hes kodu

HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır? Hes ile Seyahat?

Hayat eve sığar mobil uygulaması üzerinden alınacak bir kod ile seyahat edebileceğiz. Bu kod olmadan seyahat etmek mümkün değil artık. Aşağıda Hes kodu ile ilgili birçok soruya cevap vereceğiz. Hes kodu nedir, hes kodu nasıl alınır, hes kodu ile seyahat, hes seyahat izin belgesi, hes kodu özel araç için gerekli mi, hes kodu otobüs için gerekli mi gibi birçok konuya değineceğim.

Hes Kodu Nedir ?

Yurt içinde seyahat edebilmeniz için gerekli olan bu özel kod ile sizin sağlığınız önemseniyor. Özel kod sayesinde sizinle birlikte uçağa, otobüse,trene binecek diğer insanların da kişisel bilgileri alınıyor ve seyahatiniz güvence altına alınıyor. Bu sayede seyahat sonrası sosyal hayatınız için kontrol devletin elinde olmuş oluyor. Seyahatiniz için bilet satın alırken sizden kod istenecek, böylece tüm yolcuların risk düzeyine erişilecek. Riskli kişi varsa seyahati onaylanmayak. Yani bu kod seyahat izni demek değil, koda göre size izin verilecek ya da verilmeyecek.

Hes kodları tamamen kişisel kodlardır yani size ait kodlardır. Başkasının kodu ile sizin TC kimlik numaranıza bilet almak istediğinizde bu mümkün olmayacaktır. Bu tür çakallıklar yapacaklara uyarıyı baştan yapayım.

Hes Kodu Nasıl Alınır ?

Bu kod nasıl alınır sorusunun iki cevabı var. Birincisi; 2023’e HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve ihtiyacınız olan gün sayısını göndererek çok hızlı bir şekilde temin edebilirsiniz. 

Bu seyahat kodunu almanın diğer yolu ise Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden yukarıdaki ekran görüntüsü gibi kod alabilirsiniz. Gördüğünüz üzere bu kodu alma çok pratik ve sadece saniyeler içinde gerçekleşen bir durum. Hayat Eve Sığar uygulaması için aşağıda yer alan fotoğraflara tıklarsanız uygulamayı indirme ekranına ilerlersiniz.

Hes Kodu Hakkında Önemli Noktalar

 • Bildiğiniz üzere seyahat yasakları devam ediyorken seyahat izin belgesi almanız zorunlu. Seyahat izin belgesini mülki amirliklerden ya da e-devlet üzerinden alabiliyorsunuz. Bu kod sayesinde ise seyahat yasakları kalktığında artık seyahat izin belgesi almanıza gerek kalmayacak. Aynı şekilde sağlık raporu vb. ilave belgeler de istenmeyecek.
 • Ailecek seyahate çıkacaksanız tüm aile fertleri için ayrı ayrı kod almanız gerekmekte. Eğer ailenizde 0-2 yaş aralığında mini minnacık bir bireyiniz varsa 🙂 ona kod almanıza gerek yok. (28 Mayıs güncellemesi: 18 yaş altına sokağa çıkma yasağı devam ettiği için yasaklar kalkana kadar seyahat izin belgesi almanız gerekiyor. Yasaklar kalktıktan sonra hes kodu bile almanıza gerek yok.)
 • Diyelim ki gidiş dönüş uçak bileti aldınız. Bu durumda hes kodunuzun süresi gidiş günü ve dönüş günü(dahil) kadar olmalıdır. Kısaca seyahat süreniz ne kadar ise kod süreniz de o kadar olmalıdır.
 • Bugün seyahat kodunuzu aldınız ve 1 hafta sonrasına uçak bileti satın aldınız. Her şey bitti, o uçağa binip gidiyor musunuz? Tabi ki hayır. Belli aralıklarla tüm yolcuların kodları Sağlık Bakanlığı ile entegre şekilde kontrol edilir. Bir risk durumu oluşursa biletiniz iptal olacak.
 • Sizin daha önceden alınmış bir biletiniz varsa sizden de kod istenecek ve bu kodu check-in yaparken girmeniz gerekecek. Ayrıca bu kod sistemi çok taze olduğu için bugün bu sisteme geçen şirket göremedim. Büyük ihtimalle yeni bilet alımları için bir iki gün içinde bilet alım ekranında kod girme kısmı aktif olacaktır.
 • Bu seyahat kodu sadece yurt içinde seyahat ve yurt dışına seyahat izni için geçerli bir uygulamadır. Yani yurt dışından Türkiye’ye gelen bir kişinin seyahat kodu almasına gerek yok.
 • Hes kodu özel araç için de gerekli mi diye soracak olursanız hayır. Özel araçla seyahat edecekler için bu kod gerekmiyor. Seyahat yasakları bu yazıyı kaleme aldığım günlerde devam ettiği için seyahat izin belgesi almanız gerek. Seyahat yasakları kalktığında ne seyahat izin belgesine ne de hes koduna ihtiyacınız olacak.
 • Hes kodu otobüs için de gerekli mi diye soracak olursanız evet. Otobüs ile seyahat edecekler için bu isteniyor. Şuan seyahat yasakları devam ettiği için hem seyahat izin belgesi hem de hes kodu gerekli.Ancak seyahat yasakları kalktığında seyahat izin belgesi gerekmeyecek sadece kod gerekecek.

Hayatın içinden her telden yazılarımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Yurt dışı yüksek lisans bursundan tutun, en çok mil puan kazandıran kredi kartlarına kadar birçok içerik var.

20 Yorum Yapıldı

 • Metin
  22 Mayıs 2020 - 19:25

  Özel araç ile seyahat için de gerekiyor muydu diye her yerde araştırırken burada buldum. Teşekkürler

  Cevap
 • Seda
  22 Mayıs 2020 - 19:27

  Böyle zor gibi grünen konulari arastirmaya üseniyorum. Sade dille anlatiminiz icin tesekkürler. Bu sefer üsengeclik yapmadan bastan asagi okudum.

  Cevap
  • Alper
   22 Mayıs 2020 - 22:06

   👏👏👏💌

   Cevap
 • Enes
  22 Mayıs 2020 - 19:30

  Teşekkürler. Güzel yazı

  Cevap
 • Ucuza Uçak
  22 Mayıs 2020 - 19:39

  Faydalandığınıza sevindim.

  Cevap
 • Enes
  22 Mayıs 2020 - 19:48

  Güzel bir özetle iyi açıklamışsınız teşekkürler

  Cevap
  • Alper
   22 Mayıs 2020 - 22:07

   👏👏👏💌

   Cevap
 • Suat
  22 Mayıs 2020 - 19:57

  Eline sağlık her zaman ki çok açık net yazmışsımız. Aklımdaki tüm soruların cevabını yazınız da buldum.

  Teşekkürler

  Cevap
 • Sevim Acıbademli
  22 Mayıs 2020 - 20:13

  Emeğinize sağlık

  Cevap
 • Alper
  22 Mayıs 2020 - 22:08

  Her zamanki gibi ucuzaucak farkıyla sade ve anlaşılır şekilde

  Cevap
 • Cihan
  22 Mayıs 2020 - 22:23

  Anlamadigim bir durum var sehir disina cikma yasagi olan istanbuldan ozel aracimla ailemin yanina mersine gideceğim. O zaman bu kodu da almama gerek yoksa yarin yola çıkabilirim cunku seyahat izin belgesi almaniza gerek yok demissiniz.

  Cevap
  • Ucuza Uçak
   23 Mayıs 2020 - 01:42

   Şuan seyahat yasağı olduğu için isteseniz de çıkamazsınız. Ancak seyahat yasakları bittikten sonra ailenizin yanına gidebilirsiniz. Özel araçla gidecekseniz evet hes kodu almanıza gerek olmayacak. Ama şuan gitmek isterseniz seyahat izin belgesi gerekiyor, seyahat yasakları kalkmadığı için. Hes kodu seyahat yasakları kalktığında kullanabileceksiniz.

   Cevap
 • Mert
  22 Mayıs 2020 - 23:42

  Merhaba, ayni il icerisinde farkli ilcelere gitmek icin (120kmlik bir yol ve sehir merkezine uzakta kaliyor) 65 yaş icin seyahat belgesi almaya gerek var midir?

  Cevap
  • Ucuza Uçak
   23 Mayıs 2020 - 01:43

   Bildiğim kadarıyla aynı mülki idare sınırları içerisinde izne gerek yok. Mülki idare dışına çıkarsanız izin belgesi gerekli.

   Cevap
 • Bekir
  23 Mayıs 2020 - 00:46

  Çok teşekürler. Elinize kolunuza sağlık.

  Cevap
 • Mustafa
  23 Mayıs 2020 - 01:01

  Benim başından beri anlamadığım şey şu : ben sms ile kodu aldım. Uçak biletimi de aldım 2 hafta sonraya. Devlet bu süreçte benim virüs riskimi nereden bilecek. Beni takip edebildiği herhangi bir nokta yok. Benim uçuşumu nerdeki bilgiye göre karar verecek de biletimi iptal edecek ?

  Cevap
  • Ucuza Uçak
   23 Mayıs 2020 - 01:46

   Sizin haberiniz olmadan sizin çevreniz devletin kontrolünde zaten 🙂 Örneğin karantinada olan mahallede ikamet adresiniz varsa hes kodunuz riskli olacaktır. Ailenizde pozitif vaka var ve 14 gün geçmediyse yine risk grubundasınız demektir gibi gibi. Bunların dışında siz varış noktasına vardınız ve aradan 1 hafta geçti ve seninle aynı uçaktaki bir yolcuda pozitif vaka çıktı. Devlet hemen o uçaktaki tüm yolculara bu kod sayesinde ulaşabilecek ve sizi tetkik edecektir.

   Cevap
   • Mustafa
    23 Mayıs 2020 - 17:19

    Teşekkür ederim cevap için 😊

    Cevap
 • Tuba
  28 Mayıs 2020 - 23:05

  8 Haziran uçak biletim var 2 çocuğum la HES kodlarını aldım.ama.14 yaş küçükler başka izin almama gerek var mı

  Cevap
  • Ucuza Uçak
   28 Mayıs 2020 - 23:08

   18 yaş altına sokağa çıkma yasağı var. Sizin uçuş tarihinize kadar bu yasak devam edecekse çocuklarınız için seyahat izin belgesi almanız gerekiyor. Seyahat yasakları kalkarsa uçak seyahati için hes kodu yeterli.

   Cevap

Bir Yorum Bırakmak İstermisiniz.