Prag Tüyoları - Prag Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Ucuza Uçak

Prag Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bildiğiniz üzere Nisan ayında Berlin , Dresden, Prag , Viyana ve Budapeşte gezisi yapmıştım. Aralarında en beğendiğim, mümkünse bir daha gitmek istediğim şehir olan Prag hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Öncelikle Avrupa’da Prag kadar güzel çok şehir yok. Prag öyle ki eski dünyadan kalmış bir şehir gibi ama aslında bir o kadar da modern bir şehir. Kazancını Türk Lirası olarak sağlayan bizler için Prag, diğer Avrupa şehirlerine göre daha ucuz bir kent. Tabi bizim için yine çok da ucuz sayılmaz.

Ben Prag’da havalimanı kullanmadığım için bu konuda bilgi veremeyeceğim. Ancak ulaşımın şöyle bir kolaylığı var. Bindiğimiz tramvaylardan temassız özellikli kartımız ile bilet alabiliyoruz. 100 Çek Korunası 26 Türk Lirası değerinde. 24 saatlik ulaşım biletini 110 CZK ( 28TL) ‘ye fotoğrafta gördüğünüz makineden temassız kartınızla alabiliyorsunuz. Kullanımı gerçekten çok pratik.

Prag

PragBiz konaklamayı Airbnb’de yaptık ve şehir merkezine ( Old Town) 15 dk yürüme mesafesinde kaldık. Evden çıkıp merkeze yürürken belki 10 tane döviz bürosuna uğradık. %90’ı kazıkçı olan bu döviz bürolarından komisyonsuz döviz bozan en iyi fiyat veren yeri söyleyeyim. Karlova yürüyüş yolu üzerinde bulunan bu dövizciden paranızı bozdurabilirsiniz. Konum için buraya tıklayabilirsiniz.

Prag ’da hemen hemen her sokakta Limes şirketine ait fotoğrafta gördüğünüz scooter tarzı araç göreceksiniz. Bisiklet kullanabilen herkesin kullanabileceği bu araçlar ücretli. Bizim gibi aa herkes kullanıyor deyip almaya çalışırsanız alarm ötüyor. Bu araçları almak için telefonunuza limes uygulamasını indirip karekod ile kullanabiliyorsunuz. Gerçekten Vltava nehri boyunca çok işinize yarayacak.Prag

Hangi gezi sayfasına bakarsanız bakın Trdelnik yemeden dönmeyin diyecektir. Biz ilk gün Trdelnik’i Charles Bridge Köprüsü ( Karluv Most) a giderken sağda kalan bir yerden aldık. Hava sıcak olduğu için dondurmalı trdelnik aldık ama hiç beğenmedik. Ertesi gün Charles Bridge Köprüsü’nün diğer ayağında olan fotoğraftaki dükkandan orman meyveli Trdelnik aldık, çok beğendik. Tadı damağımda kaldı. Trdelnik’in hamurunu gözünüzün önünde hazırlıyorlar ve tazecik şekerli hamurun içini meyveli krema ile dolduruyorlar. Şu fotoğrafta gördüğünüz Trdelnik gerçekten çok güzel.

TrdelnikGezilecek yerler konusunda hemen hemen her yazıda aynı yerler yazıldığı için ben o konuya pek girmeyeceğim. Prag sokaklarında kaybolmanız lazım. Daracık sokaklarda nereye gittiğinizi bilmeden yürümeniz lazım. Old Town Meydanı ve Astronomik Saat, Yahudi Meydanı, Clementinum ve Milli Kütüphane, Karl Köprüsü, Prag Kalesi, Dans Eden Ev, Tyn Kilisesi başlıca yerlerdir. Birçok gezi sayfasında Nazım Hikmet’in kafesi diye anılan , ünlü şair ve yazarların mekanı olan Slavia Cafe abartılmış bir yer. Bir çoğumuz Nazım Hikmet’in gittiği kafe diye gidiyoruz hatta duvardaki Nazım Hikmet fotoğrafı için gidiyoruz ancak şunu söylemeliyim ki duvardaki fotoğraf Nazım Hikmet’in Google fotoğraflarından biri. Zaman ayıracak bir mekan olarak görmüyorum ben.

Umarım bu yazı Prag seyahatinizi kolaylaştırır. Çok güzel bir şehre gittiğiniz için çok şanslısınız. Keyfini çıkarın.

Konaklamayı nasıl ucuza getirebileceğinizi yazdığım Ucuza Nasıl Konaklama Ayarlayabiliriz konusunu okuyabilirsiniz. Aynı şekilde seyahatinizde günlüğü 18 TL den başlayan fiyatlarla araç kiralayabileceğiniz Günlük 18 TL’ye Araç Kiralama kampanyasını okuyabilirsiniz.

Paylaş :
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments