Budapeşte Gezi Rehberi - Macaristan - Ucuza Uçak

Budapeşte Gezi Rehberi – Macaristan

Budapeşte gezi rehberi ile yine karşınızdayız. Budapeşte Türkiye’nin kardeş ülkeleri arasında bulunan Macaristan’ın başkentidir. Milattan önce yaklaşık onuncu yüz yıla kadar uzanan tarihi ile oldukça eski olan bu şehir, zamanında Roma İmparatorluğu’nun sınırlarına bile dahil olmuştur. İlk olarak Macar kabileleri tarafından kurulan Budapeşte yüz yıllar boyunca gelişmemiş bir şehir olarak kalmıştır. Ancak reform döneminde her Avrupa şehrinde olduğu gibi büyük bir gelişme göstermiş ve şehre pek çok önemli yapı inşa edilmiştir. Günümüzde tarihi olarak kabul edilebilecek bu yapılar hakkında detaylı bilgilere Budapeşte gezilecek yerler başlıklı bölümden ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde konaklama imkanları, kalınabilecek oteller, şehrin kendine özgü tatları gibi farklı bilgileri makalenin devamından elde edebilirsiniz.

Budapeşte Havalimanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Budapeşte şehrine yapılacak olan seyahat Budapeşte Havalimanı’nda başlamaktadır. Bu havaalanı kentin yaklaşık 16 kilometre uzağında bulunmaktadır. Havaalanından şehre ulaşabilmek için farklı yollar bulunmaktadır. Turistler tarafından en sık kullanılan ulaşım yöntemi havaalanı otobüsleridir. 200E ya da 100E numaralı bu otobüslere binerek şehir merkezine kısa sürede ulaşmak mümkündür. Otobüs ile şehir merkezine seyahat etmenin ücreti 900 HUF olarak belirlenmiştir. Bu otobüslere binerek direkt olarak şehir merkezine ulaşılabilir ya da Ferigehy istasyonunda indikten sonra banliyö treniyle seyahate devam edilebilir. Tren biletinin fiyatı 365 HUF’dir. 100 HUF, 1,95 Türk Lirası’ndan hesaplanarak yolculuğun TL olarak karşılığı hesaplanabilir.

Tatile keyifli bir şekilde başlamak ve şehre rahat yoldan ulaşmak isteyen kişiler için taksi hizmeti bulunmaktadır. Havalimanından taksiyle şehir merkezine ulaşmak yaklaşık olarak 6500 HUF tutmaktadır. Taksi haricinde Shutlle ile de Budapeşte şehir merkezine rahat bir seyahat gerçekleştirmek mümkündür. Bu yolculuğun fiyatı yaklaşık olarak 7 Euro’dur.

Budapeşte Gezi Rehberi - Macaristan
Budapeşte’deki Tramwaylar

Budapeşte Nerede?

Budapeşte şehrine herkesin kulak aşinalığı olsa da iş coğrafi konumunu bilmeye geldiğinde çoğu kişi sınıfta kalmaktadır. Hem bu şehri merak edenler hem de gezginler için şehrin tam olarak nerede olduğunun belirtilmesi yararlı olacaktır. Macaristan’ın başkenti olarak bilinen, ülkenin en kalabalık ve en büyük şehri Budapeşte, ülke topraklarının kuzeyinde Slovakya’ya ve Avusturya’ya yakın bir konumda bulunmaktadır. Bu özelliğiyle ülkeler arası geçiş yapmak isteyen gezginler için oldukça uygun bir şehirdir.

Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte gezilecek yerler sıralamasında en başta Buda Kalesi yer almaktadır. 1265 senesinde inşası tamamlanmış olan bu eşsiz kale, Barok mimarinin en başarılı örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Zamanında kraliyet sarayı niteliğini taşımış olan bu kalede, günümüzde binlerce eserin bulunduğu müzeler, yemyeşil bahçeler ve tarih kokan devasa salonlar bulunmaktadır. Budapeşte gezilecek yerler arasında Buda Kalesi’nin dışında Parlamento Binası da büyük ilgi çekmektedir. Yirminci yüzyılın başlarında inşası tamamlanan bu bina toplamda 691 odaya sahiptir ve odalardaki toplam heykel sayısı 233’tür. İnşası yirminci yüzyılda tamamlanan bir diğer tarihi yapı da Aziz Stefan Bazilikası’dır. Pek çok farklı dini eserin sergilendiği bu yapı özellikle Hıristiyan turistler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Budapeşte Gezi Rehberi - Macaristan
Buda Kalesi’nden şehir görünümü

Budapeşte gezilecek yerler listesinde bu üç önemli yapı dışında, şehrin iki yakasının ilk defa bağlanmasını sağlayan Zincirli Köprü, gotik mimarinin izlerini taşıyan Balıkçı Tabyası, kent manzarasının en iyi şekilde görülebileceği konumlardan biri olan Gellert Hill ve pek çok alışveriş merkezinin bulunduğu Vaci Utca Caddesi de yer almaktadır.

Terör Evi Müzesi’ni ziyaret ederek Nazi Almanya’sının ve Sovet Rusya’sının Budapeşte ‘de bıraktığı izleri görebilirsiniz.  Parlamento binasına Tuna Nehri boyunca yürürseniz nehir kıısında göreceğiniz ayakkabılar Yahudi Katliamına aittir. Nazi Almanya’sının Budapeşte’de  yaşayan Yahudileri nehrin kenarına dizip kurşunladığı bölgeyi simgeleyen ayakkabılar insanlıktan utandıracaktır.  Budapeşte kaplıcaları ile de ünlüdür. Rahatlamak isterseniz kaplıcaya da gidebilirsiniz.

 Macaristan
Nazi Almayası’nın soykırım izleri

Birçok Budapeşte gezi rehberi yazısında New York kafeye gidilmesi gerektiğinden bahsedilir. Zenginseniz 2 hahveye 120 Türk Lirası veririm ben diyorsanız gidebilirsiniz. New York kafeyi bu kadar meşhur yapan içinin saray gibi olması. Sanki her yer gümüş ve altın kaplama gibi lüks bir mekan.Haliyle fiyatlar da epey lüks.

Budapeşte’de Ne Yenir?

Budapeşte mutfağıyla turistleri etkileyebilen şehirler arasındadır. Ülkede yapılan yemekler genellikle bol proteinli, yağlı ve etli olmaktadır. Atıştırmalıklar da Türk kültürüne benzer bir şekilde hamurdan yapılmaktadır. Sokak atıştırmalıklarının en ünlülerinden Langos ‘u ben pek beğenmedim. Ekmeğin üzerine farklı soslar koyularak kızartılmasıyla yapılan bu atıştırmalık lezzetten yoksundu.  Bir diğer atıştırmalık olan ve “baca keki” olarak da bilinen Kürtoskalacs, çeşitli aromalara sahip çıtır bir hamur tatlısıdır. Bu tatlılar haricinde Pogacsa, yani Türkçe adıyla poğaça Türk damak tadıyla birebir uyuşmaktadır.

 Macaristan
Gulaş Çorbası

Budapeşte tatilinde herkesin tatması önerilen ana yemekler arasında Gulaş oldukça ünlüdür. Türkiye’de ki etli çorbalardan hiçbir farkı olmayan bu çorba abartıldığı kadar bir yemek değildir. Bunun haricinde bol kırmızı biber, un, domates, tavuk ve tereyağı gibi pek çok malzemeyle yapılan kremalı Chicken Paprikash, kırmızı biber ve tatlı su balığının harmanlanmasıyla oluşturulan Halaszle, tatlılardan da Dobos Torta, Gyümölcsleves ve Somloi Galuska’nın denenmesi önerilmektedir.

Gezerken susayacaksınız ve marketlerden su almak isteyeceksiniz. Doğal kaynak suyu için PEMBE KAPAKLI, sodalı/asitli sular için MAVİ/YEŞİL KAPAKLI suları alabilirsiniz.

Budapeşte’de Nerede Kalınır?

Budapeşte ve çevresinde yapılacak tatiller için konaklama seçeneklerinin daha önceden bilinmesi şehre ilk defa gidecek turistler için oldukça yararlı olacaktır. Şehirde güvenlik açısından herhangi bir problem yaşamamak ve konforlu konaklama imkanlarından yararlanmak için belirli bölgeler tavsiye edilmektedir. Bu bölgeler Deak Ferenc Ter, Oktogon ve şehir merkezidir. Bu bölgelerde bulunan oteller gecelik konaklama için 200 TL’den başlayan ücretler talep etmektedir. Aynı bölgelerde bulunan hostellerde de gecelik 20 TL’den başlayan fiyatlarla konaklamak mümkündür. Tek başına ya da çift olarak yapılacak tatiller için uygun fiyatlı oteller tavsiye edilmektedir. Konaklamanızı 450 TL üzerine 230 TL indirim kllanarak yapmak isterseniz buradaki konumu okuyabilirsiniz.

Budapeşte Parlamento Binası
Budapeşte Parlamento Binası

Budapeşte Pahalılık Durumları

Budapeşte’deki yemek, ulaşım ve konaklama fiyatları Türkiye ile oldukça benzerlik göstermektedir. Doyurucu bir akşam yemeğini 25 TL’ye yemek mümkündür. Müze giriş fiyatları da oldukça ucuz olmakla birlikte, hediyelik eşyaların ücretleri de düşüktür. Barlarda ve gece kulüplerinde alkollü içeceklerin fiyatı 15 TL’den başlamaktadır. Özet olarak, dolu dolu bir gün geçirmek ve sonrasında konforlu bir otelde uyuyabilmek için günlük 300 TL yeterlidir. Macaristan Budapeşte para birimi Macar Forint ‘idir. 1 Macar Forinti 0,019 Türk Lirası değerindedir. Yani 100 Macar forinti 1,9 TL’dir.

Budapeşte’ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin pek çok kentinden Budapeşte havalimanına uçuş bulunmaktadır. Bu uçuşlardan aktarmasız olanların seçilmesi hem daha hesaplı olacak hem de yolculuğun daha kısa sürmesi ne sebep olacaktır. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’dir. Macaristan Avrupa Birliği üyesi ülke olmasından dolayı bizden Schengen vizesi istenir. Uzun süreli Schengen Vizesi talep dilekçesi için buradaki yazımı okuyabilirsiniz.

Budapeşte Hava Durumu

Dört mevsimin yaşanmasıyla Türkiye’ye benzerlik gösteren Budapeşte ılıman karasal iklime sahiptir. Kış ayları ortalama sıcaklıkların 0 derece olduğu şehirde, yazın termometreler 35 dereceyi dahi gösterebilmektedir. Serin havalarda şehri ziyaret etmek isteyenlerin Mayıs ya da Eylül aylarında, sıcak havalarda seyahat etmek isteyenlerin ise Haziran, Ağustos ayları arasında Budapeşte’ye gitmesi önerilmektedir. İnstagramFacebook , Twitter , Youtube hesaplarımızı takip etmek için üstlerine tıklayabilirsiniz.

Paylaş :
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments