Uzun Süreli Schengen Vizesi Almanın Yolu - Ucuza Uçak Uçak Bileti

Uzun Süreli Schengen Vizesi Almanın Yolu

Uzun Süreli Schengen Vizesi

Uzun süreli Schengen vizesi almayı hepimiz istiyoruz çünkü 2023 yılı schengen vize ücreti 80€ + aracı hizmet bedeli. Haliyle  bu Schengen vize ücreti bizim için büyük bir külfet hatta belki de uçak biletinden bile daha pahalı. Bu kadar para verip de 1 ay, 3 ay hatta 6 ay süreli Schengen vizesi verilmesi bizim için üzücü olabilmektedir. Bu yüzden sizlerin belki uzun süreli Schengen vizesi almasında yardımım dokunabilir diye bu yazıyı kaleme alıyorum. Schengen Vizesi NedirSchengen Vizesi Gerekli EvraklarSchengen Vizesi Nasıl AlınırSchengen Vizesi İstatistikleri başlıklı yazılarımı okuyarak Schengen konusunda hemen hemen her şeyi öğrenmiş olursunuz. Özellikle istatistik yazısını okumalısınız ki Schengen vizesi nereden kolay alınır sorusunun cevabını bulasınız.

Schengen Vizesi Hikayem

Öncelikle kendi hikayemi anlatayım. Ben schengen vizesine ilk başvurumu 2017’de İspanya’dan yapmıştım ve 3 aylık multi girişli vizem olmuştu. Aradan 1 sene geçtikten sonra yine Schengen’e ihtiyacım oldu bu sefer uzun süreli alabilmenin yollarını aradım. Banka hesabıma düzenli para girişi vardı ancak yüklü bir miktarda birikmiş yoktu. Bankadan, banka onaylı hesap hareketleri belgemi almadan bir gün önce arkadaşlarımdan benim başka hesabıma para istedim sonra da o parayı kendi hesabımdan maaş hesabıma yatırdım. Yaklaşık o dönem yaklaşık 10bin TL vardı ve sanırım 2000€-2500€ gibi bir para yapıyordu o zaman. Maaş hesabıma arkadaşlarımdan havale/eft yapılmasını istemedim. Başka banka hesabıma parayı aktardılar ben maaş hesabına kendim geçirdim.  Daha sonra Schengen için gerekli tüm belgeleri hazırladım. Bu sefer vize için Almanya’ya başvuracaktım. Almanya’nın Schengen konusunda sıkıntılı olduğunu söylüyordu herkes ama biletlerim gidiş-dönüş Almanya’dandı. Schengen kuralı olarak en fazla hangi ülkede kalacaksanız vizenizi oradan almanız gerekiyor. Tabi bunun istisnai durumları da var, Fransa’dan vize alıp hiç Fransa’ya gitmeden başka ülkeye de gidebilirsiniz.

Uzun Süreli Schengen Vizesi Dilekçe Örneği

Ben bir dilekçe kaleme almayı düşündüm, belki bir işe yarar da 1-2 senelik vize verirler diye. Dilekçemde ben Almanya’ya geleceğim ama bu 5-6 günlük periyotta Almanya’yı tamamen gezemeyeceğimi bu yüzden 2. kez hatta 3. kez de gelmek istediğimi, Almanya’da şu şehirleri görmek istediğimi yazan bir dilekçe yazdım. Bu dilekçenin bir örneğini aşağıya ekleyeceğim. Siz de oradan dilekçeyi kendinize göre doldurup başvurunuzu yapmanızı şiddetle öneririm. Almanya İstanbul Konsolosluğu için aracı kurum olan İdata’ya Cuma günü evraklarımı teslim ettim. Bir sonraki Cuma günü vize için sms geldi ve apar topar sonucu öğrenmeye gittim. Pasaportun ilgili sayfasını açtığımda 1 yıllık multi girişli Schengen vizem olduğunu görmüştüm. Benim aklıma ilk gelen ise dilekçenin gerçekten işe yaradığı olmuştu.

Bu vize dilekçesine ilaveten bir de ileri tarihli uçak biletlerine rezervasyon yaptırıp bu biletleri de başvuru dosyasına koyarsanız inandırıcılığınız daha da artacaktır. Eğer iptal edilmeyen uçak bileti alıp bunu dilekçede belirtirseniz başvurunuzu daha da güçlendirirsiniz. Ben 15 Ağustos 2022 de gideceksek bir 3 ay sonrası bir de 6 ay sonrasına yine bilet rezervasyonu yapıp bunu da dosyamıza ekledim.

Yukarıda bahsettiğim uzun süreli schengen vizesi dilekçe örneği için buraya tıklayabilirsiniz.

Schengen Vize Başvurusunu Kuvvetlendirme

  1. Tüm belgeleriniz eksiksiz olmalı. İstenilen tüm belgeleri istenildiği gibi vermeliyiz.
  2. Hesabınızda düzenli para girişi ve yeterli düzeyde para bulundurun. Sadece TL değil, döviziniz veya altınınız varsa bunları da gösterin. Eğer paranız yoksa düzenli para girişi olan örneğin maaş hesabınıza yüklü miktarda parayı kendinize ait başka banka hesabınızda siz gönderin. Yani aileniz ya da arkadaşlarınızdan ödünç aldığınız parayı maaş hesabınıza onlar göndermesin, onların adı gözükmesin. Onlar sizin başka hesabınıza göndersinler siz o hesaptan maaş hesabınıza kendiniz aktarın.
  3. Uçak bileti rezervasyonu schengen vize başvurusunda yeterli ancak satın alınan ve iptal edilemeyen gidiş dönüş bir uçak bileti başvurunuzu kuvvetlendirir. Bunu dilekçenizde belirtmeyi unutmayın. Bakın ben iptal edilemeyen dönüş uçak biletimi bile aldım yani memleketime geri döneceğim.
  4. Seyahatiniz için araç kiralama belgesi, tren bileti, otobüs bileti, müze bileti gibi seyahatteyken kullanacağınız şeyleri vize başvurusunda vermeniz schengen vize başvurunuzu çok kuvvetlendirir. Karşı taraf bu kişi gerçekten gezmeye geliyor iltica etmeyecek diye düşündürür. Otobüs/tren biletini nereden satın alacağım diyenler buradaki konuya bakıp biletlerini satın alabilirler. Gittiğiniz yerdeki müze bileti veya şehir turu gibi biletleri ise buradan alabilirsiniz.
  5. Türkiye’ye geri döneceğinizi ispatlayan belgeler vize başvurunuzu kuvvetlendirir. Çocuğunuzun özel okul kaydının olması ve eğitim ortasında seyahat planı yapmanız gibi bir durum bakın benim çocuğumun okulu devam ediyor ben geri döneceğim dedirtir. Umarım hiç yoktur ama bakmakla yükümlü olduğunuz birinin engeli/hastalığı gibi şeyler de geri döneceğinizi kanıtlayabilir.

Sanırım yukarıdaki 5 madde schengen vize başvurusunu nasıl yapacağımızı anlamamızı sağlamıştır. Ayrıca Schengen Vizesi NedirSchengen Vizesi Gerekli EvraklarSchengen Vizesi Nasıl AlınırSchengen Vizesi İstatistikleri başlıklı yazılarımı okuyarak Schengen konusunda hemen hemen her şeyi öğrenmiş olursunuz.

Schengen ile ilgili herkesin kafasında çok soru var. Bu yüzden yorum kısmını aktif kullanmayı düşünüyorum. Yorumdan gelen soruları hem cevaplayacağım hem de yazıyı bu sorulara göre güncelleyeceğim.

Paylaş :
Subscribe
Bildir
73 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Nuray doğan
5 yıl önce

Sevgili ucuza uçak,
Uzun sureli vize almak için yaptıracağım sağlık sigortasının suresi önem teşkil edermi? Şimdiden teşekkürler.

5 yıl önce

Haziran’da Ankara çıkışlı yurtdışı uçuşlar paylaşır mısınız?

Tayfun
5 yıl önce

Dilekçenin linkini indiremiyorum neden acaba ?

Mine
5 yıl önce

Merhabaa sana önemli bi şey sormak istiyorum ya nolur cevaplar mısın? Arkadaşlarımla macaristan avusturya çek italya ispanya gibi bi rotamız var. Benim Schengen vizesi almam gerekiyor. Bilmiyorum belki daha önce duymuşsundur ya da yapmışsındkr böyle bir şey, mesela gidiş dönüş uçak biletimi viyanadan alsam ve hani sanki sadece orada konaklayacakmışım gibi olsa diğer ülkelere girmemde sıkıntı olur mu hiç biliyor musun bununla ilgili bi şeyler ve bir de pasaport kontrolü gibi durumlarda sorun çıkar mı acaba? ☺️☺️

Gülşah
Reply to  Mine
1 yıl önce

Çok faydalı bir yazı çok teşekkürler iyiki varsınız. Ben vize başvurusu yapacağım ve yıl 2022. Pandemi sonrası ilk yurtdışı çıkışım olacak. En son 2019 da çıktım ve şuan uzun süreli vize almak için öncesinde bir çalışma yapmak istedim ve daha önce görmüş olduğum bu yazınızı buldum ve buna istinaden uygulama yapacağım. Çok faydalı bir yazı tekrar teşekkürler.

Tayfun
5 yıl önce

Merhaba araba ile yurt dışındaki turlarda vizeyi han ülkeden almak gerekir İtalya vizesi alıp araç işe ilk Yunan dan geçeceğimiz için ilerde sorun olurmu

Tuncay
5 yıl önce

Ben aynı şeyi Ispanya için yaptım. Dilekcemde 6 ay sonra tekrar geleceğimi yazdım. Hatta 2. seyahatin ucak ve otel rezervasyonları da hazırdı, ekledim. Bankada çok daha fazla para vardı. Ama sadece 1 ay verdiler. Bu yazdığınız genel geçer bir çözüm değil.

Oğuz
4 yıl önce

Ben lisans öğrencisiyim ve Floransa’yı çok görmek istiyorum. 4-5 günlük bir plan yaptım, devletten ve özel bir kuruluştan burs alıyorum. Gezi için İtalya Dışişleri Bakanlığı FARNESINA’nın sitesinde yazan tutardan da daha fazlasını hesabımda euro olarak biriktirdim. İtalya öğrenciler için 1. derecede akrabadan(anne ya da baba) sponsorluk istiyor. Benim anne babam ayrı ve babamla iletişimim yok, annemin de sadece devletten aldığı aylık var. Eksik evrak formu imzalayıp sponsorsuz kendi biriktirdiğim tutarın olduğu banka hesabıyla başvursam alma ihtimalim var mıdır yoksa direkt ret mi ederler? Sponsorluk konusunda İtalya gibi zorlamadan alabileceğim başka bir ülke var mıdır? İnternette Yunanistan’ın zorlamadığını okudum ama tecrübem olmadığı için kararsız kaldım ya da Polonya gibi euro kullanmayan ülkelerden başvurmam alma ihtimalimi artırabilir mi?
TEŞEKKÜRLER

Oğuz
Reply to  Ucuza Uçak
4 yıl önce

Yani aslında yüklü miktarda para göstermeyeceğim, kendi bakanlıklarının sayfasında yazan günlük bulundurulması gereken minimum tutardan çok abartmadan bir miktar daha fazlasını göstermeyi planlıyorum. Yüklü miktarda para göstermenin şüphe çektiğini ben de okumuştum ama 4-5 günlük bir gezi için makul bir tutarda bakiyem var. Paranın kaynağını sorarlarsa da bursları göstermeyi planlamıştım zaten her ay yattığı için ekstrede gözüküyor burs olduğu da. Benim durumumda tek sorun sponsor meselesi ve İtalya özellikle 1. dereceyi şart koşuyor yani sadece anne-baba olacak diyor. Tamam bu vizeyi 26 ülke ortak bir standartta düzenliyor da bazı ülkeler ortak istenen belgelere ek olarak başka koşullar da istiyor, İtalya’nın da istediği koşul bu olsa gerek. Yani ablamın şirketi var ama onu sponsor koysam bile ablan sana bakmakla yükümlü değil diye anne ya da babamın belgesini isteyeceklerini söylediler.

Hocam bu durumda İtalya üzerinden iş şansa kalıyor. Daha fazla İtalya ile ilgili sana soru sormam mantıksız ama şunu sormak istiyorum. Polonya’nın konsolosluk sitesinde turistik amaçlı Schengen için istenen evraklarda şöyle bir ifade var.

“Başvuru sahibi öğrenci veya çalışmıyor ise; ve kendi banka hesabı yoksa, aileden biri ya da
başka biri sponsor oluyor ise; o kişideden alınan noter onaylı TAAHHÜTNAME ve o kişinin
seyahat masraflarını karşılamaya yetecek bakiyeli, güncel banka hesabı
” (mesela burada da Polonya noter onayını ek olarak şart koşmuş herkesin özel isteği farklı )

Ben şimdi öğrenciyim, çalışmıyorum doğru ama kendi banka hesabım var ve hesaba yatan düzenli bir miktar var, ifadedeki bu açıktan yararlanıp sponsor göstermeden başvursam hem de Polonya günlük minimum 75 zloty bulundurulmasını istiyor(Euro’ya çevirince İtalya’nın günlük istediğinden de az oluyor) Vizeyi alma ihtimalimi nasıl yorumlarsın? En kötü Lviv’e Ukrayna’ya uçar, kara yoluyla Polonya Krakow’a geçip oradan İtalya’ya uçarım. Daha önce sponsorsuz başvurup Polonya’dan alan olduğunu okumuştum ama senin yorumunu da duymak istiyorum. Teşekkürler.

Nuray doğan
4 yıl önce

Sevgili admin,
Uzun vize almayla ilgili yaptığın önerileri dikkate alarak yaptığım başvurum bugün 6 aylik italya olarak onaylandı. Çok teşekkür ederim. Şimdi sıra doyasıya gezmede …….

Mert yucel
4 yıl önce

Umarım herkese uzun dönem verirler ama 3 şengen 1ingiltere vizesi almak zorunda kaldım. Vize süresi tamamen ŞANS. Örneğin, aynı işi yaptığımız arkadaşla tatile gittik, ben ondan daha yüksek maaş aldığım ve birikimim olduğu halde bana 10 gün tek, ona 6 ay multi verdiler.
Benim tavsiyem, evraklarınız tam olsun, düzgün bir yazı ile vize başvurunuzu yapın.
Gerisi ŞANS 😉
Yazınız için teşekkürler.

ERSOY
4 yıl önce

hocam kanadaya schengen vizesi ile gidebilir miyim? turist vizesinden farkı var mı ?

Derya
4 yıl önce

Merhaba ben avusturyada yaşıyorum ve türkiyede sevgilim var. Evlilik kararı aldık bunun için vize nasıl alabiliriz ya da neler yapmamız gerekli?

Derya
Reply to  Ucuza Uçak
4 yıl önce

Peki daha detaylı bilgi için ne yapmamız kime başvurmamız gerekli?

CANDAN
4 yıl önce

Merhabalar,
Eşimle birlikte Ağustos ayının son haftasında arabayla Yunanistan gezisine çıkacağız. Benim ilk Schengen vizesi başvurum olacak ancak eşimin 3. başvurusu. Soruma gelince, eylül ayında haftasonu 2 gün için Danimarka seyahati de planlıyoruz. Konsolosluğa yazacağımız dilekçede zaten Yunanistan seyahatimizin yanında Eylül ayında Danimarka seyahatimiz olacak şeklinde bir ibare de eklesek ve Danimarka uçak biletlerimizi de eklesek sizce uzun süreli vize verme ihtimali olabilir mi? Eşimle ikimiz bir kurumda sigortalı çalışanız ve kurumlarımızın verdiği yazıda yalnızca Yunanistan seyahatimiz geçiyor, Danimarka gezimizden bahsetsek olumsuzluğa sebep olur mu?
Yardımlarınız için teşekkürler

Candan
Reply to  Ucuza Uçak
4 yıl önce

Tekrar Merhaba,
Önerdiğiniz yöntem ve dilekçeyle ilk Schengen vizem olmasına rağmen 1 sene multi schengen vizesi aldım. Yardımlarınız için tekrar teşekkürler 🙂

ersin
Reply to  Candan
4 yıl önce

siz geçici uçuş rezervasyonu ile mi başvurunuz?

ersin
4 yıl önce

peki ikinci seyahat için göstereceğimiz uçuş rezervasyonu vize incelemesi esnasında süresi geçtiğinden iptal olmuş olacaktır, konsolosluk havayolu şirketinden rezervasyon kontrolü yapıyor mu? bu durum vize reddine sebep olabilir mi? teşekkürler

Serhat Doğan
4 yıl önce

Bu rezervasyonu nasıl ve nereden yapıyoruz? THY 24 saat için yapıyor sadece.

Hüseyin
4 yıl önce

Merhaba, ben almanya için vize başvurusu yapacağım fakat kalmayacağım bir otel rezervasyonunu göstersem problem yaşar mıyım ? Yani bunu denetleme gibi bi durum söz konusu mudur ?

Nurdan
1 yıl önce

Selam ben özel dersler vererek geçimimi sağlıyorum. Yani sgk ödemiyorum, çalışan gözükmüyorum. Babam vefat ettiği için onun üzerinden aylık maaş alıyorum(çok düşük miktar) yani sgkda emekli gözüküyorum. annem de aynı şekilde. Erkek arkadaşımla gezi yapacağız fakat beraber basvurmayacağız onun zaten yeşil pasaportu mevcut. Sizce başvurularda nasıl bir yol izlemeliyim. Para kazandığım için hesabıma düzenli para yatırıyorum ve harcama yapıyorum. İlk başvurum olacak ilk nereye gitsem daha kolay onay alırım nasıl bir yol izlemeliyim bir öneriniz olur mu?

Işıl
11 ay önce

Merhaba,

Ben kısa süre önce yunanistanda red aldım, açıklama istedim ama konsolosluktan yanıt gelmedi. Red nedeni 3. madde. Konaklama ücretini otelde ödemeli aldığım için olabilir mi? Ya da uçak biletime flex eklemem? Ama vize kesin olmadığı için geri ödemesiz almak istememiştim.

Bir sonraki başvurum için nasıl bir yol izlemeliyim?

Kübra
9 ay önce

Merhabalar mesajımı görür müsünüz bilmem ama size bir şey sormak istiyorum Yunan vizesi alacağız çoklu girişe başvurduk yazınızda birden fazla uçak vs Rez fayda sağlayacağını yazmışsınız aralık ayında Almanya biletimiz var sizce bunu da belgelere ekleyelim mi yoksa ters mi teper

Mete
9 ay önce

Merhaba,

Bir başkası da aynı soruyu sormuş ama tekrar sormak isterim. İtalya’dan 2. vize başvuru yapacağım. (Bir önceki sadece 1 aylıktı) Bunun dışında Aralık (Danimarka) ve Mart 2024 (Brüksel) biletlerim var. Bu dilekçeye bu seyahatleri eklemek riskli mi?

Mete
Reply to  Ucuza Uçak
8 ay önce

Bu yazı el ile mi yazılmalı yoksa bilgisayardan yazmak yeterli mi?

Ahmet
8 ay önce

Yazı çok güzel ama vize işi kişiye göre değişiyor, gördüğüm kadarıyla hanım efendiler biraz daha şanslı oluyor.

Pasaportum dolu olmasına rağmen, Avrupa menşeli bir şirkette yönetici olmama rağmen, akademik kariyerim olduğu halde, akademisyenlik de yapmama rağmen, 3+2 yıllık akademik İngiltere vizem olmasına rağmen, hesabımda 2 yıldan fazla süredir duran yüklü miktarda Dolar ve Euro olduğu halde, üzerime gayrimenkuller olduğu halde, iltica etmeye ihtiyaç duymayan bir insan olduğum halde her zaman kaç gün kalacak isem o kadar vize veriyorlar.

Bunlara ek olarak uluslararsı alanda da farklı projelerde çalıştım ve bu projelerde yöneticilikte yaptım. Adımı soyadımı aratınca bunlar arama motorundan da çıkıyor.

Yaş da genç değil, bundan sonra ülke değiştirmek çok zor. Her türlü olumla duruma rağmen 1 hafta gideceksen 1 hafta, 15 gün gideceksem 15 gün veriyorlar.

Diplomaları ise hiç saymıyorum. 6 ayrı üniversiten diploma ve 100’den fazla çoğu Avrupa onaylı sertifika da mevcut.

Fatma öztürk
8 ay önce

Peki Fransa hariç demişsiniz.ne demek? Ben Mart23 de fransadan 4ay çok girişli vize aldım. 2023 Aralık için tekrar fransadan başvurmayı düşünüyorum. Ama İskandinav gezisi yapıcam. Uçak biletleri ve otel rez. Var. Ancak uzun süreli için fransada görmek istediğim yerleri eklemeli miyim ki var, uzun süreli çıkarsa gitmeyi düşünüyorum.

deneme
8 ay önce

bilgisayardan denememe rağmen dilekçeye ulaşamıyorum kontrol edebilir misiniz?

Eda
8 ay önce

Merhaba, umarım yorumumu görüp geri dönüş sağlarsınız. Yılbaşı için kısa süreli Hollanda’ya gezi planladık erkek arkadaşımla, onun ilk olacak beni ikinci Schengenim olacak umuyoruz ki. İkimizin de önceden kısa süreli Amerika vizesi vardı. Bir aracı firmayla vizeye başvurmayı planlıyoruz herhangi bir eksikle veya sorunla karşılaşmamak adına. Fakat firma vize randevumuzu eylül ayına almış ve bu şekilde gereken 3 maaş bordrosu şartını sağlayamıyoruz çünkü işlerimizde yeniyiz. Tabii ki ret almak istemiyoruz, endişeliyiz ve bu konuda sağlıklı iletişim kuramıyoruz maalesef. Hollanda vize başvuru tarihlerini çok az mı açıyor veya vize onay/ret süresi uzun mu sürüyor bu konu hakkında bir bilginiz var mı?

Merv
8 ay önce

Merhabalar, aralık ayı için Almanya’ya biletimiz var christmast market gezmeyi planlıyoruz. Gitmişken prag ve viyanaya da geçmeyi düşünüyoruz. Almanya’da tanıdıklarımızda kalmak istiyoruz ancak bu vize başvurusunda sorun teşkil eder mi? Otel rezervasyonu göstermek şansımızı arttırır mı yoksa davet mektubu vs. işimizi görür mü?
Bir de sık sık vize başvurularını takip ediyoruz ancak şu an herhangi bir tarihe açık başvuru görünmüyor, açılır mı yoksa biletleri başka ülkeden alıp başka ülkeden almamız daha mı sağlıklı olur sizce? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Merv
Reply to  Ucuza Uçak
8 ay önce

Öncelikle geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Randevuları sık sık takip ediyorum ancak 3 ay var şu andan itibaren, ne kadar bir süre yeterli olur sizce?

Caglayan
8 ay önce

Merhaba, schengen dilekçe ornegi linki acilmiyor. Tekrar payalasim yapabilmeniz mümkün mu ?

Berna
7 ay önce

Merhaba, avukatim esim de avukat. Tek basima hollanda basvurusu yaptim red aldim. Madde 2 ve 3 . Araci firma ile yaptim. Eylul ortasi red sonucu geldi. Simdi tekrar ayni ulkeden tek basima randevu yapmak istiyorum. Sizce mantikli mi

Emir
7 ay önce

Merhaba, instagramdan takip ediyorum ancak ilk kez sitenizi deneyimledim. Ben 2023 ocak ayında yunanistan’dan ilk schengen vizemi aldım. Alırken sakız adasına feribotla gideceğim ve 2 gün kalacağım planı gösterdim. Vizem onaylandıktan sonra atinaya ucakla gittim. 2 gün kaldım sonra roma’ya geçtim 4 gün de orada kalıp vize süresi içinde döndüm. Şimdi tekrar yunanistandan başvuru yapacağım. Ancak ilk plana sadık kalmamış bir profil oluşturur mu bu durum. İlk schengen de niyet mektubu ve seyahat planı bile hazırlamamıştım. Sadece feribot biletini almış, otele sonra ödemeli rezervasyon yapmıştım. Cevaplarsanız sevinirim. Bu arada şimdi ki planım da yine yunanistan atina baslangıc ve italya bitiş şeklinde olacak. Teşekkürler

Yeliz E.
7 ay önce

Merhaba,
Aralık ayınca colmara gidiyorum fakat uçak biletini basele aldım. Ödemesi yapılmış konaklamam Colmarda olacak. Basel uçak bileti, colmar konaklama ile Fransa vize başvurusunda bulunsam sıkıntı olur mu?

Nur
7 ay önce

Merhaba,

Ben Ocak ortasına Barselona gidiş – Madrid dönüş 5 günlük bilet aldım. Şubat sonunda ise Almanya Nürnberg 4 günlük gidiş dönüş biletim var. İlk kez Schengen alacağım ve İspanya’dan başvururken Almanya biletlerimi de evraklarım arasına ekleyip dilekçemde de belirterek Almanya gezimi de kapsayacak sürede vize almak istiyorum. 45 günlük bile benim işimi görür, gözüm yükseklerde değil 🙂 Düzenli maaşım vs var ama 2023 Mart ayında mezun oldum ve bankamda çok çok para olduğunu söyleyemem. Booking’ten hem İspanya hem Almanya için otel rezervasyonlarımı da yapacağım. Ayrıca Barselona – Madrid için tren biletimi de ekleyeceğim. Bir arkadaşımla birlikte yapacağım İspanya tatilini. Birlikte mi başvurmamız gerekiyor? Başka yapmam gereken, dikkat etmem gereken ne var acaba? Ek olarak internette TL ve döviz hesapları gösteriliyor ama altın hesabı geçerli değil yazıyor. Bu doğru mu, borsa/hisse hesabı gösterilebilir mi orada bir miktar yatırımım var çünkü?

İspanya vizesi için BLS’den başvuru yapılıyor ve randevu alma ekranında sadece ekim ayını görebiliyorum, sonraki ayları asla göstermiyor bu normal mi?

Çok tedirginim anlayacağınız, fikir vs verebilirseniz çok sevinirim.

Last edited 7 ay önce by Nur
Gamze
7 ay önce

Merhaba;
30 Kasım Gidiş ,3 Aralık Dönüş Budapeşte uçuşu satın almıştım.Gidişi 29 Kasım Prag olan yeni bir bilette satın aldım daha sonrasında.30 kasım bileti mytrip uk dan aldığım için iptal yapamıyorum şu an.Bu şekilde vizeye başvursam yani sadece 29 kasım prag gidiş ve 3 Aralık Budapeşte dönüş biletimi vize evraklarına eklesem.Bir sorun olur mu sizce? 30 Kasım Budapeşte biletnini koymasam?

Derya
7 ay önce

Merhaba, öncelikle yazılarınız çok faydalı. Özellikle vize başvurusu yapacağım şu günlerde benim için kurtarıcı oldu. Teşekkür ederim.
İtalya’dan schengen başvurusunda bulunacağım. Formda çoklu girişi işaretlesem ve dilekçemde baharda tekrar gelmek istediğimi belirtsem. ancak bir rezervasyon göstermesem ileri tarih için yine de kabul edilir mi? yoksa çok düşük bir ihtimal midir bu? bu arada 2 yıl önceden de 2 haftalık bir İtalya schengen vizem var. sonraki yıl da Fransa’dan almıştım.

Oğuzhan
6 ay önce

Merhaba. Öncelikle bu güzel oluşum için teşekkür ederim. Size vize konusunda birkaç soru sormak istiyorum.

Estonya bildiğiniz gibi e-vatandaşlık veriyor. Estonya e-Residency sayesinde E-estonya vatandaşı olarak Estonya’da resmi olarak uzaktan çalışıyorsak, Türkiye’de resmi bir işte çalışmadığımız halde hesabımıza AB ülkesinden düzenli olarak vergisi ödenmiş şekilde Euro geliyorsa, buna ek olarak Türkiye’de kira gelirimiz var ise Schengen alabilir miyiz?

Estonya’da bir toplantıya katılmamız gerekiyorsa. Türkiye’de kira geliri ve hisse temettü geliri dışında bir gelir görünmüyor ise nasıl bir yol izlememiz ve hangi ülkeye başvurmamız gerekiyor?

Bu soruya hiçbir vize danışmanlık şirketi kesin bir cevap veremedi. Teşekkürler.

gül
5 ay önce

Merhaba, ben Yunanistan vize başvurusu yapacağım. Sakız adasına günübirlik gidip ilerleyen zamanlarda tekrar gideceğimi belirteceğim yunanistana. Ancak günübirlik bir seyahat olacağı için vize başvurusunda bu kötü bir izlenim yaratır mı? Çünkü herhangi bir konaklama yapmyacağım ve otel rezervasyonu sunmayacağım.

Ahmet
4 ay önce

Merhaba. Schengen vizesi almayı planlıyorum ancak şu an çalışmıyorum. Akademisyenim, daha önce Amerika ve İngiltere vizesi aldım ve vizesiz birçok ülkeye gittim, pasaportum dolu.

Maaş hariç düzenli gelirim var, borsa’da şirket hisselerinden aldığım temettü geliri var, kira gelirlerim var, altın hesabımdan da her ay düzenli gelir geliyor. Sigortayı kendim ödüyorum sigortam da var. Ayrıca Euro dolar da mevcut hesabımda. Birikimim de var kısacası.

Kafa dinliyorum şu aralar. Yazın denizi olan Avrupa ülkelerinde uzun bir tatil planlıyorum. Emekli olmadan önce mesleğe ara verdim kısacası.

Vizeye ne zaman başvuru yapmalıyım ve ne zaman yapmayalım? Şu an çalışmadığım için sorun çıkar mı? Teşekkürler.

Gökbora
4 ay önce

Ağustos ayında İtalya biletim var. Gökhan bey vize başvurusu için ne kadar zaman önce başvurmam gerekiyor? Malum randevu da bulunmuyor diye biliyorum. Yani Ağustos başındaki gezim için şubat ayında başvurabilir miyim ya da mart çok mu erken olur? ikinci sorum ise 12 günlük bir gezi için ne kadar para hesabımda olmalı? Çok sağ ol şimdiden

Esra
4 ay önce

Merhaba, İsviçre vize başvurusunda bulunduk ve Basel şehrini gezeceğiz. Tüm rezervasyonlarımız biletlerimiz hazır. Vize onayı durumunda otel rezervasyonumuzu daha uygun, sınıra yakın Fransa’da bir airbnb ile değiştirmeyi planlıyoruz. Acaba havaalanında basel den giriş yaparken memura fransada otel rezervasyonu göstermek sorun olur mu? İlk seyehatimiz olacağından bilgimiz yok, yanıtlarsanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler. 🙏🙏

tuba türe
3 ay önce

Merhaba. İlk gez schengen vizesine Fransadan başvuracağım. 90 günden uzun süreli başvursam başvurumu olumsuz etkiler mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler