2021 Yılı Uçuş İstatistiklerini Yayımladı

Hızlanan aşılama çalışmalarıyla beraber pandeminin seyahat sektöründeki etkilerinin azaldığı 2021 yılı uçuş istatistiklerini yayınladı.

En Çok Temmuz Ayında Uçuldu

2021 yılının ilk 5 ayında alınan kapanma önlemlerinin seyahat sektöründe de etkileri görüldü. 29 Nisan ile 17 Mayıs arasında gerçekleşen tam kapanma kararının alınmasıyla 29 Nisan’da tek yön uçak bileti aramaları 6,5 kat arttı. 29 Nisan için uçak biletlerinin %93’ü tek yön satın alındı. Tam kapanmanın bitişinde ise kullanıcılar 21 Mayıs’ta uçmayı tercih etti. Kapanma önlemlerinin kaldırılmasıyla beraber uçak bileti aramaları 8 kat arttı. Haziran ayı boyunca aşılama çalışmalarının hızlanması, Temmuz ayında Kurban Bayramı tatiliyle uzun bir seyahat planı yapmak isteyenleri sevindirdi. Tatil fırsatını değerlendirenler 17 Temmuz için gidiş, 25 Temmuz için dönüş uçuşlarını aldılar. 17 Temmuz, yılın en çok tercih edilen uçuş tarihi oldu.

2021’de En Çok İzmir’den İstanbul’a Uçuldu

Enuygun’dan en çok İstanbul’a uçak bileti satıldı. 2021 yılı boyunca satın alınan uçak biletleri arasında İstanbul’un oranı %31’e ulaştı. İstanbul’un ardından en çok İzmir’e uçuldu. İstanbul ve İzmir’i sırasıyla Ankara, Antalya, Adana, Trabzon, Diyarbakır, Van, Gaziantep ve Bodrum izledi. Yıl boyunca en çok tercih edilen uçuş rotası İzmir – İstanbul olurken ikinci sırada da İstanbul – İzmir rotası yer aldı. Bu rotalardan sonra İstanbul – Adana ve İstanbul – Antalya arası karşılıklı uçuşlar çok tercih edildi.

En Ucuz Uçuş 85 TL

2021 yılı boyunca en ucuz 1 kişilik uçak bileti İstanbul – Kayseri uçuşuna 85 TL’ye satın alındı. En pahalı uçak bileti ise İstanbul – Montevideo arası 9 kişi için 157 bin 470 TL oldu.  Yıl boyunca satın alınan tüm uçak biletlerinin ortalama fiyatı ise 623 TL.

Yurt Dışı Uçuşlarının Oranı %8 Oldu

Türkiye’de yaz mevsiminde aşılama çalışmaları çok hızlı ilerledi. Aşılama çalışmaları yurt içi uçuşlarının artışına olumlu bir etki sağlamasının yanında yurt dışı uçak bileti satışlarını da artırdı. Eylül ayı itibarıyla birçok ülke sınırlarını çift doz aşılanan turistlere açtı. Bu da Eylül ayında yurt dışı uçak bileti satışlarının hızlanmasını sağladı. 1 Ekim, 2021 yılında yurt dışına en çok bileti alınan gün oldu. Yurt dışı şehirleri arasında en çok tercih edilen şehir ise Bakü. Bakü’ye en çok uçak bileti İstanbul kalkışlı uçuşlar için alındı. Bakü’den sonra Düsseldorf, Kiev, Taşkent, Amsterdam, Frankfurt ve Berlin tercih edildi.

Paylaş :
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments