Lefkoşa Gezi Rehberi - Kıbrıs

Lefkoşa Gezi Rehberi – Kıbrıs

Lefkoşa gezi rehberi ile yine karşınızdayız. Lefkoşa, siyasi statüsü oldukça tartışmalı olan Kıbrıs adasında yer almaktadır. Öyle ki bu kent, iki ayrı devlet tarafından başkent olarak kabul edilen tek şehirdir. Adada bulunan Kktc ‘nin yanı sıra Kıbrıs Rum Kesimi’nin de başkent olarak kabul ettiği Lefkoşa, her yıl yüz binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Türkler tarafından da oldukça ilgi gören bu şehir hakkında detaylı bilgiler bu gezi rehberinde bulunmaktadır.

Lefkoşa Gezi Rehberi - Kıbrıs

Lefkoşa Gezilecek Yerler

Kıbrıs’ın en gözde şehirlerinden biri olan Lefkoşa gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir kenttir. Bedesten Aziz Nikolas Kilisesi ve St. Sophia Kilisesi gibi Hıristiyan kültürüne ait eserlere sahip olan bu şehir, aynı zamanda Arap Ahmet Camii ve Mevlevi Tekke Müzesi gibi İslam’a dair yapıları da bünyesinde barındırmaktadır. Lefkoşa gezilecek yerler dendiğinde dini yapılar dışında, Kumarcılar Han, Derviş Paşa Konağı, Büyük Han, Girne Kapısı, Surlariçi, Barbarlık Müzesi ve Uzun Yol Caddesi gibi farklı deneyimler elde edilebilecek simgeler de akla gelmektedir. Bu simgelere ve yapılara seyahat eden turistlere, özel Kıbrıs tatlarını da deneyimlemeleri önerilmektedir.

Lefkoşa’da Ne Yenir?

Lefkoşa geçmişten bu yana farklı kültürlere ev sahipliği yaptığı için birbirinden ayrı mutfak tatlarına sahiptir. Kktc ‘ye seyahat edecek olan turistlerin bu tatları denemeden ayrılması büyük bir kayıp olacaktır. Ülkenin en önemli tatlarından biri olan Molohiya’nın mutlaka tadılması gerekmektedir. Bunun dışında yeşil mercimek ile yapılan mücendra pilavı, şeftali kebabı ve hellim böreği de ülkeye gelen turistlerin tatması gereken yemekler ve tatlılar arasında bulunmaktadır. Lefkoşa oldukça turistik bir şehir olduğu için yöresel yemeklerin dışında Fransız, Çin, İtalyan ve Hint mutfaklarına ait yemekleri servis eden restoranları bulmak da mümkündür.

Lefkoşa Konaklama Seçenekleri

Lefkoşa’ya seyahat edecek olan kişilerin kafasında genellikle konaklama hakkında sorular oluşmaktadır. Bu sorular genellikle kalınacak olan yerlerin kalitesi, güvenliği ve şehre yakınlığı hakkında olmaktadır. Şehirde sorunsuz ve kaliteli bir konaklama hizmeti alınabilecek oteller, hosteller ve evler bulunmaktadır. Ancak pek çok açıdan daha avantajlı olduğu için turistlere oteller önerilmektedir. Kentte bulunan oteller farklı kriterlere göre elenerek doğru seçenekler bulunabilir ve konaklama konusunda hiçbir sıkıntı yaşanmadan sorunsuz bir tatil geçirilmesi sağlanabilir. Lefkoşa ‘ya tek gitmediğinizi varsaydığım için konaklama konusunda önerim airbnb olacaktır. Airbnb konaklama indirimini kullanarak ( 450 TL üzerine 230 TL indirim) maliyet düşürülebilir. Airbnb indirimi hakkındaki yazım için buraya tıklayabilirsiniz.

"<yoastmark

Lefkoşa Pahalılık Durumu

Keyifli bir tatil geçirebilmek için konaklama, gezilecek yerler ve yöresel tatlar dışında pahalılık durumu hakkında da yeterli bilgiye sahip olunması gerekmektedir. Bu sayede şehirde yapılacak tatiller sırasında beklenmedik ekonomik zorluklarla karşılaşılmayacaktır.

Kıbrıs ziyaretini en çok İngiliz turistler gerçekleştirmektedir. Bu sebeple ülkedeki ürünlerin ve hizmetlerin pahalılığı Türk Lirası’ndan ziyade Pound’a indekslidir. Dolayısıyla Lefkoşa ziyareti yapacak olan Türk vatandaşlarının ülkedeki turistik yerlere götürecekleri paranın bir miktar daha fazlasını yanlarına almaları gerekmektedir. Farklı deneyimleri yaşamak ve seyahat sırasında konforlu bir yolculuk isteyen turistler doğal alarak daha fazla harcama yapacakları için gerekli meblağı hesaplamaları ve öncesinde yanına almaları tavsiye edilmektedir.

Havalimanından Şehir Merkezine Nasıl Ulaşılır?

Lefkoşa gezisi yapacak olan kişiler genellikle havayolunu kullanmaktadır. Bu sayede kısa sürede adaya ulaşabilmekte ve tatillerine hemen başlayabilmektedir. Uçakla kente ulaşan ve Lefkoşa şehir merkezine ulaşmak isteyen kişilerin farklı seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçeneklerinden ilki KIBHAS adındaki havaalanı servisleridir. Bu servislerle 15 TL ücretle yaklaşık 35 dakikada şehir merkezine ulaşılabilir. Lefkoşa Ercan Havalimanın’ndan Girne’ye yine bu otobüslerler 22.5 TL ücretle gidebilirsiniz. Kıbhas için detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Servis dışında araç kiralama şirketlerinden yardım alınarak rahat bir şekilde merkeze seyahat edilebilir. Orta seviyedeki araç kiralama fiyatları 100 ile 150 Türk Lira arasında değişkenlik göstermektedir. Lefkoşa şehir merkezine ulaşmak için bir diğer seçenek ise taksi kullanmaktır. Bu sayede düşük fiyata hızlı bir şekilde tatile başlanabilir.

1 YORUM

  • Kenan
    20 Mayıs 2020 - 04:34

    Şu Lefkoşa’ya gidemedik maa gitmiş kadar olduk sayenizde.

    Cevap

Bir Yorum Bırakmak İstermisiniz.