Roma Gezi Rehberi - İtalya - Ucuza Uçak

Roma Gezi Rehberi – İtalya

Roma gezi rehberi ile yine karşınızdayız. Roma, Avrupa’nın en turistik ülkelerinden biri olan İtalya ’nın kalbinde yer almaktadır. Oldukça yüksek tarihsel değere sahip olan Roma, Aniane ve Tiber nehirleri arasında bulunan bir kenttir. Bu kent, 2800 senelik uzun bir tarihi geçmişe sahiptir. Adından da anlaşılabileceği üzere Roma İmparatorluğu bu topraklar üzerinde kurulmuş ve bu topraklar üzerinde yıkılmıştır. Şehir Vatikan’ı da bünyesinde barındırmakta ve önemli dini yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Dini yapılar ve Roma İmparatorluğu’na ait eserler dışında, şehrin kendisine özgün tatları, tarihi yapıları, müzeleri ve doğal güzellikleri bulunmaktadır. Bu şehre seyahat edecek kişiler için oluşturulan Roma şehir rehberi yazımızın devamında mevcuttur.

Roma Havalimanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir ?

Türkiye’den Roma şehrine yapılan uçuşlarda genellikle Leonardo da Vinci havalimanında iniş yapılmaktadır. Buradan şehir merkezine ulaşmak için farklı seçenekler bulunmaktadır. İlk seçenek, 14 Euro’ya şehir merkezine götüren Leonardo Express adındaki trendir. Bunun dışında Terravision Otobüsleri ile 9 Euro’ya, SIT Bus adı verilen otobüslerle 5 Euro’ya, taksiyle de 48 Euro’ya şehir merkezine ulaşmak mümkündür.

Roma Nerede ve Vize İstiyor mu?

İtalya ‘nın başkenti olan bu şehir, Lazio bölgesindedir.  Akdeniz ikiminin hakim olduğu bu şehir Bolonya’ya 250 km, Floransa’ya 185 km, Cenova’ya 325 km, Milano’ya 390 km, Napoli’ye 145 km, Palermo’ya 645 km, Venedik’e 350 km uzaklıktadır.İtalya Avrupa Birliği üyesi olduğu için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Schengen vizesi istemektedir. İtalya Schengen vizesi kapsamında yetkili kuruluş İDATA ‘dır.

Roma Gezi Rehberi - İtalya

Roma Gezilecek Yerler

Roma gezilecek yerler konusunda oldukça fazla seçeneğe sahiptir. Bu seçenekler arasından birini özel olarak ön plana çıkarmak doğru olmayacaktır. Ancak havalimanına da yakın olması sebebiyle ülkeye giden turistlerin ilk olarak ziyaret ettiği yer Tiber Nehri’dir. Ülkeye gelmiş turistler bu nehrin kenarında dinlenebilmekte ve İtalya havasını soluyabilmektedir.

Seyahat planlarında mutlaka listede bulunan yerler arasında Kolezyum başı çekmektedir. Milattan sonra 72 yılında inşasına başlanan bu yapıda, gladyatör dövüşlerinin yapıldığı arena bulunmaktadır. Roma’da Kolezyum dışında büyük ilgi çeken yerler arasında özellikle çiftlerin görmek istediği Trevi Çeşmesi bulunmaktadır. Bu çeşme aynı zamanda Roma Aşk Çeşmesi olarak da bilinmektedir. Bunun dışında Papa’nın ve piskoposların ikamet ettiği Vatikan da Roma gezilecek yerler arasında bulunmaktadır. Ayrıca Pantheon, Castel Sant Angelo, Santa Maria Maggiore Bazilikası, Piazza Venezia, Konstantin Takı, Palatino Tepesi, Capitolino Tepesi, ve İspanyol merdivenleri de mutlaka görülmelidir.

İtalya’da gezilecek yerler arasında belki de ilk sıraya koyacağımız Roma şehri için daha önce müzeleri tanıtan bir yazı kaleme almıştık. Müzeler hakkında detaylı bilgi almak için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz. Roma tatili konusunda bu yazı birçok ihtiyacınızı giderecektir.

Roma Gezi Rehberi - İtalya

Ne Yenir?

İtalya tarihi ve kültürel güzelliklerinin yanında mutfağıyla da ilgi gören şehirler arasındadır. Seyahat sırasında denenmesi gereken lezzetler arasında ilki Panini’dir. Bu yiyecek farklı ekmeklerin arasına et, tavuk, peynir, marul, domates gibi çeşitli malzemeler koyarak yapılan bir fast food türüdür. Bunun dışında kızarmış pirinç topları olarak özetlenebilecek Suppli de Roma tatili sırasında mutlaka tadılmalıdır. Ayrıca farklı bir kek türevi olarak kabul edilebilecek Tigelle, pirinç ve tercih edilen ek malzemelerle yapılan Risotto, çeşitli sebzeler ve makarnayla yapılan Minestrone, enginar kızartması,  İtalyan makarnası, İtalyan pizzası ve tatlılardan tiramisu da Roma tatili bitmeden denenmelidir.

Konaklama Seçenekleri

Roma tatili planlanırken turistlerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta konaklamadır. Konaklama seçeneklerinin etraflıca değerlendirilmesi ve en doğru opsiyonun seçilmesi gerekmektedir. Dünyanın her bir köşesinden turist ağırlayan bu İtalya şehri çok farklı konaklama türlerine sahiptir. Hosteller, moteller, pansiyonlar ve oteller olduğu gibi günlük ya da haftalık olarak kiralanabilecek evler de bulunmaktadır. Bu konaklama seçeneklerinin fiyatları kalitesine göre gecelik 100 ile 5000 Türk Lirası arasında değişkenlik göstermektedir. Airbnb ile konaklama yapmak isterseniz 450 TL üzerine 230 TL indirimini kullanabilirsiniz. Bu indirim konusunu okumak için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz. Roma‘da 3-5 Euro gibi ücrete araç kiralama yapmak için buradaki yazımı okuyabilirsiniz.

Roma Gezi Rehberi - İtalya

Roma Pahalılık Durumları

Roma’da yapılacak tatiller diğer Avrupa şehirlerinde yapılacak tatillere oranla belirgin bir şekilde pahalı olacaktır. Çünkü bu şehre her yıl 12 milyonun üzerinde turist gelmekte ve turistlere özel büyük çalışmalar ve düzenlemeler yapılmaktadır. Pahalılığa örnek olarak müzelere giriş ücreti 12 ile 16 euro arasında değişkenlik göstermektedir. Ayrıca dışarda yenilecek yemeğin bir fiyatı kişi başı 20 Euro’nun altına inmeyecektir. Alışveriş, ulaşım ve konaklama fiyatları da yüksek olan bu şehirde rahat bir tatil yapabilmek için kişi başı haftalık 1000 Euro gerekmektedir. İnstagram’dan beni takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz. Twitter’dan beni takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş :
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments