Vietnam Vizemi Nasıl Aldım?

Vietnam vizesi nasıl alınır sorusunun cevabını aşağıda detaylı anlatmadan önce Vietnam Vizesi için hayatımda aldığım en kolay vizeydi diyebilirim. Öyle şu evrak lazım, bu evrak lazım gibi hiçbir şart yok desem inanır mısınız? İnternette dolanırken Vietnam Vizesi ile ilgili karma karışık bilgiler var ve hiçbirine kulak asmamanızı öneriyorum. Vietnam vize istiyor mu, Vietnam vizesiz mi, Vietnam vize ücreti gibi sorulara ve tamamen kendi tecrübemi yazarak ” Vietnam Vizesi Nasıl Alınır ” sorusuna cevap vereceğim.

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır ?

İster Türkiye’de olun ister başka ülkede olun hiç farketmeden online metot ile Vietnam vizesi alabiliyoruz. Vize için maaş bordrosu, banka hesap dökümü, sgk hizmet dökümü gibi hiiiiç bir belge istenmiyor. Vietnam vizesi için sadece ” Vietnam Vize Onay Mektubu” almanız yeterli. Bunu ise her yerden alamıyorsunuz. Whatsapp tan iletişime geçip türkçe konuşabildiğim Vietnamavize ‘den İbrahim Bey yardımıyla bir hafta içinde belgem elimdeydi. Zaten bu belgeyi almak vizeyi almak anlamına da geliyor. Whatsapp aracılığı ile iletişime geçtiğim Vietnamavize ‘den İbrahim Bey, sağolsun hiçbir belge vb istemeden direkt onay mektubumu gönderdi.

Vietnam Vizesi Alma Süreci

Öncelikle Vietnam’a giriş ve çıkışı gösteren uçak biletine ihtiyacınız var. Bunun için Vietnamavize ile iletişime geçince sizin için onu da hallediyor, satın almanıza gerek yok. İbrahim Bey bileti kendisi hallediyor sizden sadece pasaportunuzun ana sayfasını ister mail ile ister WhatsApp ile kendisine göndermenizi istiyor. Bu arada vizeniz gelmeden ücret ödemiyorsunuz bunu da ekleyeyim. Ortalama 7-10 iş günü içerisinde İbrahim Bey size “Vietnam Vize Onay Mektubu”nu gönderecektir. Bunun yanında havalimanında inince vakit kaybetmeyin diye doldurmanız gereken formu da gönderecektir. İlgili belgeler gelince vize ücreti olarak 100$ ödemeyi yapıyorsunuz. Vietnam için 100$ çok pahalı diye düşünebilirsiniz ancak Schengen vizesine 120$-130$ ödediğimizi düşününce Vietnam’da hayat Türkiye’ye göre bile daha ucuz olduğu için bu 100$ gerçekten önemli değil.

Kapıda Vietnam Vizesi

Vize onay mektubumuz, doldurulması gereken form ve bir adet fotoğrafı yanınıza alıp Ho Chi Minh, Hanoi, Da Nang veya NHA TRANG uluslarası havalimanlarından birine iniyorsunuz. Havalimanına inince vize gişelerinden birine gidip selam verin ve pasaportunuzla beraber bu belgeleri görevliye verin.Sizden 25$ vize yapıştırma ücreti isteyecek ve 5 dakika içerisinde vizenizi pasaportunuza yapıştıracak. İşte bu kadar. Ben Ho Chi Minh havalimanına indiğimde hiç sıra yoktu ama 5-6 kişi kenarda form doldurmakla meşguldüler. Vietnamavize bu formları bize önceden verdiği için hiç beklemeden vizemizi almıştık.

Vietnam Vizem

Kapıda vize almayıp da Vize Onay Mektubu ile bulunduğunuz ülkedeki Vietnam Büyükelçiliği’ne gidip pasaportunuza Vietnam Vizesini yine yapıştırtabilirsiniz. Ama bu işlemi büyükelçilik veya konsolosluk yaparsa sizden bu sefer 125$ ücret istiyorlar. Şahsen bu ücreti vermeye ne gerek var deyip ben havalimanında 25$’a yaptırdım. İngilizce bilemeye de gerek yok, sadece merhaba ve güle güle cümleleri çıktı ağzımızdan. Bu nedenle ben sizlere vizenizi havalimanında almanızı öneririm.

Sonuç olarak 100$ Vietnamavize’ye ödedik, 25$ da Vietnam’da vize gişesine ödedik ve toplamda 125$’a Vietnam vizesi aldık. Biz tek girişli aldığımız için fiyat böyleydi. Ekspresi ve çoklu vize seçeneklerinde fiyat değişkenlik gösteriyor. Bu bilgiler için direkt Vietnamavize ile iletişime geçebilirsiniz.

Soru Cevaplar

1- AB vatandaşıyım, benden de vize isteniyor mu?

  • Gördüğüm kadarıyla Vietnam herkesten vize istiyor. Birçok AB ülkesinin E-Vize alarak Vietnam’a gidebildiğini biliyorum ve yine ücretli.

2- Vietnam’a karayolu ile gidersem nasıl vize alacağım?

  • Karayolu ile giderken havalimanındaki vize yapıştırma uygulaması maalesef yok. Bu nedenle Vietnam’a hangi ülkeden karayolu ile girecekseniz o ülkedeki Vietnam Konsolosluğu’na gidip pasaportunuza vize yapıştırmanız gerekiyor. Güncel fiyatlara büyükelçilik sayfalarından bakabilirsiniz.

3- Türkiye’de yaşamıyorum yine bu şekilde vize alabilir miyim?

  • Yukarıda bahsettiğim yöntemle vize almak için Türkiye’de yaşamanıza gerek yok. Hangi ülkede yaşıyorsanız vietnamavize ile iletişime geçerek Vietnam Vizenizi alabilirsiniz.

4- Ben işsizim, öğrenciyim vize çıkmama ihtimali var mı?

  • Yukarıda da dediğim gibi sizin öğrenci olduğunuzu işsiz olduğunuzu önemsemiyorlar. Bu nedenle vize vermeme ihtimali olduğunu düşünmüyorum.

Bu konu hakkında sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz.

Paylaş :
Subscribe
Bildir
12 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Esra
1 yıl önce

Selamlar slkl takipteyim sizi.gezinizi hangi acenta üzerinden yaptınız bilgi rica etsem? Tesekkurler

ozan
1 yıl önce

selam , en uygun uçuş sanırım banqkok tan , yada başka bilmediğimiz uygun rotalar neresidir

Ender
1 yıl önce

Gayet detaylı bir yazı olmuş. Benim bir sorum yok sadece emekleriniz için teşekkür etmek istedim

Serbay
1 yıl önce

Merhaba, faydalı blog yazınız için çok teşekkürler. Türkiye’den çıkışta ya da Vietnam havalimanında dönüş bileti sordular mı acaba? Bir de sigorta gerekli mi?

Zeynep
1 yıl önce

Selamlar yeşil pasaporta vize istemiyor değil mi, vietnamdan vizesiz ülkeye geçeceğiz dönüş bileti almadan istanbuldan gideceğiz dönüş bileti sormazlar değil mi çünkü dönüşü nerden yapacağımız belli değil

Tugce
9 ay önce

Merhaba, vietnam e vizeye geçti yazınızı görmüştüm, e-vizeye geçince işlemler yine onay mektubuyla mı ilerliyor bilgi verirseniz çok sevinirim