan çok abartmadan bir miktar daha fazlasını göstermeyi planlıyorum. Yüklü miktarda para göstermenin şüphe çektiğini ben de okumuştum ama 4-5 günlük bir gezi için makul bir tutarda bakiyem var. Paranın kaynağını sorarlarsa da bursları göstermeyi planlamıştım zaten her ay yattığı için ekstrede gözüküyor burs olduğu da. Benim durumumda tek sorun sponsor meselesi ve İtalya özellikle 1. dereceyi şart koşuyor yani sadece anne-baba olacak diyor. Tamam bu vizeyi 26 ülke ortak bir standartta düzenliyor da bazı ülkeler ortak istenen belgelere ek olarak başka koşullar da istiyor, İtalya’nın da istediği koşul bu olsa gerek. Yani ablamın şirketi var ama onu sponsor koysam bile ablan sana bakmakla yükümlü değil diye anne ya da babamın belgesini isteyeceklerini söylediler.

    Hocam bu durumda İtalya üzerinden iş şansa kalıyor. Daha fazla İtalya ile ilgili sana soru sormam mantıksız ama şunu sormak istiyorum. Polonya’nın konsolosluk sitesinde turistik amaçlı Schengen için istenen evraklarda şöyle bir ifade var.

    “Başvuru sahibi öğrenci veya çalışmıyor ise; ve kendi banka hesabı yoksa, aileden biri ya da
    başka biri sponsor oluyor ise; o kişideden alınan noter onaylı TAAHHÜTNAME ve o kişinin
    seyahat masraflarını karşılamaya yetecek bakiyeli, güncel banka hesabı
    ” (mesela burada da Polonya noter onayını ek olarak şart koşmuş herkesin özel isteği farklı )

    Ben şimdi öğrenciyim, çalışmıyorum doğru ama kendi banka hesabım var ve hesaba yatan düzenli bir miktar var, ifadedeki bu açıktan yararlanıp sponsor göstermeden başvursam hem de Polonya günlük minimum 75 zloty bulundurulmasını istiyor(Euro’ya çevirince İtalya’nın günlük istediğinden de az oluyor) Vizeyi alma ihtimalimi nasıl yorumlarsın? En kötü Lviv’e Ukrayna’ya uçar, kara yoluyla Polonya Krakow’a geçip oradan İtalya’ya uçarım. Daha önce sponsorsuz başvurup Polonya’dan alan olduğunu okumuştum ama senin yorumunu da duymak istiyorum. Teşekkürler.

    Cevap
    • Ucuza Uçak
     21 Temmuz 2019 - 20:30

     Schengen için şöyle olur böyle olur demek imkansız. Bizzat bu işte çalışan kişi bile kestremez vize alırsın ya da alamazsın durumunu. İnisiyatifin çok döndüğü bir ortam malesef. Polonya’nın o şekilde yazması seni yanıltmasın. Hepsini sunduğunda ret de verebilirler. Sen şansını İtalya’dan yana dene. İnşallah olumlu sonuç alırsın. Dilekçede kendini güzel ifade et.

     Cevap
 • Nuray doğan
  16 Temmuz 2019 - 16:08

  Sevgili admin,
  Uzun vize almayla ilgili yaptığın önerileri dikkate alarak yaptığım başvurum bugün 6 aylik italya olarak onaylandı. Çok teşekkür ederim. Şimdi sıra doyasıya gezmede …….

  Cevap
  • Ucuza Uçak
   16 Temmuz 2019 - 20:53

   Bir dahakine 1 yıl olur 🙂

   Cevap
 • Mert yucel
  21 Temmuz 2019 - 18:29

  Umarım herkese uzun dönem verirler ama 3 şengen 1ingiltere vizesi almak zorunda kaldım. Vize süresi tamamen ŞANS. Örneğin, aynı işi yaptığımız arkadaşla tatile gittik, ben ondan daha yüksek maaş aldığım ve birikimim olduğu halde bana 10 gün tek, ona 6 ay multi verdiler.
  Benim tavsiyem, evraklarınız tam olsun, düzgün bir yazı ile vize başvurunuzu yapın.
  Gerisi ŞANS 😉
  Yazınız için teşekkürler.

  Cevap
  • Ucuza Uçak
   21 Temmuz 2019 - 20:30

   Yorum için teşekkürler

   Cevap
 • ERSOY
  22 Temmuz 2019 - 10:59

  hocam kanadaya schengen vizesi ile gidebilir miyim? turist vizesinden farkı var mı ?

  Cevap
 • Derya
  23 Temmuz 2019 - 22:54

  Merhaba ben avusturyada yaşıyorum ve türkiyede sevgilim var. Evlilik kararı aldık bunun için vize nasıl alabiliriz ya da neler yapmamız gerekli?

  Cevap
  • Ucuza Uçak
   24 Temmuz 2019 - 14:34

   Eşin Schgengen’e değil Aile Birleşimi vizesine başvurması gerekli. Bu durum Schengen’den çok bağımsız. Evlenmelisiniz. Avusturya’da ev tutmalısınız. Sanırım Avusturya A1 seviyesinde Almanca istiyor. Eşinizin A1 Almanca sertifikası alması gerekiyor. Eğer siz Avusturya vatandaşı iseniz bu sertifikaya gerek olmayabilir. Kaba taslak bu şekilde ancak detaylı bilgiye ben de vakıf değilim.

   Cevap
   • Derya
    24 Temmuz 2019 - 18:24

    Peki daha detaylı bilgi için ne yapmamız kime başvurmamız gerekli?

    Cevap
 • CANDAN
  24 Temmuz 2019 - 16:26

  Merhabalar,
  Eşimle birlikte Ağustos ayının son haftasında arabayla Yunanistan gezisine çıkacağız. Benim ilk Schengen vizesi başvurum olacak ancak eşimin 3. başvurusu. Soruma gelince, eylül ayında haftasonu 2 gün için Danimarka seyahati de planlıyoruz. Konsolosluğa yazacağımız dilekçede zaten Yunanistan seyahatimizin yanında Eylül ayında Danimarka seyahatimiz olacak şeklinde bir ibare de eklesek ve Danimarka uçak biletlerimizi de eklesek sizce uzun süreli vize verme ihtimali olabilir mi? Eşimle ikimiz bir kurumda sigortalı çalışanız ve kurumlarımızın verdiği yazıda yalnızca Yunanistan seyahatimiz geçiyor, Danimarka gezimizden bahsetsek olumsuzluğa sebep olur mu?
  Yardımlarınız için teşekkürler

  Cevap
  • Ucuza Uçak
   26 Temmuz 2019 - 00:09

   Merhabalar. Sitede yer alan dilekçe örneği ile Yunanistan’a başvurabilirsiniz. Bence Danimarka’yı hiç söylemeden Yunanistan’a bir iki kez daha geleceğinizi söyleyin. Bu yazıdakileri uygulayın ama bence Danirmarka’yı demeyin

   Cevap
   • Candan
    6 Ağustos 2019 - 13:45

    Tekrar Merhaba,
    Önerdiğiniz yöntem ve dilekçeyle ilk Schengen vizem olmasına rağmen 1 sene multi schengen vizesi aldım. Yardımlarınız için tekrar teşekkürler 🙂

    Cevap
    • ersin
     7 Ağustos 2019 - 23:20

     siz geçici uçuş rezervasyonu ile mi başvurunuz?

     Cevap
     • Ucuza Uçak
      11 Ağustos 2019 - 22:24

      Evet

 • ersin
  7 Ağustos 2019 - 23:18

  peki ikinci seyahat için göstereceğimiz uçuş rezervasyonu vize incelemesi esnasında süresi geçtiğinden iptal olmuş olacaktır, konsolosluk havayolu şirketinden rezervasyon kontrolü yapıyor mu? bu durum vize reddine sebep olabilir mi? teşekkürler

  Cevap
 • Serhat Doğan
  30 Eylül 2019 - 12:23

  Bu rezervasyonu nasıl ve nereden yapıyoruz? THY 24 saat için yapıyor sadece.

  Cevap
 • Hüseyin
  19 Ocak 2020 - 22:48

  Merhaba, ben almanya için vize başvurusu yapacağım fakat kalmayacağım bir otel rezervasyonunu göstersem problem yaşar mıyım ? Yani bunu denetleme gibi bi durum söz konusu mudur ?

  Cevap

Bir Yorum Bırakmak İstermisiniz.