Çocukla Tatile Çıkmak - Ucuza Uçak Ucuz Uçak Biletleri

Çocukla Tatile Çıkmak

Merhabalar! Bu yazıya başlamadan önce sizlere biraz kendimden bahsetmek istiyorum. Ben, içinde ucuz uçak biletleri buldukça gezme dürtüsüne asla engel olamayan, 2,5 yaşında afacan mı afacan bir kız çocuğu annesiyim. Tereddüt ettiğiniz ne varsa aynı yollardan geçmiş, çocuğunu sırtına almış Katar, Güney Kore, Balkanlar, Türkiye’nin bir çoğunu gezmiş biri olarak sizlere naçizane tecrübelerimi aktarmak için bu yazıyı hazırlama ihtiyacı duydum.

Ailenize yeni katılan üyenize alışma sürecinde yoruldunuz ve bunaldınız, biraz tatile, hava değişimine ihtiyacınız var fakat çocukla tatile çıkmak nasıl olur kestiremiyorsunuz. Çocukla tatile çıkmak istiyorsanız işte bu yazı tam size göre. Bu yazıda çocukla tatile çıkmak konusunda tecrübelerimizi paylaşıp size yol göstermeyi amaçlıyoruz.

Uyku düzenini tam da yeni oturtmuştuk, ya bozulursa?

çocukla tatile çıkmak
Yeter ki o uyumak istesin!

Bebekler ve çocukların uyku düzenleri kolay kolay değişmez; yeter ki birkaç altın kuralı gözden kaçırmayın.

 1. Öğle uykusu vakti geldiğinde huzurlu uyuyabileceği bir ortamı mutlaka yaratın. Bu illa otel odası olmak zorunda değil. Bebek arabası, ergonomik bir kanguru, sahil kenarındaki şezlong bile bu işi görür.
 2. Gece uykuları için mutlaka karanlık bir ortam yarattığınızdan emin olun. Mümkünse otel odasında olmaya özen gösterin. Mümkün değilse, çocuğunuz uyuyana kadar sessiz ve sakin bir ortam ayarlayın.
 3. Ne yapın ne edin çocuğunuzu, yanınızda uyumaya alışık değilse, yanınızda uyutmayın. Ayrı yataklarda uyumaya alışkın çocuklar ailelerinin yanında uyuyabildiklerini gördüklerinde tekrar yatakları ayırmak oldukça zor oluyor.
 4. Eğer ülkenizle çok büyük saat farkı olan bir ülkeye gidiyorsanız kendi ülkenizdeki saat düzenine uygun olarak uyutmaya devam edin. Böylece geri dönüşlerde çok büyük adaptasyon sorunu yaşamazsınız. Evet birkaç müze kaçacak, çoğu yere geç kalacaksınız ama bu da çocukla gezmenin ufak bir bedeli maalesef.

Çocukla Tatile Çıkmak – Ek gıda sürecine girdik, çocuğum ne yiyecek?

çocukla tatile çıkmak
Aycan Güney Kore’de

Yollarda ailelerin aklına en çok takılan soru yemektir diye düşünüyorum. Bunun için kendime pratik ev yapımı mama çözümünü buldum. Çocuğumun en sevdiği çorbayı evde suyunu çektirene ve lapa bir kıvam alana kadar pişirip sonra küçük kavanozlara vakumluyorum. Bu beni üç gün boyunca yemek derdinden kurtarıyor. İster otel odasında, ister dışarıda olayım herhangi bir yerden temin edeceğim kaynar su ile bu çorba karışımını karıştırdığımda ılık ve sağlıklı çorbayı çocuğuma içirebiliyorum. Genellikle yanımda bir kâse ve mama kaşığı taşıyorum ki bir de kase arama derdiyle uğraşmayayım.

Bunun dışında yolculuklarda yanınıza alacağınız kuruyemişler, evde hazırladığınız sağlıklı çubuk krakerler, kuru kayısı hayat kurtarıcı oluyor.

Dünyanın neresinde olursanız olun meyve bulmak en kolay ve en güvenilir atıştırmalık olarak geliyor bana. Eğer elinizde hiçbir şey yoksa ve çocuğunuz çok acıktıysa, herhangi bir marketten meyve temin edebilirsiniz.

Avrupa ve Asya ülkelerinde genelde çocuklar ön plandadır. Fast food harici bir restorana gittiğinizde çocuğunuza uygun bir menü mutlaka bulursunuz. Genel kültür olarak öncelikli çocuğunuzun siparişi gelir ve herkes mutlu olur. Keşke bizim ülkemizde de böyle bir kültür olsa.

İlk defa çocukla yolculuğa çıkıyorum bavulumda acaba her şey tam mı?

çocukla tatile çıkmakBavulunuza alacağınız eşyalar gideceğiniz otelin tipine, ülkenin mevsimine ve çocuğunuzun tuvalet eğitiminin olup olmayacağına göre değişir ancak ben genel bir liste çıkartacağım.

 1. El çantanızda bulunması gerekenler.
 • 2 zıbın, 2 blüz, 2 pantolon, 1 ceket
 • Alt açma, 4-5 adet bez, ıslak mendil
 • Mama sandalyesi örtüsü, kullan at önlük
 • Pişik önleyici krem
 • Acil durumlar için alerji şurubu
 • 3 adet Ter/ağız silme mendili.
 • 2 adet çorap/patik.
 • Yolculuk için atıştırmalıklar.
 • Onu en çok oyalayan 1-2 oyuncağı. (Bu kitap veya zeka kartı da olabilir.)
 • Eğer tuvalet eğitimi aldıysa ve tuvalet aparatını taşımak size çok hantal geliyorsa tuvalete önce kendiniz oturup bacaklarınızı açıp, araya çocuğunuzu oturtarak süreci onun için daha konforlu bir hale getirebilirsiniz. Yanınıza çocuğunuzu tuvalette oyaladığınız kitapları almayı unutmayın.
 1. Bavulunuzda bulunması gerekenler.
 • Kalacağınız gün x3 adet zıbın, blüz, pantolon, ceket.
 • Eğer kalacağınız gün sayısı 4 günden fazlaysa yanınıza çok fazla bez alıp bavulunuzu şişirmeyin orada herhangi bir marketten bez işini halledebilirsiniz. Aynı şekilde bebe şampuanı için de aynı şeyi öneririm.
 • 4 adet çorap/patik.
 • Yedek ayakkabı.
 • Büyük boy ıslak mendil.
 • Acil durumlar için ateş düşürücü ve ateş ölçer.
 • 1 adet bebek çarşafı
 • 1 adet müslin bez ve 1 adet baddaniye (hava durumuna bağlı)
 • Dişlerini fırçalamaya başladıysa diş fırçası, tarağı ve tokaları.
 • Uyku arkadaşı.
 • Yedek ayakkabı.
 • Hava şartlarına bağlı olarak; Yağmurluk, Mont, Şapka, Mayo, Terlik, Kolluk/Simit, Güneş Kremi, Sinek Kovucu, Güneş Gözlüğü

  Uyku Arkadaşı

Bonus notlar:

 1. Eğer çizgi film, video izletiyorsanız yolda oyalanması için önceden telefonunuza / tabletinize en sevdiği birkaç programı indirmeniz sizin için hayat kurtarıcı olacaktır.
 2. Eğer kaldığınız yerde çamaşır makinesi mevcutsa yanınıza daha az kıyafet alıp bir adet kalıp sabun almanız yeterli. Kullanmadan önce kalıp sabunun 3’te 1’ini bıçak veya rende yardımıyla küçük parçalara ayırıyoruz. Bunu deterjan bölmesine koyuyoruz. Kıyafetler mis gibi olup çıkıyor.
 3. Mümkün mertebe yanınıza bebek arabanızı ve ergonomik kangurunuzu almayı ihmal etmeyin. İkisi de duruma göre çok kurtarıcı araçlar olabiliyor.

Diğer yazılarımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
Bizi İnstagram’dan takip etmek isterseniz bekleriz. @gezginaycan

Paylaş :
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments