Meksika, Cancun Seyahat Rehberi

Meksika Cancun’a Ucuz Bilet Alma Yönetimi başlıklı yazımız ve Meksika Vizesi Nasıl Alınır başlıklı yazımızda da bahsettiğim üzere 2019 öncesi Meksika Cancun ‘a direkt uçuş olmadığından biz Amsterdam aktarmalı gitmeyi tercih etmiştik ama artık THY Istanbul > Mexico City direkt uçuşlarına bu yaz itibari ile başlıyor 👏 Pro Tip: Amsterdam’dan uçuş günümüz olan 28 Eylül aynı zamanda eşimin doğum günü bunu check-in biletlerimizi aldığımız kiosk görevlisine söylediğimizde nezaketen koltuklarımızı economy class dan premium economy class’a yükselttiler. Birçok hava yolunun bu tarz jestleri oluyor. Aklınızda bulunsun 🙋‍♂️


Uçuşumuz 14 saat kadar sürecek ve bu bizim İlk uzun uçuş deneyimimiz olacağından, yolculuğa çıkmadan önce kafamızda bütün olumsuz koşulları planladık. İşte uçak çok soğuk olursa diye yanımızda 1 adet battaniye bulunuyor. 2 adet boyun yastığımız, uyku tutmaması durumunda canımızın sıkılmaması için powerbank destekli 1 adet tablet 🙂 Ama güne Amsterdam’da başladığımız ve sokakları gezerken biraz yorulduğumuz için ikimiz de en az 8 saat uyuyoruz uçakta. Geri kalan 4,5 saat ise yemektir tabletten dizi izlemektir. (Narcos) vs çabuk geçiyor.

Mexico City Benito Juárez havalimanına olaylı bir iniş yaptıktan sonra 🙂 (Bkz: Vize Sorunu)
2 saatlik Cancun aktarma uçuşu sonrası tatilimiz başlıyor.

Cancun İlk Göze Çarpanlar…

Cancun’a sabah saatlerinde varıyoruz. Çok ufak bir hava limanı ve uçaktan yürüyerek hava limanına ulaşıyoruz. İlk izlenimler hava aşırı nemli ve sıcak Ağustos ayında Antalya’ya gittiyseniz aynı o hesap 🙂 Cancun’da dağ tepe her yer yemyeşil ve hava limanına girer girmez her yerde gece kulübü reklamları sizi karşılıyor. Havalanının içerisinde satılan merkeze ulaşım sağlayan otobüs biletlerinden alıyoruz ve otobüsle merkeze geçiyoruz. 45dk lık bir yolculuk sonrası vardığımız merkezden taksiye biniyor ve otelimizin olduğu Hotelier zone a doğru yola çıkıyoruz.

Otelin önünde bundan sonra çokça göreceğimiz iguanalar karşılıyor bizi, Cancun da sokakta kedi köpek yerine sadece iguana görüyorsunuz. Zararsızlar hatta siz yaklaştıkça da kaçıyorlar. Hatta Isla Mujares adasında bu sürüngenlere ait bir heykel bile var.


Otelimizi Hotelier Zone diye bilinen sağı Lagün* solu Karayip Denizine bakan alandan, deniz manzaralı ve kendine ait plajı olandan seçtik. Fakat plajda sadece güneşlenebildik. Gittiğimiz sezonda hava çok rüzgarlı olduğundan Hotelier Zone daki plajdan okyanusa girilmesi dalga boyları yüzünden tehlikeliydi. Plaj bu sebeple sadece sörfçülere açıktı.

* Lagün: Meksika’daki hotelier zone yanındaki lagünde yüzülemiyor, suyu bataklıkvari ve timsahlar yaşıyor. Fakat bazı tur firmaları lagün üzerinde jetski, speedboat gibi aktiviteler pazarlıyordu. Biz sadece lagün manzaralı 2 restoranda akşam yemeği yemeyi tercih ettik.

Fakat Meksika’nın güzel tarafı da bu ya!
Meksika2da her şeyin alternatifi var. Yüzmek mi istiyorsun ? O halde, Dünyanın sayılı su altı müzelerinden MUSA ‘da dalış planlayabilir. Ya da bizim yaptığımız gibi,
Isla Mujares adasına aldığımız tekne turunda, adada doya doya denize girebilirsiniz. Tulum’da cenote*lerde günboyu tatlı suda yüzmenin keyfine varabilir. Bunun haricinde XCARET,XSENSES gibi temalı eğlence parklarında da devasa havuzlarda aktivitelere doyabilirsiniz.

Meksika Ucuz Bir Ülke Mi ?
Cevap:
90’lı yılların Marmaris’i
Bizim tatil yaptığımız 2017 yılında 1 TL $5,25 Mexican Peso suna eşdeğerdi şimdilerde $3,25 Peso ama Cancun özellikle Amerikalı Turistler tarafından çok revaçta bir bölge olduğu için tüm fiyatlar dolara endeksli olduğundan ucuz olduğunu söyleyemem. Bizim 90’lı yıllarda turist kazıklamaya bayılan esnaf türünün bir çeşidi olarak yerli turiste ucuz satalım yabancı turisti kazıklayalım durumu mevcut. (Örneğin: Dominos’un orta boy pizza fiyatı 20$ dolar, ama yerel marka Soriano Marketin orta boy pizzası 8$)
Cancun için tavsiyeler :
Aktivite tavsiyesi:
Isla Mujares bot turu (tüm gün)
Chicen Itza piramidi Valladoid kasabası – Cenote turu (tüm gün)
Gece kulübü: Coco Bongo
Restoran tavsiyesi: Limoncello, Bubba Gump
Alışveriş: Hotelier Zone bölgesi pahalı, Cancun merkezde satın almayı düşündüğünüz herşeyi yarı fiyatına bulabilirsiniz.

Konaklama: Hotelier Zone bölgesinde merkeze (kuzeye) yakın olması avantajlı olacaktır.

Isla Mujares Bot turu:

Isla Mujares (Kadınlar Adası) na tekne turu satın aldığımız için güne erken başlayıp, teknelerin kalkacağı limana doğru yola çıkıyoruz. Otelimizden yolun uzun olduğunu farkedip biraz yürüyüp biraz da otobüse binip varıyoruz limana.

Teknemizin adı Mary Ann ve Operatörümüz Dominik şurdaki tripadvisor review ında detaylı bilgisini paylaşmıştım. Tekne turunda alkol ve yemekler ücretsiz veriliyor. Şansımıza hava güneşli ve tekne turundayken hem kısmi olarak MUSA su altı müzesini yüzerek görebiliyoruz, hem de isla mujaresde denize girebiliyoruz. Yolculuk boyunca güvertede oturanlar ıslanıyor. Biz gopro kullandığımızdan buna aldırış etmiyoruz fakat cep telefonları ile çekim yapmak isteyenler için su geçirmez kaplar satılıyor girişte onlardan almak faydalı olabilir.

* MUSA çok geniş alana yayılı bir müze günlük tekne turlarında sadece ufak bir bölümünü görebiliyorsunuz. Tamamını gezme planınız var ise scuba diving almanızı öneriyorum.

Ufak bir tavsiyede bulunuyor Dominik, İsla Mujares adasında geçireceğimiz süre 1 saat ve golf araçları ile tüm adayı gezebilirsiniz. Fakat golf arabaları birçok tekne turu aynı saatte adaya vardığından kapılmış oluyor. Teknede benden kiralarsanız size vardığımızda aracınızı ve sigorta prosedürlerini atlatmayı (kendisi kefil oluyuor) garanti ediyorum diyor. Biz de Dominik’e güvenip teknedeyken kiralıyoruz. İyi ki de öyle yapmışız.

Dönüş yolunda ise teknede büyük ödülü 1 şişe tekila olan bir cerveza fondip yarışmasına da katılıyorum. Yarışmacılar 1 Türk, 1 Alman, 1 Amerikalı, 1 Meksikalı ve 1 de Koreli 🙂 Meksikalı kazanıyor yarışmayı ve kazandığı tekilayı açıp teknedeki herkese ikram ediyor.

Otelde üzerimizi değiştirdikten sonra foursquare de yüksek puanlı restoranları araştırıyoruz. Forrest Gump filminden de hatırlayacağınız Bubba Gump restoranına gitmeye karar veriyoruz. Menüdeki herşey karidesten oluşuyor ve Lagoon kenarında olmasına rağmen bu restoranda fiyatlar gayet makul.

Henüz Yorum Yapılmadı

    Bir Yorum Bırakmak İstermisiniz.