Salerno Gezi Rehberi – İtalya

Salerno gezi rehberi yazımızı okuyarak az bilinen bir Noel planı yapabilirsiniz veya yaz aylarında İtalya’nın güneyinde keyifle gezilecek bir rota için bilgi sahibi olabilirsiniz. Salerno Gezi Rehberi yazımızda Salerno’nun nerede olduğu, nasıl gidildiği, ne zaman gidilmesi gerektiği ve konaklama önerilerini bulabilirsiniz. İtalya şehri Salerno’ya şimdi biraz daha yakından bakalım.

 

Salerno Gezi Rehberi – Salerno Nerededir? Nasıl Gidilir?

SALERNO; Napoli’nin yaklaşık 60 km güneyinde yer alır. Salerno’ya Türkiye’den ulaşım için en iyi seçenekler Napoli ve Bari’dir. Napoli’den 1 saatte tren veya araba ile veya Bari’den 3 saatlik bir araba yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.

Salerno Gezi Rehberi – Salerno’ya Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz iklimi etkisinde olan Salerno’da sıcaklık ülkemizle benzerlik göstermektedir. Kışları yağışlı yazları ise sıcak geçmektedir. Kışları yağışlı bile olsa Noel öncesi giderseniz ışık festivali tüm hava koşulunu size unutturacaktır. Işık festivali için Aralık ayı, sakin ve sıcak havada gezmek içinse Haziran, temmuz ve Ağustos aylarında gidebilirsiniz.

Salerno Gezi Rehberi

Salerno’da Nerede Konaklamalı?

Salerno küçük bir şehir olmasına rağmen konaklama seçeneklerinin oldukça yüksek olduğu bir yerdir. Lüks konaklama seçenekleri düşük olmakla birlikte B&B ve Guest house seçenekleri oldukça fazladır. Salerno bir üniversite şehri olduğu için Airbnb’den konaklama ayarlamak iyi bir tercih olacaktır.

Biz konaklama tercihimizi B&B Tramonto Sul Mare’den yana kullandık. Konum olarak oldukça güzeldi, zaten şehir yürüyerek her noktaya ulaşılabilecek büyüklükte bir yer. Bu açıdan seçeceğiniz her yer kolay ulaşılabilir olacaktır.

B&B Tramonto Sul Mare deniz kenarında, çok güzel bir manzarası olan, küçük bir işletmeydi. Tipik kruvasan içerek bir İtalyan kahvaltısı sunuyor ve odanızda yapıyorsunuz. Yolunuz Salerno’ya düşerse bu şirin yeri tavsiye ederim.

B&B Tramonto Sul Mare
B&B Tramonto Sul Mare

Yaz Mevsiminde Salerno’da Ne Yapılır?

Salerno Gezi Rehberi
Salerno; Amalfi Kıyıları
  • Şehir merkezinde bir yürüyüş turu
  • En ünlü kasabası Amalfi’ye gitmek
  • Bir ortaçağ kalesi Castello Di Arechi’den şehri kuş bakışı görmek
  • Salerno Cathedral’ini ziyaret etmek
  • Şehir merkezindeki sessiz ve huzurlu Villa Comunale’de yürüyüş yapmak
  • Villa Rufolo’da fotoğraf çekmek
  • Güney İtalyadayız yemeyelim mi ? Şehirde gurme tur
  • Antik bir Yunan şehri olan Paestum’u görmek
  • Le Vigne Di Raito’da şarap içmek
  • Şehrin tadını çıkarmak J
Salerno Gezi Rehberi
Le Vigne Di Raito

Peki Kış Mevsiminde Salerno’da Ne Yapılır?

Masalsı, büyüleyici bir Christmas geçirmek isterseniz doğru adresin ta kendisidir Salerno. Peki onu böylesine masalsı hale getiren nedir? Işık festivali. Işık festivali Kasım sonu gibi başlar ve Ocak gibi sona erer.

Salerno Işık Festivali

Her bir sokak farklı temalarla dolu olur ve yüzdeki iğneli epilasyon lekesi nasıl geçer şehri boydan boya yürümek büyük bir keyif verir. Bazı sokaklar hayvanlarla, bazıları halı desenleri bazıları da burçlarla bezenmiş olur.

Salerno Gezi Rehberi

Bu şehri büyülü haliyle görmek istiyorsanız Aralık ayı için bir Salerno planı yapın derim 🙂
Diğer İtalya gezi yazılarımız için buraya tıklayınız.

 

Paylaş :