uçuşlar ne zaman açılacak

Uçuşlar Ne Zaman Açılacak – Uçak Bileti Fiyatları Artacak mı

İçinde bulunduğumuz, asla öngörülemeyen ve ne olacağı belli olmayan bu sürecin mağduru olmayan sanırım kimse yoktur. Simdi hazır, yaz da gelmişken herkes tek yürek aynı soruyu soruyor! Uçuşlar ne zaman açılacak ? Uçak bileti fiyatları artacak mı? Uçuşlar ne zaman normale dönecek? Seyahatlerde bizi ne gibi değişiklikler bekliyor? Uçuşlar ne zaman başlayacak? Tünelin sonuna geldik mi? Eğer geldiysek, o sonda bizi bir ışık bekliyor mu? Ben de sizin için bütün havayollarındaki gelişmeleri bu yazıda derledim.

Seyahatlerde Bizi Ne Bekliyor ?

Corona sonrası hiçbir seyahatimiz birkaç yıl boyunca eskisi gibi olmayacak. Şimdilik açıklanan yeni önlemler nelermiş, beraber bakalım.

 1. Artık seyahatlerde maske zorunlu olacak, bilmem söylememe gerek var mı? Sanırım bu uygulama, aşı bulunana kadar hayatımızın bir parçası olacak,bunu ne yazık ki kabullenmemiz gerekiyor .
 2. Maske takmakla iş bitmiyor, yüz siperliğini de takmanız zorunlu olacak.
 3. Yurt içi uçuşlarda ikramlar kaldırılıyor. Belki bu uygulama kısa süreli yurt dışı uçuşlarda da geçerli olur.
 4. Artık terminallerde duygusal vedalaşmalara, kavuşmalara şahit olamayacağız.Çünkü terminale yolcu dışında kimse giremeyecek.
 5. Ve tabi ki terminallere girerken, vücudumuzun bir parcası haline gelen maskelerin zorunlu olduğunu bilmem söylememe gerek var mi?
 6. Bunun üzerine, terminallere girerken artık termal kameralarla ateşimiz ölçülecek.
 7. Ucağa ise sadece bebek bakım malzemeleri, laptop ve kadın el çantaları alınabilecek. Ayrıca 100 ml sıvı kısıtlaması devam ederken alkol oranı yüksek olan kolonya, dezenfektan gibi sıvıların 100 ml altında olması kaydıyla uçağa alınmasına izin verilecek.

Uçuşlar Ne Zaman Açılacak – Uçuşlar Ne Zaman Normale Dönecek ?

İç hat uçuşları ne zaman başlayacak konusundan başlayayım akabinde de yurt dışı uçuşları ne zaman başlayacak ona detaylı değineceğim.

Biliyorsunuz 28 Mayıs tarihine kadar tüm uçuşlar yasak ancak havacılık sektörünün önde gelen isimleri 28 Mayıs tarihinde yurt içi uçuşların sadece belirli noktalar arasında başlayacağını söylüyor. Türk Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’da geçen günlerde verdiği röportajda bu duruma işaret etti. 28 Mayıs’ta başlayacak olan iç hat uçuş güzergahları konusunda net bilgi henüz yok ama tahminime göre büyükşehirler arasında başlayacaktır. Zamanla kademeli olarak uçuş noktaları artacaktır. Böylece yurt içi uçuşlar ne zaman başlayacak sorusuna cevap vermiş olduk ve hemen dış hat uçuşları ne zaman başlayacak sorusuna cevap verelim.

Yurt dışı uçuş yasaklarına bakacak olursak; Haziran ayının ilk haftası belirli güzergahlara uçuşlar başlayacak gibi görünüyor. Tabi bu uçuşların başlaması konusunda mütekabiliyet ilkesi geçerli. Yani sadece Türkiye karar merci değil, diğer ülkenin de olur demesi gerekiyor. Avrupa Birliği’nde uluslararası uçuşların başlama tarihi olarak 15 Haziran tarihi konuşuluyor. Eğer AB bu tarihi yürürlüğe sokarsa 15 Haziran tarihi itibariyle Avrupa’daki belli noktalara uçuşlar başlayacaktır. Ancak 15 Haziran’dan önce gerek Ortadoğu gerekse diğer kıtalardan belli noktalara uçuşlar başlayacak gibi görünüyor.

Ee o zaman neden 28 Mayıs tarihi itibariyle gerek yurt içi gerekse yurt dışı tüm biletler satışta diye soranınız olacaktır elbette. Bu tamamen sizin talebinizi ölçmek için kullanılıyor desem… Uçuşlar başladığında tüm rotaları açmayacaklar ancak hangi rotaya ne kadar talep var verisini tam olarak bu satışlardan anlıyorlar.

Türk Havayolları Uçuş Planı Taslağı

THY corona sonrası için kendine bir uçuş planı hazırlamış ve hangi aylarda hangi noktalara uçuşlar başlayacak diye plan yapmıi. Thy uçuş planına göre dış hatlarda Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında aşamalı olarak seferlerini artırmayı planlıyor. İç hatlar ise yüzde 60 kapasite ile başlayacak.

THY Haziran ayında 19 ülkede 22 noktaya sefer gerçekleştirecek. Haftalık frekans sayısı il olarak 75 diye belirlendi. THY, Kanada – Toronto, Kazakistan – Almatı, Afganistan – Kabil, Japonya – Tokyo, Çin – Şanghay, Güney Kore – Seul, Singapur, Danimarka – Kopenhag, Isviç – Stockholm, Noveç – Oslo, Almanya’da Frankfurt, Berlin, Düsseldorf, Münih, Avusturya – Viyana, Hollanda – Amsterdam, Belçika – Brüksel, Beyaz Rusya – Minsk, Gürcistan – Tiflis, Lübnan – Beyrut, Kuveyt ve İsrail – Tel Aviv’e uçacak. ABD hatları ise kapalı.

Temmuz ayında ise Haziran ayında 19 olan ülkesi sayısını 74 ülkeye, 22 olan uçuş noktasını 103 noktaya taşıyacak. Temmuz’da  ABD hatlarından Los Angeles, Chicago ve New York açılacak. Ağustos’ta ise 98 ülkede 160 noktaya haftalık 937 sefer yapılacak. Eylül ayında ise 99 ülkeye 166 noktaya haftalık olarak 989 sefer planlandı.

yurt içi uçuşları ne zaman başlayacak yurt dışı uçuşları ne zaman başlayacak uçuşlar ne zaman normale dönecek uçuşlar ne zaman başlayacak uçuşlar ne zaman açılacak

Uçak Bileti Fiyatı Artacak mı?

Şimdi hepimizin merak ettiği uçak bileti konusuna gelelim. Bu süreç bittiğinde uçak biletleri ne olacak, artacak mı azalacak mı? Vadeli petrol fiyatları da bu kadar düşmüşken uçak biletlerine yansıması nasıl olacak?

Bu süreç sonucu uçak bileti fiyatlarının düşmesini beklemek tam anlamıyla polyanacılık oynamaktan başka bir şey değil. Havayolu şirketleri 2 aydır sabit maliyetlerini geliri olmadan ödüyor. Bugün katlanılan zararı daha sonra elde edecekleri yüksek kar ile kapatmak isteyeceklerdir. Ee şimdi bir de bu işin arz talep boyutu var. Mart ayından önceki talep miktarına dönmek belkide 2020 yılı içerisinde mümkün olmayacak. Uçak kapasitesinin %50 si kadar bilet satıldığını varsayarsak eski fiyatların en az 2 kat oranında artacağını düz mantıkla söyleyebiliriz. Bir de Pegasus gibi şirketlerin uçuş esnasında gelir elde ettiği yiyecek-içecek satışları olmadığını düşünürsek bunun da fiyatlar da etkisini göz ardı etmemek gerekir. Uçuşlar başladığında personele maske-siperlik maliyetleri ile birlikte genel dezenfektan uygulaması gibi ek maliyetler de bilet fiyatlarını artıracak diğer sebepler. Tabi hiçbir havayolu şirketi bu maliyetleri %100 müşterisine yansıtamaz çünkü yansıttığı her artış, uçak biletine olan talebi düşürecektir. Ek olarak bizim o uçağa binmemiz için uçak biletinden ziyade başka konularda da maliyetimiz olacak. Maske almak gibi, yüz siperi almak gibi…

Bu anlattıklarım ceteris paribus durumu için geçerli. Eğer devletler turizmi canlandırmak için yardım paketleri, sübvansiyonlar gibi kamu harcamalarında bulunursa bu durum yolcuların tabi ki lehine olacaktır.

Beni İnstagram’dan @ucuza.ucak kullanıcı adıyla takip edebilirsiniz. Facebook Yardımlaşma ve Dayanışma grubumuz için de buraya tıklayabilirsiniz.

6 Yorum Yapıldı

 • Merve
  11 Mayıs 2020 - 16:39

  Bilgiler için teşekkür ederiz. En kısa zamanda eski günlerdeki gibi çok ucuza uçurmanızı bekliyoruz.

  Cevap
 • Veli
  11 Mayıs 2020 - 16:43

  Yine 14 günlük karantina süreci olacak mı?

  Cevap
 • Yase
  11 Mayıs 2020 - 17:08

  Thy dışındaki havayolu şirketlerinin haziran itibariyle planları ne olacak acaba, merakla bekliyorum.

  Cevap
  • Ucuza Uçak
   11 Mayıs 2020 - 18:03

   THY’ye özel yasaklar kalkmayacaktır. Tüm havayolu şirketleri yeni kurallara uyarak uçaklarını havaya kaldıracaklardır.

   Cevap
   • Yase
    11 Mayıs 2020 - 23:02

    Onların rotasını merak ediyorum daha çok aslında 🙂 THY ile aynı ülke ve şehirlere mi uçuşları olacak.

    Cevap
 • eda
  11 Mayıs 2020 - 18:39

  Sizce yolculara yapcaklari Korona testler kac ay sürcek? Avusturya Kisi basina 190€ olcakmis Türkiyede nasil olcak eger böyle olursa biraz zor gideriz türkiyeye

  Cevap

Bir Yorum Bırakmak İstermisiniz.