Karantina Var mı?

Son zamanlarda hepinizin merak ettiği ama kaynak bulamadığı soruların cevabını bu yazıda vereceğim. Merak ettiğiniz bu soruların bazıları; ABC ülkesine uçuş var mı, varsa karantina var mı, corona testi gerekli mi, corona testi nerede yaptırılır, HES kodu almak zorunlu mu gibi. Tabi en çok merak edileni ise yazının başlığına layık gördüğüm Karantina Var mı ?

Hes Kodu Almak Zorunlu mu

Hes kodu meselesini en ince ayrıntısına kadar daha önce yazmıştım ve aklınızdaki birçok soruya bu yazımda cevap bulmuştunuz. Hes kodu meselesi adlı yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Corona Testi Yaptırmak İstiyorum

Yurt dışına çıkacaksanız gideceğiniz ülke sizden PCR testi istiyor olabilir. Bu testi 110 TL karşılığında yaptırmak mümkün. Şehir şehir corona testi nerede yaptırılır sorusunun cevabını buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Bulunduğunuz şehirde size en uygun konumu seçip az önce bahsettiğim 110 TL ücreti önceden yatırmanız gerekiyor. Ücret, “Yurt dışına çıkış-PCR Testi” konusu ile Halk Bankası Ankara Kurumsal Şubesi nezdinde bulunan “TR70 0001 2009 4520 0005 0000 41” IBAN No’lu hesabına yatırılacak. Alınan makbuz daha sonra sağlık tesisine teslim edilecek. Sağlık tesisine gittiğinizde sizden ödeme dekontu ile birlikte uçak biletiniz de istenecek. Daha detaylı bilgi almak isterseniz Sağlık Bakanlığı’nın ilgili sayfasına bakabilirsiniz.

Ülke Ülke Uçuş Var mı – Karantina Var mı Listesi

Türkiye

Türkiye’ye giren her yolcuya Halk Sağlık Formu doldurulacak ve sağlık kontrolü yapılacaktır. Girmeden önce PCR testi yapılması zorunlu değil ve herhangi bir 14 günlük karantina durumu söz konusu değil. Havalimanında indiğinizde eğer semptom gözükürse ücretsiz olarak test yapılacak. 10 Temmuz güncellendi. Türkiye içinde uçuş yapacaklar için 18 yaş altı yolcularda ebeveyn şartı bulunmakta. 18 yaş altı kişi yurt dışından Türkiye’ye gelebilecek ama iç hat uçuşunu tek başına yapamayacak.

Almanya

Almanya’ya pasaportunuzun rengi ne olursa olsun turist olarak gitmek mümkün değil. Almanya’ya giden uçaklara binebilmeniz için bazı şartlar var. Bu şartlar; Alman vatandaşı olmak, Almanya’da oturum iznine sahip olmak, D tipi vizeye sahip olmak. D tipi vizeye sahip olan herkes de malesef kabul edilmiyor.

Almanya’da oturum izni olmayıp Avrupa Birliği vatandaşı olan kişiler Almanya’yı transit olarak kullanabiliyor. Örneğin; Hollanda’da oturum izni olan kişi Dusseldorf’a gidip oradan ikamet adresine geçecek. Bu durumda Dusseldorf’dan ikamet ettiği şehre nasıl gideceğini belgelendirmesi gerekiyor. Aksi durumda uçağa alınmayacak.

Almanya’ya giden kişinin 14 gün evde karantina altında olması gerekli. Almanya, Türkiye’yi yüksek riskli ülkeler listesinde gösterdiği için Türkiye’den Almanya’ya gittiğinizde sağlık müdürlüğüne ben geldim, kendimi karantinaya alıyorum demeniz gerekiyor. Sağlık müdürlüğüne buraya tıklayarak online olarak ulaşabilirsiniz.

Karantinada kalmak istemiyorsanız Almanya’ya giriş saatinizden önceki 48 saat içinde PCR testi yaptırmanız gerekiyor. PCR testi İngilizce ya da Almanca olmak zorunda. Bu test nerede yaptırılır sorusuna biraz önce cevap vermiştim.

ABD

Son 14 gün içerisinde Avusturya, Belçika, Brezilya, Çin, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Hırvatistan, İzlanda, İran, İrlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, ya da İngiltere (Avrupa dışındaki denizaşırı ülkeler hariç) ülkelerinde bulunmuş yolcuların Amerika Birleşik Devletleri’ne girmesine izin verilmemiştir.

Arnavutluk

Türkiye’den Arnavutluk’a giderken herhangi bir kısıtlama yok. Sadece halk sağlığı formu doldurmanız gerekiyor ve sizi indiğinizde kontrol ediyorlar. Karantina var mı sorusunun cevabı hayır. Corona testi zorunlu mu sorusunun cevabı hayır.

Avusturya

Türkiye’den Avusturya’ya pasaport renginiz ne olursa olsun turist olarak giremiyorsunuz. Avusturya’ya sadece; AB vatandaşları, Schengen bölgesi vatandaşları, İsviçre vatandaşları, İngiltere vatandaşları, Avusturya’da oturum iznine sahip kişiler ve D tipi (ulusal ) vize sahipleri uçabilir.

Avustuya’da karantina var mı sorusunun cevabı evet. Eğer Avusturya’ya giriş saatinizden önceki 4 günde corona testi yaptırmadıysanız Avusturya’ya vardığınızda 14 gün karantinada kalmanız zorunlu.

Azerbaycan

Türkiye Azerbaycan uçuşları hala başlamadı. Ne zaman başlayacağı konusunda net bilgi henüz yok.

Bahreyn

Türkiye Bahreyn uçuşları hala başlamadı. Ne zaman başlayacağı konusunda net bilgi henüz yok.

Belçika

Türkiye’den Belçika’ya pasaport renginiz ne olursa olsun turist olarak giremiyorsunuz. Belçika’ya sadece; Belçika vatandaşları, Belçika’da oturum iznine sahip kişiler ve Belçika’yı transit olarak kullanıp asıl ikamet ettikleri ülkeye gidecek olanlar uçabilir.

Belçika’da karantina var mı sorusunun cevabı hayır. Belçika’da karantina uygulaması bulunmuyor.

Birleşik Arap Emirlikleri

Türkiye Birleşik Arap Emirlikleri uçuşları hala başlamadı. Ne zaman başlayacağı konusunda net bilgi henüz yok.

Bosna Hersek

Türkiye’den Bosna Hersek’e pasaport renginiz ne olursa olsun turist olarak giremiyorsunuz. Bosna Hersek’e sadece kendi vatandaşları ve oturum izni olanlar girebiliyor.

Bosna Hersek’te karantina var mı sorusunun cevabı hayır. Herhangi bir karantina uygulaması yok.

Bulgaristan

Türkiye’den Bulgaristan’a pasaport renginiz ne olursa olsun turist olarak giremiyorsunuz. Bulgaristan’a sadece kendi vatandaşları ve oturum izni olanlar girebiliyor. Bulgaristan Türk vatandaşları için sadece transit ulaşıma izin veriyor. Bulgaristan’da 14 günlük karantina uygulaması bulunmakta.

Çekya

Türkiye Çekya uçuşları hala başlamadı. Ne zaman başlayacağı konusunda net bilgi henüz yok.

Danimarka

Türkiye’den Danimarka’ya pasaport renginiz ne olursa olsun turist olarak giremiyorsunuz. Danimarka’ya sadece; Danimarka vatandaşları, Danimarka’da oturum izni sahipleri, Danimarka’da iş sözleşmesi olanlar, eğitim faaliyetine katılanlar ve Danimarka üzerinden kendi ülkelerine geçiş yapacaklar girebilir. Danimarka’da karantina uygulanması görünmüyor.

Fas

Türkiye Fas uçuşları hala başlamadı. Ne zaman başlayacağı konusunda net bilgi henüz yok.

Fransa

Türkiye’den Fransa’ya pasaport renginiz ne olursa olsun turist olarak giremiyorsunuz. Fransa’ya sadece; Fransa vatandaşları, oturum izni olanlar, Fransa’yı kendi ülkesine gitmek için transit olarak kullananlar girebilir. Online olarak Halk Sağlığı Formu doldurulmalıdır.

Fransa’da karantina var mı sorusunun cevabı evet. Fransa’da 14 günlük ev karantinası uygulaması var.

Hollanda

Türkiye’den Hollanda’ya pasaport renginiz ne olursa olsun turist olarak giremiyorsunuz. Hollanda’ya sadece; Hollanda vatandaşları, oturum izni olanlar, Hollanda’yı kendi ülkesine gitmek için transit olarak kullananlar girebilir. Hollanda’ya gidebilmek için halk sağlığı formu doldurulmalı ve uçağa binerken ibraz edilmelidir.

Hollanda’da karantina var mı sorusunun cevabı evet. Hollanda’da 14 günlük ev karantinası uygulaması bulunuyor.

Irak

Türkiye Irak uçuşları hala başlamadı. Ne zaman başlayacağı konusunda net bilgi henüz yok.

İngiltere

İngiltere’ye giriş yapacak kişilerin halk sağlığı formunu doldurmaları ve uçağa binerken sunmaları gerekmektedir.

İngiltere’de karantina var mı sorusunun cevabı evet karantina var olacaktır. İngiltere’de 14 gün evde karantina uygulaması bulunuyor.

İran

Türkiye İran uçuşları hala başlamadı. Ne zaman başlayacağı konusunda net bilgi henüz yok.

İspanya

Türkiye’den İspanya’ya pasaport renginiz ne olursa olsun turist olarak giremiyorsunuz. İspanya’ya sadece; İspanya vatandaşları, oturum izni olanlar, İspanya’yı kendi ülkesine gitmek için transit olarak kullananlar girebilir.
İspanya’da karanti var mı sorusunun cevabı evet karantina var olacaktır. İspanya’da 14 gün karantina uygulaması bulunmakta.

İsrail

Türkiye’den İsrail’e pasaport renginiz ne olursa olsun turist olarak giremiyorsunuz. İsrail’e sadece; İsrail vatandaşları, oturum izni sahibi kişiler girebilir. İsrail’de karantina uygulaması bulunmuyor.

İsveç

Türkiye’den İsveç’e pasaport renginiz ne olursa olsun turist olarak giremiyorsunuz. İsveç vatandaşları, oturum izni sahipleri, eşi İsveç’te yaşayan aile birleşimi vizesi alanlar İsveç’e girebilir. İsveç’te karantina uygulaması bulunmuyor.

İsviçre

Türkiye’den İsviçre’ye pasaport renginiz ne olursa olsun turist olarak giremiyorsunuz. İsviçre vatandaşları, İsviçre ve Lihtenştayn oturum izni sahipleri ve İsviçre’yi kendi ülkesine gitmek için transit olarak kullananlar İsviçre’ye girebilir. İsviçre’ye varışta halk sağlığı formu doldurulmalı. İsviçre’de karantina uygulaması bulunmuyor.

İtalya

Türkiye’den İtalya’ya pasaport renginiz ne olursa olsun turist olarak giremiyorsunuz. İtalya vatandaşları, oturum izni sahipleri ve İtalya’yı kendi ülkesine gitmek için transit olarak kullananlar İtalya’ya girebilir. Halk sağlığı formu doldurulmalı ve sunulmalıdır.

İtalya’da karantina var mı sorusunun cevabı evet olacaktır. İtalya’da eğer 48 saatten fazla kalacaksanız 14 gün karantinada kalmanız gerekiyor.

Katar

Türkiye’den Katar’a pasaport renginiz ne olursa olsun turist olarak giremiyorsunuz. Katar vatandaşları, oturum izni sahipleri ve ‘’Permanent Residence’’ ibareli oturum kartı sahipleri Katar’a girebilir. Katar’a dönüş yapacak tüm yolcuların, Doha’ya uçuşlarını check-in esnasında karantina otellerinden birinde teyit edilmiş bir otel rezervasyonu yapmalıdır.

Kazakistan

Türkiye’den Kazakistan’a turist olarak gitmek mümkün. Kazakistan’a girerken ateş ölçümü yapılıyor ve yolcu bilgi kartı dolduruluyor. Son 5 günde alınmış corona testi sonucu sunulması gerekiyor. Bu test yoksa Kazakistan’a gittiğinizde 48 saat içinde yaptırmanız gerekiyor. Kazakistan’da karantina uygulaması yok.

Kırgızistan

Türkiye Kırgızistan uçuşları hala başlamadı. Ne zaman başlayacağı konusunda net bilgi henüz yok.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Türkiye’den yavru vatan Kıbrıs’a turist olarak gitmek mümkün ama bazı şartlar var. Yazıyı 30 Haziran’da yayınladığım için bugünün kuralını değil yarın devreye girecek kuralı anlatıyorum. 1 Temmuz itibariyle; Türkiye’den Kıbrıs’a gidebilmeniz için son 72 saat içinde yapılmış PCR testine ihtiyacınız var. Tabi sonucun negatif çıkması da gerekli.

Kıbrıs’ta karantina var mı sorusunun cevabı ise; Türkiye’den giden ve PCR testi negatif çıkanlar için karantina uygulaması bulunmuyor.

Güncelleme 13/07/2020: KKTC’ye Türkiye’den turist olarak gidenlerin uçuşa en son 72 saat ile 120 saat kala PCR testi yaptırmış olması ve negatif çıkması gerekiyor. Bunun haricinde bir de KKTC’ye vardığınızda PCR testi yapılacak.
Eğer uçuşa 72 saatten az kala sürede PCR testi yaptırırsanız KKTC’de 3 gün karantinada kalmanız gerekiyor.

Kosova

Türkiye’den Kosova’ya turist olarak gitmek mümkün ama bazı şartlar var. Son 4 gün içinde negatif Corona testi olan herkes Kosova’ya girebilir. Haliyle karantina uygulaması da bulunmuyor.

Lübnan

Türkiye’den Lübnan’a turist olarak gitmek mümkün. Lübnan’a gitmeden önce halk sağlığı formunu doldurmanız gerekiyor. Kaç gün kalacaksanız bugünler için corona tedavisini karşılayan sağlık sigortası yaptırmanız zorunlu. Lübnan’a gitmeden en az 96 saat öncesine kadar PCR testi yaptırmanız zorunlu aksi halde uçağa alınmıyorsunuz. Sadece bu olsa iyi uçaktan inince 100 Dolar karşılığında Lübnan Sağlık Bakanlığı’da size PCR testi yapıyor. Bu 100Doalr ücreti uçak bileti alırken zaten ödüyorsunuz bu yüzden orada ödeme yapmıyorsunuz. Bu kadar testten sonra Lübnan’da karantina uygulaması olmasın bir zahmet.

Macaristan

Türkiye Macaristan uçuşları hala başlamadı. Ne zaman başlayacağı konusunda net bilgi henüz yok.

Makedonya

Türkiye’den Makedonya’ya pasaport renginiz ne olursa olsun turist olarak giremiyorsunuz. Makedonya’ya sadece vaandaşları ve orada ikamet edenler girebiliyor.

Rusya

Türkiye’den Rusya’ya pasaport renginiz ne olursa olsun turist olarak giremiyorsunuz. Rusya’ya sadece Rusya vatandaşları ve ikamet edenler girebiliyor.

Sırbistan

Türkiye’den Sırbistan’a turist olarak gitmek mümkün. Ülkeye giderken, girerken ya da çıkarken hiçbir şey yok. Elinizi kolunuzu sallaya sallaya gidip gezip dönebilirsiniz.

Ukrayna

Türkiye’den Ukrayna’ya turist olarak gidebilirsiniz ama giderken corona tedavisini kapsayan sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor. Ukrayna’da karantina var mı sorusunuz cevabı Türkiye’den gidenler için hayır. Türkiye’de son 14 gün kalmış biri Ukrayna’ya giderse karantina yok.

Yunanistan

Yunanistan 1 Temmuz’da sınır kapıları olan İpsala ve Pazarkule’yi Türk vatandaşlarına açacağını duyurmuştu ama AB’den gelen seyahat yasağı uyarısı sonucu bu karardan vazgeçti. Şuan sınır kapıları hala kapalı.
Türkiye Yunanistan arasında havayolu, denizyolu ulaşımı bulunmuyor. 1 Temmuz itibariyle İpsala ve Pazarkule sınır kapıları açılıyor. Sınırdan geçmeden önce son 48 saat içinde yapılmış ve negatif sonuçlanmış PCR testi gereklidir. Aynı zamanda Yunaistan’a gitmeden önce buraya tıklayarak başvuru formu doldurulmalıdır. Başvuru formunda göreceksiniz Türkiye sadece karayolu ile ulaşımda var.

Yunanistan’a girerken corona testi yaptırdığınız için herhangi bir karantina uygulaması bulunmuyor.

Son Söz

Yukarıda elimden geldiğince bilgiler vermeye çalıştım. Dünyadaki tüm ülkeleri listelemem mümkün olmadığı için sizler bilgi sahibi olduğunuz ülkeleri yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz. Bende gerekli düzenlemeleri yapabilirim.

Paylaş :
Subscribe
Bildir
28 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Meltem
4 yıl önce

Kıbrıs çok kafaları karıştırıyordu. Bet bilgi verdiğiniz için teşekkürler

Emre
4 yıl önce

Japonya ile ilgili bilgi verebilir misiniz ?

Enis
4 yıl önce

kıbrıs güncelleme yaptı şartlarda

Enise Güler
4 yıl önce

Güney Afrika Cumhuriyeti için bilgi sağlamanız mümkün müdür acaba? Teşekkürler.

HALIL KANDEMIR
4 yıl önce

YUNANISTAN, 15 TEMMUZ İTİBARİ İLE TÜM SINIR KAPILARI AÇILACAĞI BİLGİSİNİ KONSOLOSLUĞUN ARACI KURUMUNDAN ALDIM. AYRICA FORMDA DA DENEDİM, HAVA YOLU İLE DOLDURABİLDİM. SORUN OLMADI

Murat Şahin Demir
4 yıl önce

ukrayna için turt dılından geldik 2 gün kaldık ve sonra ukraynaya gittiğimizde karantina olacak mı ? açıklamanızdan bunu anladım….???

Atakan
4 yıl önce

Sırbistana girişte hiç bir kısıtlama yok ise, Sırbistan aktarmasi yaparak İspanya’ya giriş yapilabilir mi?

Özgün zafer
4 yıl önce

Merhaba

Abd için turist vizesi ile giriş yok diye belirtmişsiniz ancak hem konsolosluk hem de abd menşeili turizm firmaları turist vizesi ile girişte sorun yok diye bilgi paylaşımında bulundular. Acaba yeni bir güncelleme mi söz konusu?

Fatih
4 yıl önce

Merhabalar . Tunus hakkında Bilgi verebilir misiniz ?

Ozge
4 yıl önce

Merhaba,Öncelikle teşekkürler verdıgınız bılgıler ıcın. ıspanya vatandaşı olan bırı turkıye’ye Sırbistan üzerinden gırebılır mı?

Polat
4 yıl önce

Yunanistan uzerinden kara yoluyla diger avrupa ulkelerine gidebilir miyiz bu durumda? Schengen sinirlari icinde Kara ulasiminda kontrol yok diye biliyoruM. Asil derdim aslinda polonya’ya gidebilmek.

murat
4 yıl önce

Ukrayna için sigortayı nerden yaptırabiliriz? şu an için hiç bir sigorta şirtketi covid-19 kapsamıyor gözüküyor.

Dicle
4 yıl önce

Merhaba 1 aylık bi esc projesi için 1 Ağustos’ta Bosnaya gidecektim ancak yazınızda girilemez yazıyor kesin bilgi mi ?

Kaan
4 yıl önce

araç kiralama kampanyası bekliyoruz 🙂

berkay
4 yıl önce

korona nedeniyle uçmuş fiyatlar. fırsatçılık yapanlar var belli ki.

Nur
3 yıl önce

Bali konusunda Bilgi verir misiniz?

Aziz
3 yıl önce

Merhaba. Romanya ya gidiş veya oradan gelen yabancılar için durum nedir? Şimdiden teşekkür ederim