Ortadoğu ve Dünyanın Gizli Hazinesi: Ürdün - Ucuza Uçak

Dünyanın Gizli Hazinesi: Ürdün

Avrupalıların Jordan, İbranilerin Yardan olarak bildiği bizde bilinen ismiyle ise Ürdün. Büyük Suriye’nin, eski Arabistan’ın ve kısmen çölün bir parçası. Ürdün; Ortadoğu kültürünü,mimarisini ve tarihini merak edenler için gezilmesi en uygun ülke. Diğer bölge ülkelerindeki karışıklık, tarihin bozulması ve Türklere olan kötü bakış açısı hiç yok bu ülkede. Ayrıca vizesiz olması da önemli. Ürdün ‘de Petra ve WadiRum gibi bir faktörler olunca arkadaşım Korhan ile sıfır Arapça ve az İngilizcemizle atıldık bir maceraya. Pegasus’un Ürdün ‘e direkt uçuşları mevcuttur. Atatürk Havalimanı’nda beklerken birçok Ürdünlüyle tanıştık. İçlerinden Türkçe bilenler vardı ve onlardan bilgi almaya çalışıyorduk. Çünkü Ürdün hakkında pek bilgimiz yoktu.

Şehre Ulaşım

Hiçbir otel rezervasyonu vs. yapmadan sırtımıza çadırlarımızı alıp yola çıktık. Gece yolculuğuydu ve Ürdün’ün Filistin-İsrail’e çok yakın olmasından dolayı müthiş bir manzara vardı. Havaalanına indiğimizde girişte ziyaret sebebine Wadi Rum dedik ve hemen vizeyi verdiler. Polisi geçtikten sonra taksiciler üzerimize atladılar haliyle.

Havaalanı merkezin baya bir dışındaymış ve taksiciler en az 20-25 dinar fiyat söylediler.(1dinar=8tl) Tabi ki de bu parayı vermek istemedik ve havaalanında, yakınını almaya gelen bir insan aramaya başladık bizi merkeze bırakmaları için. Sizde böyle yapabilirsiniz.Taksiye o kadar para vermeye gerek yok.Ardından annesi Türk Babası Ürdünlü Ekremle tanıştık. Abileri onu almaya gelecekmiş ve bizi bırakabileceklerini söylediler.Bize nerede kalacağımızı sordular,biz de otostopla Petra’ya gideceğimizi söyledik. Ancak kabul etmeyip bu gece misafirleri olmamız için ısrar ettiler ve biz de çok kolay ikna olduk.Uzun bir yolculuktan sonra rahat ve güvenli bir yatak için çok şanslıydık.

Bizi misafir eden Ekrem’le Ürdün turumuz başlamış oldu çünkü onlarda kalmaya devam ettik.Bize başkent Amman’ı ve İrbid şehrini gezdirdi.Burada Türkleri çok sevdiklerini hatta polislerin bile Türk pasaportumuzu gördükten sonra incelemeden hoşgeldiniz demelerini gözlemledik. Şehirlerde hiç bozulmamış Ortadoğu mimarisi çok hoştu.Ancak Ürdün’de şehir içinde hiçbir otobüs,metro vs. olmaması sürekli taksiye binmeye zorlaması bizi üzdü.

Şoförlükleri pek iyi olmayan Ürdünlülerin bölgedeki en barışsever ülke olduğu söyleniyor.Sosyal bir millet olmalarına rağmen gece hayatları çok cansız.Bizde artık Petra ve çölleri görmek istiyorduk.Bize turla gitmemizin daha güzel olacağını söylediler ardından biz de turları araştırmaya başladık.Epey yüksek fiyatlı tur şirketlerini gördükten sonra 28 Dinar’a Petra-WadiRum-Akabe turuna yazıldık.Sabah 5’te hareket eden otobüste rehberimiz ve yolcular nedense inanılmaz enerjikti.Arapça şarkılarla,fıkralarla geçen Ürdünlüler için eğlenceli yabancılar için zulüm olan yolculuğun ardından Petra’ya vardık.

PETRA

Bölgenin eski başkenti olan Petra bir zamanlar kervanların geçtiği bu zengin metropol bugün burayı ziyaret eden turistler ve onlara hizmet veren Bedevi’lerle dolu.Buradaki bedevilerin yaşam tarzları ve inançları gerçekten dikkat çekiciydi. Petra’ya giriş ücreti 50 Jod. Fiyatı bir hayli yüksek olmasına rağmen kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir yer. Ancak bu parayı vermek istemeyenlere de şöyle bir önerim var; Petra çok geniş bir araziye yayılmış ve etrafı herhangi bir şey ile çevrilmemiş,siz de giriş kapısından değil de biraz daha dolanarak ücretsiz bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Petra’nın kayalara oyulan anıtsal mezarları kadar, kanyona oyulan kanalizasyon sistemi de oldukça çarpıcı.Yağmur taşkınlarından düşmanı kolayca püskürtmeye kadar her şeyiyle ince ince çalışılmış bu kanyonlarda dönemin imkanlarıyla.Kanyon girişlerinde develer ve eşeklerle bedeviler sizi bekliyor olacak. Ancak bu yolu deve,eşek üstünde geçmektense her yerine bakarak her yerine dokunarak geçmenizi tavsiye ederim.

Petra’yı Indıana Jones macerası gibi yaşamak için daima dolambaçlı yolları tercih etmeniz gerekir. Bu yolları takip edip Petra’nın derinliklerine indikçe ziyaretçilerin kalabalıkları azalır. Antik Petra şehrini keşfetmek için harcadığınız zaman hiçbir şekilde yeterli olmaz ve daima farklı deneyimler yaşayabilirsiniz. Petra kültürel mirasını geceleyin müzik eşliğinde şarkı söyleyerek gezmek çok zevklidir. Siq kanyonunun duvarlarını aydınlatan mumlar unutulmaz izlenimler bırakır. Petra gecelerinde açık havada dinlenme, yıldızlarla dolu gökyüzünü izlemek ayrı bir keyiftir.Buradaki gezimiz sonlanınca turumuz ile beraber Wadi-Rum a doğru yola çıktık.

WADİ-RUM

Ağustos’ta olmamıza rağmen çölde kavurucu bir sıcak yoktu. WadiRum’da çeşitli kamp bölgeleri bulunuyor.Geceyi çölde geçirme fırsatının yanında safari,çöl yemekleri ve geceleri eğlenceli partiler oluyor bu kamplarda.Bizim kamp partimiz erken bitmişti biz de yakındaki diğer kampın eğlencesine katıldık arkadaşımla.Çölde karanlıkta yürümek biraz ürkütücü olsa da yinede güzel bir maceraydı.Ayrıca bölgede zamanında birçok peygamberin de yaşamış ve geçmiş olması sebebiyle bölgenin manevi gücü de hayli yüksek. Özellikle geceleri çok fazla ve yakından görünen yıldızlar ile sahillerde bulamayacağınız huzuru ve güzelliği burada bulabilirsiniz.Nasıl huzurlu uyuduysak artık kahvaltıyı kaçıracağız diye oradaki çalışanlar tarafından uyandırıldık. Bu kamplarda lavabo ve duşlar da bulunuyor. Sabah sıcağında soğuk bir duş dinçleşmenizi sağlıyor.Ardından Arap usulü kahvaltımızı yaptıktan sonra Akabe’ye doğru yola çıktık.

AKABE

Bizdeki gibi lüks otelleri ve sahilleri olmasa da tertemiz Kızıldeniz’iyle beraber kendine çokça turist çekmeyi başarmış bir yer. Ayrıca buradan bir yanda Mısır topraklarını bir yanda İsrail’den yükselen lüks binaları ve rezidansları da görebilirsiniz.Tur ekibimiz tekne turuna katıldı.Fiyatı yaklaşık 18 Dinar’dı ancak biz tekne turuna katılmaktansa mekanları gezmeyi ve fiyat araştırması yapmayı tercih ettik. Öğrenci bütçesini yıkacak,memur bütçesini sallandıracak,doktorluk ve üzeri bütçelerinde ödeyebileceği ancak çok da memnun olmayacakları fiyatlandırmalar mevcut burada.Mimarisini koruyan Akabe şehrinin, her ara sokağının ayrı bir aurası var.

Paylaş :
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments