Yurt İçi Uçuşlarda Pcr Testi ya da Aşı Zorunluluğu - Ucuza Uçak

Yurt İçi Uçuşlarda Pcr Testi ya da Aşı Zorunluluğu

Yurt içi uçuşlarda pcr testi gerekli mi , antijen testi de kabul ediliyor mu, aşı olmadan nasıl yurt içi seyahat edebiliriz, çocuklar için de yurt içi seyahatlerde test ya da aşı isteniyor mu, tek doz aşı yeterli mi, yurt dışında aşı yaptıran kişiler yurt içi seyahati nasıl yapacak vb akıllardaki birçok sorunun cevabını bu yazıda sizlere göstereceğiz.

1-) Yurt İçi Uçuşlarda Hes Kodu

Yurt içi seyahati yapacak kişilerin Hes Kodu alması zorunludur. Hes kodu olmadan yurt içi seyahat yapamazsınız. Hes kodu ile ilgili detaylı yazıyı daha önce yazdığımız için bu konuya detaylı girmiyoruz. https://ucuzaucak.net/hes-kodu-nedir-hes-kodu-nasil-alinir-hes-ile-seyahat/ yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

2-) Yurt İçi Uçuşlarda 6 Eylül’den İtibaren Yeni Kurallar

6 Eylül 2021 tarihi itibariyle aşısız olan yolcuların yurt içi seyahatlerden önce en fazla 48 saat içinde yapılmış negatif PCR testini ibraz etmesi gerekmektedir. Hastalığı geçirmemiş, aşısı bulunmayan ve negatif PCR testi sunmayan yolcular uçuşa kabul edilmeyecektir. Aşı, bağışıklık ve test bilgilerinin Hayat Eve Sığar uygulaması entegrasyonu sayesinde yolcunun Hayat Eve Sığar Uygulaması > HES Kod Ayarları bölümüne giderek Aşı Durumu, Hastalık Durumu ve Test Durumu bilgilerinin görüntülenmesine izin vermesi gerekmektedir. Bu izinlerin kapalı olması durumunda kişilerin verileri havayolu şirketine ulaşmayacağı için, uçuşa kabul sırasında uygun olmayan yolcu olarak görüntülenecektir.

Yurt içi Uçuşlarda Yeni Uygulama Detayları:

1. Yurt İçi Uçuş Yeni Kuralları Kimler İçin Geçerli ?

Uygulama sadece T.C. Vatandaşları için geçerli olup, yabancı ülke vatandaşları muaf tutulmuştur. Yeni düzenleme yapıldı ve herkes için geçerli artık.

2. Kurallar Hangi Uçuşlar İçin Geçerli ?

Uygulama sadece iç hat uçuşlarını kapsamaktadır. Yurt dışından gelen veya yurt dışına devam edecek olan bağlantılı iç hat uçuşu olan tüm yolcular (T.C. Vatandaşları da dahil ) uygulamadan muaf tutulmuştur.

3. Yurt İçi Uçuşlarda Çocuklardan da Aşı ya da Test İsteniyor mu?

18 Yaş altı (18 yaşından gün almamış) çocuk yolcular uygulamadan muaf tutulmuştur. (17 yaşını tamamlamış ve 18 yaşından gün almış olan çocuk yolcular AŞI veya BAĞIŞIKLIK şartını sağlamıyorsa, PCR testi sunmalıdır.)

4. Yurt içi Uçuşlarda Tek Doz Aşı Yeterli Mi ?

Uçuştan en az 14 gün önce düzenlenmiş 2 doz Covid-19 Aşı sertifikasına (Johnson& Johnson için tek toz ) sahip olunması gerekmektedir. Bu şekilde ekstra belge olmadan uçabilirsiniz.

5. Daha Önce Corona Olduysam Yine Test Gerekli mi?

 En fazla 6 ay önce düzenlenmiş (180 gün olarak kontrol edilir) Covid-19 PCR test sonucu “POZİTİF” olan veya son 6 ay içerisinde düzenlenmiş “İyileşme sertifikası” sahibi olanlar yolcular hastalığı geçirmiş olarak kabul edilmektedir. Yolcunun hastalık sonrası karantinası bitmiş ve HES kodu risksiz statüsüne geçmiş olmalıdır. Bu şekilde ekstra belge olmadan uçabilirsiniz.

6. Daha Önce Corona Oldum ve Tek Doz Aşı Sahibiyim

Süreye bakılmaksızın hastalığı geçirmiş ve uçuştan en az 14 gün önce düzenlenmiş tek doz Covid-19 Aşı sertifikasına sahip olunması gerekmektedir. Bu şekilde ekstra belge olmadan uçabilirsiniz.

7. PCR Testini Ne Zaman Yaptırmalıyım ?

PCR Testi için uçuşun kalkış saatinden önceki son 48 saat içerisinde numunenin verilmiş olması gerekmektedir.

8. Yurt İçi Uçuşlarda Antijen Testi ya da Hızlı Test de Kabul Ediliyor mu?

Sadece PCR testi kabul edilmektedir, antijen veya hızlı testler gibi alternatif testler kabul edilmemektedir.

9. Yurt Dışında Aşı Olmuş Kişilerin Aşı Sertifikası Geçerli mi?

Yurtdışında aşı olan ve aşı bilgileri henüz Sağlık Bakanlığı sistemlerine yansımamış olan TC vatandaşları aşı sertifikalarını göstererek uçuşa katılabilirler. Health Pass uygulaması üzerinden QR okutarak aşı sertifikası kontrol edilecektir.

Yurt İçi Uçuşlarda Pcr Testi – Aşı Zorunluluğu Geçerli Diğer Hususlar

Yolcular tarafından Negatif PCR test sonucunun E-Nabız sistemine yansımış olmasının  uçuş öncesinde kontrol edilmesi, yolcularımızın test yaptırdıkları sağlık kuruluşundan E-Nabız sistemine test sonucunun kaydedilmesini talep etmeleri ve ek olarak fiziki çıktı şeklinde test sonuçlarını yanlarında bulundurmaları tavsiye edilmektedir.

Sağlık otoriteleri tarafından aşı olması uygun görülmeyen tüm misafirler PCR testi uygulamasına tabidirler.

PCR test sonucu yeni çıktığı için henüz Hayat Eve Sığar uygulamasına yansımamış olursa; test, E-nabız veya Hayat Eve Sığar uygulamasından QR kod okutularak kontrol edilecektir. 

PCR testi yurtdışında yaptırmış olanlar içinse manuel kontrol yapılacaktır.

Bizi takip etmek için: https://linktr.ee/ucuza.ucak

Paylaş :
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments